حمله شبه‌نظامیان وابسته به ایران به شهرک مسکونی رسم‌الخوالد در جنوب سوریه

16/03/2021 06:33:00 ب.ظ

سوریه, آن_سوی_خبر

در پی حمله گسترده گروه‌های وابسته به ایران به شهرک رسم‌الخوالد در واکنش به کشته ‌شدن یکی از عناصرشان بر اثر بسته‌ انفجاری کارگذاشته‌شده توسط فردی ناشناس، القنیطره در جنوب سوریه شاهد شدیدترین تنش نظامی خود در ۲ سال اخیر بوده است. جزئیات بیشتر👇 آن_سوی_خبر

در این زمینه، «ابوفراس الخالدی» یکی از معتمدین شهرک رسم‌الخوالد به سایت «ایران‌وایر» گفت: «دو گروه شبه‌نظامی موسوم به «حسن هزاع» (مقلب به ابوهزاع ممتنه) و «ابوجعفر ممتنه» با سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین ساعت دو ظهر روز سه‌شنبه دوم مارس وارد این شهرک شده و به خانه‌های شهروندان عادی حمله کردند.»

وی افزود: «جوانان این شهرک به مقابله با تجاوزگران برخاسته و خسارت انسانی به آنها وارد کردند. سه تن از آنان به اسامی؛ ناصر هزاع، کرم هزاع و علی الساری در این درگیری کشته و چند نفر نیز مجروح شدند و بقیه هم با رها کردن مقتولین خود در باغ‌های این شهرک، از محل درگیری گریختند.» 

ادامه مطلب:
ایران وایر »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

رژه تیربار به دستان در بغداد؛ عراق و معضلی به نام شبه‌نظامیان وابسته به ایرانهمشونم ي پسوند الله دارن!گوه تو اين الله ربع خدا، دقیقا تا کجای خدا میشه کاشکی برای تنوع هم که شده یه بار از الله بکشن بیرون یه اسم دیگه بذارند رو خودشون.

حمله اسرائيل به 'پایگاه وابسته به حزب‌الله لبنان' در سوریه | DW | 06.05.2021بالگردهای نظامی اسرائیل اهدافی را در قنیطره سوریه مورد حمله قرار دادند. یک روز پیشتر نیز مناطقی از لاذقیه و حماه مورد حمله قرار گرفتند. فرمانده سپاه پاسداران از حملات متقابل سخن می‌گوید. این رژیم متجاوز هر روز قصد تعدی به دیگر کشورها را دارد FreePalestine قدس_تنها_نیست اسرائیل یک غده سرطانی است FreePalestine قدس_تنها_نیست

فرانسه: حمله به مسلمانان حمله به جمهوریت استدولت فرانسه به دنبال تصویب قانونی در پارلمان این کشور است که با بنیادگرایی که ارزش‌های فرانسه را تهدید می‌کند، مقابله کند. دارمنن خود یکی از طرفداران جدی این لایحه است. اینطور می‌شود فرانسه شد. به رسمیت شناختن همه بعنوان شهروندان جمهوری و حمایت از حقوق آنان.

حمله نیروهای افغان بر افراد علی پور؛ 12 تن از افراد وابسته به علی‌پور کشته شدندوزارت دفاع ملی افغانستان، شام شنبه 20 مارس اعلام کرد که در حملۀ نیروهای امنیتی بر افراد وابسته به من_هم_علیپور_هستم به. گفته. اخبار. العربی. افغان. ها بر علی پور حمله کرده. و دوازده نفر را به شهادت رسانده. این. اخبار را. دقیق. ببینید. میدانید. که. منافقط از کجا سر چشمه. می‌گیرد. طالبان بی ناموس ..مزدور علی خامنه ای

سند ایران‌وایر درباره قصد شبه‌نظامیان عراقی برای حمله به پایگاه آمریکا

استان القنیطره در جنوب سوریه، طی چند روز اخیرشاهد شدیدترین تنش نظامی خود در دو سال گذشته بوده است.خیابان‌های مرکزی بغداد چند روز پیش شاهد رژه خودروهای سراپا مسلح یک گروه شبه‌نظامی بود که تیربار و آر.خبرگزاری رسمی سوریه"سانا" روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت (۶ مه) از حمله بالگردهای اسرائیلی "به یک ایست بازرسی" ارتش سوریه در شمال قنیطره خبرداد.برای تصویب این قانون نظرات گروه‌های مختلف مذهبی در این کشور مورد توجه قرار گرفته است.

