اعتراضات به طرح 'حراج میراث فرهنگی'؛ نفوذ قاچاقچیان به مجلس؟ | DW | 12.05.2022

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 85 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

طرح موسوم به 'استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها' با اعتراضات فراوانی روبرو شده است. کارشناسان این طرح را حراج آثار باستانی دانسته‌ و از 'نفوذ قاچاقچیان به مجلس' سخن گفته‌اند. مجلس فعلا این طرح را بررسی نخواهد کرد.

طرح موسوم به"استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها" با اعتراضات فراوانی روبرو شده است. کارشناسان این طرح را حراج آثار باستانی دانسته‌ و از"نفوذ قاچاقچیان به مجلس" سخن گفته‌اند. مجلس فعلا این طرح را بررسی نخواهد کرد.

در بخشی از این طرح ۲۱ ماده‌ای آمده است: «بخش زيادی از ميراث معنوی كشور به خاطر ترس از برخورد قانونی يا در جابه‌جایی‌های پنهانی در خشكی و دريا نابود شده، گاهی فلزاتی كه ارزش باستانی آنها هزاران برابر ارزش طلا يا نقره بودنشان بوده تنها آب شده و به قيمت فلز خام فروخته شده، گاهی نيز به ثمن بخس به قاچاقچيان اشيای باستانی فروخته شده و سر از موزه‌های كلكسيون‌داران شخصی يا موزه‌های كشورهای ديگر درآورده است. درباره اشيای باستانی و گنج‌ها رويكرد دولت‌ها متفاوت است.

باستان‌شناسان در نامه سرگشاده خود همچنین ادعای نویسندگان طرح درباره کشور انگلیس را"کذب محض" دانسته و نوشته‌اند: «اساسا نفس درآمدزایی از مواريث ملی و فرهنگی كشور، از طرف هيچ فرد ايرانی با وجدان و آگاهي قابل پذيرش نبوده، نيست و نخواهد بود. وظيفه ذاتی وزارت ميراث فرهنگی حفاظت از كيان مواريث ملی است، نه مشاركت در به تاراج دادن آنها.

جامعه باستان‌شناسان همچنین به این نکته اشاره کرده که مجلس باید برای حفاران قاچاق قوانین و مجازات‌های سختگیرانه وضع کند نه اینکه"خود در جهت قانونی كردن اعمال جنايتكارانه آنان" برآید.طراحان طرح"استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها" از جمله نکات مثبت این طرح را"اشتغال‌زایی فراوان برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با تاریخ، گوهرشناسی و باستان‌شناسی" دانسته‌اند.

عزت‌الله ضرغامی در پاسخ گفته در جریان این طرح نبوده و از طریق رسانه‌ها از آن باخبر شده است. او در ادامه گفته است: «چون ارتباطي با اين طرح نداشتم و در جريان آن نيستم، نظری درباره آن ندارم و اجازه بدهيد قضاوتی نداشته باشم.»کاربری"قضاوت نکردن" وزیر میراث فرهنگی درباره طرحی که باعث نابودی میراث فرهنگی می‌شود را مایه تعجب دانسته است.سید محمد بهشتی، رییس سابق سازمان میراث فرهنگی نیز در روزنامه اعتماد یادداشتی در نقد طرح مزبور نوشته است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اعتراض شدید باستان‌شناسان به طرح مجلس برای فروش آثار باستانی۶۱ استاد باستان‌شناسی ایران با اعتراض شدید به طرح نمایندگان مجلس برای خرید و فروش آثار_باستانی و گنج در ایران، در نامه‌ای به رئیس مجلس به طرح این نمایندگان برای «رسمیت و وجاهت قانونی بخشیدن به حفاری و قاچاق غیرمجاز» به‌شدت انتقاد کردند. اخبار_ایران
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

اعتراض تند باستان‌شناسان به طرح نمایندگان برای «خرید و فروش آثار باستانی و گنج‌ها»در این نامه که به امضای ۶۱ نفر از استادان باستان‌شناسی کشور رسیده به ارائه طرحی با عنوان «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» از سوی ۴۶ نماینده مجلس به‌تندی اعتراض شده است. در دوران «نورانی» خمینی، آثار باستانی را با چراغ سبز حکومت و بصورت زیرجلکی سگخور می‌کردند، اینک تاراج آثار باستانی رسمیت قانونی خواهد یافت.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

برنامه ترکیه برای مقابله با نوسانات بازار مسکن؛ اردوغان از طرح وام ارزان قیمت رونمایی کردرجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داد و گفت که اقداماتی مانند اعطای وام ارزان‌ قیمت مسکن برای تقویت قدرت خرید گروه‌های کم‌درآمد انجام خواهد شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

تبعیض میان پناهجویان؛ ما را به خاطر اوکراینی‌ها از کمپ بیرون کردندهمه ما را بیرون کردند و گفتند، جنگ‌زده‌های اوکراین قرار است در آن ساختمان ساکن شوند. خب ما چه باید می‌کردیم؟ یک مدت در خیابان زندگی کردیم و تصمیم گرفتیم برویم انگلیس. روایت پناهجویان از تبعیض در گزارش aidaghajar اطلاع_رسانی aidaghajar مردم اروپا مزه آوارگی بچشن قیافشون دیدن داره aidaghajar گه نخور ایران‌وایر
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

امکان‌ناپذیری پاسخ به چالش‌ها از طریق ابلاغیه‌ها\r\nوزارت اقتصاد در ابلاغیه‌ای 10ماده‌ای از شبکه_بانکی خواسته دارایی‌های مستغلاتی و شعبه‌های اضافی خود را واگذار کند دو پرسش در اینجا وجود دارد: اول اینکه چرا شبکه بانکی درگیر چنین امری شده؟ دوم اینکه، چنین سیاستی، بانگاه بلندمدت، تا چه حدمی‌تواند موفق باشد؟
منبع: SharghDaily - 🏆 1. / 68 ادامه مطلب »

وزارت خارجه آمریکا: حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی ارتباطی به مذاکرات اتمی ندارددرک شولِت، مشاور وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» و حذف سپاه پاسداران از فهرست
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »