«جمهوری صف‌ها»؛ چرا مصائب اقتصادی جنگ ۱۰ ساله حکومت اسد را متزلزل نمی‌کند؟

15/03/2021 08:12:00 ب.ظ

«جمهوری صف‌ها»؛ چرا مصائب اقتصادی جنگ ۱۰ ساله حکومت اسد را متزلزل نمی‌کند؟ جزئیات بیشتر🔽

جنگ در سوریه, بشار اسد

«جمهوری صف‌ها»؛ چرا مصائب اقتصادی جنگ ۱۰ ساله حکومت اسد را متزلزل نمی‌کند؟ جزئیات بیشتر🔽

آقای اسد در حال آماده شدن برای نامزدی در چهارمین رقابت انتخاباتی به منظور حفظ کرسی ریاست جمهوری در یک دوره ۷ ساله دیگر است. اما آیا او می‌تواند با ادامه وخامت شدید اوضاع اقتصادی و نارضایتی عمومی حاصل از آن، همچنان به حفظ قدرت امیدوار باشد؟

هر چند بشار اسد همزمان با دهمین سالگرد اعتراض‌های مردمیِ منجر به جنگ داخلی همچنان با پشتیبانی روسیه و ایران قدرت را در اختیار دارد ولی افزون بر صدها هزار تنی که کشته و میلیون‌ها نفری که آواره شده‌اند، میلیون‌ها سوری ساکن این کشور چنان فقیر شده‌اند که در تامین نیازهای اولیه خود درمانده‌اند.

با این وجود، آقای اسد در حال آماده شدن برای نامزدی در چهارمین رقابت انتخاباتی به منظور حفظ کرسی ریاست جمهوری در یک دوره هفت ساله دیگر است. اما آیا او می‌تواند با ادامه وخامت شدید اوضاع اقتصادی و نارضایتی عمومی حاصل از آن، همچنان به حفظ قدرت امیدوار باشد؟

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

همش سعی میکنی بگی اسد ضحاک زمانست حالا سوال آیا بقیه همه کاوه و فریدون هستن؟ اگه به بدی و خونخواری باشه که بزنم به تخته غربی ها روی نامرد رو سفید کردن منظورت تحريم هاي آمريكاست؟

شروط آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سوریه!ایالات متحده آمریکا به بشار اسد هشدار داد که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آینده سوریه را به رسمیت نمی‌شناسد، مگر اینکه 'رای‌گیری آزادانه، عادلانه و تحت نظارت سازمان ملل متحد' باشد. هر وقت گفتند خاک انداز، بایدن، خودتو رو وسط بنداز. هر وقت گفتند خاک انداز، بایدن، خودتو وسط بنداز. نه که مردم خودش نتایج انتخاباتشون و قبول دارن حالا برا بقیه تعیین تکلیف میکنه

صد و ششمین سالگرد کشتار ارامنه؛ پرچم‌های ترکیه و آذربایجان در ایروان به آتش کشیده شدآنچه در تظاهرات امسال خشم شهروندان ارمنستان به ترکیه، نزدیکترین متحد جمهوری آذربایجان را دو چندان کرده، جنگ اخیر بر سر قره‌باغ است. همین الان هم قدرت بگیرن کارهای قبلیشون رو از سر میگرن طیب اردوغان دنبال احیای امپراطوری عثمانی ست ولی شتر در خواب بیند پنبه دانه 🇦🇲 واقعا چی فکر میکردن این همه انسان کشتن لعنت به دولت ترکیه

چرا «فریز مزدی»؟ / پرداخت یارانه‌ی ۴۵هزارتومانی مشکل طبقات ضعیف را حل نمی‌کندعلی قنبری گفت: در حال حاضر به دلیل‌ عدم کارآمدی دولت، دخالتِ سایر ارگان‌ها در فرآیندهای تصمیم‌گیری، نبود یک حاکمیت کارآمد و وجود تفرقه بین نهادهای تصمیم‌گیر از یک طرف و سیاستهای تنش‌زا در منطقه و جهان از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری‌ها عملا ناممکن شده و رفاه اجتماعی به محاق رفته است.

مشاور رئیس جمهوری افغانستان: چرا طالبان از انتخابات هراس دارند؟شاه‌حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان، در توییتی خطاب به طالبان نوشت: «اگر به تصمیم مردم باور دارند در انتخابات شرکت کنند. چرا طالبان از انتخابات هراس دارند؟» العربیه_فارسی ادامه خبر در سایت العربیه فارسی: کدام مردم مردم اسلام میخواهند اینها فقد چند نفر که ازخارج آمده اند مردم میگویند درحالیکه اگر دقیق مردم را به فهمانید که دموکراسی وانتخابات یعنی چی هیچ کس اینتخابات میخواهد چنانکه دیدید مردم در اینتخاب شرکت نکردند شما هم غیر ازمرتضوی کدام منبع دیګر به خبر ندارید

Aa هر چند بشار اسد همزمان با دهمین سالگرد اعتراض‌های مردمیِ منجر به جنگ داخلی همچنان با پشتیبانی روسیه و ایران قدرت را در اختیار دارد ولی افزون بر صدها هزار تنی که کشته و میلیون‌ها نفری که آواره شده‌اند، میلیون‌ها سوری ساکن این کشور چنان فقیر شده‌اند که در تامین نیازهای اولیه خود درمانده‌اند.به گزارش ایسنا، به نقل از سوریا نیوز، جفری دی لورنتیس، نماینده معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل، مدعی شد: واضح است که دولت سوریه از انتخابات ریاست جمهوری آتی در ماه مه جهت مطالبه ناعادلانه برای مشروعیت اسد استفاده خواهد نمود.باکو در این جنگ به مدد حمایت تمام عیار و پهپادهای ترکیه توانست بخش‌های وسیعی از مناطق خود در قره‌باغ را که ارمنستان حدود ۳۰ سال پیش به تصرف خود در آورده در اختیار و تحت حاکمیت خود درآورد.به گزارش خبرنگار ایلنا، علی قنبری (عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس) معتقد است دولت در زمینه‌ی تعیین دستمزد کارگران کوتاهی می‌کند.

با این وجود، آقای اسد در حال آماده شدن برای نامزدی در چهارمین رقابت انتخاباتی به منظور حفظ کرسی ریاست جمهوری در یک دوره هفت ساله دیگر است. اما آیا او می‌تواند با ادامه وخامت شدید اوضاع اقتصادی و نارضایتی عمومی حاصل از آن، همچنان به حفظ قدرت امیدوار باشد؟ یک دهه جنگ نه تنها زیر ساخت‌های سوریه را ویران کرده بلکه حدود نیم میلیون نفر کشته بر جای گذاشته و موجب آوارگی ۲۳ میلیون سوری یعنی افزون بر نیمی از جمعیت این کشور در داخل و خارج از کشور شده است؛ آوارگی بی‌سابقه از پایان جنگ جهانی دوم تا کنون. وی گفت: ما همچنان قاطعانه خواهیم گفت که تنها راه، تلاش برای روندی سیاسی است که شرایط مندرج در قطعنامه شورای امنیت را برخوردار باشد. در چنین شرایطی، سازمان ملل متحد اعلام کرده که بیش از ۸۰ درصد مردم سوریه اکنون در فقر زندگی می‌کنند و ۶۰ درصد آنها در معرض خطر گرسنگی قرار دارند. هم‌رسانی این مطلب:. در حالی که در سال ۲۰۱۱ هر دلار آمریکا در مقابل ۴۷ لیره سوریه مبادله می‌شد، این روزها در بازار غیررسمی دمشق، هر دلار در برابر ۴ هزار لیره خرید و فروش می‌شود.۴ میلیون سوری در شمال غربی، ایجاد دسترسی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به شمال شرقی از عراق  پس از توقف آن در سال ۲۰۲۰ به درخواست روسیه تاکید کرد. میراث نزاع‌های سوریه پس از ده سال؛ کودکانی که جز جنگ نمی‌شناسند ارزش پول ملی سوریه تنها در یک سال گذشته نزدیک به ۴۷۱ درصد سقوط کرده و با وجود توزیع اقلام یارانه‌ای توسط دولت، قیمت مواد غذایی طی همین مدت به طوری متوسط ۲۳۰ درصد افزایش یافته است. در کنار این موضوع، بحث تحریم‌ها نیز فشار مضاعفی بر اقتصاد کشور وارد کرده که به اعتقاد من دلیلِ آن هم ناکارآمدیِ مجموعه‌ی سیاستهای دولتی است.

