کرونا در ایران؛ از نیمه آذر واکسینه نشده‌ها جریمه می‌شوند | DW | 04.12.2021

13/09/1400 04:36:00 ب.ظ

رئیس مدیریت بحران وزارت راه می‌گوید، سیستم کنترل هوشمند کرونا از ۱۵ آذر اجرایی می‌شود و افراد واکسن نزده در شهرهای قرمز و نارنجی حق تردد با خودروی شخصی را هم نخواهند داشت. هم اینک تنها دو شهر یزد و طبس قرمز هستند.

کرونا در ایران, واکسیناسیون

رئیس مدیریت بحران وزارت راه می‌گوید، سیستم کنترل هوشمند کرونا از ۱۵ آذر اجرایی می‌شود و افراد واکسن نزده در شهرهای قرمز و نارنجی حق تردد با خودروی شخصی را هم نخواهند داشت. هم اینک تنها دو شهر یزد و طبس قرمز هستند.

رئیس مدیریت بحران وزارت راه می‌گوید، سیستم کنترل هوشمند کرونا از ۱۵ آذر اجرایی می‌شود و افراد واکسن نزده در شهرهای قرمز و نارنجی حق تردد با خودروی شخصی را هم نخواهند داشت. هم اینک تنها دو شهر یزد و طبس قرمز هستند.

رضا نفیسی، رئیس مرکز تدوین مقرات ایمنی حمل ونقل پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه گفته است: »افراد مبتلا حتی اجازه سفرهای درون شهری با خودروهای شخصی خودشان را هم نخواهند داشت.»خبرگزاری ایسنا به نقل از نفیسی می‌نویسد: «سختگیری‌های بیشتری نسبت به افرادی که تست کرونای آنها مثبت شده، اعمال می‌شود. آنها اجازه خروج از خانه را ندارند و باید در قرنطینه بمانند و در سفرهای درون شهری و برون شهری جریمه خواهند شد.»

این مقام یادآور شده که افراد مبتلا به کرونا پیوسته رصد می‌شوند و اجازه رفتن به سر کار را ندارند و اگر ترددی داشته باشند به معنای"ترک غیرقانونی قرنطینه" تلقی می‌‌‌شود. رنگ‌بندی کرونایی شهرهاتدبیر تازه در حالی اعلام می‌‌شود که جریمه‌های نقدی یا ممانعت از تردد خودروها تا کنون در میزان سفرهای درون شهری یا مراعات بیشتر پروتکل‌های بهداشتی تاثیر چندانی نداشته‌اند."برنامه مدیریت هوشمند محدودیت‌ها" نیز که از اول آذر به جریان افتاده، از نظر دسترسی به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مرتبط با استعلام واکسیناسیون و بیماریابی، مشکلات تدارکاتی و فنی دارد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

اینم مثل بشقاب کرونا یاب شون است مگر با حمله بسگیجی ها کرونا نابود نشد

تعریف درستی از مشکل کمبود آب در زاینده‌رود نداریم/ در حوزه مدیریت آب هم تعارض منافع وجود داردمدیر گروه مهندسی آب دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در کشورمان شاهد این هستیم که در بخش‌های مختلف تعارض منافع وجود دارد. برای مثال بزرگترین مصرف کننده آب در کشور ما بخش کشاورزی هستند که متولی آن جهاد کشاورزی است، در حالی که متولی منابع آب در کشور ما وزارت نیروست.

