تصاویری از سفری به '۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران' در برلین | DW | 04.12.2021

13/09/1400 05:07:00 ب.ظ

گالری جیمز ـ سیمون برلین این بار به فرهنگ ایران اختصاص یافته تا صرفنظر از مناقشه‌های کنونی با این کشور غنای فرهنگی این سرزمین را به نمایش بگذارد. گالری تصویری از نمایشگاه '۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران' در برلین.

فرهنگ ایران

گالری جیمز ـ سیمون برلین این بار به فرهنگ ایران اختصاص یافته تا صرفنظر از مناقشه‌های کنونی با این کشور غنای فرهنگی این سرزمین را به نمایش بگذارد. گالری تصویری از نمایشگاه '۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران ' در برلین.

گالری جیمز ـ سیمون برلین این بار به فرهنگ ایران اختصاص یافته تا صرفنظر از مناقشه‌های کنونی با این کشور غنای فرهنگی این سرزمین را به نمایش بگذارد. گالری تصویری از نمایشگاه '۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران ' در برلین.

تاریخی کهنایران تاریخی هزاران ساله دارد. کانال‌های زیرزمینی ۵۰۰۰ ساله این سرزمین که قنات نام دارد به میراث فرهنگی جهان متعلق است. این ایزدبانو که در قیاس با فرهنگ کهن ایران عمر کمی دارد مربوط به قرن ۲ پس از میلاد مسیح است.قرن ۹ پس از میلاد؛ قرآن آبی با واژه‌های عربی طلایی

فرهنگ ایرانی ـ اسلامی از قرن ۹ تا ۱۳ ظهور کرد و فارسی به عنوان زبان شعر و علم مکمل عربی شد. بخارا به مرکز هنرهای زیبا و فراگیری دانش و معلومات جهانی تبدیل شد. پس از جنگ، در قرن ۱۵ این نقش را هرات، در افغانستان فعلی، بر عهده گرفت. تصویری از مثنوی به رنگ‌های آبی و طلایی؛ اثری ماندگار از مولانا، شاعر برجسته ایران در عرصه جهانی.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

چرا ایرانیان باغیرت در اروپا و امریکا و کانادا و انگلیس ،زن ها کس میدن و مردها هم گی هستند و مسیحی میشن ،در تظاهرات ضد رژیم جمهوری اسلامی ایران هم دم از کورش کبیر میزنند و میگن نژاد برتر هستیم .؟ شما در کجا روزنامه نگاری و زبان پارسی آموختید؟ “مناقصه با این کشور” اشتباه است. اما “درگیری با حکومت اسلامی” درست میباشد.

احضار یک شهروند به دادسرا به دلیل انتشار مطالب از بازداشت‌ شدگان بهبهان

فرانسه بیش از ۳۰۰ نفر را با یک هواپیمای نظامی از افغانستان خارج کرددر میان مسافران این پرواز یک‌طرفه، ۲۵۸ افغان که طی دو دهه اخیر با نیروهای فرانسوی در افغانستان همکاری داشته‌اند حضور دارند.

رونالدو از رکورد ۸۰۰ گل عبور کرد؛ مربی منچستر از سمت خود استعفا دادکریستیانو رونالدو توانست با به ثمر رساندن دو گل در مقابل آرسنال، هشتصد و هشتصد و یکمین گل‌های دوران حرفه‌ای خود را وارد دروازه حریفان کند.

درخواست سازمان‌های حقوق بشر از ماکرون برای عدم محافظت از جنایتکار جنگی سوریهسازمان‌های حقوق بشر از امانوئل مکرون خواستند تا امکان محاکمه «عبدالحمید ج» که گفته می‌شود جنایتکار جنگی است، هموار کند. - خبرگزاری آناتولی

