بازار لوازم التحریر در دست لاکچری‌ها و افزایش هیجانی قیمت‌ها/ کاغذ متهم اول گرانی نوشت افزارها

01/09/2019 09:54:00 ق.ظ

ایلنا از وضعیت قیمت لوازم التحریر گزارش می‌دهد؛ بازار لوازم التحریر در دست لاکچری‌ها و افزایش هیجانی قیمت‌ها/ کاغذ متهم اول گرانی نوشت افزارها

افزایش قیمت, خانواده

ایلنا از وضعیت قیمت لوازم التحریر گزارش می‌دهد؛ بازار لوازم التحریر در دست لاکچری‌ها و افزایش هیجانی قیمت‌ها/ کاغذ متهم اول گرانی نوشت افزارها

اگرچه کمتر از سه هفته تا بازگشایی مدارس فرصت باقی است و خرید لوازم التحریر به عنوان یکی از دغدغه های خانواده دانش آموز ان تبدیل شده، اما با گذری در بازار لوازم تحریر متوجه می شویم که قیمت برخی اقلام لوازم التحریر پس از افزایش قیمت ی که در بازار کاغذ رخ داد، به صورت هیجانی افزایش یافته است.

گزارش میدانی ایلنا از فروش لوازم التحریر در سطح شهر گویای این موضوع است.(رضایی) یکی از خریداران وسایل مدرسه است که با مقایسه قیمت ها نسبت به سال گذشته می‌گوید: قیمت ها نسبت به پارسال چند برابر شده و حتی بی کیفیت ترین وسایل هم گران شده است.وی می گوید: خودکار، مداد و دفتر، اقلام ضروری هر دانش آموزی است که قیمت آن نسبت به سال گذشته چند برابر شده است. به گفته رضایی امسال به سختی می شود حتی وسایل ضروری را به صورت محدود تهیه کرد؛ مثلا قیمت یک مداد "اتد" ۵ هزار تومانی الان بیشتر از ۲۵ هزار تومان شده است!!

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

اخلال در بازار خودرو (بخش دوم)؛ ۷ نفری که قیمت خودرو را مدیریت می‌کنند

غربت طلای سرخ ایران در بازار جهانیمشهد- ایرنا- در حالی که ۹۵ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود سهم ما از بازار جهانی این محصول راهبردی حدود چهار درصد است و هنوز هم جهان با طلای سرخ سرزمین باستانی ایران ناآشناست و زعفران اسپانیا و یونان در میان مصرف کنندگان بیشتر شناخته شده است و غربت زعفران ایران دردی مضاعف محسوب می شود.

قیمت خودرو امروز 1398/06/09|ثبات قیمت ها در بازار- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim«قیمت_خودرو امروز» گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از ثبات قیمت تعدادی از خودروهای داخلی در بازار دارد

بانکها به بازار بورس روی بیاورندوزیر امور اقتصادی و دارایی با ابراز امیدواری نسبت به آینده بازار بورس به بانکها توصیه کرد که برای رهایی از بنگاهداری به بازار بورس بروند.

بازار بلبشوی توزیع بنزین/ جایگاه‌داران شیرینی می‌گیرند- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimبازار بلبشوی توزیع بنزین؛جایگاه‌داران شیرینی می‌گیرند در برخی جایگاه‌ها با سوء استفاده از شرایط،استفاده از کارت جایگاه‌دار را منوط به پرداخت هزینه اضافی از مردمی که کارت_سوخت بهمراه ندارند،مبالغ غیرقانونی از۱۰۰۰تومان تا بیش از۱۰هزارتومان دریافت می‌کنند

۱۰ روستای دیدنی ایران از دریچه دوربیندر سفر به گوشه و کنار ایران، گاه به مناطقی روستایی می‌رسیم که طبیعت و بشر، دست در دست هم، مناظری بسیار دیدنی خلق کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در آخرین ماه تابستان و در آستانه سال تحصیلی جدید، روزهای پرفروش لوازم التحریر و نوشت افزار دوباره روی کار آمد، اما بازار لوازم التحریر امسال متفاوت تر از سال های گذشته است.سازی از مهمترین این بازداشت‌هاست که در دو هفته اخیر خبرساز شده است.در حالی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی کمترین منفعت را از بازار جهانی زعفران به دست می آورند که صادرات این محصول در قالب صادرات غیر نفتی می تواند نجات بخش اقتصاد کشور و محوری اصلی در تحقق اقتصاد مقاومتی باشد حال آن که بی توجهی به این نکته هنوز هم در روند کشت تا صادرات و بازاریابی این محصول راهبردی موج می زند.خبرگزاری تسنیم ، در بازار امروز خرید و فروش خودرو پراید 111 با قیمت 47 میلیون تومان، پراید 131 با قیمت 43 میلیون و 500 هزار تومان، پژو 405 با قیمت 73 میلیون تومان و پژو206 صندوق دار با قیمت93 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

