اجرای آهنگ‌های انگلیسی‌ کودکانه به فارسی؛ ابتکاری از بهار الماسی شاعر ایرانی ساکن کانادا

27/06/1400 06:28:00 ب.ظ

اجرای آهنگ‌های انگلیسی‌ کودکانه به فارسی؛ ابتکاری از بهار الماسی شاعر ایرانی ساکن کانادا

فرهنگ و زندگی, سرخط خبرها

اجرای آهنگ‌های انگلیسی‌ کودکانه به فارسی؛ ابتکاری از بهار الماسی شاعر ایرانی ساکن کانادا

بهار الماسی ، نویسنده و شاعر ایرانی ساکن کانادا، با ابتکاری تازه، ضمن ترجمه آهنگ‌های مشهور انگلیسی کودکانه ، آنها را به زبان فارسی اجرا کرده است. این قطعات، که او به صورت کلیپ‌های تصویری کوتاه در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر می‌کند، با استقبال مناسبی به ویژه از سوی خانواده‌های مهاجر ایرانی مواجه...

چاپبهار الماسی، نویسنده و شاعر ایرانی ساکن کانادا، با ابتکاری تازه، ضمن ترجمه آهنگ‌های مشهور انگلیسی کودکانه، آنها را به زبان فارسی اجرا کرده است.این قطعات، که او به صورت کلیپ‌های تصویری کوتاه در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر می‌کند، با استقبال مناسبی به ویژه از سوی خانواده‌های مهاجر ایرانی مواجه شده است.

«اتوبوسه گاز می‌ده»، «سر-شونه-زانو-پا»، و «اگه شادی و خوشحالی دست بزن» از جمله این اشعار کودکانه هستند که محبوبیت زیادی در جهان دارند و برای نخستین بار به زبان فارسی اجرا می‌شوند.بهار الماسی در گفت‌وگو با بهنود مکری از بخش فارسی صدای می‌گوید: «همیشه در مصاحبه‌ها گفته‌ام که آشنایی من با شعر و علاقه‌ من به سرودن از سن پایین و با شنیدن و تکرار ترانه‌های کودکانه‌ بوده است. حالا دو پسر دارم که متولد کانادا هستند و خواهی نخواهی ریشه در فرهنگ و زبان کانادا خواهند دواند. من امید چندانی ندارم که شعر فارسی را به گونه‌ای که من با آن عشق می‌کنم، تجربه کنند. اما زبان عشق، زبان مادری‌ است و زبان من فارسی است، و دوست دارم لااقل عشق من را به فارسی درک کنند.»

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

۱۲ فعال مدنی اردبیلی به اتهام توهین به رهبری به دادگاه احضار شدندآخر آزادسازی قره باغ که برنامه یک مشت پان ترکه چه ربطی به ایران داره. مرگ بر تجزیه طلب لطفا دقت کنید اینها فعال مدنی نیستند ،تجزیه طلب هستند وآشکارا اعلام می کنند شما نمی دانم چطور متوجه نمی شوید !؟شاید هم در یک جهتید.

فوت یکی از والدین ۵۱ هزار کودک ایرانی در اثر ابتلا به کرونا

طالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت « امر به معروف و نهی از منکر» تغییر دادطالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد به گفته ساکنان کابل،طالبان وزارت زنان این کشور را با «پلیس اخلاق»جایگزین کرد.فیلم‌های منتشر شده نشان می‌دهد که زنان کارمند سابق این اداره ظاهراً از ورود به ساختمان بازداشته شده‌اند کارهاشون برای ایرانی ها خاطره است،چه دقیق داره الگو برداری میکنه از ایران به عن منکر تبدیل شده ؟ چی نوشته آنجا ؟ عن منکر یعنی چی؟ این امر به معروف ونهی ازمنکر بد کوفتیه ما هم دچارشیم پاشنه اشیل نظام برای نارضایتی مردم

طالبان بدون اشاره به دختران: دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد به مدارس برگردنددر بیانیه گروه طالبان هیچ اشاره‌ای به دختران دانش‌آموز نشده و معلوم نیست سرنوشت میلیون‌ها دختر در این کشور و حق تحصیل آنها در مقاطع مختلف چه خواهد شد.

جایزه سالانه انجمن قلم آمریکا برای سه نویسنده زندانی ایرانی | DW | 17.09.2021سه نویسنده ایرانی محبوس در اوین برگزیدگان جایزه سالانه انجمن قلم آمریکا (پن) هستند. این جایزه به پاس دفاع از آزادی بیان و به خاطر مبارزه با پیگرد نویسندگان اهدا می‌شود. این سه عضو کانون نویسندگان ۱۸۶ ماه حکم گرفته‌اند. سر اشکننه کشه ره اغوز کننه (سر مشکنند بغل گردو میزارن) وضع کنونی ملت ما نتیجه سیاستهای عمدی شما و استعمار پیره