این حوادث در پی حمله گسترده گروه‌های وابسته به ایران به شهرک رسم‌الخوالد در مرکز این استان در واکنش به کشته‌شدن یکی از عناصرشان بر اثر یک بسته انفجاری که افراد ناشناس کارگذاشته بودند، آغاز شد. در این زمینه، «ابوفراس الخالدی» یکی از معتمدین شهرک رسم‌الخوالد به سایت «ایران‌وایر» گفت: «دو گروه شبه‌نظامی موسوم به «حسن هزاع» (مقلب به ابوهزاع ممتنه) و «ابوجعفر ممتنه» با سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین ساعت دو ظهر روز سه‌شنبه دوم مارس وارد این شهرک شده و به خانه‌های شهروندان عادی حمله کردند.جی به دست بیانیه خواندند و نخست وزیر عراق را به بریدن گوش‌هایش تهدید کردند.» وی افزود: «جوانان این شهرک به مقابله با تجاوزگران برخاسته و خسارت انسانی به آنها وارد کردند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید یک روز پیشتر نیز صدای انفجارهای شدیدی در سواحل لاذقیه و طرطوس در غرب سوریه شنیده شد. سه تن از آنان به اسامی؛ ناصر هزاع، کرم هزاع و علی الساری در این درگیری کشته و چند نفر نیز مجروح شدند و بقیه هم با رها کردن مقتولین خود در باغ‌های این شهرک، از محل درگیری گریختند. اما رژه پر ساز و برگ این گروه و تهدیدهای جدیدشان واجد چه پیام‌های پیدا و پنهانی است؟ این پرسشی است که رسانه‌های بین‌المللی، از جمله اکونومیست و آسوشیتدپرس، در روزهای اخیر به آن پرداخته‌اند.»  به گفته الخالدی، از آن‌سو نیز، چند تن از اهالی این شهرک، از جمله دو زن و یک و کودک و یکی از جوانان حاضر در درگیری مذکور زخمی شده و بر اثر تیراندازی شدید دو ساعته، خانه‌های مردم آسیب زیادی دیده است.

او در ادامه تصریح کرد: «دو گروهی که به این شهرک حمله کردند، وابسته به شعبه ۲۲۰ (یا سعسع) اطلاعات نظامی هستند. آنها سال گذشته نقش اصلی را در سرکوب خونین تظاهرات ضددولتی داشتند اما با کمرنگ شدن اعتراض‌ها و شیوع کرونا، مدتی بود که حضور خیابانی چشمگیری نداشتند. اسرائیل اخباری از این دست را معمولا نه تائید و نه رد می‌کند. آنها تا قبل از سال ۲۰۱۸ تحت عنوان «جبهه انقلابیون سوریه» از اپوزیسیون مسلح این کشور حمایت می‌کردند؛ اما پس از امضای توافقنامه مصالحه که با ضمانت روسیه صورت گرفت، به شعبه ۲۲۰ اطلاعات نظامی رژیم اسد پیوستند.» از سوی دیگر، «قیس ابوریان» از اهالی شهرک الخوالد و از فرماندهان سابق اپوزیسیون سوریه نیز در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» اظهار داشت: «دو گروه شبه‌نظامی مذکور برای حزب‌الله لبنان کار می‌کنند و این حزب به آنها آموزش و دستور می‌دهد. در تمام مدتی که این گروه عرض اندام می‌کرد نیروهای امنیتی عراق (ظاهرا طبق دستور) هیچ واکنشی نشان ندادند و مثل بقیه مردم فقط تماشاچی بودند. به‌عنوان مثال، الحاج مهدی، فرمانده آنها خودش لبنانی است، ولی افراد تحت فرمانش دارای کارت شناسایی صادره از اطلاعات نظامی رژیم سوریه هستند. حملات متقابل علیه اسرائیل حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران در آخرین سخنانش از حملات متقابل جمهوری اسلامی به اسرائیل سخن گفته است.» ابوریان افزود: «حسن ابوهزاع در سال ۲۰۱۸ شش دستگاه موشک‌انداز «تاو» ضد تانک و همچنین چند موشک زمین‌به‌زمین و سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین را که متعلق به اپوزیسیون سوریه بودند، به الحاج جهاد، مسئول تسلیحاتی حزب‌الله لبنان در القنیطره فروخت. «ربع الله» در این رژه از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، پخش کرد که جای لنگه کفشی روی پیشانی‌اش و یک قیچی کنار گوشش بود و زیر پوستر نوشته شده بود: «وقت آن است که گوش‌هایش بریده شود.

