کلیسای کاتولیک کانادا از بومیان این کشور عذرخواهی کرد

03/07/1400 04:38:00 ب.ظ

کلیسای کاتولیک کانادا از بومیان این کشور عذرخواهی کرد

کلیسای کاتولیک کانادا از بومیان این کشور عذرخواهی کرد

یکی از شاخه‌های برجسته کلیسای کاتولیک کانادا از بومیان این کشور به دلیل نقش کلیسا در خشونت و سوء استفاده علیه کودکان بومی در مدارس شبانه‌روزی این کشور عذرخواهی کرد.

کنفرانس‌ اسقف‌های کاتولیک کانادا در بیانیه‌ای به"سوءاستفاده‌های شدیدی" را که در مدارس شبانه‌روزی توسط برخی از اعضای کاتولیک اتفاق افتاده، اعتراف کرد.در این بیانیه ضمن اینکه سایر اعضای کاتولیک را نیز در این اتفاق مقصر دانسته ‌شده‌اند، پشیمانی عمیق و عذر خواهی بی چون و چرای کلیسا نیز ابراز  شده است.

رزآنا آرکیبالد، رئیس مجمع بومیان کشور گفت که با خواندن این بیانیه احساس"سردرگمی" می‌کنم.از یک سو، آرکیبالد در بیانیه‌ای عذرخواهی بی چون و چرای اعضای کاتولیک را پذیرفت و مدارس را"نهادهای نسل کش" توصیف کرد.وی افزود: این جنایت علیه بشریت و کودکان است. اما از طرفی تاسف خورد که اسقف‌ها یکی از درخواست‌های"کمیسیون حق و آشتی" را نادیده گرفتند و به ‌صورت رسمی از پاپ درخواست نکردند تا به کانادا بیاید که حضوری معذرت خواهی کند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌ ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تجمع اعتراضی گروهی از مردم در اراک را نشان می‌دهد. معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌ ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تجمع اعتراضی گروهی از مردم در اراک را نشان می‌دهد. معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.‎'. Follow their account to see 72081 posts. ادامه مطلب >>

مشایی و بقایی یک سال است در خارج از زندان هستند/ کسی پاسخگوی این تبعیض نیستخضریان مطرح کرد؛ مشایی و بقایی یک سال است در خارج از زندان هستند/ کسی پاسخگوی این تبعیض نیست

فشارهای معیشتی با واردات خودرو کاهش نمی‌یابند/ از این پس باید نگران انحصار مجوزهای واردات بودیک کارشناس رفاه گفت: نه تنها فشارهای معیشتی با واردات خودرو کاهش نمی‌یابند؛ بلکه عده‌ای مجوزهای واردات را به انحصار خود درمی‌آورده‌اند و با ایجاد تقاضا برای واردات، ضمن وارد ساختن فشار تقاضا به دولت، قیمت ارز را هم افزایش می‌دهند.

بورل: جلوگیری از تبدیل ایران به کشور اتمی اولویت اروپا استجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بازگشت به توافق هسته‌ای را گامی در راستای حل معضل سیاست منطقه‌ای تهران دانست و تاکید کرد، جایگزینی برای مذاکرات ایران اتحادیه_اروپا امریکا مذاکرات_وین برجام JosepBorrellF eu_eeas آقای بورل شنبه 25 سپتامبر در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» بیان کرد که گام نخست، ممانعت از شکل‌گیری ایران_اتمی است و پس از آن به دیگر ‌پرونده‌ها رسیدگی خواهد شد... نسیم : 👇

روایت زندانیان شکنجه شده در زندان بگرام از روزهای پر از کابوس خودروایت زندانیان شکنجه شده در زندان بگرام از روزهای پر از کابوس خود سه هم بند که سال‌ها در زندان بگرام که پس از حمله آمریکا به افغانستان ایجاد شد، زندانی بودند، گفتند که سربازان آمریکایی با زندانیان رفتار غیرانسانی داشتند.

