آخرین خبرنگاران رسانه‌های استرالیایی چین را ترک کردند - BBC News فارسی

18/06/1399 11:08:00 ق.ظ

آخرین خبرنگاران رسانه‌های استرالیایی چین را ترک کردند

پس از تنش‌های دیپلماتیک چند روز اخیر بین چین و استرالیا، آخرین خبرنگاران استرالیایی چین را ترک کردند. هواپیمای حامل بیل برتلز و مایک اسمیت که آخرین خبرنگاران استرالیایی مستقر در چین بودند امروز در سیدنی به زمین نشست. پلیس چین این دو روزنامه‌نگار 'ای‌بی‌سی' و 'فایننشال ریویو' را ممنوع الخروج واحضار کرده بود. ۲ ساعت پیش توضیح تصویر، این برای اولین بار از اواسط دهه هفتاد میلادی است که هیچ روزنامه‌نگاری از طرف رسانه‌های استرالیایی در چین حضور ندارد پس از تنش‌های دیپلماتیک چند روز اخیر بین چین و استرالیا، آخرین خبرنگاران استرالیایی چین را ترک کردند.

هواپیمای حامل بیل برتلز و مایک اسمیت که آخرین خبرنگاران استرالیایی مستقر در چین بودند امروز در سیدنی به زمین نشست.

پلیس چین این دو روزنامه‌نگار "ای‌بی‌‍سی" و "فایننشال ریویو" را ممنوع الخروج واحضار کرده بود تا در باره پرونده چنگ لی از آنها سوالاتی بپرسد. لی که مجری استرالیایی یک تلویزیون چینی بود ماه گذشته بازداشت شد.

پلیس چین پیشتر به بیل برتلز، خبرنگار ای‌بی‌سی گفته بود برای یک "پرونده مرتبط با امنیت ملی ممنوع‌الخروج" است. هفت پلیس در حالی وارد آپارتمان او شده بودند که این روزنامه‌نگار مهمانی خداحافظی برپا کرده بود. headtopics.com

به گفته وزارت خارجه استرالیا سرانجام با دخالت دیپلماتیک، چین پذیرفت پس از پرسش و پاسخ به این دو نفر اجازه خروج دهد. بنابر گزارش‌ها، پرسش و پاسخ پلیس چین ارتباطی به گزارش‌های خبری این دو خبر‌نگار نداشته است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ولادیمیر پوتین: روسیه در ماه ژوئیه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس مستقر خواهد کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس در ماه آینده میلادی خبر داده است. امری که ناظران آن را تازه‌ترین دور از بالا گرفتن تنش‌ها میان مسکو و ناتو ارزیابی کرده‌اند. ادامه مطلب >>

نخستین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین پس از دو روز پرواز فرود آمدچین نخستین فضانورد خود را در سال ۲۰۰۳ به فضا فرستاد و در همان سال ایستگاه فضایی خود را ایجاد کرد. سال گذشته چین بدل به نخستین کشوری شد که یک ربات سطح‌نورد را در سمت پنهان ماه می‌نشاند.

چین می‌گوید نیروهای هند در منطقه مرزی 'تیراندازی تحریک‌آمیز' کردند - BBC News فارسیچین نیروهای هند را متهم کرد که با عبور غیرقانونی از مرز جنجال‌ برانگیز بین دو کشور، در یک اقدام تحریک‌آمیز به سمت گشت مرزی چین 'تیر هشدار شلیک کرده‌اند'. این اولین بار پس از ۴۵ سال است که در این منطقه با شلیک تیر، توافق منع استفاده از سلاح گرم نقض می‌شود.

تلاش چین برای تغییر استانداردهای بین‌المللی امنیت سایبری بر اساس حاکمیت ملی کشورهادر حالی که آمریکا تلاش می‌کند کشورهای جهان را متقاعد کند که در شبکه اینترنت خود از فن‌آوری‌های چینی استفاده نکنند، وانگ یی، وزیر خارجه چین، قصد دارد روز سه‌شنبه طرحی را برای تغییر استانداردهای بین‌المللی امنیت سایبری بر اساس حاکمیت ملی کشورها، ارائه کند.

هشدار چین به آمریکا درباره تحریم‌ کمپانی‌های خارجیوزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد، آمریکا عمدا برای کمپانی‌های چینی قلدری می‌کند و به این کشور تاکید کرد تا دست از سرکوب و آزار کمپانی‌های خارجی بردارد.

وزیر خارجه آمریکا: مؤسسه کنفسیوس مرکز فرهنگی نیست، بازوی تبلیغاتی حزب کمونیست چین استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پرزیدنت ترامپ در برابر چین سیاست «مقابله با مثل» را در پیش گرفته استسخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پرزیدنت ترامپ در برابر چین سیاست «مقابله با مثل» را در پیش گرفته است خانم اورتگاس تاکید کرد: «دیپلمات‌های ارشد چینی این‌جا [در ایالات متحده] مشمول همان محدودیت‌ها خواهند شد.»