آیا گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان همچنان به دموکراسی پایبند است؟ | DW | 06.09.2020

16/06/1399 03:10 ب.ظ

گرهارد شرودر نه تنها در شمار دوستان نزدیک پوتین، رئیس جمهور روسیه است، بلکه ریاست شورای 'نورداستریم ۲' را نیز برعهده دارد. اکنون برخی از سیاستمداران آلمان از شرودر خواسته‌اند نسبت به مسمومیت آلکسی ناوالنی واکنش نشان دهد.

گرهارد شرودر نه تنها در شمار دوستان نزدیک پوتین، رئیس جمهور روسیه است، بلکه ریاست شورای 'نورداستریم ۲' را نیز برعهده دارد. اکنون برخی از سیاستمداران آلمان از شرودر خواسته‌اند نسبت به مسمومیت آلکسی ناوالنی واکنش نشان دهد. گرهارد شرودر نه تنها در شمار دوستان نزدیک پوتین، رئیس جمهور روسیه است، بلکه ریاست شورای"نورداستریم ۲" را نیز برعهده دارد. اکنون برخی از سیاستمداران آلمان از شرودر خواسته‌اند نسبت به مسمومیت آلکسی ناوالنی واکنش نشان دهد.

گرهارد شرودر در آن واحد در چند شرکت روسی فعالیت می‌کند. مهم‌ترین آن، ریاست شورای پروژه اجرای خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا،"نورداستریم ۲" است.

اکنون در ارتباط با مسمومیت آلکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و از چهره‌های اصلی اپوزیسیون آن کشور، شماری از سیاستمداران وابسته به احزاب سبزها و دموکرات مسیحی آلمان از شرودر درخواست کرده‌اند، تا از مسئولیت خود در پروژه یادشده کناره‌گیری کند.

گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان، هیچ‌گاه دوستی و مناسبات دوستانه خود با رئيس جمهوری روسیه را انکار نکرده است. از این رو، بسیاری در آلمان او را متهم به لابی‌گری برای روسیه در این کشور می‌کنند.در پی روشن شدن علت مسمومیت ناوالنی، بسیاری از سیاستمداران آلمان خواستار واکنش متناسب شرودر شده‌اند. به باور این دسته از سیاستمداران، مسئولیت حمله به ناوالنی با یک سلاح شیمیایی برعهده دولت روسیه است. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

رئیس‌جمهور آلمان خواستار برپایی مراسمی در سوگ قربانیان کرونا شد | DW | 05.09.2020شرایط خاص کرونا اجازه نداد بازماندگان قربانیان کرونا بتوانند به‌درستی با عزیزان خود خداحافظی کرده و به سوگ آنها بنشینند. حال رئيس‌جمهور آلمان خواستار برپایی مراسمی ویژه در بزرگداشت یاد قربانیان شد.

'دولت آلمان در قبال بی‌عدالتی علیه نسرین ستوده سکوت نکند' | DW | 04.09.2020امید نوری‌پور، سیاستمدار بانفوذ حزب سبزهای آلمان گفته است، 'با توجه به سلامتی بسیار بحرانی' ستوده و گزارش اخیر عفو بین‌الملل که در آن از جمله به شکنجه و خشونت جنسی دستگیرشدگان اعتراضات سراسری د‌ی‌ماه انتقاد شده، 'سکوت دولت آلمان شرم‌آور است'.

کمالوندی: تولید اورانیوم غنی‌شده برابر با میزان پیش از برجام است | DW | 06.09.2020بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نسبت به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داده است. او گفته است که فعالیت در تولید سانتریفوژهای پیشرفته گسترش یافته و میزان اورانیوم غنی‌شده افزایش یافته است.

سومین شب ناآرامی‌ها در لایپزیگ در واکنش به بحران مسکن | DW | 06.09.2020شهر لایپزیگ برای سومین شب پیاپی شاهد ناآرامی‌های شدید و درگیری میان معترضان بحران مسکن و نیروهای پلیس بود. معترضان سنگ و مواد آتش‌زا به سمت ماموران پرتاب کردند و مجوز یک تظاهرات اعتراضی به دلیل اعمال خشونت لغو شد.

کرونا در جهان؛ بیم و امید در هند با بیش از چهار میلیون مبتلا - BBC News فارسیتعداد کسانی که در هند به کرونا مبتلا شده اند، حالا از مرز چهار میلیون نفر گذشته. آماری که همچنان رو به افزایش است.

آخرین خبرهای یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ | DW | 06.09.2020

آیا گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان همچنان به دموکراسی پایبند است؟

گرهارد شرودر نه تنها در شمار دوستان نزدیک پوتین، رئیس جمهور روسیه است، بلکه ریاست شورای"نورداستریم ۲" را نیز برعهده دارد. اکنون برخی از سیاستمداران آلمان از شرودر خواسته‌اند نسبت به مسمومیت آلکسی ناوالنی واکنش نشان دهد.گرهارد شرودر در آن واحد در چند شرکت روسی فعالیت می‌کند. مهم‌ترین آن، ریاست شورای پروژه اجرای خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا،"نورداستریم ۲" است.

