خروج 'حدود ۱۰۰ میلیارد دلار' سرمایه از ایران در یک دهه اخیر

31/04/1399 04:19 ب.ظ

'اتباع ایرانی در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در بین اتباع خارجی بیشترین تعداد ملک در این کشور را خریداری کرده اند.' این خبر مدت‌های مدیدی است که دیگر خبر عجیب و غریبی به حساب نمی‌آید. اما این سرمایه‌های ایرانی‌ها که در سال‌های اخیر در بخش ساختمان و املاک ترکیه رسوب کرده‌اند تنها بخش کوچکی از سرمایه‌هایی است که راه خروج از ایران را برگزید‌ه‌اند و مجموع اعداد و ارقام مربوط به خروج سرمایه از ایران بسیار بیشتر از این رقم است.

'اتباع ایرانی در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در بین اتباع خارجی بیشترین تعداد ملک در این کشور را خریداری کرده اند.' این خبر مدت‌های مدیدی است که دیگر خبر عجیب و غریبی به حساب نمی‌آید. اما این سرمایه‌های ایرانی‌ها که در سال‌های اخیر در بخش ساختمان و املاک ترکیه رسوب کرده‌اند تنها بخش کوچکی از سرمایه‌هایی است که راه خروج از ایران را برگزید‌ه‌اند و مجموع اعداد و ارقام مربوط به خروج سرمایه از ایران بسیار بیشتر از این رقم است. اما این سرمایه‌های ایرانی‌ها که در سال‌های اخیر در بخش ساختمان و املاک ترکیه رسوب کرده‌اند تنها بخش کوچکی از سرمایه‌هایی است که راه خروج از ایران را برگزید‌ه‌اند و مجموع اعداد و ارقام مربوط به خروج سرمایه از ایران بسیار بیشتر از این رقم است.

براساس جدید‌ترین نماگر بانک مرکزی ایران، خالص حساب سرمایه ایران در سال ۹۸ به میزان ۶.۷ میلیارد دلار منفی بوده است که می‌تواند نشانه‌ای از خروج سرمایه از ایران به حساب آید. پارسال پنجمین سال متوالی بود که حساب خالص سرمایه ایران منفی بوده است.۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸از آغاز دهه ۹۰ تا پایان پارسال فقط در یک سال از این دوره ۹ ساله، خالص حساب سرمایه مثبت بوده که به سال ۱۳۹۳ بازمی‌گردد. در دیگر هشت سال این دوره زمانی، حساب خالص سرمایه منفی بود که برگریز مداوم سرمایه از ایران در دهه اخیر دلالت می‌کند.

روند خروج سرمایه از ایران از سال ۹۴ تشدید شده و در سال ۹۶ به اوج خود رسد که خالص حساب سرمایه در این سال بیش از ۱۹ میلیارد دلار منفی بود.Getty Images در مجموع و براساس گزارش‌های بانک مرکزی ایران در این بازه زمانی ۹ ساله بیش از ۹۸.۴ میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده است، به عبارت دیگر در این ۹ سال به طور متوسط سالانه نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار سرمایه از اقتصاد ایران خارج شده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
bbcpersian »

شهردار پورتلند خواهان خروج ماموران فدرال از این شهر شدمقام های محلی در ایالت اورگان در غرب آمریکا خواهان خروج ماموران فدرال از شهر پورتلند شده اند. تد وییلر، شهردار پورتلند در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان، ماموران فدرال را به متشنج تر کردن اوضاع در این شهر متهم کرد. همزمان، الن روزنبلوم، دادستان کل ایالت اورگان از دولت فدرال به اتهام بازداشت غیرقانونی تظاهرکنندگان شکایت کرده است.

آلمان از آمریکا خواست نیروهای خود را از این کشور خارج نکند | DW | 20.07.2020ترامپ اخیرا اعلام کرده بود تصمیم دارد ۹۵۰۰ سرباز از ۳۵ هزار سرباز آمریکایی مستقر در آلمان را خارج کند. روسای چهار دولت ایالتی آلمان با ارسال نامه‌ای ‌به کنگره آمریکا خواستار عدم خروج سربازان آمریکایی از این کشور شده‌اند.