هشدار بلینکن به پکن: حمله چین به تایوان، عواقب جدی برای این کشور به همراه خواهد داشتوزیر امور خارجه ایالات متحده به مقام‌های چینی هشدار داد که واشنگتن قاطعانه به دنبال این است که اطمینان یابد تایوان می‌تواند از خود دفاع کند. این توییت و تصویر در گرماگرم اعتراضات آبان ۹۸ منتشر شده بود ولی مسئله این است که این «صحنه‌های نامناسب» از ایران همچنان تداوم دارند و همچنان سر و صورت‌های خون‌آلود از خیابان‌های ایران در مقابل چشمان جهان پخش می‌شوند. آخرین نمونه؟ اعتراضات کشاورزان اصفهان در پاییز ۱۴۰۰! بخوابین بابا ! دیگه تخم این هیولایی که خودتون با کمک اروپایی های احمق طماع ساختین هم نمیتونیین بخورین ... !؟ کاش جنگشون بشه

چراغ سبز آمریکا به ایران قبل از شروع مذاکرات وین | DW | 04.12.2021روزنامه 'واشنگتن فری بیکن' می‌نویسد دولت بایدن 'مخفیانه' و پیش از شروع مذاکرات وین، معافیتی به ایران داد تا بتواند به عراق برق بفروشد. تاخیر ده روزه وزارت خارجه آمریکا در اطلاع‌رسانی به کنگره پرسش برانگیز شده است. کوسشعراتونو میگید دلارو پایین نگه دارید ، قشنگ دستتون با جمهوری اسلامی تو یه کاسس

فرهنگ و هنر تصاویری از سفری به"۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران" در برلین گالری جیمز ـ سیمون برلین این بار به فرهنگ ایران اختصاص یافته تا صرفنظر از مناقشه‌های کنونی با این کشور غنای فرهنگی این سرزمین را به نمایش بگذارد.منتشر کرده، شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان، «میثم کاظمی» را جهت دفاع از اتهام انتسابی احضار کرده است.Send فرانسه می‌گوید توانسته بیش از ۳۰۰ نفر از جمله ۲۵۸ افغان را روز جمعه از افغانستان خارج کند.Send کریستیانو رونالدو توانست با گلزنی در مقابل آرسنال به رکورد خارق‌العاده ۸۰۱ گل در کل دوران حرفه‌ای خود دست یابد.

گالری تصویری از نمایشگاه"۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران" در برلین. تاریخی کهن اشتفان وبر، رئيس موزه هنرهای اسلامی و از برپاکنندگان نمایشگاه"۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران" در گالری جیمز ـ سیمون برلین با تأکید بر این که"تصور ما از ایران تحت‌الشعاع مشکلات سیاسی کنونی قرار دارد" تاریخ و فرهنگ ایران را برای اروپا و تمامی جهان"فوق‌العاده مهم" دانسته است. عنوان اتهامی میثم کاظمی مشخص نیست. ایزدبانویی مربوط به قرن ۲ پس از میلاد ایران تاریخی هزاران ساله دارد. این عملیات توسط یک هواپیمای نظامی که در فرودگاه کابل فرود آمده بود انجام شد. کانال‌های زیرزمینی ۵۰۰۰ ساله این سرزمین که قنات نام دارد به میراث فرهنگی جهان متعلق است. آن‌ها با هرگونه اطلاع‌رسانی در خصوص تجمعات و اعتراضات مخالف هستند. این ایزدبانو که در قیاس با فرهنگ کهن ایران عمر کمی دارد مربوط به قرن ۲ پس از میلاد مسیح است. این ستاره پرتغالی ۴۵۰ گل با پیراهن رئال مادرید وارد دروازه حریفان کرده، ضمن اینکه با دو گلی که دیشب در اولترافورد به ثمر رساند مجموع گل‌های خود با پیراهن شیاطین سرخ را به عدد ۱۳۰ افزایش داد.

قرن ۶ و ۷ پس از میلاد؛ شکار شاهانه شیر، خرس و گراز دوران ساسانیان عصر خلق آثاری هنری در ایران بود که حتی مدت‌ها بعد از حمله اعراب هم شگفتی می‌آفرید؛ مانند این اثر بر جا مانده از قرون ۶ و ۷ پس از میلاد. تیر ۱۳۹۹ ، شهروندان بهبهانی به دلیل وضعیت اقتصادی نامناسب و صدور حکم اعدام برای بازداشتی‌های اعتراضات آبان ۱۳۹۸. امانوئل ماکرون در سفر خود به خاورمیانه از احتمال تاسیس یک دفتر مشترک اروپایی در افغانستان برای برقراری ارتباط با طالبان خبر داده بود. قرن ۹ پس از میلاد؛ قرآن آبی با واژه‌های عربی طلایی حمله اعراب و شکست امپراتوری ساسانی (۶۳۵ تا ۶۵۱ پس از میلاد مسیح) که با ورود قوانین اسلامی و اعمال مالیات بر غیر مسلمانان همراه بود با مقاومت ایرانیان روبرو شد که سبب شد تا نظم اجتماعی جدید مبتنی بر سنت قبیله‌ای بادیه‌نشین شکست بخورد. این نسخه خطی بر جا مانده از قرن ۹ پس از میلاد اهمیت بسیار زیاد زبان عربی را برای هنر نشان می‌دهد. مثنوی جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا فرهنگ ایرانی ـ اسلامی از قرن ۹ تا ۱۳ ظهور کرد و فارسی به عنوان زبان شعر و علم مکمل عربی شد. بخارا به مرکز هنرهای زیبا و فراگیری دانش و معلومات جهانی تبدیل شد. رونالدو این تعداد گل را در ۱۰۹۵ بازی به ثمر رسانده است.

پس از جنگ، در قرن ۱۵ این نقش را هرات، در افغانستان فعلی، بر عهده گرفت. تصویری از مثنوی به رنگ‌های آبی و طلایی؛ اثری ماندگار از مولانا، شاعر برجسته ایران در عرصه جهانی. سال ۱۶۷۲؛ زنی با پیاله شراب هیچ دوره‌ای برای ایران کنونی به اندازه عصر صفویان در قرون ۱۶ و ۱۷ اهمیت ندارد؛ عصر شکوفایی فرهنگ و هنر برای جامعه شهری نوین و تبادلاتش با جهان. اصفهان که میدان"نقش جهان‌" با مساجد، کاخ، با‌غ‌ها و قهوه‌خانه‌هایش را در خود جا داده در آن زمان به عنوان پایتخت صفویان انتخاب شد. سال ۱۶۷۳؛ جوانی اروپایی با پیاله شراب و سگی بر دامان برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گویند، ایران همواره مانند"شاهراه فرهنگ" میان آسیا، آفریقا و اروپا عمل کرده است. فرانس پوشکاش فقید در ۷۵۴ بازی ۷۴۶ گل به ثمر رسانده است و بالاخره گرد مولر اسطوره‌ای در ۷۹۳ مسابقه‌ای که به میدان رفته بود موفق شده بود ۷۳۴ بار توپ را خط دروازه حریف عبور دهد.

این نقاشی بر جا مانده از سال ۱۶۷۳ در اصفهان نیز همین ایده را باز‌می‌تاباند. هنرمندان لحظاتی از زندگی دربار و نخبگان شهری را شکار کرده و اغلب در فضایی مانند باغ، زنان و مردانی آسوده‌خاطر، لمیده یا دلداده را به تصویر می‌کشیدند. قرن ۱۷؛ نقش"شکار" بر کاشی سرانجام در سال ۱۷۳۶ بحران‌های اقتصادی و سیاسی پایان دوران صفویان را رقم زد و با پایان این دوره گذار ایران به دوران مدرن میسر شد. نمایشگاه"۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران" در گالری جیمز ـ سیمون در جزیره موزه‌‌‌های برلین از ۴ دسامبر ۲۰۲۱ گشوده شد و تا ۲۰ مارس ۲۰۲۲ برپا خواهد بود. تاریخی کهن اشتفان وبر، رئيس موزه هنرهای اسلامی و از برپاکنندگان نمایشگاه"۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران" در گالری جیمز ـ سیمون برلین با تأکید بر این که"تصور ما از ایران تحت‌الشعاع مشکلات سیاسی کنونی قرار دارد" تاریخ و فرهنگ ایران را برای اروپا و تمامی جهان"فوق‌العاده مهم" دانسته است. مایکل کریک که در دوران حضور سولسشر دستیار این مرد نروژی بود، پس از پیروزی شب گذشته رسما از سمت خود استعفا داد.