کرونا در ایران؛ واکسن نزده‌ها از ۱۵ آذر جریمه می‌شوند

چراغ سبز آمریکا به ایران قبل از شروع مذاکرات وین | DW | 04.12.2021روزنامه 'واشنگتن فری بیکن' می‌نویسد دولت بایدن 'مخفیانه' و پیش از شروع مذاکرات وین، معافیتی به ایران داد تا بتواند به عراق برق بفروشد. تاخیر ده روزه وزارت خارجه آمریکا در اطلاع‌رسانی به کنگره پرسش برانگیز شده است. کوسشعراتونو میگید دلارو پایین نگه دارید ، قشنگ دستتون با جمهوری اسلامی تو یه کاسس

انتقاد پوتین از به کارگیری پهپادهای ترکیه در شرق اوکراین | DW | 04.12.2021رئیس جمهور روسیه در تماس با اردوغان گلایه کرده که استفاده کی‌یف از پهپادهای ساخت ترکیه در مقابله با جدایی‌طلبان هوادار مسکو، تحریک‌‌آمیز است و توافق صلح در شرق اوکراین را تضعیف می‌کند.

شمار قربانیان کرونا در ایران از مرز 130 هزار نفر گذشتبر اساس آمار جدید وزارت بهداشت ایران شمار قربانیان کرونا در این کشور به بیش از 130 هزار نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

عوارض نادر برخی واکسن‌های کرونا؛ شناسایی دلیل احتمالی لختگی خون پس از تزریقنتیجه تحقیق پژوهشگران نشان می‌دهد که لختگی خون پس از تزریق برخی از انواع واکسن‌های کرونا ممکن است با استفاده از آدنوویروس‌ها در واکسن‌ها در ارتباط باشد. از دانشگاه علوم پزشکی تهران هم بابت طرح تحقیقاتی که مدون و با دستورالعمل اجرایی و سمینار تحویل دادم ۵میلیارد طلبکارم که میخواسته اند پول من را ندهند گفتند کارآموز من میگم فوق لیسانس کارآموزی نداشت اون دوره، گفتند محجوره و پرونده سازی کردند علیه من.

از دوشنبه ۱۵ آذر، تردد شهروندان واکسینه نشده یا مبتلا به کرونا در شهرها و استان‌های قرمز و نارنجی ایران، جریمه نقدی خواهد داشت.«علیرضا گوهری» مدیر گروه مهندسی آب دانشگاه صنعتی اصفهان در ارتباط با ریشه‌های مساله بحران آب به خبرنگار ایلنا گفت: در مساله بحران منابع آب فعلی، عوامل مختلفی دست به دست هم داده‌اند و به نظر من نگاهی که ما به مسئله بحران آب داشته‌ایم نگاه درستی نبوده است.استان‌وایر - رئیس مرکز تدوین مقررات ایمنی حمل و نقل پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی می‌گوید به دنبال اجرای سیستم کنترل هوشمند کرونا از ۱۵ آذر ماه، افراد مبتلا اجازه سفرهای درون‌شهری با خودروهای شخصی خودشان را ندارند و باید در قرنطینه بمانند.جهان چراغ سبز آمریکا به ایران قبل از شروع مذاکرات وین روزنامه"واشنگتن فری بیکن" می‌نویسد دولت بایدن"مخفیانه" و پیش از شروع مذاکرات وین، معافیتی به ایران داد تا بتواند به عراق برق بفروشد.

اعلام شده که این شهروندان با سیستم کنترل هوشمند کرونا کنترل خواهند شد. رضا نفیسی، رئیس مرکز تدوین مقرات ایمنی حمل ونقل پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه گفته است: »افراد مبتلا حتی اجازه سفرهای درون شهری با خودروهای شخصی خودشان را هم نخواهند داشت. او افزود: همه در سال‌های متمادی می‌گفتند که حوزه زاینده رود یک حوزه کم آب است، بنابراین باید به دنبال این باشیم که به آنجا آب ببریم تا کمبود آب آن را جبران کنیم، زیرا اینگونه تلقی کرده بودیم که مشکل کمبود آب، مساله اصلی زاینده رود است.» خبرگزاری ایسنا به نقل از نفیسی می‌نویسد: «سختگیری‌های بیشتری نسبت به افرادی که تست کرونای آنها مثبت شده، اعمال می‌شود. پروتکل‌های بهداشتی که پیش از این برای شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی اجرایی می‌شد تغییری نکرده اما هوشمند شده است. آنها اجازه خروج از خانه را ندارند و باید در قرنطینه بمانند و در سفرهای درون شهری و برون شهری جریمه خواهند شد. کمبود آب در حوضه آبریز زاینده رود علائم یک مشکل است و نه مشکل اصلی.» این مقام یادآور شده که افراد مبتلا به کرونا پیوسته رصد می‌شوند و اجازه رفتن به سر کار را ندارند و اگر ترددی داشته باشند به معنای"ترک غیرقانونی قرنطینه" تلقی می‌‌‌شود. این نشریه، موضوع را"باج‌دهی" به ایران برای اثبات حسن نیت خوانده است.

 رنگ‌بندی کرونایی شهرها تدبیر تازه در حالی اعلام می‌‌شود که جریمه‌های نقدی یا ممانعت از تردد خودروها تا کنون در میزان سفرهای درون شهری یا مراعات بیشتر پروتکل‌های بهداشتی تاثیر چندانی نداشته‌اند. بنابراین تمام مشکلاتی که در زمینه مدیریت منابع آب اتفاق می‌افتد تا قبل از اینکه شورای عالی آب تقویت شود، بر عهده وزارت نیرو بود. پیش از این مقامات جمهوری اسلامی شیوع این ویروس در ایران را اجتناب ناپذیر دانستند."برنامه مدیریت هوشمند محدودیت‌ها" نیز که از اول آذر به جریان افتاده، از نظر دسترسی به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مرتبط با استعلام واکسیناسیون و بیماریابی، مشکلات تدارکاتی و فنی دارد. در حال حاضر وزارت بهداشت ایران، تنها دو شهر طبس و یزد را قرمز و نه شهر دیگر را نارنجی می‌داند. برای مثال بزرگترین مصرف کننده آب در کشور ما بخش کشاورزی است که متولی آن جهاد کشاورزی است، در حالی که متولی منابع آب در کشور ما وزارت نیروست. اشنویه و پیرانشهر (آذربایجان غربی)، فردوس و نهبندان (خراسان جنوبی)، بردسکن (خراسان رضوی)، طارم (زنجان)، کوار (فارس)، سیرجان (کرمان) و بافق (یزد) در فهرست شهرهای نارنجی قرار دارند.   بر اساس آخرین رنگ‌بندی کرونایی در ایران، تهران و ۱۴ مرکز استان دیگر وضعیت آبی دارند. حال کدام بخش و با چه رویکرد نظارتی باید مدیریت مصرف منابع آب را پیاده‌سازی کند؟ این مساله به این سمت رفت است که نتوانیم به مدیریت درست مصرف در کشورمان برسیم. معافیت از تحریم ایران در دوران ترامپ نیز وجود داشت اما دولت او، چارچوب زمانی معافیت‌ها را در راستای سیاست"فشار حداکثری" بسیار محدود کرده بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید تازه‌ترین ‌آمار رسمی از مرگ و میر کرونایی در ایران نیز حاکی از درگذشت ۵۸ نفر طی شبانه روز منتهی به ۱۳ آذر است. وزارت بهداشت می‌گوید، مجموع جان‌باختگان به ۱۳۰هزار و ۱۲۴ نفر رسیده، اما شواهد میدانی در گورستان‌ها و گواهی‌های فوت پزشکی قانونی نشان می‌دهد که رقم واقعی می‌تواند دو تا سه برابر بیشتر باشد. گوهری در ادامه گفت: برای مثال یکی از راهکارهایی که در بخش جهاد کشاورزی به آن توجه شده است، توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار است، در حالی که سیستم‌های آبیاری تحت فشار توسط محققان وزارت نیرو بررسی شده است و به این نتیجه رسیده‌اند که نه تنها باعث کاهش مصرف نشده، بلکه در برخی موارد باعث افزایش مصرف و توسعه سطح زیر کشت نیز شده است. در همین زمینه: .