۱۲ فعال مدنی اردبیلی به اتهام توهین به رهبری به دادگاه احضار شدند

26/06/1400 09:27:00 ب.ظ

اردبیل

۱۲ تن از بازداشت‌شدگان تجمعات «حمایت از آزادسازی قره‌باغ» به اتهام «توهین به رهبری» به طور همزمان به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شدند. اخبار_ایران

بر پایه گزارش‌های رسیده به «ایران وایر»، «حسین بالا خانی عیسی لو»، «مصطفی پروین جدا»، «مرتضی پروین جدا»، «حامد حیدری باریس»، «محمد جولانی اوجاق»، «پرویز سیابی گرجان»، «سبحان بخشی»، «مهدی هوشمند»، «بهمن خیرجو»، «مجتبی پروین جدا»، «عسگر اکبرزاده خضرآبادی» و «سجاد جولانی اوجاق» طی ابلاغیه‌ای که از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه (ثنا) دریافت کرده‌اند، برای روز دوشنبه مورخ ۲۹ شهریور ۱۴۰۰، به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شده‌اند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

لطفا دقت کنید اینها فعال مدنی نیستند ،تجزیه طلب هستند وآشکارا اعلام می کنند شما نمی دانم چطور متوجه نمی شوید !؟شاید هم در یک جهتید. مرگ بر تجزیه طلب آخر آزادسازی قره باغ که برنامه یک مشت پان ترکه چه ربطی به ایران داره.

یکی از شاهدان دادگاه حمید نوری: من شاهد ریختن اجساد اعدام‌شدگان به کامیون بودم

ایران: درباره تعرض جسمی به بازرسان آژانس حاضر به بررسی هستیمپس از انتشار گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال» از آزار جنسی بازرسان زن آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران ، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

مصرف بنزین به ۸۵ میلیون لیتر رسید/ افزایش مصرف ۱۸ درصدی نسبت به سال گذشتهرییس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران سوخت کشور با بیان اینکه میزان مصرف بنزین نسبت به سال گذشته حداقل حدود 18 درصد افزایش یافته است، گفت: میزان مصرف همچنان نسبت به دوران قبل از شیوع کرونا بیش از 20 درصد کاهش دارد. خواستین گرونتر کنین اشکالی نداره مردم تحمل میکنن.

خالد عزیزی: هدف حملات سپاه به مواضع احزاب کُرد به خشونت کشاندن مبارزات مردمی استبه دنبال حملات توپخانه‌ای و پهپادی سپاه پاسداران ایران به مواضع احزاب کرد ایرانی مستقر در اقلیم کردستان عراق، «خالد عزیزی»، دبیرکل «حزب دموکرات کردستان»

پلیس آلمان ۴ نفر را به ظن برنامه‌ریزی برای حمله به یک کنیسه دستگیر کردبه گفته مقامات امنیتی آلمان بازداشت‌شدگان که یکی از آنها نوجوانی ۱۶ ساله است قصد داشتند با مواد منفجره به این کنیسه حمله کنند. چند رسانه آلمانی گزارش داده‌اند که مظنون ۱۶ ساله‌ اهل سوریه است.

طالبان بدون اشاره به دختران: دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد به مدارس برگردنددر بیانیه گروه طالبان هیچ اشاره‌ای به دختران دانش‌آموز نشده و معلوم نیست سرنوشت میلیون‌ها دختر در این کشور و حق تحصیل آنها در مقاطع مختلف چه خواهد شد.

استان‌وایر- ۱۲ تن از بازداشت‌شدگان تجمعات «حمایت از آزادسازی قره‌باغ» به اتهام «توهین به رهبری» به طور همزمان به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شدند.بصورت مستقیم قابل شنیدن بود و در آن  علی‌اکبر بندلی، زندانی سیاسی سابق شهادت داد که از فاصله‌ای اندک شاهد ریختن اجساد اعدام‌شدگان سال ۶۷ در کامیون برای خروج از زندان بوده است.مدعی شد که همکاران او چنین قصدی را نداشته‌اند و همه این کارها برای حفاظت بوده است و اگر بازرسی، شکایتی دارد اعلام کند تا آنها بررسی کنند.همایون صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در هفته‌های گذشته که محدودیت و منع تردد اعمال شد فروش بنزین به طور متوسط تا حدود 74 میلیون لیتر پایین آمد و زمانی که این محدودیت‌ها کم شد، مصرف دوباره بالا رفت و اکنون 10 تا 11 میلیون لیتر در روز به فروش اضافه شده و به 85 تا 86 میلیون لیتر رسیده است.

بر پایه گزارش‌های رسیده به «ایران وایر»، «حسین بالا خانی عیسی لو»، «مصطفی پروین جدا»، «مرتضی پروین جدا»، «حامد حیدری باریس»، «محمد جولانی اوجاق»، «پرویز سیابی گرجان»، «سبحان بخشی»، «مهدی هوشمند»، «بهمن خیرجو»، «مجتبی پروین جدا»، «عسگر اکبرزاده خضرآبادی» و «سجاد جولانی اوجاق» طی ابلاغیه‌ای که از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه (ثنا) دریافت کرده‌اند، برای روز دوشنبه مورخ ۲۹ شهریور ۱۴۰۰، به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شده‌اند. در ابلاغیه ارسالی، اتهام ۱۲ فعال مدنی احضار شده به دادگاه، « توهین‌ به‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌« عنوان شده است. او در خصوص جزییات این اتفاق در روایت خود گفت:« یک شب، کامیونی که می‌رفت ترمز کرد و دنده عقب گرفت، آمد جلوی آشپزخانه زیر یک چراغ ایستاد. این ۱۲ کنش‌گر مدنی، از بازداشت‌شدگان تجمعات حمایت از آزادسازی قره‌باغ هستند.» نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان این‌که هیچ‌کدام از همکاران او چنین قصدی ندارند، مدعی شد که همه این کارها برای حفاظت است. آن‌ها هشتم مهرماه سال ۱۳۹۹، پس از برگزاری تجمعی مسالمت‌آمیز در «پارک جیرال» اردبیل در اعتراض به صدور مجوز استفاده روسیه از حریم هوایی و زمینی ایران برای انتقال سلاح به ارمنستان و حمایت از جمهوری آذربایجان برای آزادسازی قره‌باغ، توسط نیروهای امنیتی و با اعمال خشونت بازداشت شدند. من حالم خیلی بد شده بود. بازداشت‌شدگان تجمع اعتراضی در پارک جیرال اردبیل پس از سپری کردن بیش از یک ماه بازداشت، روز هشتم آبان ۱۳۹۹ هرکدام با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی، به‌طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه موقت زندان اردبیل (شام اسبی) آزاد شدند. انتهای پیام/.

تیر ۱۳۹۹، پس از آغاز درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان (جنگ دوم قره‌باغ) و در پی انتشار فراخوان‌هایی از سوی فعالان مدنی و احزاب آذربایجانی ایران، حداقل در سه نوبت تجمع‌هایی در شهرهای مختلف، ازجمله تهران، تبریز، ارومیه، زنجان، اردبیل و برخی دیگر از شهرهای تُرک‌نشین کشور در اعتراض به سیاست ایران در قبال درگیری قره‌باغ برگزار شد. شب که می‌خواستم بخوابم پتویم را انداختم روی صورت و آن‌قدر «مرگ بر خمینی» گفتم تا خوابم ببرد .» آزار جنسی بازرسان زن آژانس اتحادیه اروپا در حالی ایران را به تضعیف گسترده بازرسی‌های آژانس متهم می‌کند که تهران اقدام به اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در سایت‌ها و تاسیسات هسته‌ای این کشور کرده و برخی گزارش‌ها از تعرض ماموران امنیتی ایران و اقدام آنها به آزار جنسی بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده‌اند. در این تجمع‌ها، دست‌کم ۱۸۲ تن از فعالان سیاسی، مدنی و دانشجویی آذربایجانی  بازداشت شدند . در چند ماه گذشته برخی از بازداشت‌شدگان به احکام حبس و شلاق محکوم‌ شده‌اند. وکیل شاور آقای بندلی در خصوص اینکه چه‌طور او علیرغم داشتن حبس بیش از ده سال از اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۶۷ جان به در برده است می‌گوید که حکم موکلش مدتی بعد از صدور توسط آنچه که به «عفو منتظری» مشهور بوده است به هشت سال زندان کاهش یافته اما علیرغم همه این‌ها او ۱۳ سال را در زندان‌های مختلف ایران گذرانده است. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: . یکی از دیپلمات‌ها، دستکم از چهار مورد آزار جنسی خبر داده و دیپلمات دیگری این آزارها را بین پنج تا هفت مورد گزارش کرده‌ است.