یک پژوهشگر امور امنیتی خاورمیانه: اروپا و کشورهای منطقه ثبات می‌خواهند؛ تلاش ایران برای کنترل تنگه هرمز و باب‌المندب

15/09/1400 12:55:00 ق.ظ

وی می‌گوید جمهوری اسلامی #ایران به عنوان کشوری شناخته شده است که تلاش دارد این ثبات بر هم بخورد.

ایران, ايران

وی می‌گوید جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری شناخته شده است که تلاش دارد این ثبات بر هم بخورد.

شکریا برادوست پژوهشگر امور امنیتی خاورمیانه در گفت‌وگو با صدای آمریکا می‌گوید در دوره پساپندمیک و مشکلات جهانی، کشورهای منطقه و اروپا می‌خواهند وضعیت اقتصادی به شرایط سال ۲۰۰۸ برنگردد و ثبات می‌خواهند اما جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری شناخته شده که سعی دارد این ثبات به هم بخورد.

چاپیک پژوهشگر امور امنیتی خاورمیانه می‌گوید کشورهای اروپایی و منطقه خاورمیانه همگی می‌خواهند توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران صورت بگیرد چرا که همه ثبات منطقه را می‌خواهند اما جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری شناخته شده که تلاش دارد این ثبات به هم بخورد.

هم‌زمان با سفر رئیس جمهوری فرانسه به منطقه، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب حکومت ایران را متهم کرده که قصد دارد تنگه هرمز و باب‌المندب را به‌طور مستقیم یا از طریق عوامل نیابتی خود به کنترل خود درآورد.به گزارش روزنامه انگلیسی ‌زبان «دیلی نیوز» چاپ مصر، او این مطلب را روز یک‌شنبه در کنفرانسی در رم ایتالیا بیان کرده است.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

برلین، میدان آزادی؛ همگام با حامد اسماعیلیون و خانواده‌های قربانیان جمهوری اسلامی

مستند کوتاه «برلین، میدان آزادی» راوی تجمع بزرگ ایرانیان در برلین است؛ تجمعی که به دعوت «انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲» ... ادامه مطلب >>

تز نظم ، در بي نظمي هست. رژیم آخوندی هر کاری دلش می خواهد می کند، چاقوکش محله بهش میگن. داره آهسته آهسته خوب یاد می گیرد، فقط تمرینش هنوز باز هم کم است. اگر دو یا سه‌ تا دیگه هواپیمای مسافربری بگوید با موشک زدم قهرمان حساب می شود. بهترین تلاشی که رژیم آخوندی می تواند بکند زود‌تر بمیرد و جایگزین شود.

امانوئل مکرون در جده: پرداختن به پرونده اتمی ایران بدون موضوع ثبات منطقه امکان‌پذیر نیستامانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه که به عربستان سعودی سفر کرده است، درباره پرونده اتمی ایران گفت پرداختن به این پرونده بدون در نظر گرفتن پرونده ثبات در منطقه ممکن نیست. او همچنین از گفت‌وگوهای مفید برای حل تنش سیاسی بین ریاض و بیروت خبر داد. بعله حتما مکرون تنها و تنها به فکر منطقه ماست این حرفا فقط برای سرکیسه کردن شما سعودی ها میباشد و بس

واکنش بازار به شکست دور هفتم مذاکرات وین؛ دلار در ایران به 30 هزار تومان رسیدهمزمان با پایان بی نتیجه دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین نرخ ارزهای خارجی در ایران جهشی چشم‌گیر داشت و هر دلار آمریکا در بازار به این میگن اقتصاد ورشکسته

تجاوز جنسی به بیمار دارای معلولیت؛ پرستار آمریکایی به ۱۰ سال حبس محکوم شدتجاوز جنسی به بیمار دارای معلولیت؛ پرستار آمریکایی به ۱۰ سال حبس محکوم شد جزئیات بیشتر🔽

اسرائیل: به دلیل 'باج‌گیری هسته‌ای' ایران به مذاکرات پایان دهید | DW | 04.12.2021نخست‌وزیر اسرائیل از آمریکا خواست، به گفت‌وگوهای غیرمستقیم هسته‌ای با ایران 'به فوریت' پاپان دهد. او در تماس تلفنی با وزیر خارجه آمریکا گفت، تاکتیک مذاکرات ایران 'قلدری و باج‌گیری هسته‌ای' است. خیلی غلط کرده نخست وزیراسرائیل!خود آمریکابرای تمام دنیانقشه میکشه،ازدخالت درسرنگونی وروی کارآمدن حکومتهابگیرتاحتی دخالتهای کوچک دیگر! درسته مامردم ازحماقتهای حکومت خودمون خسته ایم ونسبت به تمام عمال حکومت بدبین هستیم ولی آنقدرکشورمون رودوست داریم که مقابل کشوردیگه ازش دفاع کنیم! موش تو سوراخ نمیرفت، جارو تو مقعدش کرد ... حالا اسرائیل کجای برجام قرار داره که نظر هم میده!؟ تازه شما هم چاپش میکنید!!! اسرائیل باج چیه؟ رژیم آخوند میگه مرگ تو و اگر همه جهان هستی را به او دهی باز هم او میگه مرگ تو.

بلینکن: هر اقدام چین برای تهاجم به تایوان «به طور بالقوه فاجعه‌بار» خواهد بودبلینکن: هر اقدام چین برای تهاجم به تایوان «به طور بالقوه فاجعه‌بار» خواهد بود وزیر دفاع تایوان گفته است تنش‌ها با چین به بدترین وضعیت طی بیش از ۴۰ سال گذشته رسیده و افزوده است پکن تا سال ۲۰۲۵ قادر خواهد بود یک تهاجم «تمام‌عیار» انجام دهد. بلینکن ؟؟ چین ؟؟ اقدام ؟؟ تایوان ؟؟ حسین اوباما ؟؟ آیت الله بایدن و مقابله با چین ؟؟ آمریکا واقعا توهم دارد فکر میکند هنوز ابرقدرت جهان است که برای چین و روسیه شاخ و شانه میکشد اکراین و تایوان باید از افغانستان درس عبرت بگیرند و بدانند که این نانجیب های یانکی متحد قابل اعتماد نیستند حتی از ایران میترسند برای جنگ با ایران هم منتظر کمک ناتو و ۱۸۰ کشور دیگر هستند فکر بوی جنگ سوم جهانی داره میاد. نظر شما چیه؟

ورود اتباع آفریقای جنوبی به بنادر خوزستان به رغم اعلام ممنوعیت

اشتراک چاپ یک پژوهشگر امور امنیتی خاورمیانه می‌گوید کشورهای اروپایی و منطقه خاورمیانه همگی می‌خواهند توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران صورت بگیرد چرا که همه ثبات منطقه را می‌خواهند اما جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری شناخته شده که تلاش دارد این ثبات به هم بخورد.مکرون که روز شنبه وارد فرودگاه جده شد و سپس مورد استقبال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، قرار گرفت، هر گونه مواجهه با پرونده اتمی ایران را مرتبط با پرونده ثبات در منطقه دانست و گفت: «پیشنهاد کرده‌ایم که متحدانمان از جمله عربستان سعودی در مذاکرات منطقه‌ای شرکت کنند.تهران بیش از 30 هزار تومان معامله شد.Send یک پرستار آمریکایی که مسئول نگهداری از یک بیمار دارای معلولیت بود به جرم تجاوز جنسی به او از سوی دادگاه به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

هم‌زمان با سفر رئیس جمهوری فرانسه به منطقه، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب حکومت ایران را متهم کرده که قصد دارد تنگه هرمز و باب‌المندب را به‌طور مستقیم یا از طریق عوامل نیابتی خود به کنترل خود درآورد. به گزارش روزنامه انگلیسی ‌زبان «دیلی نیوز» چاپ مصر، او این مطلب را روز یک‌شنبه در کنفرانسی در رم ایتالیا بیان کرده است. مکرون روز جمعه نیز در دوبی به خبرنگاران گفته بود به نظر می‌رسد دور فعلی مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین موفق نبود و مواضع تغییری نکرد و «به احتمال زیاد، این مذاکرات در کوتاه‌مدت ادامه پیدا نمی‌کند. در همین حال فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه، روز یک‌شنبه ۱۴ آذر به ایران می‌رود و قرار است شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور ارشد امنیت ملی امارات، نیز روز دوشنبه وارد تهران شود. «نور نیوز» وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران در گزارشی ادعا کرد که افزایش قیمت ارز در این کشور توسط «دست‌های پلیدی» صورت گرفته که به دنبال «خنجر زدن» هستند. شکریا برادوست، پژوهشگر در امور امنیتی خاورمیانه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا درباره این تحولات می‌گوید، «در دوره پساپندمیک و مشکلات جهانی»، کشورها می‌خواهند وضعیت اقتصادی به شرایطی مثل سال ۲۰۰۸ برنگردد. مکرون گفت که «امنیت و ثبات در منطقه با توجه ویژه به لبنان» اولویت‌های سیاسی گفت‌وگوهایش با ولیعهد عربستان سعودی بود. او با بیان این که اروپا برای تأمین سوخت خود به خاورمیانه تکیه دارد و بر همین اساس ثبات این منطقه برایش اهمیت دارد، تأکید می‌کند، «دو تنگه هرمز و باب‌المندب نه تنها برای کشورهای حوزه خلیج فارس که برای کشورهای اروپایی نیز مهم است» زیرا «از باب‌المندب روزانه نزدیک به سه و نیم میلیون بشکه نفت به اروپا» می‌رود. خانواده این زن گفته‌اند که او پس از تشنج در دوران کودکی‌اش از سطح بالایی از معلولیت ذهنی و جسمی رنج می‌برد.

به گفته این تحلیلگر امور امنیتی خاورمیانه، امارات سعی می‌کند اقتصاد خود را از سلطه نفت خارج کند و بر همین اساس از جمله در حال سرمایه‌گذاری در آفریقا و بهبود روابط با ترکیه است و می‌خواهد رفت و آمدش را با ایران را نیز بهتر کند. او همچنین ادامه داد که فرانسه و عربستان سعودی نیز تعهداتی را درباره لبنان، شامل «همکاری با یکدیگر، حمایت از اصلاحات، اجازه دادن به کشور برای خروج از بحران و حفظ حاکمیتش» پذیرفته‌اند. این در حالی‌ است که سیاست‌های دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد و به‌ویژه ارزهای خارجی، انتقاد کارشناسان اقتصادی در کشور را برانگیخته است. شکریا برادوست با استناد به این نکات می‌گوید: «کشورهای خاور میانه در حالت کلی سعی می‌کنند بر گسترش اقتصادی و رفاه اجتماعی خود تمرکز کنند» و می‌دانند مشکل ایران تنها تحریم‌ها نیست، بلکه در داخل کشور «فساد سیستماتیک» و «اقتصاد فرسوده» وجود دارد. به گفته او، ایران توان رقابت اقتصادی با کشورهای منطقه را ندارد و «این که ایران بتواند دوباره خودش را بازسازی کند و بازیگری نرمال در منطقه باشد زمان می‌برد. او تاکید کرد: «اراده ما این است که دولت [لبنان] بتواند به روش عادی کار کند، هر چه زودتر تشکیل جلسه دهد و اصلاحات سازنده را به پیش ببرد.» . به گفته فعالان حوزه اقتصاد، هرگاه نرخ ارز در ایران با روندی صعودی مواجه می‌شود، دولت این کشور با اعلام آزادسازی بخشی از منابع مسدودشده، می‌کوشد از طریق «بازی روانی» قیمت ارزهای خارجی را کاهش دهد.