ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از افتتاح سفارت کوزوو و صربستان در قدس

17/06/1399 11:58 ب.ظ

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که تصمیم صربستان و کوزوو برای افتتاح سفارتخانه در قدس بسیار نگران کننده است. - خبرگزاری آناتولی

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که تصمیم صربستان و کوزوو برای افتتاح سفارتخانه در قدس بسیار نگران کننده است. - خبرگزاری آناتولی پیتر استانو، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه این اتحادیه طرفدار راه حل دو دولتی در مسئله اسرائیل و فلسطین است، گفت: تصمیم صربستان و کوزوو برای افتتاح سفارتخانه خود در قدس مایه نگرانی‌های جدی است.

وی که در نشست مطبوعاتی روزانه سخن می‌گفت٬‌ با اشاره به توافق هفته گذشته صربستان و کوزوو برای افتتاح سفارتشان در اسرائیل٬ اظهار داشت: رویکرد اتحادیه اروپا نسبت به انتقال سفارتخانه ها به قدس تغییری نکرده است. کشورهای عضو در آنجا سفارت ندارند و هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا نیز در قدس نیست. این وضعیت مطابق با قطعنامه 478 شورای امنیت سازمان ملل در سال 1980 است.

استانو با یادآوری اینکه اتحادیه اروپا از راه حل دو دولتی حمایت می‌کند، تاکید کرد که وضعیت قدس نیز بخشی از این راه حل خواهد بود. وی با تاکید بر اینکه بیت‌المقدس باید پایتخت هر دو کشور مستقل باشد٬‌ تصریح کرد: از آنجا که کوزوو و صربستان اولویت‌های استراتژیک خود را در روند پیوستن به اتحادیه اروپا می‌دانند، اتحادیه انتظار دارد که هر دو کشور مطابق با این تعهد عمل کنند. آنها نباید چشم انداز اتحادیه اروپا را تضعیف کنند. headtopics.com

ادامه مطلب:
aa_persian »

بریتانیا برای توافق تجاری با اتحادیه اروپا مهلت تعیین کرد | DW | 07.09.2020بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در آستانه دور بعدی مذاکرات برگزیت، اتحادیه اروپا را تهدید کرد اگر تا نیمه اکتبر توافق تجارت آزاد با بریتانیا را نپذیرد لندن نسخه 'بدون توافق' روابط تجاری با اتحادیه را پیش خواهد گرفت.

اردوغان خواستار بی‌طرفی اتحادیه اروپا در مناقشه با یونان شد | DW | 07.09.2020رئیس جمهوری ترکیه از اتحادیه اروپا خواست در مناقشه گازی میان آنکارا و آتن از جانبداری از یونان خودداری کند. ترکیه و یونان که هر دو عضو ناتو هستند بر سر اکتشاف گاز در شرق مدیترانه تا مرز رویارویی نظامی پیش رفته‌اند.

اتحادیه اروپا و کانادا خواهان برقراری آتش‌بس از سوی طالبان شدند - BBC News فارسیاتحادیه اروپا و کانادا از طالبان خواسته‌اند تا به خواست مردم افغانستان و سازمان ملل برای قبول آتش بس فوری و همه جانبه پاسخ مثبت بدهد. در اعلامیه مشترک اتحادیه اروپا و کانادا آمده که میزان بالای خشونت‌ها در تضاد با روند صلح است. وزارت خارجه افغانستان نیز از این اعلامیه استقبال کرده است.

هشدار برکسیتی بریتانیا به اتحادیه اروپااتحادیه اروپا از آن می‌ترسد که بریتانیای پسابرکسیت بدل به کشوری با تحرک بیشتر شود و در غیاب تعهد به مقررات اقتصادی اروپا و نیز با حمایت دولتی گزینشی، به رقیبی اقتصادی برای اروپا بدل گردد.

هشدار انگلیس به اتحادیه اروپا بر سر مذاکرات بریگزیت: 'لندن جا نمی‌زند'دیوید فراست، مذاکره‌کننده ارشد بریتانیا گفت کشورش در گفت‌وگوهای تجاری بریگزیت با اتحادیه اروپا زودتر دست را نمی‌بازد و از این‌که تا پایان سال جاری میلادی توافقی برای بریگزیت به دست نیاید، هراسی ندارد.

اتحادیه اروپا به صربستان درباره انتقال سفارتش به بیت ‌المقدس هشدار دادتصمیم صربستان در حالی اتخاذ شده است که اتحادیه اروپا خود را به راه حل «دو کشور به پایتختی بیت المقدس» متعهد دانسته و دفتر نمایندگی‌اش را در تل آویو مستقر کرده است.

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که تصمیم صربستان و کوزوو برای افتتاح سفارتخانه در قدس بسیار نگران کننده است.بروکسل/ خبرگزاری آناتولی

پیتر استانو، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه این اتحادیه طرفدار راه حل دو دولتی در مسئله اسرائیل و فلسطین است، گفت: تصمیم صربستان و کوزوو برای افتتاح سفارتخانه خود در قدس مایه نگرانی‌های جدی است.

وی که در نشست مطبوعاتی روزانه سخن می‌گفت٬‌ با اشاره به توافق هفته گذشته صربستان و کوزوو برای افتتاح سفارتشان در اسرائیل٬ اظهار داشت: رویکرد اتحادیه اروپا نسبت به انتقال سفارتخانه ها به قدس تغییری نکرده است. کشورهای عضو در آنجا سفارت ندارند و هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا نیز در قدس نیست. این وضعیت مطابق با قطعنامه 478 شورای امنیت سازمان ملل در سال 1980 است.

استانو با یادآوری اینکه اتحادیه اروپا از راه حل دو دولتی حمایت می‌کند، تاکید کرد که وضعیت قدس نیز بخشی از این راه حل خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه بیت‌المقدس باید پایتخت هر دو کشور مستقل باشد٬‌ تصریح کرد: از آنجا که کوزوو و صربستان اولویت‌های استراتژیک خود را در روند پیوستن به اتحادیه اروپا می‌دانند، اتحادیه انتظار دارد که هر دو کشور مطابق با این تعهد عمل کنند. آنها نباید چشم انداز اتحادیه اروپا را تضعیف کنند.

استانو ادامه داد: صربستان مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا را ادامه می‌دهد. بنابراین سیاست‌های صربستان در قبال کشورهای ثالث نیاز به همسویی با سیاست ها و مواضع اتخاذ شده توسط اتحادیه اروپا دارد. در این زمینه هر اقدام دیپلماتیک که موضع مشترک اتحادیه اروپا در مورد بیت المقدس را زیر سوال ببرد، موجبات نگرانی جدی را فراهم می‌کند.

گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به تازگی اعلام کرد که کوزوو روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کرده و صربستان نیز سفارت خود در اسرائيل را به قدس منتقل می‌کند.

پس از آن بنیامین نتانیاهو٬ نخست وزیر اسرائیل نیز اعلام کرد که کوزوو پس از تصمیم به عادی سازی روابط، سفارت خود را در قدس افتتاح خواهد کرد.