اکنون در ارتباط با مسمومیت آلکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و از چهره‌های اصلی اپوزیسیون آن کشور، شماری از سیاستمداران وابسته به احزاب سبزها و دموکرات مسیحی آلمان از شرودر درخواست کرده‌اند، تا از مسئولیت خود در پروژه یادشده کناره‌گیری کند.

گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان، هیچ‌گاه دوستی و مناسبات دوستانه خود با رئيس جمهوری روسیه را انکار نکرده است. از این رو، بسیاری در آلمان او را متهم به لابی‌گری برای روسیه در این کشور می‌کنند.در پی روشن شدن علت مسمومیت ناوالنی، بسیاری از سیاستمداران آلمان خواستار واکنش متناسب شرودر شده‌اند. به باور این دسته از سیاستمداران، مسئولیت حمله به ناوالنی با یک سلاح شیمیایی برعهده دولت روسیه است.

روسیه هرگونه دخالتی در مسمومیت ناوالنی را رد می‌کند. آلکسی ناوالنی در حال حاضر در بیمارستان شاریته برلین بستری است و پزشکان آلمانی علت مسمومیت او را سم نوویچوک اعلام کرده‌اند.یوهان وادیپول، معاون رئيس فراکسیون ائتلاف دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی آلمان در بوندس‌تاگ (پارلمان آلمان) از گرهارد شرودر درخواست کرده است که در واکنش به مسمومیت ناوالنی از همه پست‌های خود در شرکت‌های روسی و از جمله از ریاست شورای اجرای پروژه"نورداستریم ۲" کناره‌گیری کند.

کاترین گوینگ-اکارت، رهبر فراکسیون سبزها در بوندس‌تاگ

او گفته است که ادامه همکاری گرهارد شرودر با شرکت‌های روسی در شان و منزلت صدراعظم سابق آلمان نیست.

انتقادی که از سوی کاترین گورینگ-اکارت، رهبر فراکسیون حزب سبزها در آلمان متوجه گرهارد شرودر و ادامه فعالیت او در شرکت‌های روسی شده، شدیدتر است.

رهبر فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان نیز از شرودر درخواست کرده است که از همه پست‌های خود در شرکت‌های روسی کناره‌گیری کند.

گورینگ-اکارت گفته است: «گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان از حزب سوسیال دموکرات، باید تصمیم بگیرد که آیا با دموکراسی و حقوق بشر موافق است یا خیر!»برخی از سیاستمداران آلمان و از جمله حزب سبزهای این کشور خواستار پایان اجرای پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا شده‌اند.

رهبر فراکسیون حزب سبزها درباره این پروژه گفته است: «همه ساخت‌وسازهای ایجاد شبکه خط انتقال گاز در ایالت مکلنبورگ-فورپومرن آلمان باید بیدرنگ متوقف شده و دولت آلمان باید راهی مطمئن برای خروج از این پروژه بیابد.»

این سیاستمدار حزب سبزها با اشاره به حمله با سم نوویچوک به ناوالنی و همچنین به جاسوس دوجانبه سرگئی اسکریپال و دخترش در لندن، اعلام کرده است که همکاری و خرید گاز از چنین کشوری غیرقابل پذیرش است.

اجرای پروژه"نورداستریم ۲"، ایالت مکلنبورگ-فورپومرن، آلمان

این در حالی است که خروج آلمان از پروژه تولید خط لوله انتقال گاز"نورداستریم ۲" پدیده چندان ساده‌ای نیست. اجرای این پروژه به آخرین مراحل خود نزدیک شده است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، از دولت روسیه در ارتباط با مسمومیت ناوالنی درخواست توضیح کرده است. هایکو ماس در مصاحبه با روزنامه"بیلد ام زونتاگ" گفته است که هرگاه دولت روسیه در مسمومیت ناوالنی نقشی نداشته است، از این رو به مصلحت آن‌هاست که در روشن شدن پرونده اقدام کنند.وزیر امور خارجه آلمان در عین حال نسبت به محدود کردن پروژه"نورداستریم ۲" هشدار داده است. او گفته است که پایان دادن به اجرای این پروژه می‌تواند برای بسیاری از شرکت‌های آلمانی و اروپایی زیانبار باشد.

بر اساس اظهارات هایکو ماس، بیش از ۱۰۰ شرکت اروپایی و آلمانی در اجرای این پروژه نقش دارند و خاتمه دادن به اجرای این پروژه می‌تواند به همه این شرکت‌ها آسیب برساند. باید یادآور شد که بیش از نیمی از این شرکت‌ها، شرکت‌های آلمانی هستند.