وزارت بهداشت افغانستان: بازشدن دانشگاه‌ها و شماری از مدارس باعث شیوع بیشتر کرونا نشده است - BBC News فارسی

30/06/1399 09:27 ق.ظ

وزارت بهداشت افغانستان: بازشدن دانشگاه‌ها و شماری از مدارس باعث شیوع بیشتر کرونا نشده است

مدارس خصوصی و شماری از کلاس‌های مکاتب دولتی از یک ماه قبل آغاز شدبا شیوع کرونا در بهار امسال تمام مدارس و دانشگاه‌ها در افغانستان تعطیل شدند. این روند تا ماه اسد/مرداد ادامه یافت. با تصویب کابینه ابتدا دانشگاه‌ها و بعد از اول سنبله/ شهریور تمام مکاتب خصوصی و کلاسهای ۱۱ و ۱۲ مدارس دولتی باز شدند.

با شیوع کرونا در بهار امسال تمام مدارس و دانشگاه‌ها در افغانستان تعطیل شدند. این روند تا ماه اسد/مرداد ادامه یافت. با تصویب کابینه ابتدا دانشگاه‌ها و بعد از اول سنبله/ شهریور تمام مکاتب خصوصی و کلاسهای ۱۱ و ۱۲ مدارس دولتی باز شدند.

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان از فردا بازگشایی می‌شوند

ادامه مطلب:
bbcpersian »

روحانی: آمار وزارت بهداشت نگران کننده استرئیس جمهوری ایران در جلسه ستاد کشوری مقابله با کرونا از آمار 'نگران کننده' وزارت بهداشت درباره شیوع ویروس کرونا خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

معاون وزیر بهداشت: در برخی شهرها انفجار کرونایی رخ داده است | DW | 18.09.2020موارد جدید ابتلا به کرونا در ایران برای نخستین بار از نیمه خرداد تا کنون به فراتر از سه هزار مورد در روز رسید. معاون وزیر بهداشت می‌گوید کل کشور در وضعیت قرمز کرونایی است و شمار قربانیان می‌تواند به ۴۵ هزار نفر برسد.

آشنایی با عکاس هندی که نیم قرن تاریخ دُبی را ثبت کرده است«در دُبی عکس‌های رامش را می‌توان همه‌جا دید، از درودیوار مترو گرفته تا موزهٔ اتحاد. مشهورترین عکسهای او امضای پیمان تشکیل این کشور را نشان می‌دهد.»

بحران شیوع کرونا در ایران؛ معاون وزیر بهداشت می‌گوید: وضعیت، در بعضی استان‌ها 'شبه انفجاری' است - BBC News فارسیآمار رسمی وزارت بهداشت ایران نشان از افزایش موارد ابتلا به کرونا دارد. بر اساس این آمار در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۴ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده اند.

۲۲ میلیون یورویی که برای واردات واکسن آنفولانزا اختصاص دادند، هنوز در ترکیه مانده است/ تا یکی، دو هفته دیگر واکسن تزریق نشود، کارآیی لازم را نخواهد داشتنماینده بابلسر در مجلس خاطرنشان کرد: دوستان ما در سازمان غذا و دارو عنوان کردند بانک مرکزی پول واردات واکسن آنفولانزا را واریز و ارز هم تامین کرده و در حال حاضر هم در حسابی در ترکیه است تا تحویل شرکت تولیدکننده دارو شود اما به خاطر تحریم‌ها هنوز در ترکیه مانده است. وطنم پاره ى تنم یعنی چی؟؟؟؟؟

سفته‌بازی ترویج مفت‌خواری و مفت‌خوارگی است/ توهین بورس‌بازان به کارگران و جویندگان کار/ بانک‌های خصوصی نکبت بازار پول هستند/ دلالان در هر فعالیتی که علیه مردم باشد، شرکت می‌کنندمگه نباید بورس محرک تولید و رونق کارخانجات و ... باشه پس دولت چرا برنامه ای برای این نداشته

مدارس خصوصی و شماری از کلاس‌های مکاتب دولتی از یک ماه قبل آغاز شد

وزارت‌صحت/ بهداشت افغانستان اعلام کرده که با گذشت حدود یک ماه از باز شدن دانشگاه‌ها و شماری از مدارس این کشور، روند شیوع ویروس کرونا افزایش نیافته است و دولت برنامه دارد که تمام مدارس باز شوند.

با شیوع کرونا در بهار امسال تمام مدارس و دانشگاه‌ها در افغانستان تعطیل شدند. این روند تا ماه اسد/مرداد ادامه یافت. با تصویب کابینه ابتدا دانشگاه‌ها و بعد از اول سنبله/ شهریور تمام مکاتب خصوصی و کلاسهای ۱۱ و ۱۲ مدارس دولتی باز شدند.

مکاتب در بیشتر نقاط افغانستان از اول بهار آغاز و تاپایان پائیز ادامه می‌یابد.

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان از فردا بازگشایی می‌شوند

اکنون وزارت بهداشت افغانستان گفته که با وزارت آموزش و پرورش(معارف) بر سر طرح جدید کار می‌کند که علاوه بر کلاس ۱۱ و ۱۲ تمام کلاس‌ها در مدارس دولتی نیز دایر شود.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که ارزیابی آنان نشان داده است، در مدت یک ماهی که مدارس و دانشگاه‌ها باز شده، میزان شیوع ویروس کرونا افزایش نیافته است.

او افزود که این نشان می‌دهد ویروس کرونا در میان شاگردان پخش نشده است. به گفته او فقط افزایش چهار درصدی را در این مدت شاهد بوده که قابل نگرانی نیست.

آقای سمسور افزود که باید کابینه افغانستان طرح وزارت آموزش و پرورش را تصویب کند.وزارت معارف خواستار رعایت مسایل بهداشتی در کلاسها شده است

این درحالی است که دفتر سازمان بهداشت جهانی در افغانستان گفته با شروع مکاتب و دانشگاه‌ها نگران افزایش مجدد موارد ابتلا به ویروس‌ کرونا است. این نهاد از مردم خواسته که خطر شیوع کرونا را جدی بگیرد.

وزارت بهداشت افغانستان نیز چند روز قبل نسبت به شیوع موج دوم کرونا در فصل سرما هشدار داده بود.آخرین آمار کرونا در افغانستان

روز گذشته وزارت بهداشت افغانستان گفته بود که در پی آزمایش ۹۵ نمونه مشکوک در شبانه روز گذشته، ۲۲ مورد مثبت کرونا شناسایی شده است. با این رقم مجموع مبتلایان به کرونا در این کشور به ۳۸ هزار و ۹۱۹ نفر رسید.

در این مدت هیچ مورد مرگ بر اثر کرونا گزارش نشده بود. در حال حاضر شمار جان باختگان بر اثر این بیماری به ۱۴۳۷ نفر می‌رسد. ۳۲هزارو ۵۷۶ بیمار هم بهبود یافته‌است.