باقری کنی: ایران از خواست لغو تحریم‌ها عقب‌نشینی نمی‌کند | DW | 05.12.2021

14/09/1400 11:23:00 ب.ظ

به گفته سرپرست مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین، دو متن پیشنهادی ایران به طرف‌های مذاکره مبنایی برای ادامه گفت‌وگو هستند. سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای، ایران را به نادیده گرفتن نتایج شش دور گفت‌وگو در وین متهم می‌کنند.

علی باقری کنی, مذاکرات احیای برجام

به گفته سرپرست مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین، دو متن پیشنهادی ایران به طرف‌های مذاکره مبنایی برای ادامه گفت‌وگو هستند. سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای، ایران را به نادیده گرفتن نتایج شش دور گفت‌وگو در وین متهم می‌کنند.

به گفته سرپرست مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین، دو متن پیشنهادی ایران به طرف‌های مذاکره مبنایی برای ادامه گفت‌وگو هستند. سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای، ایران را به نادیده گرفتن نتایج شش دور گفت‌وگو در وین متهم می‌کنند.

دور هفتم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام پس از چند ماه وقفه با آماده شدن تیم مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی دوشنبه، هشتم آذر آغاز و روز جمعه ۱۲ آذر متوقف شد.پیشنهادهای ایران با واکنش انتقادی سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای و آمریکا روبرو شده که خواسته‌های مطرح شده در آن را زیاده‌خواهی ارزیابی می‌کنند.

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با رسانه ایتالیایی تاکید کرده، چون این آمریکا بوده که از توافق هسته‌ای خارج شده، بنابراین این کشور باید گام نخست را بردارد.مذاکرات احیای برجام میانه فروردین ماه امسال آغاز شد و تا آخر خرداد شش دور آن انجام شده بود. هدف نهایی این مذاکرات، بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و از سرگیری اجرای تعهدات برجامی توسط جمهوری اسلامی عنوان می‌شود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

فراموش نکنید که دولت آمریکا با خروج خود از برجام و اعمال تحریم‌های غیر قانونی بر علیه ملت ایران، برجام را که حاصل تلاش دیپلماتیک طرفین برای مدتی بیش از یک دهه بود نادیده گرفت. این حق ملت ایران است که در مذاکرات پیش رو قوائد بازی را بازنگری کند. پدر جان، ما به چه زبونى به شما بفهمونيم كه 'اون ممه رو لولو بُرد' ؟؟ تحريم ها رو لغو كنيد، همه شونو، ما راستى آزمايى ميكنيم؛ تضمينات لازم رو ميگيريم بعد ببينيم چه ميشود. وگرنه، برجام بى برجام. شما كه به اون اعتنا نميكنين، چرا ما بكنيم ؟؟

واکنش بازار به شکست دور هفتم مذاکرات وین؛ دلار در ایران به 30 هزار تومان رسیدهمزمان با پایان بی نتیجه دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین نرخ ارزهای خارجی در ایران جهشی چشم‌گیر داشت و هر دلار آمریکا در بازار به این میگن اقتصاد ورشکسته

تجمعات اعتراضی در چند شهر ایران در واکنش به کاهش بودجه «قانون معلولان»🔺تجمعات اعتراضی در چند شهر ایران در واکنش به کاهش بودجه «قانون معلولان» معترضان می‌گویند این سازمان «بودجه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ را کمتر از بودجه سال‌جاری در نظر گرفته است.» ⬇️ بیشتر بخوانید:

تاثیر توقف مذاکرات هسته‌ای: قیمت دلار در ایران به بالاترین میزان در یکسال گذشته رسید🔻تاثیر توقف مذاکرات هسته‌ای: قیمت دلار در ایران به بالاترین میزان در یکسال گذشته رسید ▪️قیمت دلار آمریکا از مرز ٣٠ هزار تومان گذشت و ارزش یورو و پوند بریتانیا نیز به ترتیب به ۳۴ هزار تومان و ۴۰ هزار تومان رسید. ⬇️بیشتر بخوانید: اگر فشار اسرائیل نبود، تا ب امروز بایدن خائن و حزب او ب رژیم یاغی و تروریستی و نامشروع جمهوری اسلامی پول و امکانات داده بود.فعلا بایدن مایه ننگ آمریکایی ها میباشد و نامحبوب نزد اکثریت مردم ایالات متحد حزب دموکرات آمریکا بداند یا با اسرائیل یا باج ب رژیم و عواقب آن برای آمریکا 😏

تصاویری از سفری به '۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران' در برلین | DW | 04.12.2021گالری جیمز ـ سیمون برلین این بار به فرهنگ ایران اختصاص یافته تا صرفنظر از مناقشه‌های کنونی با این کشور غنای فرهنگی این سرزمین را به نمایش بگذارد. گالری تصویری از نمایشگاه '۵۰۰۰ سال هنر و فرهنگ ایران' در برلین. شما در کجا روزنامه نگاری و زبان پارسی آموختید؟ “مناقصه با این کشور” اشتباه است. اما “درگیری با حکومت اسلامی” درست میباشد. چرا ایرانیان باغیرت در اروپا و امریکا و کانادا و انگلیس ،زن ها کس میدن و مردها هم گی هستند و مسیحی میشن ،در تظاهرات ضد رژیم جمهوری اسلامی ایران هم دم از کورش کبیر میزنند و میگن نژاد برتر هستیم .؟

امانوئل مکرون در جده: پرداختن به پرونده اتمی ایران بدون موضوع ثبات منطقه امکان‌پذیر نیستامانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه که به عربستان سعودی سفر کرده است، درباره پرونده اتمی ایران گفت پرداختن به این پرونده بدون در نظر گرفتن پرونده ثبات در منطقه ممکن نیست. او همچنین از گفت‌وگوهای مفید برای حل تنش سیاسی بین ریاض و بیروت خبر داد. بعله حتما مکرون تنها و تنها به فکر منطقه ماست این حرفا فقط برای سرکیسه کردن شما سعودی ها میباشد و بس

پس‌لرزه‌های بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین؛ ارزش ریال ایران «به پایین‌ترین حد در تاریخ» رسید🔺پس‌لرزه‌های بی‌نتیجه ماندن مذاکرات_وین؛ ارزش ریال ایران «به پایین‌ترین حد در تاریخ» رسید ▪️با کاهش امیدها نسبت به سرانجام مذاکرات احیای برجام در وین، ارزش ریال ایران به پایین‌ترین‌ سطح خود رسیده است. در مورد برجام ک بارها سُخن گفتیم و تَکرار میکنیم. هَرگز برجام ناقص اوباما اروپا بریتانیا روسیه چین را ب رسمیت نمیشناسیم و نخواهیم شَناخت. برجام یعنی زنده نگهداشتن تَهدیدات علیه ملت اسرائیل. با برجام هر موقع رژیم یاغی شیعه آیت الله ها اَراده کنند ملت اسرائیل را تهدید میکنند

علی باقری کنی، سرپرست تیم مذاکره جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام در وین علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی با وجود انتقاد شدید کشورهای غربی از پیشنهادهای ایران در دور هفتم مذاکرات وین می‌گوید، تهران از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کند.تهران بیش از 30 هزار تومان معامله شد.اشتراک چاپ گروهی از افراد دارای معلولیت برای اعتراض به کاهش «بودجه معلولان» در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ ایران در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند.این بیشترین سقوط ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی از مهر سال ١٣٩٩ است.

او روز یک‌شنبه ۱۴ آذر به خبرگزاری ایتالیایی"آنسا" گفت: «جمهوری اسلامی ایران از خواسته‌های خود در مسیر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و لغو تحریم‌ها عقب‌نشینی نخواهد کرد.» دور هفتم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام پس از چند ماه وقفه با آماده شدن تیم مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی دوشنبه، هشتم آذر آغاز و روز جمعه ۱۲ آذر متوقف شد. Advertisement برخی رسانه‌های ایران در گزارش‌هایی با عناوینی مانند «قیمت دلار پرواز کرد» نسبت به این افزایش قیمت واکنش نشان دادند. آمریکا که اردیبهشت ۹۷ از توافق هسته‌ای خارج شد به طور غیرمستقیم در مذاکرات وین مشارکت می‌کند.» بنا بر گزارش‌‌ها، بودجه قانون معلولان در سال جاری «۱۷۰۰ میلیارد تومان» در نظر گرفته شده بود و «در تیرماه به ۲۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. باقری کنی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ایران دو متن پیشنهادی خود درباره موضوع‌های مورد مذاکره در روزهای اخیر را به طرف‌های مقابل ارائه داده است. این وب‌سایت مدعی شد که «برخی عناصر در داخل» با هدف «فشار روانی» علیه تیم‌مذاکره‌کننده ایران از واکنش منفی بازار به مذاکرات وین گزارش تهیه می‌کنند. پیشنهادهای ایران با واکنش انتقادی سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای و آمریکا روبرو شده که خواسته‌های مطرح شده در آن را زیاده‌خواهی ارزیابی می‌کنند. پیشتر، کمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی ایران طولانی شدن روند مذاکرات هسته‌ای برای احیای توافق برجام را مهمترین عامل افزایش قیمت ارز در ایران عنوان کرده بود و گفت: «اگر در برجام اتفاقی نیفتد و شرایط امروز ادامه داشته باشد نرخ دلار به بالاتر از ۳۰ هزار تومان هم می‌رسد، اما اگر برجام احیا شود و امکان فروش دو و نیم میلیون بشکه نفت را داشته باشیم و میزان درآمدهای نفتی بالا برود، مشکلی در مدیریت ارزی کشور نخواهیم داشت.

تاکنون جزئیات متن‌های پیشنهادی ایران  به طور رسمی منتشر نشده ولی مطابق گزارش‌ها درخواست مکرر مسئولان دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم مبنی بر برداشته شدن تمام تحریم‌های آمریکا در آن گنجانده شده است. این در حالی‌ است که سیاست‌های دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد و به‌ویژه ارزهای خارجی، انتقاد کارشناسان اقتصادی در کشور را برانگیخته است. حساب کاربری «کمپین معلولان» که در توییتر به اخبار و تحولات مربوط به افراد دارای معلولیت می‌پردازد، با انتشار تصویری از تجمع روز شنبه ۱۳ آذر در تهران آن را در اعتراض به «وضعیت معیشت» افراد دارای معلولیت و کاهش بودجه از سوی دولت در سال آینده اعلام کرد. ایران در انتظار گام نخست آمریکا معاون سیاسی وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با رسانه ایتالیایی تاکید کرده، چون این آمریکا بوده که از توافق هسته‌ای خارج شده، بنابراین این کشور باید گام نخست را بردارد. دولت جو بایدن اعلام آمادگی کرده است که در صورت بازگشت ایران به انجام تعهدات برجامی بخشی از تحریم‌ها را کاهش دهد. با این حال، برخی کارشناسان اقتصادی اخباری از این دست را در چارچوب سیاست «گفتار درمانی» ایران تلقی می‌کنند. افزون بر این، لغو بسیاری از تحریم‌ها در حیطه قدرت دولت آمریکا نیست و درباره آنها کنگره باید تصمیم‌گیری کند. تجمع‌های اعتراضی افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنها هفته گذشته نیز جریان داشت. سرپرست مذاکره‌کنندگان ایرانی می‌گوید، پیشنهادهایی که ایران به پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای ارائه کرده"مستدل و منطقی" هستند و به همین دلیل می‌توانند مبنای ادامه گفت‌وگوها باشند. علت افزایش نرخ ارز به گفته کارشناسان اقتصادی، افزایش اخیر نرخ ارز در ایران بیشتر از این‌که حاصل متغیرهای اقتصادی باشد، ناشی از تحولات سیاسی و بی‌نتیجه ماندن دور هفتم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+4 در وین برای احیای برجام است.

مذاکرات احیای برجام میانه فروردین ماه امسال آغاز شد و تا آخر خرداد شش دور آن انجام شده بود. هدف نهایی این مذاکرات، بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و از سرگیری اجرای تعهدات برجامی توسط جمهوری اسلامی عنوان می‌شود. مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای عضو برجام دوشنبه 29 نوامبر در وین آغاز شد. عدم پایبندی به توافق‌های شش دور مذاکره تیم مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی در ماه‌های اخیر بارها دستاوردهای شش دور مذاکره در دولت حسن روحانی را زیر سوال برده و ظاهرا در پیش‌نویس توافق‌های این شش دور تغییرات زیادی وارد کرده است. خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران به تازگی از قول یک منبع نزدیک به هیئت مذاکره‌کننده ایران نوشت، بخش عمده‌ای از متن‌های جدید را پیش‌نویس توافق‌های شش دور قبلی مذاکرات شکل می‌دهند. وبگاه «تجارت‌نیوز» هم در گزارشی نوشته است که با توجه به افزایش قیمت دلار، احتمال می‌رود که در روزهای آینده قیمت خودرو نیز افزایش پیدا کند. برخلاف این ادعا، دیپلمات‌های اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند، ایران تقریبا تمام تفاهم‌هایی که طی ماه‌ها مذاکره و کار سخت به دست آمده را کنار گذاشته است.

دیپلمات‌های بریتانیایی، آلمانی و فرانسوی می‌گویند، ایران"تغییرات قابل توجهی" در متن پیش‌نویس‌ها وارد کرده که ابهام‌ها و خلاءهای تازه ایجاد می‌کنند و مشخص نیست چگونه می‌توان در یک دوره زمانی واقع‌بینانه به آنها رسیدگی کرد. شاخص بورس تهران نیز به توقف مذاکرات برجام واکنش نشان داد و 5 هزار و 337 واحد ریزش کرد. واکنش منفی اروپا به پیشنهادهای ایران با این حال علی باقری کنی به شبکه خبری الجزیره هم گفته پیشنهادهای ایران در دو متن پیشنهادی به گونه‌ای هستند که طرف مقابل نمی‌تواند آنها را رد کند. واکنش کشورهای غربی به متون پیشنهادی ایران تا کنون کاملا در جهت مقابل این ادعا بوده است. معاونت اقتصادی سازمان برنامه و بودجه ایران چندی پیش در سندی پیش‌بینی کرده بود که در صورت ادامه تحریم‌ها، قیمت دلار در 6 سال آینده به 284 هزار تومان خواهد رسید. امانوئل مکرون، روز جمعه در جریان سفر به امارات متحده عربی گفت، با توجه به مواضع ایران به نظر می‌رسد مذاکرات وین پیشرفتی نداشته و موفقیت‌آمیز نبوده است. رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید، به همین دلیل این احتمال منتفی نیست که مذاکرات احیای برجام در آینده نزدیک از سر گرفته نشود.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین پیشتر گفته بود، گفت‌وگوها پس از رایزنی هیئت‌ها با پایتخت‌هایشان از میانه هفته آینده ادامه می‌یابد. پایگاه خبری"آکسیوس" از قول مذاکره‌کنندگان غربی می‌گوید، در متن‌های پیشنهادی ایران خواسته‌های غیرقابل قبول و غیرموجهی مطرح شده که ناقض پیش‌نویس توافق‌های شش دور قبلی گفت‌وگوها است. بدبینی‌های دوجانبه ایران و آمریکا زمزمه احتمال موفقیت‌آمیز نبودن دور هفتم مذاکرات احیای برجام، پیش از توقف این دور از رایزنی‌ها هم به گوش می‌رسید. وزیر خارجه ایالات متحده و همتای ایرانی او روز پنج‌شنبه نسبت به موفقیت مذاکرات وین ابراز تردید کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در یک تماس تلفنی با همتای ژاپنی خود گفته است: «جمهوری اسلامی ایران با عزم جدی و دستور کار روشن و منطقی به وین رفته است، اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش‌بین نیستیم.

» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید آنتونی بلینکن هم همان روز گفته بود"اقدام‌ها و لفاظی‌های اخیر ایران" خوش‌بینی درباره نتیجه بخش بودن مذاکرات وین را منتفی می‌کند. مطابق برخی گزارش‌ها، آمریکا به خاطر احتمال به بن‌بست رسیدن تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای به گزینه دست یافتن به یک توافق محدود و موقت هم فکر می‌کند. این مسئله‌ای است که این روزها مطرح می‌شود و تمام مقام‌های ارشد دولت اسرائیل به شدت با آن مخالفت کرده‌اند. به نوشته روزنامه هاآرتص، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در نشست روز یک‌شنبه اعضای کابینه خود گفته است، ایران در پی"باج‌خواهی هسته‌ای" از آمریکاست تا بتواند با لغو بخشی از تحریم‌ها به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد و منابع مالی این برنامه‌ها و حمایت از فعالیت‌های تروریستی را تامین کند. در همین زمینه: .