بحران بولیوی؛ آیا اوو مورالس بازمی‌گردد؟

16/11/2019 06:01:00 ب.ظ

بحران بولیوی؛ آیا اوو مورالس بازمی‌گردد؟

سیاست بولیوی, بولیوی

بحران بولیوی ؛ آیا اوو مورالس بازمی‌گردد؟

نخستین نشانه از احتمال بازگشت مورالس به بولیوی زمانی مشاهده شد که نمایندگان هم‌حزبی او در مجلس در شامگاه پنج‌شنبه گذشته از دستیابی به یک توافق همکاری با دولت موقت برای برگزاری انتخابات خبر دادند.

جنینه آنی‌یس، رئیس جمهوری موقت بولیوی می‌گوید اوو مورالس، رئیس جمهوری پیشین این کشور آزاد است بازگردد، اما باید محاکمه شود.مورالس که در آخرین انتخابات ریاست جمهوری بولیوی برای دومین بار به پیروزی رسیده بود، زیر فشار اعتراض‌های گسترده‌ای که علیه او در گرفت، روز یکشنبه گذشته استعفای خود را اعلام کرد و روز سه‌شنبه به مکزیک گریخت.

خانم آنی‌یس روز جمعه ۲۴ آبان با اعلام موضع دولتش در مورد بازگشت احتمالی آقای مورالس گفت که رئیس جمهوری پیشین در صورت بازگشت باید به اتهاماتش در پیوند با تخلفات انتخاباتی پاسخ دهد و نباید در برابر تحقیقات قضایی از مصونیت برخوردار باشد.آخرین انتخابات سراسری بولیوی در ۲۸ مهر گذشته برگزار شد و نام اوو مورالس به عنوان برنده آن انتخابات اعلام گردید. اما یک سازمان آمریکایی مأمور نظارت بر انتخابات از بروز تخلف در روند این انتخابات خبر داد. پس از چند روز در حالی که مخالفان مورالس علیه او به خیابان آمده بودند، ارتش بولیوی از حمایت رئیس جمهوری دست کشید و او مجبور به استعفا و در نهایت ترک کشور شد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

درخواست مورالس از پاپ، سازمان ملل و اروپا برای میانجی گری در بولیوی اوو مورالس ، رئیس جمهوری مستعفی بولیوی از پاپ فرانسیس، سازمان ملل و کشورهای اروپا خواست تا برای حل بحران در این کشور میانجی‌گری کنند بیشتر بخوانید🔽

رهبر موقت بولیوی: مورالس نمی‌تواند دیگر در انتخابات نامزد شودرهبر موقت بولیوی می گوید ایوو مورالس نمی تواند در هیچ انتخابات جدیدی شرکت کند. آقای مورالس به دنبال اعتراضات گسترده، مجبور شد پناهندگی سیاسی در مکزیک را بپذیرد. جینین آنیز، رئیس جمهوری موقت بولیوی

مورالس: انتخابات جدید می‌تواند بدون من برگزار شود

رئیس جمهوری موقت بولیوی خواستار پیگرد مورالس شدجینین آنی‌یز، رئیس جمهوری موقت بولیوی گفته است که اوو مورالس ، رئیس جمهوری مستعفی باید تحت پیگرد قرار گیرد و حق شرکت در انتخابات بعدی را ندارد. همزمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و از حامیان مورالس، در مورد 'ادامه هرج و مرج' در بولیوی ابراز نگرانی کرده است.

حزب مورالس و دولت موقت بولیوی برای برگزاری انتخابات جدید توافق کردنددر جلسه عصر دیروز سنای بولیوی ، رئیس جدید سنا که عضو حزب جنبش سوسیالیسم مورالس است، گفت که توافقی برای همکاری در راستای برگزاری انتخابات جدید پس از هفته‌ها اعتراض و خشونت حاصل شده است بیشتر بخوانید🔽

ادامه ناآرامی‌ها در بولیوی؛ رئیس جمهور موقت انتصاب وزرا را آغاز کرددرحالیکه شمار کشته شده‌های ناآرامی‌های اخیر در بولیوی به ۱۰ نفر افزایش یافته است، جنینه آنی‌یس رئیس جمهوری موقت این کشور با اعلام نام ۱۱ وزیر، انتصاب‌ها در دولت خود را آغاز کرد.

