'خالی کردن اوین برای دستگیری‌های گسترده'؛ علت انتقال زندانیان | DW | 22.10.2020

01/08/1399 03:45 ب.ظ

در روزهای اخیر نسرین ستوده و چهار زندانی دیگر از اوین به قرچک منتقل شدند. شیرین عبادی و یک وکیل دادگستری در تهران علت اصلی این انتقال‌ها را 'خالی کردن اوین برای پیش‌بینی شورش‌های احتمالی در آینده' می‌دانند.

در روزهای اخیر نسرین ستوده و چهار زندانی دیگر از اوین به قرچک منتقل شدند. شیرین عبادی و یک وکیل دادگستری در تهران علت اصلی این انتقال‌ها را 'خالی کردن اوین برای پیش‌بینی شورش‌های احتمالی در آینده' می‌دانند. در روزهای اخیر نسرین ستوده و چهار زندانی دیگر از اوین به قرچک منتقل شدند. شیرین عبادی و یک وکیل دادگستری در تهران علت اصلی این انتقال‌ها را"خالی کردن اوین برای پیش‌بینی شورش‌های احتمالی در آینده" می‌دانند.

پس از انتقال نسرین ستوده، وکیل زندانی از زندان اوین به قرچک ورامین حداقل سه زن زندانی دیگر نیز از اوین به شهرهای دیگر منتقل شدند. بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری چهارشنبه شب در توییترش نوشت که به سه تن از موکلانش گفته‌اند پاک‌‌نیا آمده و می‌خواهد شما را ببیند و وقتی آنها از سلول بیرون رفته‌اند آنان را به زندان دیگری منتقل کرده‌اند.نسرین ستوده

نیز گفته شده بود که قرار است به بیمارستان منتقل شود اما او را به زندان قرچک بردند. منیره عربشاهی و فرزندش یاسمن آریانی، دو فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری، از اوین به زندان کچویی کرج و سمانه نوروز مرادی به زندان رودسر منتقل شدند. headtopics.com

بابک پاک‌نیا در ادامه توئیت شب گذشته خود نوشته است: «حال جسمانی سمانه نوروز مرادی اصلا مساعد نیست. در حال انجام امور پزشکی قانونی بودیم که عدم تحمل حبس را بگیریم. به موکلین من حتی فرصت ندادند تا داروها و لباس‌های گرمشان را با خود ببرند! این چه وضعیتی است؟»

ادامه مطلب:
dw_persian »

ویدئو؛ پزشکان در بارسلون در اعتراض به مشکلات، لباس‌های خود را درآوردندپزشکان اعلام کردند که درآوردن لباس به معنای فقدان حمایت‌ها و مراقبت‌هایی است که هنگام انجام کار خود احساس می‌کنند. مشکلشون چیه? از لباساشون خوششون نمیاد. دکتر لخت ندیده بودیم که دیدیم دکی_لختش_قشنگه از نظر یورو نیوز این هم به خاطر ترامپه😏😏😏

کرونا در ایران؛ فوت بیش از ۱۰۰۰ نفر در ۷۲ ساعت اخیر بر اساس آمارهای رسمی

کرونا در ایران ۳۲۲ قربانی جدید گرفت؛ «واکسن ایرانی کرونا در راه است»وزیر بهداشت ایران می‌گوید مراحل ساخت واکسن ایرانی کرونا به خوبی در حال پیشرفت است و از نیمه آبان‌ماه وارد مرحله آزمایش انسانی می‌شود. واکسن ایرانی کرونا در راه است؛ شاید_این_جمعه_بیاید

۱۱ زن در اثر ازدحام جمعیت برای دریافت ویزای پاکستان در جلال آباد افغانستان جان باختندبیش از ۳ هزار افغان برای دریافت ویزای پاکستان در یک زمین فوتبال در نزدیکی کنسولگری پاکستان در شهر جلال آباد تجمع کرده بودند. 😂😂😂😂😂 امیدوارم برادران و خواهران افغانستانی در کشورشان به آرامش برسند تقصير مسيحيا بوده يا يهوديا😂😂😂😂

سفیر آذربایجان در ژاپن: شواهدی دال بر استخدام تروریست‌های خارجی توسط ارمنستان در اختیار داریم