تردد مسافران ایرانی از گذرگاه مرزی کاپی‌کوی آغاز شدتردد شهروندان ایرانی از مرز «کاپی‌کوی» (رازی) که پس از شیوع کرونا مسدود شده بود، برای ورود به ترکیه امروز مجددا آغاز شد. - خبرگزاری آناتولی یعنی برای همه ازاد شد ونه فقطبرادانشجوها ودارندگان کارت اقامت؟سرو ارومیه چی ؛خبری ندارید؟

اشتراک چاپ بهار الماسی، نویسنده و شاعر ایرانی ساکن کانادا، با ابتکاری تازه، ضمن ترجمه آهنگ‌های مشهور انگلیسی کودکانه، آنها را به زبان فارسی اجرا کرده است.استان‌وایر- ۱۲ تن از بازداشت‌شدگان تجمعات «حمایت از آزادسازی قره‌باغ» به اتهام «توهین به رهبری» به طور همزمان به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شدند.استان‌وایر - معاون اجتماعی سازمان بهزستی با اشاره به افزایش شمار زنان سرپرستان خانوار به دلیل جان‌باختن همسر طی دوره همه گیری ویروس کرونا، می‌گوید دست‌کم ۵۱ هزار کودک در ایران پدر یا مادر خود را در اثر بیماری کووید۱۹ از دست داده‌اند.به گزارش ایسنا، روز جمعه، کارگرانی در کابل، تابلو ساختمان وزارت زنان را با نام جدید آن که ترکیبی از دری و عربی است به «وزارتخانه‌های نماز و ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر» تغییر دادند.

این قطعات، که او به صورت کلیپ‌های تصویری کوتاه در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر می‌کند، با استقبال مناسبی به ویژه از سوی خانواده‌های مهاجر ایرانی مواجه شده است. «اتوبوسه گاز می‌ده»، «سر-شونه-زانو-پا»، و «اگه شادی و خوشحالی دست بزن» از جمله این اشعار کودکانه هستند که محبوبیت زیادی در جهان دارند و برای نخستین بار به زبان فارسی اجرا می‌شوند. در ابلاغیه ارسالی، اتهام ۱۲ فعال مدنی احضار شده به دادگاه، « توهین‌ به‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌« عنوان شده است. بهار الماسی در گفت‌وگو با بهنود مکری از بخش فارسی صدای می‌گوید: «همیشه در مصاحبه‌ها گفته‌ام که آشنایی من با شعر و علاقه‌ من به سرودن از سن پایین و با شنیدن و تکرار ترانه‌های کودکانه‌ بوده است. معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، همچنین اعلام کرد که ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار پشت نوبت برقراری مستمری هستند. حالا دو پسر دارم که متولد کانادا هستند و خواهی نخواهی ریشه در فرهنگ و زبان کانادا خواهند دواند. آن‌ها هشتم مهرماه سال ۱۳۹۹، پس از برگزاری تجمعی مسالمت‌آمیز در «پارک جیرال» اردبیل در اعتراض به صدور مجوز استفاده روسیه از حریم هوایی و زمینی ایران برای انتقال سلاح به ارمنستان و حمایت از جمهوری آذربایجان برای آزادسازی قره‌باغ، توسط نیروهای امنیتی و با اعمال خشونت بازداشت شدند. من امید چندانی ندارم که شعر فارسی را به گونه‌ای که من با آن عشق می‌کنم، تجربه کنند. هیچ اشاره‌ای به وزیر زنان در این کابینه مردانه نشده است، اما طالبان هنوز انحلال وزارت زنان را تایید نکرده است.

اما زبان عشق، زبان مادری‌ است و زبان من فارسی است، و دوست دارم لااقل عشق من را به فارسی درک کنند. تیر ۱۳۹۹، پس از آغاز درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان (جنگ دوم قره‌باغ) و در پی انتشار فراخوان‌هایی از سوی فعالان مدنی و احزاب آذربایجانی ایران، حداقل در سه نوبت تجمع‌هایی در شهرهای مختلف، ازجمله تهران، تبریز، ارومیه، زنجان، اردبیل و برخی دیگر از شهرهای تُرک‌نشین کشور در اعتراض به سیاست ایران در قبال درگیری قره‌باغ برگزار شد. از این تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزسیتی و کمیته امداد قرار دارند.» بهار الماسی درباره نحوه انتخاب این ترانه‌ها می‌‌گوید: «برای آموزش فارسی و جلب توجه پسران خودم و همچنین دختر انگلیسی‌زبان برادرم، ترانه‌‌هایی را انتخاب کردم که به گوششان آشنا است. به این ترتیب معنی انگلیسی ترانه را از بر هستند و حالا در ویدیوها، ترانه را روی همان موزیک به فارسی یاد می‌گیرند. در چند ماه گذشته برخی از بازداشت‌شدگان به احکام حبس و شلاق محکوم‌ شده‌اند. اصولا موزیک، و به خصوص ریتم، خاصیتی دارد که کلام را در وجود ماندگار می‌کند، و امید من این است که این ترانه‌ها، جایی میان خاطرات خوش کودکی‌شان پیدا کند. با استناد به آمار وزارت بهداشت از ابتدای شیوع ویروس کرونا بیش از ۱۱۶ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.» با توجه به اهمیت آموزش و پرورش کودکان در جوامع پیشرفته، اشعار کودکانه جذاب و متنوع زیادی در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا تولید می‌شوند که بخش مهمی از فرهنگ عامه هستند. در آن دوره وزارت امر به معروف و نهی از منکر به عنوان پلیس اخلاقی این گروه شناخته شد.

