چراغ سبز آمریکا به ایران قبل از شروع مذاکرات وین | DW | 04.12.2021

13/09/1400 11:50:00 ق.ظ

روزنامه 'واشنگتن فری بیکن' می‌نویسد دولت بایدن 'مخفیانه' و پیش از شروع مذاکرات وین، معافیتی به ایران داد تا بتواند به عراق برق بفروشد. تاخیر ده روزه وزارت خارجه آمریکا در اطلاع‌رسانی به کنگره پرسش برانگیز شده است.

مذاکرات احیای برجام, معافیت از تحریم‌های آمریکا

روزنامه ' واشنگتن فری بیکن ' می‌نویسد دولت بایدن 'مخفیانه' و پیش از شروع مذاکرات وین، معافیتی به ایران داد تا بتواند به عراق برق بفروشد. تاخیر ده روزه وزارت خارجه آمریکا در اطلاع‌رسانی به کنگره پرسش برانگیز شده است.

روزنامه ' واشنگتن فری بیکن ' می‌نویسد دولت بایدن 'مخفیانه' و پیش از شروع مذاکرات وین، معافیتی به ایران داد تا بتواند به عراق برق بفروشد. تاخیر ده روزه وزارت خارجه آمریکا در اطلاع‌رسانی به کنگره پرسش برانگیز شده است.

چراغ سبز آمریکا به ایران قبل از شروع مذاکرات وینروزنامه"واشنگتن فری بیکن" می‌نویسد دولت بایدن"مخفیانه" و پیش از شروع مذاکرات وین، معافیتی به ایران داد تا بتواند به عراق برق بفروشد. تاخیر ده روزه وزارت خارجه آمریکا در اطلاع‌رسانی به کنگره پرسش برانگیز شده است.

روزنامه واشنگتن فری بیکن، نزدیک به محافظه‌کاران، از تعلیق بی‌سر و صدای بخشی از تدابیر تحریمی ایران در دولت بایدن خبر داد. موضوع به معافیت ۱۲۰ روزه فروش برق ایران به عراق بر می‌گردد که ۱۹ نوامبر امضا شده و ده روز بعد به آگاهی کنگره رسیده است.واشنگتن فری بیکن می‌نویسد، کنگره ابلاغیه این تصمیم را ۲۹ نوامبر، یعنی روز از سرگیری مذاکرات احیای برجام دریافت کرده است. این نشریه، موضوع را"باج‌دهی" به ایران برای اثبات حسن نیت خوانده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

کوسشعراتونو میگید دلارو پایین نگه دارید ، قشنگ دستتون با جمهوری اسلامی تو یه کاسس

اسرائیل از آمریکا خواست مذاکرات هسته‌ای با ایران فوراً پایان یابدنفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگویی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، خواستار «پایان فوری» مذاکرات هسته‌ای با ایران شد. درست میگه . از تجربه ملت ما عبرت بگیرید که این حاکمیت اصلاح پذیر نیست و زیر بار هیچ تعهد و مسئولیتی نمیره . با ادم / حکومتی که با تقیه و خدعه به قدرت میرسه و حرف اش اعتباری نداره ، مذاكرات فقط اب در هاون کوبیدنه . گوه خورد😂🍆 گل واژه بنت الاغ از خدا میخواد ایران به برجام برگرده شب بخیر. صهیونسیت

آمریکا: دولت جدید ایران با پیشنهادهای سازنده به وین نیامدسخنگوی کاخ سفید اعلام کرد دولت جدید ایران با پیشنهادهای سازنده به وین نیامده است. - خبرگزاری آناتولی سردمداران صلیبچیهای استعمارجهانی در علوم بی منطق شئونیزم جاهلیت فارسی حکومت فرقه فارسیسم اشغالگر ایران درمانده و گیج شدند.بنظرم کمی هم فکر کنند بخوبی متوجه میشوند ملتهای ایرانیان در ۸۰۰ سال گذشته از دست این جاهلان تشگیلات و حکومت شئونیزم فارسی فرقه فارسیسم چه ها چشیده اند

وزیر خارجه آمریکا: اقدامات ایران مذاکرات وین را به شکست سوق می‌دهدآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفته است که «اقدامات اخیر ایران در پیشبرد برنامه هسته‌ای‌ خود» خطر شکست مذاکرات بین‌المللی در وین برای احیای توافق هسته‌ای صفحات لینک رو نمیشه بارز کرد شاید باید فیلترشکن با سرعت بالاتری اختیار کنم

ادعای استرداد کلاهبردار ۴۰۰ میلیونی دلاری از روسیه به ایرانکیه؟؟

نگاهی به مذاکرات هسته‌ای ایران؛ از پاییز ۱۳۸۲ تا امروزمذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران، پس از ۵ ماه وقفه از روز دوشنبه ۸ آذر در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد. در پایان نخستین روز «مخائیل اولیانوف» نماینده روسیه گفت که «مذاکرات آغاز موفقیت آمیزی داشت و شرکت کنندگان در مورد اقدامات فوری بیشتر به توافق رسیده‌اند.»