افزایش قیمت ها بارزترین تفاوت بازار لوازم التحریر امسال است که در طیف گسترده این بازار از کیف و جامدادی تا دفتر و خودکار را شامل می شود. گزارش میدانی ایلنا از فروش لوازم التحریر در سطح شهر گویای این موضوع است. در پی بازداشت این تعداد از مدیران صنعت خودروسازی بازار خودرو هم دست‌خوش تغییر قیمت شده و قیمت برخی خودرو‌ها بین یک تا هفت میلیون تومان کاهش یافته است. (رضایی) یکی از خریداران وسایل مدرسه است که با مقایسه قیمت ها نسبت به سال گذشته می‌گوید: قیمت ها نسبت به پارسال چند برابر شده و حتی بی کیفیت ترین وسایل هم گران شده است. اینکه برای صدها سال دارنده محصولی باشی و تاریخ نگاران در انواع و اشکال مختلف نام آن را به نام سرزمینت بزنند و همچنان در مدیریت و برنامه ریزی برای توسعه و برداشت با کمترین هدر رفت، فرآوری و بسته بندی، بازاریابی، صادرات و معرفی آن به جهانیان به عنوان برندی ایرانی و در بسته بندی های قابل اطمینان و اتکا دچار مشکل باشی نشان از بی توجهی به این ارزش اقتصادی است و همین می شود که همچنان تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی از تجارت قابل توجه این محصول در بازارهای جهانی به حداقل های ممکن راضی شده اند. وی می گوید: خودکار، مداد و دفتر، اقلام ضروری هر دانش آموزی است که قیمت آن نسبت به سال گذشته چند برابر شده است. نام چهار یا هفت خانواده با این صنعت در ایران گره خورده است که به نظر می‌رسد پرونده‌هایی از آنها در قوه قضائیه موجود است که زمان رسیدگی به آنها معلوم نیست. به گفته رضایی امسال به سختی می شود حتی وسایل ضروری را به صورت محدود تهیه کرد؛ مثلا قیمت یک مداد "اتد" ۵ هزار تومانی الان بیشتر از ۲۵ هزار تومان شده است!! افزایش قیمت در لوازم التحریر تولید داخل و وارداتی نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر و کتابفروشان شیراز در خصوص قیمت و بازار لوازم التحریر در سطح شهر شیراز می‌گوید: بیش از ۴۰۰ فروشگاه در سطح شهر فروش لوازم التحریر دارند که در طول سال اقلام مورد نیاز را ارائه می دهند.

محمد علی زعفرانی در خصوص قیمت انواع نوشت افزار به ایلنا می گوید: از آنجا که لوازم التحریر تقسیم بندی و تولید داخلی و خارجی دارد، به طور کلی در هر دو حالت افزایش قیمت داشته ایم. ضرورت تعریف هویت حقوقی بین المللی برای زعفران عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و محقق حوزه زعفران در این خصوص گفت: محصول زعفران یک محصول راهبردی در تمامی جنبه ها و جهات محسوب می شود که به راحتی با برنامه ریزی هدفمند و موثر و هماهنگ می توان از آن بهترین استفاده را کرد. به گفته وی، بسیاری از لوازم التحریرها وارداتی است و بخشی هم که وارداتی نیست مواد اولیه آن وارداتی است که در نتیجه با تحریم ها و قیمت ارز نسبت به سال قبل افزایش قیمت در بخش لوازم التحریر داریم. زعفرانی با بیان اینکه عمدتاً لوازم تحریر پایه وارداتی دارد، عنوان می کند: اگر هم این اقلام تولید داخل باشد مواد اولیه به صورت وارداتی است، به ویژه در دفترسازی؛ و به دلیل وارداتی بودن کاغذ، این موضوع بیشتر به چشم می خورد. لوازم التحریر ایرانی- اسلامی جایگزین لوازم التحریر لاکچری  درحالی قیمت لوازم التحریر افزایش چند برابری داشته است که در این بین لوازم التحریر "لاکچری" با قیمت چند برابری نسبت به دیگر لوازم بازار فروش این محصول را در برگرفته است. وی ادامه داد:باید در زمینه تعریف هویت حقوقی بین المللی برای زعفران در حوزه جهان اقدام شود تا علاوه برشناخته شدن زعفران به نام ایران و حفظ منزلت و جایگاه آن شاهد جلب توجه جهانیان به این محصول در ایران شویم. زعفرانی پیرامون توزیع و خرید لوازم التحریر لاکچری می گوید: در خصوص واردات لوازم التحریر لوکس اخیرا پویشی به وجود آمده است که شهروندان از دفاتر و جامدادی با نمادهای ایرانی - اسلامی خریداری کنند و تولید کنندگان نیز چنین طرح هایی را تولید می‌کنند که کیفیت خوبی هم دارد.

به گفته وی، این نمادها برای جامعه جدید و در عین حال زیبایی دارد که جایگزین نمادهایی مانند باربی و .. کوچکی با اشاره به گسترش بی رویه کشت زعفران در ۲۲ استان کشور افزود: بنابود در سال ۱۴۰۰ میزان عملکرد زعفران در هر هکتار به هفت کیلوگرم برسد حال آنکه هنوز این مهم به صورت سراسری و همه جانبه محقق نشده است.. می‌شود. زعفرانی با بیان اینکه در مجموع قیمت لوازم التحریر تحت تاثیر گرانی ها و تحریم های ارزی است، عنوان می کند: با توجه به گران شدن کاغذ، کاغذ با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی مبادله شد و در حد نیاز و حتی اضافه خواهیم داشت. گزینه حمل و نقل اصل حفظ کیفیت محصول این استاد دانشگاه با اشاره به نقش و اهمیت حمل و نقل در زمان برداشت محصول و تاثیر آن در جلوگیری از هدر رفت محصول و حفظ کیفیت گل زعفران گفت: دیده می شود که در اغلب مناطق اقدام به برداشت فله ای و حجم بالای گل زعفران می کنند و به دلیل عدم امکان زمانی و به لحاظ کمبود نیروی انسانی امکان فرآوری گلها وجود ندارد و همین امر موجب پِرت گل و نیز کاهش کیفیت زعفران به دست آمده می شود.

 توزیع دفاتر دانش آموزی با قیمت مناسب وی با بیان اینکه توزیع دفاتری که با عنوان دولتی و تعاونی اعلام شده است به این صورت وجود ندارد، خاطرنشان می کند: این دفاتر تحت عنوان دفاتر دانش آموزی به صورت چاپ و طراحی ساده هستند که از کیفیت خوب برخوردار و نسبت به دفاتر فانتزی و سیمی که وارداتی هستند قیمت کمتری دارند. به گفته زعفرانی، دفاتر دانش آموزی در همه مراکز عرضه می‌شود. وی تاکید می کند که دانش آموزان و دانشجویان قبل از شروع سال تحصیلی خرید کنند که با دقت بیشتر و قیمت منطقی و مناسب‌تر خریداری داشته باشند. زعفران ادویه ای دارویی و غذایی در جهان امروز عضو هیات علمی گروه کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه باید در شناسایی و معرفی جنبه های دیگر محصول زعفران و آثار دارویی، درمانی و غذایی آن بیشتر کار کرد افزود: در دنیای امروز به تدریج زعفران از ادویه ای صرف به محصولی با ویژگی های درمانی، دارویی و با ارزش غذایی قابل توجه شناخته می شود و به همین دلیل باید در این عرصه بیشتر کار کرد.   توزیع کتب درسی اول متوسطه توسط ۲۰۰ عامل توزیع در شیراز نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر و کتابفروشان شیراز همچنین پیرامون توزیع کتب درسی می گوید: کتاب های دوره اول متوسطه و پایه هفتم در روزهای هشتم و نهم شهریور توزیع میشود و دانش آموزان دوره اول و دوم ابتدایی و دوره دوم متوسطه باید کتب درسی خود را از طریق مدارس و یا سایت آموزش و پرورش دریافت کنند. وی می افزاید: بهای اعلامی بدون احتساب هزینههای جانبی همچون نایلون و منگنه کتاب است و تنها خرید کتاب را شامل میشود.

 افزایش ۸ درصدی قیمت کتب درسی نسبت به پارسال نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و کتابفروشان شیراز با بیان اینکه قیمت کتب درسی نسبت به پارسال تنها  ۸ درصد افزایش قیمت داشته، عنوان می کند: اگر دولت یارانه کتب درسی را تامین نمیکرد، قیمتها حداقل دو برابر میشد. ضرورت تبدیل محصول مرغوب به محبوب یکی از فعالان حوزه تولید و صادرات محصول زعفران با اشاره به مظلومیت این محصول در عین ارزش اقتصادی آن گفت: رشد تولید و تحول در صادرات این محصول راهبردی نیازمند همکاری، برنامه ریزی و اجرای برنامه هاست. به گفته زعفرانی، فروش اجباری لوازم التحریر و یا الزام خریداران به جلد گرفتن و یا منگنه کردن کتب ممنوع است و در صورت مشاهده با واحدهای صنفی متخلف برخورد خواهد شد. .