Aa جنینه آنی‌یس، رئیس جمهوری موقت بولیوی می‌گوید اوو مورالس، رئیس جمهوری پیشین این کشور آزاد است بازگردد، اما باید محاکمه شود.Aa اوو مورالس، رئیس جمهوری مستعفی بولیوی به‌صورت رسمی از پاپ فرانسیس، رهبرکاتولیک‌های جهان، سازمان ملل و کشورهای اروپا خواست تا برای حل بحران در این کشور میانجی گری کند.رهبر موقت بولیوی می گوید ایوو مورالس نمی تواند در هیچ انتخابات جدیدی شرکت کند.اوو مورالس، رییس جمهور مستعفی بولیوی، اعلام کرد انتخابات بعدی این کشور می‌تواند بدون حضور او برگزار شود.

مورالس که در آخرین انتخابات ریاست جمهوری بولیوی برای دومین بار به پیروزی رسیده بود، زیر فشار اعتراض‌های گسترده‌ای که علیه او در گرفت، روز یکشنبه گذشته استعفای خود را اعلام کرد و روز سه‌شنبه به مکزیک گریخت. خانم آنی‌یس روز جمعه ۲۴ آبان با اعلام موضع دولتش در مورد بازگشت احتمالی آقای مورالس گفت که رئیس جمهوری پیشین در صورت بازگشت باید به اتهاماتش در پیوند با تخلفات انتخاباتی پاسخ دهد و نباید در برابر تحقیقات قضایی از مصونیت برخوردار باشد. خشونت تهدید بزرگی علیه زندگی و صلح اجتماعی است. آخرین انتخابات سراسری بولیوی در ۲۸ مهر گذشته برگزار شد و نام اوو مورالس به عنوان برنده آن انتخابات اعلام گردید. مورالس با این که از ریاست جمهوری بولیوی برکنار شده است، همچنان خود را رئیس جمهوری بولیوی می داند و می گوید شورای قانونگذاری کشور هنوز استعفای وی را نپذیرفته است. اما یک سازمان آمریکایی مأمور نظارت بر انتخابات از بروز تخلف در روند این انتخابات خبر داد. وی در مکزیک تاکید کرد که تحت فشار استعفا داده است و بولیوی قربانی کودتای نظامیان است. پس از چند روز در حالی که مخالفان مورالس علیه او به خیابان آمده بودند، ارتش بولیوی از حمایت رئیس جمهوری دست کشید و او مجبور به استعفا و در نهایت ترک کشور شد. مورالس زمانی که هنوز در بولیوی بود گفته بود بنا به خواست ارتش و به‌خاطر حفظ آرامش و امنیت در کشور از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

نخستین نشانه‌ها از احتمال بازگشت مورالس مورالس روز سه شنبه گذشته به محض ورود به مکزیک گفت که دست از سیاست برنمی‌دارد.» آقای مورالس با بیان این که مخالفان او خانه خودش و خواهرش در بولیوی را «غارت» کرده‌اند، گفت که دولت مکزیک جان او را نجات داده است. مورالس از سازمان ملل متحد و پاپ فرانسیس خواسته است که برای حل بحران بولیوی، میانجی گری کنند. اما، نخستین نشانه از احتمال بازگشت اوو مورالس به کشورش زمانی مشاهده شد که نمایندگان هم‌حزبی او در مجلس در شامگاه پنج‌شنبه گذشته از دستیابی به یک توافق همکاری با دولت موقت برای برگزاری انتخابات خبر دادند. بیشتر بخوانید: .» ورود مورالس به مکزیک پس از ترک خاک بولیوی برایش آسان نبود، زیرا چند کشور آمریکای لاتین که در مسیر حرکت او بودند ابتدا به هواپیمای حامل او اجازه عبور از حریم هوایی خود را ندادند.