«۱۱۴ مرگ» دیگر در آمار رسمی کرونا در ایران؛ وزیر بهداشت: ۹۰ درصد بستری‌شدگان واکسن نزده‌اند

19/11/1400 03:12 ب.ظ

همزمان با اعلام وزارت بهداشت مبنی بر شناسایی ۳۸۷۵۷ مبتلای جدید به ویروس کرونا در ایران، علی خامنه‌ای نیز بر ضرورت استفاده از ماسک و تزریق دوز سوم واکسن کرونا تاکید کرد.

هاشم رضی، پژوهشگر ایران باستان، درگذشتهاشم رضی، نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه تاریخ، روز دوشنبه، هجدهم بهمن‌ماه پس از یک دوره نقاهت، در ۸۷ سالگی درگذشت.او به حوزه‌های فرهنگ ایران باستان و دین زرتشت، نیچه و باستان‌شناسی علاقه‌مند بود و کتاب‌های «پنج آیین بزرگ جهان» و ترجمه «وندیداد» از روی متن اصلی، از آثار مهم او است.

هاشم رضی، نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه تاریخ، روز دوشنبه، هجدهم بهمن‌ماه پس از یک دوره نقاهت، در ۸۷ سالگی درگذشت. او به حوزه‌های فرهنگ ایران باستان و دین زرتشت، نیچه و باستان‌شناسی علاقه‌مند بود و کتاب‌های «پنج آیین بزرگ جهان» و ترجمه «وندیداد» از روی متن اصلی، از آثار مهم او است.

هاشم رضی از سال ۱۳۴۲ وارد حوزه ایران‌شناسی شد و از معدود کسانی در ایران بود که بر زبان‌های پهلوی، سانسکریت و خط میخی تسلط داشت. او در سال ۱۳۴۲ کتاب فرهنگ نام‌های اوستا را در سه جلد منتشر کرد. کتابی که پروفسور «لنتس» و «رامپیس» از استادان بزرگ اوستاشناسی در آلمان آن را ستوده و پیشگفتاری بر آن نوشتند.

دانشنامه ۵ جلدی ایران باستان، «گنجینه اوستا» و ترجمه و شرح وندیداد از دیگر آثار او است. هاشم رضی، زاده ۲۶ تیرماه ۱۳۱۳ در تهران بود. دوران تحصیل را در تهران گذراند. به توصیه محمدتقی مصطفوی به پدربزرگش، زبان فرانسه را آموخت. سپس به آموختن زبان انگلیسی و آلمانی پرداخت و توسط مدیر کتابفروشی طهوری با محمد مکری آشنا شد و از کتابخانه برجسته او بهره برد.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

وزارت بهداشت: ۵ تا ۱۲ ساله‌ها برای واکسیناسیون کرونا مراجعه کنندسرپرست مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با هشدار نسبت به خطر اُمیکرون برای کودکان و آمار ۲۰ درصدی بستری‌های تنفسی ‌کرونا در این گروه سنی، در عین حال اعلام کرد: والدین می توانند از امروز جهت واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۲ سال به مراکز واکسیناسیون در سراسر کشور مراجعه کنند.

دانشمندان: سطح ویتامین دی در بدن با علائم حاد کرونا مرتبط استهرچند نقش ویتامین دی در سلامت استخوان‌ها و سیستم ایمنی بدن شناخته شده بود اما تاکنون تاثیر آن بر علائم نوع حاد «کووید ۱۹» مشخص نشده بود. این و همون اوایل شیوع همه گیری کرونا دکترای زحمت کش ایران کشف کردند ولی متاسفانه بهشون اجازه داده نشد اعلام کنند

ثبت بیش از 35 هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران

آخرین آمار و روند واکسیناسیون کرونا در ترکیهآخرین آمار و روند واکسیناسیون کرونا در ترکیه وزارت بهداشت ترکیه طی گزارشی اعلام کرد که آمار واکسن‌ کرونای تزریق شده در کشور به 142 میلیون و 910 هزار و 46 دوز رسیده است.

در جست‌وجوی واکسنی علیه همه سویه‌های ویروس کرونا | DW | 06.02.2022با گسترش سویه بسیار مسری اومیکرون ویروس کرونا بسیاری از تولیدکنندگان واکسن در پی تولید واکسنی برای مقابله با آن هستند. تیمی از پژوهشگران در توبینگن آلمان برای تولید واکسنی موثر برای مقابله با تمام سویه‌ها تلاش می‌کنند. آلمان سرزمین عالمان

سهم بالای واکسن نزده‌ها در بستری‌های بیمارستانی امیکرون / قله پیک ششم کرونا، احتمالا اسفند ماهمعاون درمان ستاد کرونا استان تهران: *در تهران در شیب صعودی موج ششم کرونا هستیم *آمار ابتلا بسیار بالا و کماکان صعودی است *هنوز اوضاع کرونا در پایتخت بحرانی نشده *بنظر می‌رسد در اسفندماه قله را تجربه کنیم *کسانی که بستری می‌شوند عمدتا واکسن تزریق نکردند

هاشم رضی، پژوهشگر ایران باستان، درگذشت

هاشم رضی، نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه تاریخ، روز دوشنبه، هجدهم بهمن‌ماه پس از یک دوره نقاهت، در ۸۷ سالگی درگذشت.