این اقدام وی باعث تخلیه منطقه از نیروهای اپوزیسیون به نفع ایران و حزب‌الله شد. دو گروه حسن هزاع و ابوجعفر ممتنه با حزب‌الله لبنان در ارتباط هستند و نقشه‌های ایران را در استان القنیطره که در نوار مرزی با اسراییل واقع شده است، اجرا می‌کنند. او در این مدت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرا کرده و باعث شده جمهوری اسلامی نتواند همچنان به میلیاردها پول صادراتش به عراق دست یابد.» او همچنین به پرتاب موشک از سوریه به سمت رآکتور اتمی"دیمونا" واقع در جنوب اسرائیل اشاره کرد و گفت: «آن موشک به نزدیکی دیمونا اصابت کرد.» عوامل و اهداف حمله به شهرک رسم‌الخوالد یکی از افراد مطلع از روند امور در جنوب سوریه که به دلایل امنیتی مایل به درج نامش نبود، نیز به سایت «ایران وایر» گفت: «ابوهزاع، چندین نفر از اهالی شهرک رسم‌الخوالد را به کار گذاشتن بسته انفجاری در مسیر حرکت «یاسین الساری» و قتل او متهم کرده است. وی از فرماندهان سابق اپوزیسیون سوریه بوده و اکنون بازوی راست ابوهزاع محسوب می‌شود. فواد حسین، وزیر خارجه عراق که بهمن‌ماه گذشته به تهران سفر کرده بود، بار دیگر در اسفند به تهران رفت و با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، دیدار کرد. دلیل اصلی حمله به شهرک رسم‌الخوالد نیز همین اتهام است. شما با یک عملیات می‌توانید اسرائیل را نابود کنید.

» منبع مذکور ادامه داد: «ابوهزاع برای اثبات اتهام فوق، به اعترافات شخصی به نام «احمد الساری» که توسط شعبه ۲۲۰ اطلاعات نظامی بازداشت شده، استناد کرده است. با این حال فواد حسین در دیدار با علی شمخانی همچنان همان وعده‌های قبلی را تکرار کرد . به گفته ابوهزاع، الساری اعتراف کرده است که چهار تن به اسامی؛ «جاسم فايز الساری»، «عبدالرحمان الساری»، «فادی الشهابی»، و «احمد الخالدی» به داعش وابسته هستند و برای قتل عناصر رژیم سوریه در استان القنیطره اقدام کرده‌اند. اهالی این شهرک اتهام مذکور را تکذیب کرده و کمیته ویژه رسیدگی به پرونده نیز تشکیل شده، اما ابوهزاع هنوز هیچ مدرکی برای اثبات ادعایش ارائه نکرده است. اما این یک روی دو سکه است. علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران از آن به عنوان"تروریسم هسته‌ای" یاد کرد.» به گفته این منبع، حمله مذکور به دستور سرتیپ «طلال العلی»، رئیس شعبه ۲۲۰ اطلاعات نظامی رژیم سوریه و برای ایجاد فتنه و کشتار در شهرک‌های «رسم‌الخوالد»، «ممتنه» و «ام‌باطنه» و همچنین شعله‌ور کردن آتش درگیری بین عناصر سابق اپوزیسیون مسلح صورت گرفته است. در همین راستا، «ابوالحکم کیوان»، عضو کمیته «الاصلاح»؛ به‌عنوان «شورای حل اختلاف و برقراری صلح در میان عشایر» منطقه «حوران» نیز در مصاحبه با ایران‌وایر اظهار داشت: «برای توقف آبشار خونریزی در شهرک الخوالد بایستی مداخله می‌کردیم. با این حال به خواست الکاظمی، قرار است ناتو ۳۵۰۰ نیرو به عراق اعزام کند.

