ادامه ناآرامی‌ها در بولیوی؛ رئیس جمهور موقت انتصاب وزرا را آغاز کرد

23/08/1398 09:43 ب.ظ

درحالیکه شمار کشته شده‌های ناآرامی‌های اخیر در بولیوی به ۱۰ نفر افزایش یافته است، جنینه آنی‌یس رئیس جمهوری موقت این کشور با اعلام نام ۱۱ وزیر، انتصاب‌ها در دولت خود را آغاز کرد.

درحالیکه شمار کشته شده‌های ناآرامی‌های اخیر در بولیوی به ۱۰ نفر افزایش یافته است، جنینه آنی‌یس رئیس جمهوری موقت این کشور با اعلام نام ۱۱ وزیر، انتصاب‌ها در دولت خود را آغاز کرد. علاوه بر تشکیل دولت، اولویت دیگر رئیس دولت موقت، انتخاب یک نهاد جدید انتخاباتی برای برگزاری انتخابات جدید است. جنینه آنی‌یس همزمان با تصدی این مقام ۲۲ ژانویه را به‌عنوان تاریخ انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرد.

قبل از بحران در بولیوی، قرار بود در این تاریخ رئیس جدید دولت قدرت را در دست بگیرد.

ایالات متحده آمریکا با حمایت از جنینه آنی‌یس، ریاست جمهوری وی را به رسمیت شناخت.در نخستین روزی که جنینه انی‌یس قدرت را دست گرفت، درگیری بین هواداران اوو مورالس و نیروهای امنیتی شدت گرفت. به گفته یک پزشک در روستای پایاکانی در شرق کشور که فاصله زیادی با شهر سانتاکروز ندارد، یک مرد ۲۰ ساله با اصابت گلوله به سرش کشته شد.

از سوی دیگر، در شهر لاپاز پایتخت بولیوی نیز هواداران رئیس جمهور سابق این کشور با پلیس ضد شورش درگیر شدند. معترضان در حال حرکت به سمت کاخ ریاست جمهوری بولیوی بودند اما پلیس با شلیک گاز اشک آور آن‌ها را متفرق کرد. headtopics.com

طبق نوشته رسانه‌های محلی، برخی از معترضان از تخته‌های چوبی و ورق‌های فلزی به‌عنوان سلاح استفاده می‌کردند. طبق گزارش‌ها، معترضان در شهرهای دیگر بولیوی نیز تجمع کردند. این تجمع‌ها در حالی برگزار شد که برخی از نمایندگان حامی اوو مورالس در پی به چالش کشیدن مشروعیت خانم آنی‌یس به‌عنوان رئیس جمهوری موقت بودند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

واعظی : رئیس جمهوری در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی نداردرییس دفتر روحانی: رئیس جمهوری می‌گوید که مبارزه با فساد باید برای همه بخش‌ها و همه قوا باید باشد، نمی‌شود که این مبارزه فقط در ارتباط با دولت باشد، نه اینکه نباید این روند در دولت نباشد بلکه در قوه قضاییه هم باید باشد. رییس دفتر رییس جمهوری: حق مردم است بدانند که قضات اخراج شده چه کسانی هستند و محاکمه آنها کجا انجام می‌شود که اگر فساد انجام داده‌اند مانند بقیه شفاف شود.

شبه نظامیان در غزه آتش بس میان اسرائیل و جهاد اسلامی را نقض کردند🔺آسوشیتدپرس: شبه نظامیان در غزه آتش بس میان اسرائیل و جهاد اسلامی را نقض کردند ⚡️خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که شبه نظامیان در غزه ساعاتی پس از اعلام آتش بس میان اسرائیل و گروه جهاد_اسلامی، اقدام به پرتاب موشک به خاک اسرائیل کرده‌اند.