بهار الماسی علاوه بر اشعار انگلیسی کودکانه، برخی از آثار مشهور ایرانی را نیز به همین شیوه اجرا کرده است. او درباره سلیقه‌ خود در گزینش آثارش می‌گوید: «در ابتدای کار تلاش کرده‌ام که در کنار ترجمه ترانه‌های آشنای غربی، شعر‌ها و بازی‌های مهم کودکانه‌ فارسی را در قالب انیمیشن موزیکال معرفی کنم. مثلا بازی عمو زنجیرباف یکی از بهترین راه‌های آموزش نام‌ و صدای حیوانات است. یا اجرای الفبای فارسی همراه با کلماتی که با هر یک از حروف شروع می‌شوند ارزش آموزشی بالایی دارد. به این سیر ادامه خواهم داد، اما‌ از پروژه‌های پیش، تعدادی سروده‌ آموزشی برای کتاب کودک دارم که به صورت انیمیشن منتشر خواهم کرد. در دوره حکومت طالبان بر افغانستان در دهه ۱۹۹۰، آنها حضور دختران و زنان را در مدرسه و محل کار منع کرده بودند.

» بهار الماسی که خود شاعر است، از توانایی‌های خود در این زمینه نیز بهره می‌گیرد و دقت و وسواس خاصی در ترجمه اشعار انگلیسی کودکانه به فارسی دارد. او‌ در این باره می‌گوید: «برای من معرفی گوشه‌هایی از ریشه و فرهنگ فارسی به مراتب مهم‌تر از ترجمه‌ لفظی ترانه‌ها است. من دوست دارم بچه‌ها در این ویدیوها کلماتی یاد بگیرند که معمولا بدون حضور و زندگی در ایران با آن‌ها روبرو نمی‌شدند.» خانم الماسی با تاکید بر این که در هیچ یک از دو زبان فارسی و انگلیسی، اعتقادی به جدا کردن واژه‌های «کودکانه» و «بزرگانه» ندارد، می‌گوید که به باور او، آشنایی با معنا و جایگاه لغات مهم‌تر است. او در همین رابطه با تاکید بر اهمیت مطالعه می‌گوید: «برای من که حالا بیش از نیمی از عمرم را در خارج از ایران گذرانده‌ام، این اتفاق جز با مطالعه ممکن نبوده، چون تنوع واژه در محاوره بسیار محدود است.

به همین جهت سعی دارم فرصتی ایجاد کنم تا بچه‌ها با واژه‌های فارسی بیشتری روبرو شوند.» این نویسنده ایرانی ساکن کانادا می‌گوید که پسر سه ساله‌‌اش حالا خیلی کلمات «بزرگانه» را می‌فهمد. بهار الماسی، نویسنده و شاعر ایرانی ساکن کانادا اجرای این پروژه فرهنگی هنری با توجه به محدودیت‌ها و کمبود امکانات فنی چالش بزرگ است ولی بهار الماسی با تلاش بسیار ‌و همراهی خانواده خود، این کلیپ‌های تصویری را تولید می‌کند. این شاعر جوان ایرانی درباره بخش نگارش و تنظیم موسیقی این ویدیوها، می‌گوید: «خوشبختانه چون از بچگی پیانو زده‌ام و در دوره‌ دانشجویی هم مختصر تجربه‌ آهنگ‌سازی دیجیتال را داشته‌ام، تا اینجای کار از پس نوشتن و تنظیم موزیک ویدیوها به تنهایی برآمده‌ام. باز هم خوشبختانه صدای مادرم بسیار دوست داشتنی‌ است و به دل بچه‌ها می‌نشیند، و آهنگ‌ها را او‌ می‌خواند.

» او در رابطه با چالش مربوط به بخش سخت و طراحی انیمیشن آثار خود می‌گوید که به دلیل ناآشنایی او با این امر، «ساخت یک انیمیشن‌ ساده‌ گاهی هفته‌ها طول می‌کشد.» او گفت که امیدوار است «در مقطعی از زمان امکان سفارش انیمیشن‌ و موزیک حرفه‌ای فراهم شود.» بهار الماسی با اشاره به وقت و انرژی زیادی که صرف تولید این قطعات می‌کند، می‌گوید که لذتبخش‌ترین بخش این پروژه هنگامی است که فرزندان خود یا دوستانش هنگام تماشای ویدئوها ذوق می‌کنند. این شاعر ایرانی در پایان اضافه می‌کند که وقتی پسر کوچکش معنی کلمه‌ای را از او می‌‌پرسد که در این ویدئوها شنیده است، انرژی بیشتری می‌گیرد تا این کار را ادامه دهد. برترین‌ها .