برابری جنسیتی چه اهمیتی برای مردان ترنس دارد؟

16/03/2021 06:16:00 ب.ظ

اطلاع_رسانی

در جوامع امروزی هر چیزی معنایی جنسیتی دارد از این رو فعالان برابری جنسیتی و کوییر فمینیست، تلاش می‌کنند تا این کلیشه‌ها و مرزها بشکند. شایا گلدوست با فریمان کاشانی با موضوع «برابری جنسیتی چه اهمیتی برای مردان ترنس دارد؟»گفت‌و‌گو کرده است. اطلاع_رسانی

***کلیشه‌ها مردان رنگین‌کمانی و مردان ترنس را دچار تبعیض مضاعف می‌کنند و در جایگاه پایین‌تری نسبت به مردان دیگر در جامعه قرار می‌دهند. مرد ترنسی که با اندام جنسی منتسب به زنانه متولد شده و جنسیت زنانه به او نسبت داده شده، ممکن است خصوصیات بیولوژیک و ظاهری متفاوتی با مردان «همان‌جنسیتی» داشته باشد. به همین دلیل هویت جنسیتی او به رسمیت شناخته نشده و در جایگاه پایین‌تری از نظر اجتماعی در مقایسه با مردان دیگر قرار می‌گیرد. بسیاری از مردان ترنس می‌بایست برای اثبات خود بیشتر تلاش کنند تا خود را با کلیشه‌های موجود هماهنگ و همسو کنند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ایران در قعر جدول جهانی برابری جنسیتی در سال ۲۰۲۰

'کرونا رسیدن به برابری جنسیتی را دهها سال به عقب انداخت' | DW | 31.03.2021به گزارش مجمع جهانی اقتصاد شیوع کرونا راه رسیدن به برابری جنسیتی را طولانی‌تر کرده است. در خاورمیانه رسیدن به برابری_جنسیتی در سیاست ۱۴۲ سال طول می‌کشد. ایسلند همچنان بهترین کشور از نظر برابری جنسیتی است. شش ویدئو از موجودات عجیب که توسط دوربین های مدار بسته و گوشی گرفته شده اگه طرفدار این ویدئو هستید حتما ویدئو ما رو تماشا کنید اگر برابر اتفاق بیوفته عدالت از بین می ره. عدالت نباید فدای برابری شود.

ابتکار خودروسازی ولوو علیه شکاف جنسیتی؛ اعطای ۲۴ هفته مرخصی تولد فرزندخودروسازی سوئدی ولوو اعلام کرد که از ابتدای آوریل سال ۲۰۲۱ آئین‌نامه اعطای مرخصی یکسان به والدینی که صاحب فرزند شده‌اند را در مورد ۴۰ هزار تن از کارکنان خود در سراسر جهان به اجرا می‌گذارد. ده ها ساله مرخصی زایمان داریم تو ایران 6 ماه بود که از سال 95 شد 9 ماه. 😁

افزایش ۳ برابری ورود خودرو به گیلانفرمانده انتظامی گیلان گفت: ورود خودروها به این استان از رودبار سه برابر افزایش یافته است.

افزایش قیمت هفت برابری مسکن در هفت سال گذشته

» بود.استان وایر – بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد (داووس) درباره برابری زن و مرد در سال ۲۰۲۰، درمیان ۱۵۶ کشور جهان، ایران در جایگاه ۱۵۰ قرار گرفت.یک رشته مطالعات نشان داده که در اثر شیوع ویروس کرونا و پاندمی آن زنان بیشتر از مردان مشاغل خود را از دست داده‌ و مجبور شده‌اند به دلیل آموزش خانگی کودکان در خانه بمانند.مطابق این آئین‌نامه که بر مبنای برنامه این خودروسازی با عنوان «پیوند خانوادگی» تهیه شده، هر کارمند صاحب فرزند که دارای حداقل یک سال سابقه کار در این شرکت باشد، می‌تواند از مزایای ۲۴ هفته مرخصی با دریافت ۸۰ درصد حقوق پایه بهره‌مند شود.

در ادامه بخشی از مهمترین موضوعاتی را که در این لایو اینستاگرامی مطرح شد، می‌خوانید: *** کلیشه‌ها مردان رنگین‌کمانی و مردان ترنس را دچار تبعیض مضاعف می‌کنند و در جایگاه پایین‌تری نسبت به مردان دیگر در جامعه قرار می‌دهند. مرد ترنسی که با اندام جنسی منتسب به زنانه متولد شده و جنسیت زنانه به او نسبت داده شده، ممکن است خصوصیات بیولوژیک و ظاهری متفاوتی با مردان «همان‌جنسیتی» داشته باشد. خبرگزاری « ایرنا » نیز بدون اشاره به جایگاه ایران در این گزارش، به نقل از «کلاوس شوآب»، بنیان‌گذار مجمع جهانی اقتصاد آورده است که با نرخ تغییر فعلی، دست یافتن به برابری زن و مرد تقریبا یک قرن زمان خواهد برد. به همین دلیل هویت جنسیتی او به رسمیت شناخته نشده و در جایگاه پایین‌تری از نظر اجتماعی در مقایسه با مردان دیگر قرار می‌گیرد. مجمع جهانی اقتصاد که همه ساله غول‌های اقتصادی جهان را در شهر داووس در سوییس دور هم جمع می‌کند، در گزارش قبلی خود که دسامبر ۲۰۱۹ و پیش از پاندمی کرونا منتشر شد، گفته بود که تا ۹۹ و نیم سال دیگر برابری جنسیتی در بسیاری از زمینه‌ها محقق خواهد شد. بسیاری از مردان ترنس می‌بایست برای اثبات خود بیشتر تلاش کنند تا خود را با کلیشه‌های موجود هماهنگ و همسو کنند. همچنین فنلاند، نروژ، نیوزیلند و سوئد در رده‌های دوم تا پنجم سایر کشورها با بهترین در زمینه برابری زن و مرد قرار دارند. وجود کلیشه‌های جنسی و جنسیتی چه تاثیری بر پروسه خودشناسی و پذیرش در مردان ترنس و رنگین‌کمانی می‌گذارد؟ مقایسه دائمی مردان ترنس با مردان همان‌جنسیتی و تعاریف کلیشه‌ای مردانگی ارائه شده، باعث می‌شود که فرد با عدم اعتماد به نفس و مشکلات روحی زیادی مواجه شود؛ به این دلیل که خود را به اندازه کافی مطابق معیارهای کلیشه‌ای مردانه نمی‌بیند.» سیاست جهانی ولوو متاثر از قوانین ملی در سوئد است که در جهان به اعطای مرخصی و مزایای سخاوتمندانه به زوج‌هایی که صاحب فرزند می‌شوند، شهرت دارد.