همزمان ارزش دلاری حقوق ماهیانه یک کارمند دولت از ۱۷۰ دلار تا ۱۵ دلار افت کرده است. و بسیاری از مردم سوریه می گویند که آنها از جستجوی کالاهای اساسی دیگر موجود نیستند، مستاصل و ناامید شده‌اند. بسیاری از خانواده ها ماهها بدون گوشت و میوه می مانند. در بازارهای سبزیجات ، مردم اغلب یک قطعه خریداری می کنند ، زیرا توانایی خرید بیشتر ندارند. حقوق ماهیانه یک کارمند دولت در حال حاضر ۱۵ تا ۲۰ دلار است ، در حالی که یک سال قبل حدود ۱۷۰ دلار است. دولت باید تا جایی که ممکن است در اقتصاد دخالت نکند و فضا را برای رونقِ سرمایه‌گذاری‌ها داخلی و خارجی مناسب کند.

فروش غیررسمی سوخت در سوریه Andoni Lubaki/ASSOCIATED PRESS دولت بشار اسد کارت‌های الکترونیکی تامین کالاهای اساسی یارانه‌ای و سهمیه‌بندی شده در میان مردم توزیع کرده ولی کمبود عمومی سوخت، کپسول گاز، چای، شکر، برنج و نان موجب شده تا صف‌های طولانی تهیه این اقلام به صحنه نزاع روزانه مردم فقیر سوریه بدل شود. در عین حال، دشواری تهیه دارو، شیر خشک و پوشک نوزادان نیز که بسیاری از سوری‌ها را متاصل و ناامید کرده است. ساکنان مناطق تحت کنترل دولت که با خبرگزاری آسوشیتدپرس صحبت کرده‌‌اند با ارائه چنین تصویری از زندگی روزانه در سوریه تاکید کرده‌اند که قیمت انواع کالاها در برخی روزها چند بار تغییر می‌کند؛ تغییری که مدام رو به گرانی بیشتر است. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید ابراهیم حمیدی، روزنامه‌نگار سوری مقیم لندن، سوریه را به «جمهوری صف‌ها» توصیف کرده و می‌گوید: «با وجود افزایش نارضایتی، حکومت اسد به هیچ وجه تهدید نمی‌شود، زیرا مردم چنان گرفتار مشکلات روزمره خود هستند که اصلا فرصت ندارند به سیاست و مباحثی همچون اصلاحات و اتنقال قدرت فکر کنند؛ چه برسد که بخواهند اقدامی بکنند.» به گفته او تنها یک احساس کلی بر جامعه سوریه حاکم است و آن این که «اوضاع فقط می‌تواند بدتر شود.  شما به کاهش دخالت دولت در اقتصاد اشاره کردید، آیا این موضوع به ضرر اقشار ضعیف جامعه نیست؟  خیر، اول اینکه دولت باید کاری کند تا اقشار جامعه در فضای رشد و توسعه قرار بگیرند و از طرفی همانطور که عرض کردم، با برنامه‌هایی که تنظیم می‌کند به اقشار ضعیف جامعه توجه ویژه‌‍ای نشان دهد.

» توزیع دولتی ارزاق عمومی در سوریه Hassan Ammar/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved. همزمان دولت به سیاست ارعاب عمومی خود ادامه می‌دهد. طی شش هفته گذشته حداقل ۹ نفر از جمله یک مجری تلویزیون دولتی سوریه به اتهام انتقاد از دولت در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شدند. رسانه‌ها و مقام‌های دولتی نیز مدام آمریكا را به تروریسم اقتصادی متهم می‌کنند و تحریم‌های این کشور را عامل وضعیت کنونی مردم سوریه معرفی می‌کنند. دولت باید کمک کند تا حداقل‌های یک زندگی شرافتمدانه برای کارگران فراهم شود.

اما در این میان برخی حامیان حکومت اسد این سوال را مطرح می‌کنند که چرا حامیان سوریه از جمله روسیه و ایران برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به این کشور پیش‌قدم نمی‌شوند. هم‌رسانی این مطلب: .