پرزیدنت ترامپ در پنسیلوانیا: در صورت پیروزی، اولین تماس از ایران خواهد بود؛ معامله خواهیم کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. از رسانه صدای آمریکا هم فقط یک بلندگو برای ترامپ جور کدین همه چیزو به گند کشیدید در روزهای آینده از امام حسن مجتبی بیشتر خواهیم شنید:))) مردک ترسو در عرصه سیاست خارجی هیچ کاری نتونست بکنه مدام فقط اینا تکرار میکنه رای جمع کنه اینهمه بولتون گفت حمله کن گوش نکرد بزغاله

"خالی کردن اوین برای دستگیری‌های گسترده"؛ علت انتقال زندانیان

در روزهای اخیر نسرین ستوده و چهار زندانی دیگر از اوین به قرچک منتقل شدند. شیرین عبادی و یک وکیل دادگستری در تهران علت اصلی این انتقال‌ها را"خالی کردن اوین برای پیش‌بینی شورش‌های احتمالی در آینده" می‌دانند.

پس از انتقال نسرین ستوده، وکیل زندانی از زندان اوین به قرچک ورامین حداقل سه زن زندانی دیگر نیز از اوین به شهرهای دیگر منتقل شدند.

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری چهارشنبه شب در توییترش نوشت که به سه تن از موکلانش گفته‌اند پاک‌‌نیا آمده و می‌خواهد شما را ببیند و وقتی آنها از سلول بیرون رفته‌اند آنان را به زندان دیگری منتقل کرده‌اند.نسرین ستوده

نیز گفته شده بود که قرار است به بیمارستان منتقل شود اما او را به زندان قرچک بردند.

منیره عربشاهی و فرزندش یاسمن آریانی، دو فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری، از اوین به زندان کچویی کرج و سمانه نوروز مرادی به زندان رودسر منتقل شدند.

بابک پاک‌نیا در ادامه توئیت شب گذشته خود نوشته است: «حال جسمانی سمانه نوروز مرادی اصلا مساعد نیست. در حال انجام امور پزشکی قانونی بودیم که عدم تحمل حبس را بگیریم. به موکلین من حتی فرصت ندادند تا داروها و لباس‌های گرمشان را با خود ببرند! این چه وضعیتی است؟»

سمانه نوروزمرادی شهریور ماه ۱۳۹۷ به اتهام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و فعالیت در"کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی" از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام"حمایت از گروه‌های مخالف حکومت در شبکه‌های اجتماعی" به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال و ۹ ماه کاهش یافتاین زندانی سیاسی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ جهت اجرای حکم،‌ بازداشت و به زندان اوین منتقل شدزندان قرچک ورامین از حداقل استاندارد لازم نیز برخوردار نیست و حتی آب آشامیدنی سالم در آنجا وجود ندارد

سمانه نوروز مرادی به سختی بیمار است و علیرغم داشتن شرایط"عدم تحمل حبس"، مقام‌های قضایی و امنیتی توجهی به وضعیت جسمی او و رسیدگی به این موضوع انجام نمی‌دهندمنیره عربشاهی و دخترش یاسمن آریانی نیز مردادماه ۹۸ به اتهام"اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا"، هر یک مجموعا به ۱۶ سال حبس محکوم شدنداین حکم در مرحله تجدیدنظر برای هر کدام به ۹ سال و ۷ ماه حبس تقلیل یافت. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی پنج سال و شش ماه زندان برای هر یک از آنها قابل اجرا استبه کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدغیر از نسرین ستوده، منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و سمانه نوروزمرادی، الهام برمکی، زندانی دوتابعیتی نیز روز ۱۴ مهر بدون دلیل مشخص از اوین به قرچک منتقل شد.کایلی مور-گیلبرت

زندانی ایرانی استرالیایی به زندان قرچک منتقل شده بود.

این در حالی است که زندان قرچک ورامین از حداقل استاندارد لازم نیز برخوردار نیست و حتی آب آشامیدنی سالم در آنجا وجود ندارد. همین مسئله نگرانی‌ها درباره انتقال این زندانیان را بیشتر کرده است.