این موضوع تنها مربوط به افراد ترنس نیست، بسیاری از مردان غیرترنس نیز در جامعه با چنین چالش‌هایی روبرو هستند. براساس جدول برابری زن و مرد در سال ۲۰۲۰ پس از ایران در جایگاه ۱۵۰به ترتیب کشورهای کنگو، سوریه، پاکستان، عراق، یمن و افغانستان قرار دارند.» برابری در محیط کار همچنان دست نیافتنی مجمع جهانی اقتصاد که در سوییس قرار دارد، همه ساله گزارشی از شکاف جنسیتی در ۱۵۶ کشور را در چهار زمینه آموزش، سلامتی، فرصت‌های اقتصادی و توانمندسازی سیاسی تهیه می‌کند. آنها همیشه در تلاش‌اند تا خود را از نظر ظاهری و جسمی، اجتماعی، اقتصادی و… به تعاریف مردانگی نزدیک‌تر‌کنند. این مقایسه‌ها افراد ترنس را در شناخت و پذیرش خود با چالش‌های بیشتری مواجه می‌کند. بسیاری از روانشناسان و روانپزشکان نیز به این کلیشه‌های جنسیتی باور دارند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید مجمع جهانی اقتصاد به تحقیقی استناد کرده که توسط سازمان بین‌المللی کار وابسته به سازمان ملل انجام شده و نشان می‌دهد که زنان در بحران کرونا بیشتر از مردان شغلشان را از دست داده‌اند. این باورهای اشتباه باعث می‌شود تا مراجعین ترنس خود را به درستی راهنمایی نکنند.

به عنوان مثال روانشناس مراجع ترنس خود را از روی خصوصیات ظاهری قضاوت کرده و باعث سردرگمی بیشتر او نسبت به هویت جنسیتی‌اش می‌شود. من به عنوان یک زن ترنس، سال‌ها قبل خودم و هویت جنسیتی‌ام را به درستی نمی‌شناختم.. از سوی خانواده و جامعه به عنوان یک مرد شناخته می‌شدم. کلیشه‌های جنسیتی برای مردان را تجربه کرده‌ام. همیشه با پسرها و مردان هم سن و سال خود مقایسه می‌شدم و مورد سرزنش و توهین قرار می‌گرفتم؛ به این دلیل که از نظر دیگران به اندازه کافی مرد نبودم و می‌بایست برای مرد بودن بیشتر تلاش می‌کردم. سعدیه زهیدی مدیر اجرایی مجمع جهانی اقتصاد گفته است: «پاندمی، برابری جنسیتی در خانه و محیط کار را به طور اساسی کاهش داد.

آیا تعاریف کلیشه‌ای از مردانگی، مردان ترنس را بیشتر به سوی هورمون‌تراپی و انجام عمل‌های جراحی سوق می‌دهد؟ یکی از دلایلی که افراد ترنس در ایران به سمت جراحی پیش می‌روند، تغییر اوراق قانونی است. ترنس‌ها در ایران بدون انجام جراحی و تغییر اندام جنسی نمی‌توانند اوراق قانونی منطبق با جنسیت خود را دریافت کنند. از سویی دیگر برای پذیرفته شدن به عنوان یک مرد، می‌بایست خصوصیات ثانویه جنسی منتسب به مردان را به دست آورند‌.اگر ما بخواهیم یک آینده اقتصادی پویا داشته باشیم، باید زنان از همین فردا وارد بازار کار شوند. مانند موی صورت، بدن عضلانی، صدای کلفت و … . این فشارها حتی ترنس‌هایی را نیز که تمایل به جراحی ندارند، به سوی هورمون‌تراپی و انجام عمل‌های جراحی سوق می‌دهد.

توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که خصوصیات ظاهری و بیولوژیک افراد که با آن به دنیا می‌آیند، معیار درستی برای سنجش جنسیت آنها نیست و نباید یک امتیاز محسوب شود. همچنان در بسیاری از کشورها شکاف جنسیتی در سیاست بسیار بالاست. علاوه بر تغییر دیدگاه جامعه، مردان ترنس نیز می‌بایست برای پذیرش و باور خود بیشتر تلاش کنند و به این جدال بیهوده برای هرچه بیشتر منطبق بودن با تعاریف و کلیشه‌های جنسیتی پایان دهند. مطالب مرتبط: .