وزیر خارجه بریتانیا پس از دیدار با امیر‌عبداللهیان: جدایی نازنین زاغری از خانواده‌اش «بی‌رحمانه» استلیز تراس وزیر خارجه بریتانیا روز پنجشنبه اول مهر ماه در توئیتی نوشت که امروز دو هزارمین روزی است که نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در ایران، «بی‌رحمانه» از خانواده‌اش جدا شده است. خانم تراس که این توئیت را یک روز پس از دیدار و گفتگو با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه... اوووف چقدر جمله سنگین بود!!کمر امیر عبد اللهیان از وسط شکست پس ندادن پول یک ملت بعداز چهل سال خیلی بیرحمانه تره یک سؤال دارم ،واقعا انگلستان حریف دست پرورده خودش نمیشه ،سیاست چقدر حرامزاده هست

ویدیو؛ کاسبان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سان سالوادور از آتش می‌گریزند۱۴ نفر در این حرق دچار فروپاشی روانی شده اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌بی‌اس، کودکان بومیان کانادایی تحت سیاست دولت به زور از خانواده‌هایشان جدا شده و در اقدامی که جنایت فرهنگی خوانده شده به مدارس شبانه روزی فرستاده شدند که در آنجا با انواع سوءاستفاده‌های جنسی، روحی، روانی و فیزیکی روبرو بودند.به گزارش ایلنا، علی خضریان نماینده تهران و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در مطلبی در صفحه توییتر خود، نوشت: «متاسفانه علی‌رغم تذکرات متعدد پیرامون اجرای ⁧‫عدالت‬⁩ برای عموم زندانیان، همچنان شاهد ادامه مرخصی‌های خارج از روال قانونی در مجموعه ⁧‫قوه قضاییه‬⁩ برای افرادی همچون ⁧‫اسفندیار رحیم مشایی‬⁩ و ⁧‫حمید بقایی‬⁩ هستیم که قریب به یک سال است خارج از زندان به سر می‌برند و کسی پاسخگوی این تبعیض نیست.به گزارش خبرنگار ایلنا، معیشت نیروی کار و بازنشستگان به طور خاص و مردم به طور عام، متاثر از واقعیت‌های درآمدی کشور و سیاست‌های غیرپاسخگو و هزینه‌زا، با سرعت زیادی در حال نزول به سمت پایین‌ترین سطوح قدرت خرید است.اتمی وین با ایران وجود ندارد.

این جنایت با کشف تعداد زیادی گور ناشناس متعلق به این کودکان در این مدارس برملا شد و خشم بومیان کانادایی را به دنبال داشت. کنفرانس‌ اسقف‌های کاتولیک کانادا در بیانیه‌ای به"سوءاستفاده‌های شدیدی" را که در مدارس شبانه‌روزی توسط برخی از اعضای کاتولیک اتفاق افتاده، اعتراف کرد. در این بیانیه ضمن اینکه سایر اعضای کاتولیک را نیز در این اتفاق مقصر دانسته ‌شده‌اند، پشیمانی عمیق و عذر خواهی بی چون و چرای کلیسا نیز ابراز  شده است. در چنین شرایطی، از دولت انتظار می‌رودتا زخم‌های معیشتی را ترمیم کند اما هنوز حداقل در قبال نیروی کار و بازنشستگان سیاست‌های ترمیمی مشخصی ارائه نشده است؛ حتی صداهایی در مخالفت با جنبه‌هایی از لوایح حمایتیِ گذشته که تامین بار مالی آنها متوجه این دولت شده هم شنیده می‌شود؛ مانند بار مالی دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان. رزآنا آرکیبالد، رئیس مجمع بومیان کشور گفت که با خواندن این بیانیه احساس"سردرگمی" می‌کنم. از یک سو، آرکیبالد در بیانیه‌ای عذرخواهی بی چون و چرای اعضای کاتولیک را پذیرفت و مدارس را"نهادهای نسل کش" توصیف کرد. او بیان کرد: «گام اول ممانعت از ایران اتمی است و سپس به دیگر مسائل خواهیم پرداخت.