ایزدبانویی مربوط به قرن ۲ پس از میلاد ایران تاریخی هزاران ساله دارد. کانال‌های زیرزمینی ۵۰۰۰ ساله این سرزمین که قنات نام دارد به میراث فرهنگی جهان متعلق است. این ایزدبانو که در قیاس با فرهنگ کهن ایران عمر کمی دارد مربوط به قرن ۲ پس از میلاد مسیح است. قرن ۶ و ۷ پس از میلاد؛ شکار شاهانه شیر، خرس و گراز دوران ساسانیان عصر خلق آثاری هنری در ایران بود که حتی مدت‌ها بعد از حمله اعراب هم شگفتی می‌آفرید؛ مانند این اثر بر جا مانده از قرون ۶ و ۷ پس از میلاد. قرن ۹ پس از میلاد؛ قرآن آبی با واژه‌های عربی طلایی حمله اعراب و شکست امپراتوری ساسانی (۶۳۵ تا ۶۵۱ پس از میلاد مسیح) که با ورود قوانین اسلامی و اعمال مالیات بر غیر مسلمانان همراه بود با مقاومت ایرانیان روبرو شد که سبب شد تا نظم اجتماعی جدید مبتنی بر سنت قبیله‌ای بادیه‌نشین شکست بخورد. چلسی با ۳۳ امتیاز در رده نخست، منچستر سیتی با ۳۲ در جایگاه دوم و لیورپول هم با ۳۱ امتیاز در تعقیب این دو تیم به کار خود ادامه می‌دهد.

این نسخه خطی بر جا مانده از قرن ۹ پس از میلاد اهمیت بسیار زیاد زبان عربی را برای هنر نشان می‌دهد. مثنوی جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا فرهنگ ایرانی ـ اسلامی از قرن ۹ تا ۱۳ ظهور کرد و فارسی به عنوان زبان شعر و علم مکمل عربی شد. بخارا به مرکز هنرهای زیبا و فراگیری دانش و معلومات جهانی تبدیل شد. پس از جنگ، در قرن ۱۵ این نقش را هرات، در افغانستان فعلی، بر عهده گرفت. تصویری از مثنوی به رنگ‌های آبی و طلایی؛ اثری ماندگار از مولانا، شاعر برجسته ایران در عرصه جهانی.

سال ۱۶۷۲؛ زنی با پیاله شراب هیچ دوره‌ای برای ایران کنونی به اندازه عصر صفویان در قرون ۱۶ و ۱۷ اهمیت ندارد؛ عصر شکوفایی فرهنگ و هنر برای جامعه شهری نوین و تبادلاتش با جهان. اصفهان که میدان"نقش جهان‌" با مساجد، کاخ، با‌غ‌ها و قهوه‌خانه‌هایش را در خود جا داده در آن زمان به عنوان پایتخت صفویان انتخاب شد. سال ۱۶۷۳؛ جوانی اروپایی با پیاله شراب و سگی بر دامان برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گویند، ایران همواره مانند"شاهراه فرهنگ" میان آسیا، آفریقا و اروپا عمل کرده است. این نقاشی بر جا مانده از سال ۱۶۷۳ در اصفهان نیز همین ایده را باز‌می‌تاباند. هنرمندان لحظاتی از زندگی دربار و نخبگان شهری را شکار کرده و اغلب در فضایی مانند باغ، زنان و مردانی آسوده‌خاطر، لمیده یا دلداده را به تصویر می‌کشیدند.

قرن ۱۷؛ نقش"شکار" بر کاشی سرانجام در سال ۱۷۳۶ بحران‌های اقتصادی و سیاسی پایان دوران صفویان را رقم زد و با پایان این دوره گذار ایران به دوران مدرن میسر شد. نمایشگاه"۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران" در گالری جیمز ـ سیمون در جزیره موزه‌‌‌های برلین از ۴ دسامبر ۲۰۲۱ گشوده شد و تا ۲۰ مارس ۲۰۲۲ برپا خواهد بود. مطالب بیشتر از مدیا سنتر .