تنش در مدیترانه شرقی: نقشه سویل چیست و چرا ترکیه با آن شدیدا مخالف است؟ - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 54 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تنش در مدیترانه شرقی: نقشه سویل چیست و چرا ترکیه با آن شدیدا مخالف است؟

آیا این یک نقشه رسمی اتحادیه اروپاست؟

"مشارکت در حوزه مرزهای دریایی هنوز تحت حاکمیت کشورهای عضو است...، نه اتحادیه اروپا بلکه کشورهای عضو مسئول تصمیم در باره حوزه مرزهای دریایی هستند. او اضافه می‌کند که با این نقشه "بخشی از آب‌ها که در صلاحیت قانونی ترکیه قرار می‌گیرد بی نهایت کوچک است" و به عقیده او در آینده "موجب مشکلات اقتصادی و ژئوپولیتیکی خواهد شد."با وجود این که نقشه سویل فاقد خصوصیات قانونی است، مقامات و مراجع ترکیه به کرات به نقشه سویل اشاره کرده‌اند تا بی عدالتی که آنکارا با آن می‌جنگد را نشان دهند.

فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه نیز در تاریخ ۲۹ اوت به خبرگزاری آناتولی گفت هدف از نقشه سویل محدود کردن ترکیه در داخل خاکش است. او ادعاهای مطرح شده در این نقشه را با معاهده سور، در سال ۱۹۲۰ مقایسه کرد که در آن قدرت‌های اروپایی خاک باقیمانده از امپراتوری عثمانی را جدا کرده بودند. این توافق ادعاهای منطقه اقتصادی انحصاری بر جزیره‌های یونان از جمله جزایر رودز و کرت را که بین ترکیه و لیبی واقع شده نادیده می‌گیرد.وبسایت روزنامه ینی شفق، که طرفدار دولت ترکیه است نوشت قرارداد منطقه اقتصادی انحصاری با لیبی "نقشه سویل را به زباله‌دان انداخت."

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کرونا در اروپا؛ رکورد جدید در فرانسه و «موج دوم» در بریتانیانخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در این کشور «غیرقابل اجتناب» است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

زمین‌لرزه 5.7 ریشتری در دریای مدیترانه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

آموزش مقابله با بیابان‌زدایی به کارشناسان 108 کشور در ترکیه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ایجاد مرکز پشتیبانی دسترسی به اینترنت برای دانش‌آموزان در ترکیه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 264 هزار و 805 نفر رسیدشمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 264 هزار و 805 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 266 هزار و 117 نفر رسیدشمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 266 هزار و 117 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »