امانوئل مکرون در جده: پرداختن به پرونده اتمی ایران بدون موضوع ثبات منطقه امکان‌پذیر نیست

13/09/1400 07:06:00 ب.ظ

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه که به عربستان سعودی سفر کرده است، درباره پرونده اتمی ایران گفت پرداختن به این پرونده بدون در نظر گرفتن پرونده ثبات در منطقه ممکن نیست. او همچنین از گفت‌وگوهای مفید برای حل تنش سیاسی بین ریاض و بیروت خبر داد

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه که به عربستان سعودی سفر کرده است، درباره پرونده اتمی ایران گفت پرداختن به این پرونده بدون در نظر گرفتن پرونده ثبات در منطقه ممکن نیست. او همچنین از گفت‌وگوهای مفید برای حل تنش سیاسی بین ریاض و بیروت خبر داد

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه که به عربستان سعودی سفر کرده است، درباره پرونده اتمی ایران گفت پرداختن به این پرونده بدون در نظر گرفتن پرونده ثبات در منطقه ممکن نیست. او همچنین از گفت‌وگوهای مفید برای حل تنش سیاسی بین ریاض و بیروت خبر داد.

رییس جمهوری فرانسه پیشتر نیز از ضرورت حضور عربستان سعودی و اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای با ایران سخن گفته بود، اما جمهوری اسلامی با این پیشنهاد به شدت مخالفت کرد.مکرون روز جمعه نیز در دوبی به خبرنگاران گفته بود به نظر می‌رسد دور فعلی مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین موفق نبود و مواضع تغییری نکرد و «به احتمال زیاد، این مذاکرات در کوتاه‌مدت ادامه پیدا نمی‌کند.»

طرح فرانسه و عربستان سعودی برای لبنانرییس جمهوری فرانسه در جریان سفرش به جده در توییتی نوشت که در «گفت‌وگوهای صریح و مفید» که با محمد بن سلمان داشت، دو طرف به طرحی برای حل تنش سیاسی بین عربستان سعودی و لبنان رسیده‌اند.مکرون گفت که «امنیت و ثبات در منطقه با توجه ویژه به لبنان» اولویت‌های سیاسی گفت‌وگوهایش با ولیعهد عربستان سعودی بود.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

بعله حتما مکرون تنها و تنها به فکر منطقه ماست این حرفا فقط برای سرکیسه کردن شما سعودی ها میباشد و بس

تجمعات اعتراضی در چند شهر ایران در واکنش به کاهش بودجه «قانون معلولان»🔺تجمعات اعتراضی در چند شهر ایران در واکنش به کاهش بودجه «قانون معلولان» معترضان می‌گویند این سازمان «بودجه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ را کمتر از بودجه سال‌جاری در نظر گرفته است.» ⬇️ بیشتر بخوانید:

واکنش بازار به شکست دور هفتم مذاکرات وین؛ دلار در ایران به 30 هزار تومان رسیدهمزمان با پایان بی نتیجه دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین نرخ ارزهای خارجی در ایران جهشی چشم‌گیر داشت و هر دلار آمریکا در بازار به این میگن اقتصاد ورشکسته

بایدن به پوتین در خصوص حمله احتمالی به اوکراین هشدار دادجزئیات تحریم‌هایی که ایالات متحده علیه روسیه در صورت تجاوز به خاک اوکراین در نظر گرفته هنوز به صورت دقیق مشخص نیست اما یکی از آنها احتمالا می‌تواند قطع دسترسی این کشور به سیستم انتقال بین‌المللی و بین بانکی پول موسوم به سوئیفت باشد. حتما تهدید کرده در حضور پوتین و همسرش باد شکم طولانی خارج میکنم 😂 زارت آمریکا فقط از ابر قدرت بودن همین را بلدهست روسیه کریمه راگرفت شما هیچ غلطی نتوانستید بکنید سوریه راگرفت باز چین دردر یای چین حکمرانی می کندباز آمریکا هیچ غلطی نمی تواندبکند اگر روسیه اوکراین بطور کامل تصاحب کند باز آمریکا هیچ غلطی دوران زور گوئی آمریکا بسر آمده رو ز اسیا است

نامه سرگشاده پزشک فرانسوی به ماکرون: حواستان به «بحران بشردوستانه» در سوریه هست؟این پزشک متخصص فرانسوی که نحوه نگاه و برخورد دولتمردان اروپایی با بحران انسانی در سوریه را «شرم‌آور» توصیف کرده پیش‌ از این در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی دولت فرانسه از دریافت نشان افتخار «لژیون دونور» امتناع کرده بود. مرزهای ترجمه بد رو جابجا کردید با «بحران بشردوستانه». خودتون خندتون نگرفت از این ترکیب؟ احتمالا humanitarian crisis بوده، فاجعه انسانی، بحران انسانی.

مشت‌زنان افغان در صربستان؛ بوکسورهایی که دیگر نمی‌خواهند به خانه بازگردندمشت‌زنان افغان در صربستان؛ بوکسورهایی که دیگر نمی‌خواهند به خانه بازگردند این گزارش را بخوانید 🔽 لندغرهای بی غیرت SweMFA swiss_un SwissMFA ignaziocassis

انتقاد پوتین از به کارگیری پهپادهای ترکیه در شرق اوکراین | DW | 04.12.2021رئیس جمهور روسیه در تماس با اردوغان گلایه کرده که استفاده کی‌یف از پهپادهای ساخت ترکیه در مقابله با جدایی‌طلبان هوادار مسکو، تحریک‌‌آمیز است و توافق صلح در شرق اوکراین را تضعیف می‌کند.

مکرون که روز شنبه وارد فرودگاه جده شد و سپس مورد استقبال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، قرار گرفت، هر گونه مواجهه با پرونده اتمی ایران را مرتبط با پرونده ثبات در منطقه دانست و گفت: «پیشنهاد کرده‌ایم که متحدانمان از جمله عربستان سعودی در مذاکرات منطقه‌ای شرکت کنند.اشتراک چاپ گروهی از افراد دارای معلولیت برای اعتراض به کاهش «بودجه معلولان» در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ ایران در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند.تهران بیش از 30 هزار تومان معامله شد.پارلمان اتحادیه اروپا ماه آوریل گذشته قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور را تصویب کرد که در آن بر قطع دسترسی روسیه به سیستم بین‌المللی سوئیفت در صورت تجاوز به خاک اوکراین تاکید شده است.

» رییس جمهوری فرانسه پیشتر نیز از ضرورت حضور عربستان سعودی و اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای با ایران سخن گفته بود، اما جمهوری اسلامی با این پیشنهاد به شدت مخالفت کرد. مکرون روز جمعه نیز در دوبی به خبرنگاران گفته بود به نظر می‌رسد دور فعلی مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین موفق نبود و مواضع تغییری نکرد و «به احتمال زیاد، این مذاکرات در کوتاه‌مدت ادامه پیدا نمی‌کند. معترضان می‌گویند این سازمان «بودجه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ را کمتر از بودجه سال‌جاری در نظر گرفته است.» طرح فرانسه و عربستان سعودی برای لبنان رییس جمهوری فرانسه در جریان سفرش به جده در توییتی نوشت که در «گفت‌وگوهای صریح و مفید» که با محمد بن سلمان داشت، دو طرف به طرحی برای حل تنش سیاسی بین عربستان سعودی و لبنان رسیده‌اند. «نور نیوز» وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران در گزارشی ادعا کرد که افزایش قیمت ارز در این کشور توسط «دست‌های پلیدی» صورت گرفته که به دنبال «خنجر زدن» هستند. مکرون گفت که «امنیت و ثبات در منطقه با توجه ویژه به لبنان» اولویت‌های سیاسی گفت‌وگوهایش با ولیعهد عربستان سعودی بود.» اما بودجه اجرای قانون معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ «حدودا ۱۸۷۰ میلیارد تومان» است که «۱۳۰ میلیارد تومان» از بودجه کنونی کمتر است. مکرون همچنین از تماس با نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان خبر داد و اضافه کرد در این تماس، «پیامی روشن» به مقامات بیروت درباره تعهد فرانسه و عربستان سعودی «در حمایت از مردم لبنان» ارسال شد.

او همچنین ادامه داد که فرانسه و عربستان سعودی نیز تعهداتی را درباره لبنان، شامل «همکاری با یکدیگر، حمایت از اصلاحات، اجازه دادن به کشور برای خروج از بحران و حفظ حاکمیتش» پذیرفته‌اند. حساب کاربری «کمپین معلولان» که در توییتر به اخبار و تحولات مربوط به افراد دارای معلولیت می‌پردازد، با انتشار تصویری از تجمع روز شنبه ۱۳ آذر در تهران آن را در اعتراض به «وضعیت معیشت» افراد دارای معلولیت و کاهش بودجه از سوی دولت در سال آینده اعلام کرد. این در حالی‌ است که سیاست‌های دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد و به‌ویژه ارزهای خارجی، انتقاد کارشناسان اقتصادی در کشور را برانگیخته است. مکرون اضافه کرد که روز یکشنبه در بازگشت به فرانسه، با میشل عون رئیس جمهوری لبنان تلفنی گفت‌وگو خواهد کرد. او تاکید کرد: «اراده ما این است که دولت [لبنان] بتواند به روش عادی کار کند، هر چه زودتر تشکیل جلسه دهد و اصلاحات سازنده را به پیش ببرد. یک شهروند دارای معلولیت نیز با تحصن در مقابل فرمانداری سقز دست به اعتراض زده است.» یک روز پیش از انجام سفر مکرون به جده، جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که اظهارات ماه گذشته‌اش باعث تنش بین لبنان و کشورهای عربی شده بود، از مقام خود استعفا کرد. به گفته فعالان حوزه اقتصاد، هرگاه نرخ ارز در ایران با روندی صعودی مواجه می‌شود، دولت این کشور با اعلام آزادسازی بخشی از منابع مسدودشده، می‌کوشد از طریق «بازی روانی» قیمت ارزهای خارجی را کاهش دهد. ماه گذشته ویدیویی از جورج قرداحی منتشر شد که در آن به عربستان سعودی و همچنین امارات متحده عربی می‌تاخت و از شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران دفاع می‌کرد. روز جمعه نیز هم‌زمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت، لغو بدون اطلاع قبلی یک مراسم که قرار بود با حضور ابراهیم رئیسی و ۱۰۰ تن از افراد دارای معلولیت از سراسر ایران در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شود، موجب سرگردانی مهمان‌ها شد.

در پی انتشار این سخنان، عربستان سعودی هفتم آبان دستور اخراج سفیر لبنان از خاک این کشور و ممنوعیت واردات کالا از لبنان را صادر کرد. بحرین نیز از سفیر لبنان خواست این کشور را ترک کند. مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای عضو برجام دوشنبه 29 نوامبر در وین آغاز شد. در سفر مکرون به عربستان سعودی، وزیران خارجه، دفاع، اقتصاد و فرهنگ و تعدادی از شرکت‌های بزرگ فرانسوی مکرون را همراهی می‌کردند. شرکت ایرباس همزمان با این سفر از امضای قرارداد فروش ۲۶ هلیکوپتر غیرنظامی به یک شرکت سعودی خبر داد. مبلغ این قرارداد اعلام نشده است. انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران نیز از افزایش قیمت بلیت هواپیما، همزمان با رشد نرخ دلار در این کشور خبر داد.

همچنین شرکت فرانسوی وئولیا که از شرکت‌های بزرگ جهان در زمینه مدیریت آب به شمار می‌رود اعلام کرد قراردادی را برای مدیریت آب و خدمات بهداشتی در ریاض و حومه به امضا رسانده است. بر اساس اعلام این شرکت فرانسوی، این قرارداد هفت ساله و با گردش مالی بیش از ۸۲ میلیون یورو است. در پایان سفر مکرون به عربستان سعودی، او این سفر را «بسیار مفید» ارزیابی کرد و گفت: «اهدافی که در این سفر در نظر داشتم تحقق یافت. معاونت اقتصادی سازمان برنامه و بودجه ایران چندی پیش در سندی پیش‌بینی کرده بود که در صورت ادامه تحریم‌ها، قیمت دلار در 6 سال آینده به 284 هزار تومان خواهد رسید. با سه رهبر منطقه صحبت درباره موضوعاتی مانند ایران لبنان و امنیت منطقه گفت‌وگو کردم.» او با اشاره به این که «در انتظار نتایج این گفت وگوها خواهیم نشست»، اضافه کرد: «هنوز نگرانی درباره ایران وجود دارد و بحران افغانستان هم ادامه دارد.

» رییس جمهوری فرانسه پیش از سفر به عربستان سعودی از کشورهای امارات متحده عربی و قطر دیدار کرده بود. خبرهای بیشتر .