خبرگزاری فرانسه: شورای امنیت پیش‌نویس آمریکا در باره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد - BBC News فارسی

18/05/1399 07:50 ق.ظ

خبرگزاری فرانسه: شورای امنیت پیش‌نویس آمریکا در باره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک می‌گوید شورای امنیت، پیش‌نویس آمریکا در باره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد. به گفته این خبرگزاری، میزان مخالفت به حدی است که آمریکا احتمالا نخواهد توانست ۹ رای لازم برای واداشتن روسیه و چین برای استفاده از حق وتو به دست بیاورد. یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته است قطعنامه آمریکا، "موضع حداکثری" در مورد ایران دارد. یک دیپلمات دیگر نیز گفته است پیش‌نویس آمریکا "فراتر از مقررات فعلی" ممنوعیت فروش سلاح‌های متعارف به ایران است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشوری که در توافق هسته‌ای با ایران نقش داشتند در اواخر ماه ژوئن گفته بودند از تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی‌کنند. این کشورها همزمان نگرانی خود را از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرده‌اند اما گفته‌اند، "اولویت" آنها حفظ توافق هسته‌ای (برجام) با ایران است.

تحلیلگران می‌گویند ممکن است کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شورای امنیت در نهایت با تمدید کوتاه مدت تحریم تسلیحاتی اگر چنین کاری به حفظ برجام کمک کند، موافق باشند. آقای پومپئو اخیرا گفت "ماموریت شورای امنیت، حفظ صلح و امنیت بین المللی است. اگر شورا اجازه علنی خرید و فروش سلاح به بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان را بدهد کاملا این ماموریت را به سخره گرفته است."

خبرگزاری فرانسه که متن پیش‌نویس تهیه شده توسط دولت آمریکا را دیده می‌گوید ایالات متحده خواستار "تمدید نامحدود" تحریم تسلیحاتی ایران است.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

رئیس جمهوری فرانسه در سفر به بیروت: کمک‌های فرانسه به «دستان فاسد» در لبنان نخواهد رسیدرئیس جمهوری فرانسه در سفر به بیروت: کمک‌های فرانسه به «دستان فاسد» در لبنان نخواهد رسید به گفته مقامات لبنانی انفجار مهیب روز سه‌شنبه در بندر بیروت بین ۳ تا ۵ میلیارد دلار خسارت وارد کرده است و به خانه‌های حدود ۳۰۰ هزار نفر آسیب زده است.

سه مأمور مخفی فرانسه به اتهام طراحی قتلِ خودسرانه بازداشت شدند«مظنونان دستکش به دست داشته، مسلّح به چاقو‌های ویژهٔ ارتش و یک کُلت ۹ میلیمتری بوده‌اند.»

سفر رئیس جمهوری فرانسه به لبنان پس از انفجار بیروت - BBC News فارسیامانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه امروز به بازدید محل انفجار مهیب اخیر در بیروت رفت.

هشدار رهبر حزب چپگرای فرانسه نسبت به اظهارات ماکرون در لبنانژان‌لوک ملانشون، رهبر حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» و کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری این کشور، روز پنجشنبه ۶ اوت (۱۶ مرداد) در توییتی از اظهارات امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در لبنان انتقاد کرد.

استرداد یک متحد «نیکلاس مادورو» به آمریکا توسط یک کشور کوچک در غرب آفریقااسترداد یک متحد «نیکلاس مادورو» به آمریکا توسط یک کشور کوچک در غرب آفریقا دادگاهی در کشور «کیپ ورده» (به معنای «دماغه سبز») در غرب آفریقا با استرداد الکس ساب، تاجر کلمبیایی، به ایالات متحده موافقت کرده است.

حمله اتمی آمریکا به هیروشیما، ۷۵ سال بعد - BBC News فارسیدر هیروشیمای ژاپن مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد بمباران اتمی این شهر برگزار شده است.