وزارت خارجه آمریکا: حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی ارتباطی به مذاکرات اتمی ندارد

22/02/1401 07:50 ق.ظ

وزارت خارجه آمریکا: حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی ارتباطی به مذاکرات اتمی ندارد العربيه_فارسى

درک شولِت، مشاور وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» و حذف سپاه پاسداران از فهرست شولت، چهارشنبه، 21 اردیبهشت، در گفت‌وگویی با روزنامه «نشنال نیوز» امارات متحده عربی، تاکید کرد: «خروج سپاه از فهرست تروریستی ربطی به موضوع هسته‌ای ندارد. ما این قضیه را موضوعی جداگانه می‌دانیم. این را کاملاً روشن کرده‌ایم.

»مشاور وزارت خارجه افزود پس از هفته‌ها «مذاکرات پُردردسر» در وین، هیئت آمریکایی «پیشنهادی روشن» به ایرانی‌ها ارائه داده است، و اکنون «توپ» در زمین ایران است. به گفته وی: «ما راه خوبی برای بازگشت برجام ارائه کردیم، اما ایران هنوز پاسخی نداده است.»

به نظر شولت، مقامات ایرانی‌ هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده‌اند، چرا که به دنبال بهره‌برداری از منافع حاصل از یک توافق احتمالی، آنها انتظار دارند آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا حذف کند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می‌گوید اگر لازم شود، کشورش مذاکرات وین را متوقف خواهد کرد. به گفته وی، «سقف مطالبات» آمریکا همانی هست که بود، و آن این است که نباید به رژیم ایران اجازه داد تا به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. headtopics.com

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

سازمان‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه آمریکا دو موضوع جدا از هم هستند و ربطی به هم ندارند.

شولت، چهارشنبه، 21 اردیبهشت، در گفت‌وگویی با روزنامه «نشنال نیوز» امارات متحده عربی، تاکید کرد: «خروج سپاه از فهرست تروریستی ربطی به موضوع هسته‌ای ندارد. ما این قضیه را موضوعی جداگانه می‌دانیم. این را کاملاً روشن کرده‌ایم.»مشاور وزارت خارجه افزود پس از هفته‌ها «مذاکرات پُردردسر» در وین، هیئت آمریکایی «پیشنهادی روشن» به ایرانی‌ها ارائه داده است، و اکنون «توپ» در زمین ایران است. به گفته وی: «ما راه خوبی برای بازگشت برجام ارائه کردیم، اما ایران هنوز پاسخی نداده است.»

به نظر شولت، مقامات ایرانی‌ هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده‌اند، چرا که به دنبال بهره‌برداری از منافع حاصل از یک توافق احتمالی، آنها انتظار دارند آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا حذف کند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می‌گوید اگر لازم شود، کشورش مذاکرات وین را متوقف خواهد کرد. به گفته وی، «سقف مطالبات» آمریکا همانی هست که بود، و آن این است که نباید به رژیم ایران اجازه داد تا به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

شولت در مصاحبه با «نشنال نیوز» درباره حمله روسیه به اوکراین نیز صحبت کرد، و گفت روسیه به اهداف راهبردی که برای جنگ تعیین کرده بود نرسیده است، و بسیاری از اهداف اولیه جنگ پس از ده هفته درگیری هنوز حاصل نشده است.

به گفته وی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در اثر شکست اهداف راهبردی‌اش در اوکراین و همچنین تحت فشار شدید قرار گرفتن اقتصاد روسیه توسط تحریم‌های بین‌المللی، در عرصه جهانی «منزوی» شده است.