آمریکا «وضعیت اضطراری» در قبال ایران را یک سال دیگر تمدید کرد

اردبیل بیشترین آمار نزاع را در کشور داردبر اساس آمارهای استخراج شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور, بر حسب هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، به ترتیب استان‌های اردبیل، آذربایجان‌شرقی و البرز دارای بیشترین درصد نزاع و استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دارای کمترین درصد نزاع در کشور گزارش شده است.

عربستان 'فریبکاری ایران در ارائه ‌اطلاعات به آژانس' را محکوم کرد | DW | 13.11.2019عربستان به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران واکنش نشان داد و ضمن حمایت از تلاش‌های آژانس 'فریبکاری ایران در ارائه‌ اطلاعات به آژانس' را محکوم کرد. عربستان خواستار همکاری ایران با آژانس شد.

سویلو: یکی از اعضای کلیدی داعش را در سوریه دستگیر کردیم

این وکیل ۵۲ ساله که برای بسیاری ناشناخته است، یکی از منتقدان رئیس جمهوری سابق محسوب می‌شد. او روز سه‌شنبه با سوگند به انجیل مراسم تحلیف را انجام داد و ریاست دولت را در دست گرفت.

علاوه بر تشکیل دولت، اولویت دیگر رئیس دولت موقت، انتخاب یک نهاد جدید انتخاباتی برای برگزاری انتخابات جدید است. جنینه آنی‌یس همزمان با تصدی این مقام ۲۲ ژانویه را به‌عنوان تاریخ انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرد. قبل از بحران در بولیوی، قرار بود در این تاریخ رئیس جدید دولت قدرت را در دست بگیرد.

ایالات متحده آمریکا با حمایت از جنینه آنی‌یس، ریاست جمهوری وی را به رسمیت شناخت.در نخستین روزی که جنینه انی‌یس قدرت را دست گرفت، درگیری بین هواداران اوو مورالس و نیروهای امنیتی شدت گرفت. به گفته یک پزشک در روستای پایاکانی در شرق کشور که فاصله زیادی با شهر سانتاکروز ندارد، یک مرد ۲۰ ساله با اصابت گلوله به سرش کشته شد.

از سوی دیگر، در شهر لاپاز پایتخت بولیوی نیز هواداران رئیس جمهور سابق این کشور با پلیس ضد شورش درگیر شدند. معترضان در حال حرکت به سمت کاخ ریاست جمهوری بولیوی بودند اما پلیس با شلیک گاز اشک آور آن‌ها را متفرق کرد.

طبق نوشته رسانه‌های محلی، برخی از معترضان از تخته‌های چوبی و ورق‌های فلزی به‌عنوان سلاح استفاده می‌کردند.

طبق گزارش‌ها، معترضان در شهرهای دیگر بولیوی نیز تجمع کردند. این تجمع‌ها در حالی برگزار شد که برخی از نمایندگان حامی اوو مورالس در پی به چالش کشیدن مشروعیت خانم آنی‌یس به‌عنوان رئیس جمهوری موقت بودند.

همزمان با حضور معترضان در خیابان‌ها، اوو مورالس، به مقام‌های دولتی هشدار داد که دست خود را به خون مردم آلوده نکنند.

مورالس در مکزیک: اگر مردم از من بخواهند، به بولیوی برمی‌گردم

رئیس جمهوری سابق بولیوی، هزاران کیلومتر دورتر از بولیوی در شهر مکزیکوسیتی مکزیک در یک نشست خبری مدعی شد که ناآرامی‌های فعلی بخشی از یک مبارزه ضد استعماری و ضد امپریالیستی است که بومی‌های بولیوی سالیان سال برای آن جنگیده اند.

مورالس همچنین در این نشست اعلام کرد که اگر مردم از او بخواهند، به بولیوی برمی‌گردد.

طبق آخرین گزارش دادستانی بولیوی در روز چهارشنبه، در خشونت‌های پس از انتخابات در این کشور تاکنون ۱۰ نفر کشته شده‌اند.