کیم جونگ اون: برای کرونا و طوفان آماده باشید - BBC News فارسی

05/06/1399 01:06 ب.ظ

کیم جونگ اون: برای کرونا و طوفان آماده باشید

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از مقام‌های این کشور خواست خود را برای خطرهایی مانند شیوع کرونا و طوفان آماده کنند. حضور رهبر کره شمالی در این نشست حزبی پس از مطرح شدن شایعاتی در مورد سلامت او صورت گرفت. آقای کیم اخیرا برخی اختیارتش را به خواهرش واگذار کرده بود. آقای کیم در نشست کمیته مرکزی حزب کارگران کره، در حالی که سیگار می‌کشید به برخی "کوتاهی‌ها" در مقابله با "ویروس بدخیم" اشاره کرد اما توضیح بیشتری نداد.

کره شمالی در ماه‌های گذشته تاکید کرده هیچ مورد ابتلا به کرونا نداشته اما برخی ناظران به چنین ادعایی شک دارند. در هفته‌های اخیر اگرچه هنوز موردی گزارش نشده اما رسانه‌های کره شمالی این ادعا را دیگر بیان نکرده‌اند.

از زمانی که ویروس کرونا شیوع یافت، کره شمالی مرزهای خود را کامل بست. پس از مشاهده یک مورد مشکوک، در یک شهر مرزی در نزدیکی کره جنوبی این منطقه قرنطینه شد اما هیچ مورد ابتلا گزارش نشد. اما به جز کرونا، طوفان باوی هم کره شمالی را تهدید می‌کند. کره شمالی اخیرا شاهد باران‌های شدید موسمی بود و در جند هفته اخیر، سیل خسارات سنگینی وارد کرده است.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

مسابقه برای ساختن واکسن کرونا: افتخار ملی، اعتبار علمی یا ابزار دیپلماسی؟ - BBC News فارسیوقتی روسیه ۲۱ مرداد اعلام کرد اولین واکسن کرونا را به نام اسپوتنیک پنج به ثبت رسانده است، بسختی می‌شد پیام آن را نادیده گرفت. در سال ۱۹۵۷ اتحاد جماهیر شوروی ماهواره اسپوتنیک را به فضا فرستاد و برنده مسابقه فضایی شد. مسکو می‌گوید مرزهای تازه‌ای را در دانش پزشکی گشوده اما منتقدان می‌گویند روسیه این مرز را بیش از حد گشوده است.

سریع‌ترین مرد جهان به کرونا مبتلا شد - BBC News فارسیبه گفته وزیر سلامت جامائیکا، یوسین بولت دارنده هشت مدال طلای المپیک به کرونا مبتلا شده است. این خبر کمی بعد از جشن تولد پر زرق و برق بولت ۳۴ ساله بولت منتشر شده است.

'کرونا در افغانستان به تجارت‌های کوچک دو میلیارد دلار ضرر وارد کرده است' - BBC News فارسیارزیابی تازه اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان نشان می‌دهد که در نتیجه تاثیرات منفی کرونا حرکت به سوی وضعیت بد اقتصادی در این کشور دو برابر شده است. مقام‌های این اداره می‌گویند کرونا تنها به تجارت‌های کوچک از جمله تجارت‌های زنان دو میلیارد دلار ضرر رسانده و سبب تعطیلی شماری از آنها شده است.

طرح مجلس ایران برای محدودیت گسترده شبکه‌های اجتماعی - BBC News فارسینمایندگان مجلس ایران در طرحی با عنوان 'ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی'، فعالیت شبکه‌های اجتماعی را منوط به تایید یک هیات ساماندهی و نظارت کرده‌اند و خواستار احراز هویت کاربران اینترنت شده‌اند.

ایران: افغانستان 'بهترین مشتری' برق است و 'بازار آن باید حفظ شود' - BBC News فارسیرضا ریاحی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان، ایران می‌گوید که افغانستان 'بهترین مشتری' برق است و افزوده که بسیاری از کشورهای همسایه افغانستان درصدد یافتن راهی برای صادرات برق به این کشور هستند و بنابر این این بازار به دلیل رقابت همسایه‌های افغانستان همیشگی نیست و 'لذا باید این بازار را حفظ' کرد.

سیل در پروان افغانستان؛ دستکم '۳۸ کشته و ۷۷ زخمی' - BBC News فارسیمقام‌های دولتی ولایت پروان در شمال افغانستان می‌گویند در نتیجه جاری شدن سیل در چاریکار، مرکز این ولایت دستکم ۳۸ نفر کشته و ۷۷ نفر زخمی شده‌اند. وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان نیز اعلام کرده براساس آمارهای ابتدایی در اثر جاری شدن سیلاب در مرکز این ولایت دستکم ۳۰ نفر کشته ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.