ژوئیه ماه ملی بستنی در آمریکا است؛ چند نکته در مورد این دسر محبوب و قدیمی🔺ژوئیه ماه ملی بستنی در آمریکا است؛ چند نکته در مورد این دسر محبوب و قدیمی ⚡️ژوئیه ماه ملی بستنی در آمریکا است. یکشنبه گذشته نیز روز ملی بستنی بود و مردم بهانه خوبی داشتند تا هر چه دلشان می‌خواهد بستنی بخورند.

جو بایدن پس از دریافت گزارش‌های اطلاعاتی، در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا هشدار دادصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

اعتراض‌ها در بهبهان؛ انتقاد از سیاست منطقه‌ای ایران در شهری کوچک - BBC News فارسیتازه ترین اعتراض‌ها در ایران در شهری کوچک در استان خوزستان نمود پیدا کرد، در بهبهان.

بازدید اردوغان از ایاصوفیه یک هفته پس از تغییر کاربری از موزه به مسجداولین نماز جماعت مسلمانان در ایاصوفیه از زمان تغییر کاربری آن قرار است روز جمعه آینده برگزار شود.

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شودحق نشر عکس"اتباع ایرانی در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در بین اتباع خارجی بیشترین تعداد ملک در این کشور را خریداری کرده‌اند." این خبر مدت‌های مدیدی است که دیگر خبر عجیب و غریبی به حساب نمی‌آید. ایرانیان در سال ۲۰۱۹ میلادی هم با خرید پنج هزار و ۴۲۳ واحد، پس از عراقی‌ها در جایگاه دوم بزرگترین گروه خریداران خارجی املاک و ساختمان در ترکیه قرار گرفته بودند.

اما این سرمایه‌های ایرانی‌ها که در سال‌های اخیر در بخش ساختمان و املاک ترکیه رسوب کرده‌اند تنها بخش کوچکی از سرمایه‌هایی است که راه خروج از ایران را برگزید‌ه‌اند و مجموع اعداد و ارقام مربوط به خروج سرمایه از ایران بسیار بیشتر از این رقم است.

براساس جدید‌ترین نماگر بانک مرکزی ایران، خالص حساب سرمایه ایران در سال ۹۸ به میزان ۶.۷ میلیارد دلار منفی بوده است که می‌تواند نشانه‌ای از خروج سرمایه از ایران به حساب آید. پارسال پنجمین سال متوالی بود که حساب خالص سرمایه ایران منفی بوده است.۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸از آغاز دهه ۹۰ تا پایان پارسال فقط در یک سال از این دوره ۹ ساله، خالص حساب سرمایه مثبت بوده که به سال ۱۳۹۳ بازمی‌گردد. در دیگر هشت سال این دوره زمانی، حساب خالص سرمایه منفی بود که برگریز مداوم سرمایه از ایران در دهه اخیر دلالت می‌کند.

روند خروج سرمایه از ایران از سال ۹۴ تشدید شده و در سال ۹۶ به اوج خود رسد که خالص حساب سرمایه در این سال بیش از ۱۹ میلیارد دلار منفی بود.Getty Images

در مجموع و براساس گزارش‌های بانک مرکزی ایران در این بازه زمانی ۹ ساله بیش از ۹۸.۴ میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده است، به عبارت دیگر در این ۹ سال به طور متوسط سالانه نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار سرمایه از اقتصاد ایران خارج شده است.

البته میزان منفی بودن رقم خالص حساب سرمایه به تنهایی نمی‌تواند بیانگر تمامی حجم خروج سرمایه از ایران باشد، اما نشانه‌ای قابل اعتنا از وضعیت خروج سرمایه از اقتصاد ایران است.

فقدان امنیت سرمایه‌گذاری در ایران، چشم‌انداز مبهم آیند اقتصادی و همچنین پایین‌بودن میزان سوددهی سرمایه پایین‌تر از نرخ تورم از مهم ترین دلایل اقتصادی خروج سرمایه از ایران می‌تواند باشد.