چگونه اسرائیل با 2 حمله هوایی تاسیسات تولید سلاح شیمیایی سوریه را نابود کرد؟

  • 📰 AlArabiya_Fa
  • ⏱ Reading Time:
  • 66 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

چگونه اسرائیل با 2 حمله هوایی تاسیسات تولید سلاح شیمیایی سوریه را نابود کرد؟ العربيه_فارسى

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک منبع آگاه سوری، دوشنبه، 13 دسامبر، صحت گزارش روزنامه «واشینگتن پست» درباره حمله جنگنده‌های اسرائیلی به تاسیسات اسلحه شیمایی سوری طی دو سال گذشته را تایید کرده است.این منبع گفته است که سوریه پس از خارج کردن مخالفان از برخی مناطق بار دیگر بازسازی تاسیسات اسلحه شیمیایی را از سر گرفته بود اما این تاسیسات که در حومه دمشق واقع شده است، با دو حمله هوایی اسرائیلی به کلی نابود شدند.

اسرائیل همچنین در مارس سال گذشته، یک ویلا و یک مجتمع مرتبط با خرید مواد شیمیایی از نوع گازهای عصبی را هدف قرار داد. علاوه بر گزارش واشینگتن پست، چهار مقام ارشد اطلاعاتی در کشورهای غربی نیز تاکید کردند که تصمیم تل‌آویو برای انجام این حملات پس از آن گرفته شد که اسرائیل اطلاعات دقیق مبنی بر اینکه رژیم سوریه راه اندازی مجدد برنامه شیمیایی‌اش را از سرگرفته است، به دست آورده بود.این منابع امنیتی همچنین تصریح کردند که این حملات نشان‌دهنده نگرانی شدید مقامات اسرائیلی درباره موفقیت دمشق طی 2 سال گذشته در وارد کردن مواد شیمیایی مورد استفاده برای تولید گاز سارین است.

گفتنی است که دمشق همواره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در ده سال جنگ گذشته را رد کرده است، اگرچه تحقیقات مکرر سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به این نتیجه رسیده است که نیروهای رژیم اسد در حملات خود علیه مناطق تحت کنترل مخالفان در سال‌های 2015 و 2018 از گاز اعصاب «سارین» و گاز «کارکلر» استفاده کرده‌اند. در حالی که رژیم اسد همواره تاکید کرده تمام سلاح‌های شیمیایی خود را تسلیم نهادهای بین المللی کرده یا از بین برده است.

اسرائیل صدها حمله هوایی در سوریه انجام داده است، اما به ندرت به طور رسمی به این حملات اعتراف کرده است اما مقام‌های اسرائیلی تأکید کردند که حضور ایران یا انتقال اسلحه برای گروه‌های شبه‌نظامی متحد با تهران در خاک سوریه را تحمل نخواهند کرد، زیرا این امر امنیت ملی کشورشان را تهدید می‌کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 12. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نیویورک‌تایمز: اسرائیل پیش از حمله به تاسیسات اتمی ایران با آمریکا مشورت کرده بود«نیویورک تایمز» در گزارشی نوشته است، اسرائيل پیش از انجام دو حمله در ماه‌های گذشته به تجهیزات اتمی و موشکی ایران، با آمریکا مشورت کرده است.منظور از حملات
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

تهدید یک فرمانده ارتش اسرائیل: ایران به مرحله گریز هسته‌ای برسد فردا به این کشور حمله می‌کنیمیکی از فرماندهان ارتش اسرائيل می‌گوید ایالات متحده هم قصد و هم توان این را دارد که از رسیدن ایران به بمب اتم جلوگیری کند، اما اگر چنین کاری نکند، اسرائيل خود به صورت مستقیم وارد عمل خواهد شد. اسراییل غلط کرده. فردا حوصله ندارم بگید پس فردا بیان انطر
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با حمله به گوهر عشقی: عمیقا نگران هستیم🔺 پس از انتشار اخبار حمله به گوهر_عشقی و انتشار تصاویر سر و صورت زخمی و باندپیچی‌شده او، یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش صدای آمریکا، نسبت به «حمله به مدافعان حقوق بشر و خانواده‌های آنها» ابراز نگرانی کرد. ⬇ بیشتر بخوانید: خفه خون مرگ بگیرید سیاه بازا! سردیشون نکنه ابراز نگرانی دقیقا یعنی چه کار کردند؟ گفتن اوا خاک عالم؟ این سران کشورهای اروپایی وامریکایی انقدر ابراز نگرانی میکنند میترسم اخرش دق مرگ بشن
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ماجرای حمله به گوهر عشقی چه بود؟گفته می‌شود گوهر عشقی که 75 سال دارد، بر اساس برنامه هر روزش به سمت مزار پسرش می‌رفته که مورد حمله دو موتورسوار قرار گرفته و آن‌طور که از عکس‌های منتشر شده پیداست، از ناحیه سر و صورت مجروح شده است.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

حمله نیروهای امنیتی به تجمع اعتراضی معلمان مقابل مجلس شورای اسلامینیروهای امنیتی روز دوشنبه ۲۲ آذر به تجمع اعتراضی معلمان مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی حمله کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این حادثه در سومین روز حرکت اعتراضی جدید فرهنگیان کشور روی داد. دور باطل... رژیم تروریستی و جنایتکار آخوندی به آخر خط رسیده اگر اروپای لاشخور و دموکراتهای احمق به کمک این رژیم نیان
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

برگزاری اعتراض سراسری معلمان؛ حمله ماموران امنیتی به تجمع مقابل مجلس
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »