الکاظمی:‌ دفاع از ایران را سرلوحه کارمان قرار می‌دهیم/ اطمینان می‌دهم از خاک عراق تهدیدی متوجه ایران نشود- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnim

21/07/2020 04:37:00 ب.ظ

نخست وزیر عراق گفت: ما دفاع از ایران را در سرلوحه خود قرا می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوستمان از خاک عراق صورت بگیرد.

مصطفى_الکاظمی

🎥 مصطفى_الکاظمی :‌ ما دفاع از ایران را در سرلوحه خود قرار می‌دهیم اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوستمان از خاک عراق صورت بگیرد ایران از نخستین کشورهایی بود که در کنار عراق ایستاد عراق هم به ایران کمک می‌کند تا ایران از چالش‌های اقتصادی عبور کند

نخست وزیر عراق گفت: ما دفاع از ایران را در سرلوحه خود قرا می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوستمان از خاک عراق صورت بگیرد.

، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت: از جناب رئیس‌جمهور ایران تشکر می‌کنم که من و هیئت همراهم را دعوت کردند تا سفری به تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران داشته باشم. سفری که به منظور تقویت روابط تاریخی دو کشور صورت می‌گیرد.

وی افزود: امروز ما با چالش‌هایی روبرو هستیم که بخشی از آن به خاطر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت است. بنابراین در سایه چنین چالش‌هایی نیازمند هماهنگی بین دو کشور به نحوی که تامین کننده منافع دو کشور باشد، هستیم. به ویژه اینکه روابط دو کشور صرفا ناشی از موقعیت جغرافیایی و 1450کیلومتر مرزهای مشترک نیست، بلکه این روابط، تاریخی، فرهنگی و عمیق است که همه اینها ریشه در تاریخ دارد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

پوتین: مردم در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا یک انتخاب روشن انجام دادند- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بازدید اردوغان از ایاصوفیه یک هفته پس از تغییر کاربری از موزه به مسجداولین نماز جماعت مسلمانان در ایاصوفیه از زمان تغییر کاربری آن قرار است روز جمعه آینده برگزار شود.

وزیر خارجه ایران با رئيس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق دیدار کرد

ظریف از بغداد راهی اقلیم کردستان عراق شدظریف پس از دیدار و گفتگو با سران قوا، سایر مقامات و شخصیت‌های ارشد عراقی لحظاتی پیش بغداد را به مقصد اقلیم کردستان عراق (اربیل) و گفتگو با مقامات آن منطقه ترک کرد

عراق: سفر الکاظمی به ایران انجام می‌شودبغداد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه عراق امروز (دوشنبه) گفت که سفر «مصطفی الکاظمی»، نخست‌ وزیر به جمهوری اسلامی ایران به تاخیر نخواهد افتاد و انجام خواهد شد.

ایرج مسجدی: روابط ایران-عراق در همه زمینه‌ها گسترش می‌یابد- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimسفیر ایران در بغداد: مرزهای ایران و عراق مرزهای دوستی است تهران آماده استقبال از نخست وزیر عراق و هیئت همراه ایشان است روابط دو کشور در همه زمینه ها گسترش می یابد

ماجرای پرچم ایران در سفر ظریف به عراق چه بودماجرای پرچم ایران در سفر ظریف به عراق چه بود در سفرهای وزیر خارجه به هر کشوری فقط در دیدار رسمی با همتای وی، پرچم کشور مقام مهمان نیز باید در نشست قرار داده شود و در بقیه دیدارها این کار نه رسم است و نه لازم.

خبرگزاری تسنیم ، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت: از جناب رئیس‌جمهور ایران تشکر می‌کنم که من و هیئت همراهم را دعوت کردند تا سفری به تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران داشته باشم.هنوز مشخص نیست که آیا رئیس جمهوری ترکیه نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد یا خیر.محمد جواد ظریف٬ وزیر امور خارجه ایران در سفری به عراق با برهم صالح٬ رئيس جمهور و مصطفی الکاظمی٬ نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار و گفتگو با سران قوا و سایر مقامات و شخصیت های ارشد عراقی لحظاتی پیش بغداد را به مقصد اقلیم کردستان عراق ( اربیل ) و گفتگو با مقامات آن منطقه ترک کرد.

سفری که به منظور تقویت روابط تاریخی دو کشور صورت می‌گیرد. وی افزود: امروز ما با چالش‌هایی روبرو هستیم که بخشی از آن به خاطر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت است. رجب طیب اردوغان بلافاصله پس لغو این دستور اعلام کرد که کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد تغییر پیدا کرده است. بنابراین در سایه چنین چالش‌هایی نیازمند هماهنگی بین دو کشور به نحوی که تامین کننده منافع دو کشور باشد، هستیم.2020 بغداد/خبرگزاری آناتولی دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری عراق امروز یکشنبه طی‌ بیانیه‌ای اعلام کرد: برهم صالح٬ رئيس جمهور و مصطفی الکاظمی٬ نخست وزیر عراق با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که به بغداد سفر کرده دیدار و گفت‌وگو کرد. به ویژه اینکه روابط دو کشور صرفا ناشی از موقعیت جغرافیایی و 1450کیلومتر مرزهای مشترک نیست، بلکه این روابط، تاریخی، فرهنگی و عمیق است که همه اینها ریشه در تاریخ دارد. نمادهای دین مسیحیت در داخل ایاصوفیه قرار است در زمان برگزاری نماز جماعت مسلمانان پوشانده شود. الکاظمی ادامه داد: امروز همچنین موضوع مسائل منطقه‌ای و ثبات دو کشور را مورد گفت‌و‌گو قرار دادیم، آن  هم در سایه چالش‌هایی که منطقه با آن از نظر اقتصادی روبرو است.

لازم می‌دانم خدمت برادران ایرانی‌ام تاکید کنم که ملت عراق مشتاق روابط ممتاز با جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل عدم دخالت در امور داخلی دو کشور است. نام این بنای تاریخی در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است. براساس این بیانیه ظریف نیز در این دیدار اعلام کرد که"کشورش آماده گسترش همکاری‌ها با عراق و پشتیبانی از این کشور در همه زمینه‌هاست". نخست وزیر عراق با بیان این مطلب که ما یعنی ایران و عراق علیه تروریسم و گروه‌های تکفیری جنگیدیم، گفت:  جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بود که در کنار عراق ایستاد و ما این را فراموش نمی‌کنیم. نخست وزیر عراق گفت: در این میان عراق هم به ایران کمک می‌کند تا از چالش‌های اقتصادی عبور کند. این وضعیت تا سال ۱۹۳۴ و زمانی که مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه کاربری ایاصوفیه را از مسجد به موزه تغییر داد ادامه یافت. شما ببینید که عراق بازار بزرگی برای تجارت ایران شده است. وزیر امور خارجه ایران امروز همچنین با فواد حسین٬ همتای عراقی خود دیدار خواهد کرد. روابط خارجی عراق مبتنی بر توازن و دوری از هرگونه صف‌بندی است.

به همین دلیل عراق کشوری است که به هیچ وجه اجازه نخواهد داد تا از خاکش به عنوان تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران استفاده شود. الکاظی اضافه کرد: روابط دو کشور ایران و عراق به صدها سال پیش برمی‌گردد؛ ما باید این روابط را حفظ کنیم. ما دفاع از ایران را در سرلوحه خود قرا می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوستمان از خاک عراق صورت بگیرد. انتهای پیام/ .