شیرین عبادی، وکیل و برنده جایزه نوبل صلح دلیل اصلی این انتقال‌ها و نیز دادن مرخصی با پابند الکترونیکی به دو زندانی دیگر؛ فریبا عادلخواه و نازنین زاغری را"خالی کردن اوین برای دستگیری‌های گسترده آینده" می‌داند.خانم عبادی به دویچه‌وله می‌گوید: «الان دستگیری‌ها به صورت منفرد است و کسانی را که فکر میکنند قدرت سازماندهی دارند با کوچکترین بهانه‌ای دستگیر می‌کنند. نمونه‌اش تایید حکم صدیقه وسمقی برای امضای نامه ۷۷ نفر است، در حالی که دیگر امضاکنندگان را دستگیر نکرده‌اند.»

صدیقه وسمقی که با امضای بیانیه موسوم به ۷۷ نفر به کشتار آبان ۹۸ اعتراض کرده بود، در دادگاه انقلاب به یک سال حبس محکوم شد که این حکم عینا در شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب، بدون تشکیل جلسه تایید شد.

او ادامه می‌دهد: «بنابراین الان دستگیری‌ها گسترده نیست ولی پیش‌بینی اعتراضات خیابانی را هم مردم، هم روشنفکران و هم خود حکومتی‌ها می‌کنند و دارند آماده می‌شوند. این آماده‌سازی احتمالی است. درست مثل اینکه دو روز قبل از انتخابات [ریاست جمهوری ۸۸] می‌دانستند چه اتفاقی می‌افتد و برای همین هم برگ جلب سفید امضا صادر کردند.»استناد به قانونی که دیگر اعتبار ندارد

درباره علت انتقال نسرین ستوده از اوین به قرچک، مسئول روابط عمومی سازمان زندان‌های استان تهران گفته از آنجا که جرم خانم ستوده که به خاطر آن باید ۱۲ سال در زندان بماند یک جرم عمومی است، او باید به یک زندان عمومی منتقل شود.

رییس روابط عمومی سازمان زندان‌ها گفته است: «با استناد به بند ب ماده هفت آيين‌نامه نحوه تفكيك و طبقه‌بندى زندانيان مصوب ١٣٨٥/٩/٩، زندانیان با محکومیت در یکی از جرایم عمومی که متوجه نسرين ستوده نيز مى‌شود، صلاحيت نگهدارى در بند امنيتى را ندارند»

این در حالی است که به گفته یک وکیل دادگستری در تهران، قانون مصوب سال ۸۵ پس از تصویب آیین دادرسی کیفری جدید که در تیرماه ۹۴ برای اجرا ابلاغ شد دیگر اعتبار ندارد.

به گفته این وکیل که نمی‌خواهد نامش فاش شود، در همان زمان شش ماه به سازمان زندان‌ها فرصت دادند که آیین‌نامه جدید تهیه کند اما این آیین‌نامه هنوز تهیه نشده و سازمان زندان‌ها به قانونی استناد می‌کند که در حقیقت از شش ماه پس از تیرماه ۹۴ یعنی دی ماه ۹۴ دیگر اعتبار ندارد.

این وکیل دادگستری نیز معتقد است دلیل اصلی انتقال زندانیان از اوین چیز دیگری است. به گفته او از سال گذشته قصد نهادهای امنیتی و قضایی این بود که همه زندانیان زن به قرچک منتقل شوند اما سازمان زندان‌ها مخالفت کرد، با این استدلال که قرچک بند سیاسی ندارد و همه زندانیان باید در یک بند نگهداری شوند.

ظاهرا این مخالفت سازمان زندان‌ها امسال دیگر نتوانسته جلوی عزم نهادهای امنیتی برای انتقال زندانیان از اوین را بگیرد.

به گفته این وکیل،"پیش‌بینی شورش‌های آینده در تهران" و به همین دلیل خالی نگه داشتن اوین علت واقعی این نقل و انتقالات است.

او می‌گوید بنا بر این است که اوین تنها برای مرحله دستگیری تا صدور حکم باشد و پس از صدور حکم زندانیان به زندان‌های دیگر منتقل شوند.