'تماس کوتاه' نوید افکاری با خانواده: شکنجه شده‌ایم - BBC News فارسی

'تماس کوتاه' نوید افکاری با خانواده: شکنجه شده‌ایم

06/09/2020 06:10:00 ب.ظ

'تماس کوتاه' نوید افکاری با خانواده: شکنجه شده‌ایم

بر اساس گزارش‌ها نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که به همراه دو برادر زندانی خود در شیراز از روز پنج‌شنبه به مکانی نامعلوم منتقل شده بود، 'با خانواده تماس گرفته' و از وضعیت خود خبر داده است. مهدی محمودیان، فعال سیاسی در توییترش نوشته که نوید افکاری در 'تماسی کوتاه' گفته که در زندان کتک خورده‌اند و باید به پزشک قانونی بروند اما مسئولان زندان از تحویل برگه شکایت 'خودداری' کرده‌اند.

۴۲ دقیقه پیشتوضیح تصویر،برادران افکاری از راست حبیب (محکوم به ۲۷ سال زندان) ، نوید (دو بار اعدام) و وحید افکاری (محکوم به ۵۴ سال زندان)؛ هر سه آنها به ۷۴ ضربه شلاق هم محکوم شده‌اندبر اساس گزارش‌ها نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که به همراه دو برادر زندانی خود در شیراز از روز پنج‌شنبه به مکانی نامعلوم منتقل شده بود، "با خانواده تماس گرفته" و از وضعیت خود خبر داده است.

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند

مهدی محمودیان، فعال سیاسی درتوییترش نوشتهکه نوید افکاری در "تماس کوتاه" خود گفته که به همراه دو برادرش در یک محل نگهداری می‌شوند. بر اساس این گزارش آقای افکاری همچنین توضیح داده که در زندان کتک خورده‌ و باید به پزشک قانونی برودند اما مسئولان زندان از تحویل برگه شکایت "خودداری" کرده‌اند.

حسن یونسی، وکیل پرونده خانواده افکاری، گفته بود که هر سه برادر از روز پنج‌شنبه از زندان به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند و از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.خانواده افکاری مقابل زندان تجمع کرده بودند.پرونده این سه برادر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و خبرساز شده است تا جایی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هم خواستار لغو حکم اعدام نوید افکاری شده است. headtopics.com

وکیل خانواده افکاری: سه برادر زندانی به مکانی نامعلوم منتقل شده‌انداین سه برادر در جریان اعتراض‌های مرداد ماه ۱۳۹۷ بازداشت شده‌اند. نوید افکاری سنگری به اتهام قتل حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفای شیراز و محاربه به "دو بار اعدام" محکوم شده‌ است. وحید افکاری سنگری هم به ۵۴ سال زندان و حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

دستگاه قضائی ایران متهم است که در این پرونده "ناعادلانه" برخورد کرده و "با شکنجه‌های سنگین" برادران افکاری را به اعتراف علیه یکدیگر مجبور کرده تا جایی که یکی از آنها در زندان دست به خودکشی زده است.برنامه ۲۰:۳۰ تلویزیون ایران هم که با نهادهای امنیتی ارتباط نزدیک دارد، فیلمی را پخش کرده که در آن ماموران امنیتی نوید افکاری را به محل قتل برده‌اند تا "اعتراف کند" چطور مقتول را "کشته است."

گزارشگر این برنامه بر روی تصاویر می‌گوید که نوید افکاری با میل خودش و "بدون شکنجه" توضیح داده که چطور مقتول را کشته است.اما حسن یونسی، وکیل برادران افکاری می‌گوید که اعتراف‌ها تحت شکنجه گرفته شده است و برادران افکاری در طول بازجویی و حتی دادگاه کوتاهی که داشته‌اند، به وکیل خود دسترسی نداشته‌اند.

فرنوش امیرشاهی، خبرنگار بی‌بی‌سی، با توضیح ابهامات و تضادهایی که در برنامه تلویزیونی "اعتراف‌های" نوید افکاری بوده، می‌گوید یکی از اهداف پخش این فیلم، و نشان دادن تصویر پسر مقتول برای این است که حکم صادر شده در افکار عمومی توجیه شود.توضیح ویدئو، headtopics.com

آمریکا به چین درباره ساخت سیلوهای موشکی جدید هشدار داد باید در تاریخ گفته شود چه مصائبی بر دولت دوازدهم نازل شد فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

علت پخش اعترافات تلویزیونی نوید افکاری چیست؟مازیار ابراهیمی که پیشتر ماجرای اعتراف اجباری خود در تلویزیون ایران را تعریف کرده و توضیح داده بود که چطور تحت فشار بوده تا به قتل دانشمندان هسته‌ای اعتراف کند، فیلم پخش شده را "کپی سناریوی" فیلم اعترافات خود می‌داند.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

موج کیهانی که حسگرها را در زمین به لرزه درآورد - BBC News فارسیتصور کنید که انرژی هشت خورشید در یک لحظه رها شود. بزرگترین 'موج ضربه‌ای' گرانشی‌ای که تا به امروز از ادغام دو سیاه‌چاله رصد شده است اینقدر قوی بود.

تعداد مبتلایان به کرونا در اسلواکی به ۲۲۶ نفر افزایش یافتمقام‌های اسلواکی تصمیم گرفته‌اند تا اقدام‌های سخت گیرانه تری را برای پیش گیری از ابتلا به این بیماری اعمال کنند. زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از جمله تصمیم‌های اتخاذ شده است.

ثبت بیشترین موارد ابتلای روزانه به کرونا در انگلستان در 97 روز گذشته

واکنش ترکیه به تصمیم صربستان برای انتقال سفارت خود در اسرائیل به قدسوزارت امور خارجه ترکیه نسبت به تصمیم صربستان برای انتقال سفارت خود در اسرائیل به قدس ابراز نگرانی کرد. - خبرگزاری آناتولی

آمار ابتلا به کرونا در قاره آفریقا به بیش از یک میلیون و297 هزار نفر رسیدتعداد مبتلایان به ویروس کرونا در قاره آفریقا به 1 میلیون و 297 هزار و 322 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

سومین شب ناآرامی‌ها در لایپزیگ در واکنش به بحران مسکن | DW | 06.09.2020شهر لایپزیگ برای سومین شب پیاپی شاهد ناآرامی‌های شدید و درگیری میان معترضان بحران مسکن و نیروهای پلیس بود. معترضان سنگ و مواد آتش‌زا به سمت ماموران پرتاب کردند و مجوز یک تظاهرات اعتراضی به دلیل اعمال خشونت لغو شد.