این کمیته، از برخی معتمدین دو استان درعا و القنیطره؛ مانند «عبدو شباط»، «يوسف حوامده»، «ضرار البشير» و «ابوالنصر الطحان» و غیره تشکیل شده است». جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر جنگ دریایی خبرگزاری‌ها روز هفتم آوریل از حمله به کشتی"ایران ساویز" متعلق به سپاه پاسداران در دریای سرخ خبر دادند. کیوان افزود: «طرفین درگیری را به پذیرش آتش بس وادار کردیم و سپس با آنها به صورت جداگانه نشستی انجام دادیم.» تقابل الکاظمی و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی پیش از این یک بار دیگر به مرحله‌ای حساس رسیده بود؛ تیرماه پارسال به دستور نخست وزیر عراق چند تن از اعضای «کتائب حزب‌الله»، گروه وابسته به جمهوری اسلامی، به ظن دست داشتن در قتل معترضان بازداشت شدند اما نیروهای کتائب بلافاصله واکنش نشان دادند و با خودروهای نظامی اقامتگاه او را محاصره کردند. در این نشست‌ها، هیئت‌های دو طرف را به قبول حکم عقل و شرع و عادات و سنت‌های عشایری برای دستیابی به راه‌حلی جهت رفع تنش فراخواندیم. ما از سوی کمیته مرکزی حوران که متشکل از رهبران سابق اپوزیسیون سوریه است، برای رفع تنش و مصالحه مامور شدیم.» نخست وزیر عراق از آن زمان از تقابل مستقیم با شبه‌نظامیان اجتناب کرده است. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر ترور فخری زاده از راه دور محسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و سردار سپاه بود که پیش از ورود به برنامه اتمی ایران، به همراه حسن تهرانی مقدم به کره شمالی سفر کرد و برنامه موشک‌سازی ایران را پایه‌گذاری کرد. همچنین برای جلب رضایت طرفین دعوا و کاستن از سطح تنش، تعدادی از اهالی رسم‌الخوالد، از جمله کسانی که به مقابله با یورشگران برخاسته و سه تن از آنها را کشته بودند، وادار به خروج از این شهرک کردیم.

البته حفاظت از اموال افراد اخراجی را تضمین کردیم. تعداد حقوق‌بگیران حشدالشعبی همین الان هم بالغ بر ده‌ها هزار نفر است.»  در ادامه، «مصعب ابواحمد»، عضو «کمیته مرکزی حوران» هم در گفتگو با ایران‌وایر تصریح کرد: «با فرماندهان بلندپایه ارتش سوریه نیز تماس گرفتیم. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر تهدید به نابودی اسرائیل تقریبا تمامی مقام‌های جمهوری اسلامی هر روز اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کنند. آنها هم این تنش را ناشی از اختلافات قبیله‌ای دانسته و تاکید کردند که برای پرهیز از درگیری مسلحانه، نیروهای نظامی موجود در اطراف رسم‌الخوالد وارد این شهرک نخواهند شد.» در ماه‌های اخیر نیز شماری از دوستان و معتمدان الکاظمی ترور شده‌اند.» ابواحمد همچنین گفت: «یک مسئول نظامی در القنیطره به من گفت که مسئولیت فرماندهی چندین گروه مسلح مانند «رسم القبو»، «الخوالد» و «الصقری» (همگی وابسته به تیپ ۹۰) را برعهده دارد. یک دسته امنیتی به فرماندهی سرگرد «حسین» و چندین پاسگاه برای حفظ امنیت منطقه نیز در اینجا مستقر شده است. انتخابات زودهنگام برای ماه اکتبر (هفت ماه دیگر) برنامه‌ریزی شده اما احتمالا حتی زودتر از آن، و در ماه ژوئن، برگزار خواهد شد. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر حمله به محور تهران- جنوب لبنان اسرائیل جمهوری اسلامی را به ایجاد خط انتقال تجهیزات نظامی از طریق عراق و سوریه به حزب‌الله در جنوب لبنان متهم می‌کند و دائما بر حملات خود به"مواضع حزب‌الله و نیروهای متحد جمهوری اسلامی" در این مناطق می‌افزاید.