احضار یک شهروند به دادسرا به دلیل انتشار مطالب از بازداشت‌ شدگان بهبهان

جهان چراغ سبز آمریکا به ایران قبل از شروع مذاکرات وین روزنامه"واشنگتن فری بیکن" می‌نویسد دولت بایدن"مخفیانه" و پیش از شروع مذاکرات وین، معافیتی به ایران داد تا بتواند به عراق برق بفروشد.Send نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه ۱۱ آذر (۲ دسامبر) در گفت‌وگویی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، خواستار «پایان فوری» مذاکرات هسته‌ای با ایران شد.سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد دولت جدید ایران با پیشنهادهای سازنده به وین نیامده است.را به دنبال دارد.

تاخیر ده روزه وزارت خارجه آمریکا در اطلاع‌رسانی به کنگره پرسش برانگیز شده است. روزنامه واشنگتن فری بیکن، نزدیک به محافظه‌کاران، از تعلیق بی‌سر و صدای بخشی از تدابیر تحریمی ایران در دولت بایدن خبر داد. اینک او در گفتگوی خود با وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه «ایران شرط‌هایش را در مورد برنامه هسته‌ای خود اضافه کرده است»، گفت که پاسخ این روش تهران باید «قطع فوری مذاکرات» و واکنش «ملموس» قدرت‌های بزرگ نسبت به این کشور باشد. موضوع به معافیت ۱۲۰ روزه فروش برق ایران به عراق بر می‌گردد که ۱۹ نوامبر امضا شده و ده روز بعد به آگاهی کنگره رسیده است.2021 واشنگتن/ خبرگزاری آناتولی جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه به سوالات خبرنگاران پیرامون تحولات آمریکا و جهان پاسخ داد. واشنگتن فری بیکن می‌نویسد، کنگره ابلاغیه این تصمیم را ۲۹ نوامبر، یعنی روز از سرگیری مذاکرات احیای برجام دریافت کرده است. نخستین دور گفتگوهای احیای توافق هسته‌ای ایران پس از ۶ ماه روز دوشنبه ۲۹ نوامبر در وین شروع شده است. این نشریه، موضوع را"باج‌دهی" به ایران برای اثبات حسن نیت خوانده است.» نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت که طی تماسی تلفنی با بلینکن از او خواسته تا مذاکرات هسته‌ای با ایران را فورا متوقف کند.

یک مقام ارشد کنگره به واشنگتن فری بیکن گفته است: «این دیرکرد نشان می‌دهد که دولت بایدن به لغو تحریم‌ها در زمان ازسرگیری مذاکرات چقدر حساس است. در شش دور اول مصاحبه، حتی سخت‌ترین مشکلات با پیشنهادات خلاقانه مطرح شد.» ریچارد گلدبرگ، مدیر سابق میز مقابله با تسلیحات کشتارجمعی ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفته است: «این تنها یک نمونه ناگوار دیگر از ضعف ایالات متحده در زمانی است که به قدرت و استحکام بیش‌تر از همیشه نیاز داریم. اگر قرار به تمدید معافیت بود، خبر باید قبل از مذاکرات وین اعلام می‌شد.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید معافیت مربوطه، به ایران ۱۲۰ روز دیگر فرصت می‌دهد تا صرفنظر از تحریم‌ها،  به عراق برق بفروشد. وی در رابطه با تشدید تنش در منطقه با تجمع اخیر نیروهای روسیه در مرز اوکراین خاطرنشان کرد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، گزینه‌های زیادی مطرح خواهد بود. معافیت از تحریم ایران در دوران ترامپ نیز وجود داشت اما دولت او، چارچوب زمانی معافیت‌ها را در راستای سیاست"فشار حداکثری" بسیار محدود کرده بود. اما پس از گزارش اخیر آژانس در رابطه با آغاز غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران در تاسیسات اتمی فردو، احتمال شکست این مذاکرات قوت گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا اما در پاسخ به انتقاد نمایندگان کنگره، تاخیر در ارسال ابلاغیه را ناشی از تعطیلات ایام شکرگذاری و بسته بودن دفاتر کنگره در روزهای ۲۳ و ۲۴ نوامبر دانسته است. این وزارتخانه در توضیح امر همچنین اعلام کرد فروش برق ایران به عراق"در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده" است و تاکید کرد عراق یک شریک حیاتی در منطقه است و انتظار می‌رود با این معافیت، همکاری‌های سیاسی و اقتصادی این کشور با واشنگتن بهتر از قبل ادامه یابد. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در پاسخ واشنگتن فری بیکن گفته است که این معافیت برای کسب اطمینان از تولید انرژی عراق و تامین نیازهای کوتاه مدت این کشور امضا شده و مشروط به آن است که بغداد در کاهش وابستگی‌ها بکوشد. این سخنگو  اما در باره ارتباط معافیت با تسهیل مذاکرات احیای برجام اظهارنظری نکرده است. گزارش واشنگتن فری بیکن در حالی منتشر شده که مذاکرات وین بدون نتیجه متوقف شد و اروپایی‌ها از پیشرفت کار ابراز سرخوردگی کردند.

 آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته که به نظر نمی‌رسد که ایران جدیت لازم را برای  بازگشت به برجام و پایبندی متقابل به تعهدات داشته باشد.  در همین زمینه: .