وی افزود: این جنایت علیه بشریت و کودکان است.  این روزها شاهد مخالفت مجلس و سازمان برنامه و بودجه با لوایح دولت‌ گذشته در زمینه مسائل معلمان، بازنشستگان و. اما از طرفی تاسف خورد که اسقف‌ها یکی از درخواست‌های"کمیسیون حق و آشتی" را نادیده گرفتند و به ‌صورت رسمی از پاپ درخواست نکردند تا به کانادا بیاید که حضوری معذرت خواهی کند. آرکیبالد افزود: عذرخواهی کلیسای کاتولیک مرهمی برای مردم بومی است؛ فقط زمان ثابت خواهد کرد که آیا اقدامات اساسی برای این حرکت در نظر گرفته خواهد شد. بیانیه اسقف‌ها در پی سال‌ها فشار رهبران ملل اول، بازماندگان مدارس مسکونی و سیاستمداران است که از کلیسا می‌خواهد تا مسئولیت بیشتری را در قبال نقشش در بدرفتاری با کودکان در مدرسه که از سال 1870 تا 1990 در کانادا فعالیت می کردند، اتخاذ کند. هستیم؛ حتی در حوزه حقوق و دستمزد هم مخالفت‌های آشکار و پنهانی شکل گرفته است. گروه‌های مختلف کلیسایی موسسات را به نمایندگی از دولت کانادا اداره می‌کردند، اما یک دستور کاتولیک بر نیمی از آنها نظارت داشت. با این حال وزیر خارجه ایران در دیدار با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت که تهران نسبت به جدی‌بودن دولت آمریکا در بازگشت به برجام تردید دارد.

فشارها بر کلیسا در تابستان امسال پس از آنکه شواهدی مبنی بر وجود صدها گور بدون نشان در مکان‌های قدیمی مدارس مسکونی کشف کردند، تشدید شد. کادموس دلارمه، رئیس بومیان کشور در پاسخ به عذرخواهی کلیسای کالتولیک گفت که باید با بازماندگان این اتفاق مشورت کند. از آنجا که در سال ۱۴۰۰ درآمدهای دولت بسیار ناپایدار است و درآمدهای پیش‌بینی شده هم محقق نمی‌شوند؛ به نحوی که از کسری حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی تراز عملیاتی سخن می‌رود، به نظر می‌رسد که دولت هم سویه‌ی کاهش سطح مصارف بودجه را در سال ۱۴۰۱ تحکیم و تثبیت می‌کند. در ژوئیه،   بیش از 751 قبر بی نام و نشان در محل قبلی"مدرسه ماریوال ایندین" که از سال 1898 تا 1998 که بیشتر در آن سال‌ها تحت نظر کلیسای کاتولیک فعالیت می‌کرد، پیدا شد. دلارمه در بیانیه‌ای گفت که من از بازماندگان پرس‌وجو خواهم کرد تا حقیقت را پیگیری کنم. در بیانیه این سازمان که یک مجمع ملی اسقف‌ها است در سال 1943 تاسیس شد که سیستم مدرسه‌ای که در جوامع و اسقف‌های کاتولیک در آن شرکت کردند منجر به سرکوب زبان‌ها، فرهنگ و معنویت بومی شد و آسیب‌های تاریخی و مداوم را وارد کرد که باعث رنج مردم بومی تا به امروز شد. اساسا مبنای نگاه اقتصادی مردان دولت سیزدهم کنترل نرخ تورم و نه جبران آن از طرق حقوق و دستمزد نیروی کار است و به نظر هم نمی‌رسد که تمایل و انگیزه‌ای برای ترمیم معیشت از این ناحیه داشته باشند؛ البته دولت سیزدهم طرح‌هایی برای افزایش یارانه‌های نقدی در دست دارد که باید دید، به کجا می‌رسند اما در کل به دنبال جبران معیشت از طریق ترمیم حقوق و دستمزد نیست.

انتهای پیام .