او به حوزه‌های فرهنگ ایران باستان و دین زرتشت، نیچه و باستان‌شناسی علاقه‌مند بود و کتاب‌های «پنج آیین بزرگ جهان» و ترجمه «وندیداد» از روی متن اصلی، از آثار مهم او است.

هاشم رضی از سال ۱۳۴۲ وارد حوزه ایران‌شناسی شد و از معدود کسانی در ایران بود که بر زبان‌های پهلوی، سانسکریت و خط میخی تسلط داشت.

او در سال ۱۳۴۲ کتاب فرهنگ نام‌های اوستا را در سه جلد منتشر کرد. کتابی که پروفسور «لنتس» و «رامپیس» از استادان بزرگ اوستاشناسی در آلمان آن را ستوده و پیشگفتاری بر آن نوشتند.

دانشنامه ۵ جلدی ایران باستان، «گنجینه اوستا» و ترجمه و شرح وندیداد از دیگر آثار او است.

هاشم رضی، زاده ۲۶ تیرماه ۱۳۱۳ در تهران بود. دوران تحصیل را در تهران گذراند. به توصیه محمدتقی مصطفوی به پدربزرگش، زبان فرانسه را آموخت. سپس به آموختن زبان انگلیسی و آلمانی پرداخت و توسط مدیر کتابفروشی طهوری با محمد مکری آشنا شد و از کتابخانه برجسته او بهره برد.

هاشم رضی برای آشنایی با واژگان اوستایی و سانسکریت، نزد جلالی نائینی به آموختن زبان‌های باستانی پرداخت. با تنی چند از ایران‌شناسان زمان خود رفت‌وآمد داشت، ازجمله محمدجواد مشکور و رحیم عفیفی و ماهیار نوابی. به توصیه مهرداد بهار کتاب «آیین پر رمز و راز میترایی» اثر فرانتس کومن را ترجمه کرد که در دو جلد از سوی انتشارات بهجت منتشر شده‌است.

او از ۲۲ سالگی و با برگردان دو رمان و چاپ چند مجموعه شعر، به حوزه نویسندگی پا گذاشت. نخستین کار جدی‌اش در زمینه ادبیات فارسی، انتشار دیوان «ظهیر فاریابی» بوده است و نخستین کارش در حوزه دین اثر ۲۵ جلدی «تاریخ ادیان» است که تاکنون هفت جلد آن را چاپ کرده است.

یکی از کتاب‌های ارزشمند وی «حکمت خسروانی» نام دارد. پیشتر خود دربارهٔ این کتاب گفته است: «در این کتاب عرفان و حکمت را از زمان اشوزرتشت تا امروز را، از همه جنبه‌ها بررسی کرده‌ام.»«حکمت خسروانی»، «آیین مهر (دوجلد)»، «دانشنامه ۵ جلدی ایران باستان»، «تاریخ ادیان (هفت جلد آن را منتشر شده‌است)»، «ادیان بزرگ جهان»، «وندیداد (ترجمه، شرح، واژه‌نامه در ۴ جلد)»، «اوستا: گاثاها، یسنا، یشت‌ها، ویسپرد و خرده اوستا»، «گنجینه اوستا»، «تاریخ مطالعات دین‌های ایرانی»، «خودآموز خط و زبان اوستایی»، «دستور زبان اوستایی»، «فارسی باستان»، «آیین مغان: آموزه‌ها و مراسم و باورهای بنیادی، پژوهشی دربارهٔ دین‌های ایران باستان»، «گاهشماری و جشن‌های ایران باستان»، «دین و فرهنگ ایرانی پیش از عصر زرتشت»، «جشن‌های آب: نوروز، سوابق تاریخی تا امروز، جشن‌تیرگان و آب‌پاشان، آبریزگان همراه با گزارش‌هایی دربارهٔ آداب و رسوم ملی و دینی زرتشتیان»، «جشن‌های آتش»، «زرتشت پیامبر ایران باستان»، «آیین زروان»، «متون زرتشتی»، «تاریخ تمدن و زندگی مردم جهان»، «زرتشت در گاثاها (والتر هینتس)»، «آیین پر رمز و راز میترایی».