هر زمان نیاز باشد برای رفع تنش و بازداشت عوامل ایجاد فتنه و درگیری از نیروهای دو لشکر پنجم و هفتم می‌خواهیم که وارد شده و اقدام کنند.» وی ادامه داد: «با ژنرال روسی «ولادیمیر الکساندر فوتوبیکین» نیز تماس گرفتیم و اوضاع القنیطره و امکان افزایش تنش درصورت عدم حل اختلاف را تشریح کردیم. اما دومین رویداد سیاسی، یعنی مذاکرات آمریکا و عراق، مهم‌تر است و به نوشته آسوشیتدپرس، رژه شبه‌نظامیان پیامی به آمریکا بود که تصمیم‌گیرنده آنها هستند و نه دولت الکاظمی. او نیز به نوبه خود وعده داد که برای حفظ آرامش خواهد کوشید و به منظور حل مشکل با بالاترین مقامات در دولت سوریه گفتگو خواهد کرد. این چهارمین حمله منتسب به اسرائیل در کمتر از سه هفته بوده است.» همچنین «ليث الزعبی»، از رهبران اپوزیسیون سوریه در جنوب این کشور به ایران‌وایر گفت: «بررسی‌های دقیق ما در مناطق جنوبی سوریه نشان می‌دهد که برخی عناصر محلی اقدامات مشکوکی را به نفع گروه‌های مسلح وابسته به ایران در استان القنیطره انجام می‌دهند. احزاب شیعی وابسته به جمهوری اسلامی اصرار دارند نیروهای آمریکایی هر چه زودتر عراق را ترک کنند و از این رو، با فشار آنها این مذاکرات جلو افتاد. این گروه‌ها تا قبل از سال ۲۰۱۸ بخشی از اپوزیسیون بودند، اما پس از آن تاریخ به امید کسب امنیت و رهایی از تعقیب و خطر بازداشت، به تشکیلات رژیم پیوستند.

» او در پایان تصریح کرد: «فرماندهان برخی از گروه‌های مذکور عبارتند از: «ابوهزاع»، «ابوجعفر ممتنه»، «معاذ نصار» (در منطقه جباثا الخشب) و «مولد الظاهر فی‌الرفید» که همگی تبدیل به ابزار دست ایران و متحدانش شده‌اند. به گفته یکی از مقام‌های عراقی، این مذاکرات در واقع آینده روابط دو کشور در دوره جو بایدن را شکل خواهد داد. عملیات شش ساعته ماموران موساد در تهران نشان می‌دهد که اسرائیل اطلاعات دقیقی از داخل ایران دارد. این گروه‌ها خطری برای جنوب سوریه به شمار می‌روند، چون نقش آنها اجرای اهداف ایران در القنیطره و مناطق مرزی اسراییل و خدمت به منافع تهران است. آنها بدون اینکه بابت رفتارشان مورد تعقیب و مواخذه قرار گیرند، علیه امنیت و ثبات در جنوب سوریه اقدام می‌کنند. این اظهار نظرها در واقع نشانه‌ای است مبنی بر اینکه آمریکا قصد دارد ۲۵۰۰ نیروی خود را همچنان در عراق حفظ کند.» مطالب مرتبط: .» جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر پهپاد اسرائیلی در نطنز روز یک‌شنبه دوم شهریور۱۳۹۳ (۲۴ اوت ۲۰۱۴) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای خبر داد یک هواپیمای بدون سرنشین رادارگریز اسرائیلی را که قصد نفوذ به"حریم منطقه‌ هسته‌ای نطنز" داشته سرنگون کرده است.