چهل سال پیش شاه ایران در تبعید درگذشت | DW | 25.07.2020

25/07/2020 11:15:00 ب.ظ

محمدرضا پهلوی، پادشاه ایران ۲۵ سال بر این کشور حکمروایی کرد. او در ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ به همراه ملکه ایران فرح دیبا مجبور به ترک وطن شد. شاه ایران دیگر به کشورش بازنگشت و ۴۰ سال پیش در پنجم مرداد ۱۳۵۹ در غربت درگذشت.

محمدرضا شاه, محمدرضا پهلوی

محمدرضا پهلوی ، پادشاه ایران ۲۵ سال بر این کشور حکمروایی کرد. او در ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ به همراه ملکه ایران فرح دیبا مجبور به ترک وطن شد. شاه ایران دیگر به کشورش بازنگشت و ۴۰ سال پیش در پنجم مرداد ۱۳۵۹ در غربت درگذشت.

محمدرضا پهلوی ، پادشاه ایران ۲۵ سال بر این کشور حکمروایی کرد. او در ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ به همراه ملکه ایران فرح دیبا مجبور به ترک وطن شد. شاه ایران دیگر به کشورش بازنگشت و ۴۰ سال پیش در پنجم مرداد ۱۳۵۹ در غربت درگذشت.

خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمانخانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمانخانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمانخانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمانخانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمانخانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان

خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمانخانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمانخانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمانپادشاه ایران سرنوشتی تلخ داشت. بیماری او به محض ورود به مصر عود کرد به گونه‌ای که با هلیکوپتر به بیمارستان نظامی منتقل شد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

آمار کرونا؛ رکورد تازه مبتلایان در جهان و توصیه به لغو سفر کیش در ایراندر شبانه‌روز گذشته حدود ۲۸۵ هزار نفر در جهان به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند، آمار روزانه ای که در سطح جهانی رکورد تازه‌ای به حساب می‌آید.

اعتراض ایران به ایکائو به دلیل تهدید هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریهسازمان هواپیمایی کشوری ایران در واکنش به تهدید هواپیمای مسافربری ماهان مراتب اعتراض خود را رسما به شورای سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) ارائه کرد. - خبرگزاری آناتولی

نماینده مجلس: آشفتگی کنونی بازار ایران در 40 سال گذشته بی‌سابقه استمصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران گفت که آشفتگی کنونی بازار این کشور در 40 سال گذشته بی‌سابقه است. - خبرگزاری آناتولی

قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح خود در ۹ سال اخیر نزدیک شدقیمت جهانی طلا به بالاترین سطح خود در ۹ سال اخیر نزدیک شد بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، روز جمعه ۲۴ ژوئیه، قیمت طلا در هفته جاری ۴ درصد بالا رفته و به مرز ۱۹۰۰ دلار برای هر اونس نزدیک شده است. این رکوردی است که از ۲۰۱۱ تا کنون سابقه نداشته است.

واکنش آمریکا به تهدید هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه

ایران در تولید دستگاه "ونتیلاتور" به خودکفایی رسید- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimایران در تولید دستگاه «ونتیلاتور» به خودکفایی رسید معاون درمان وزارت بهداشت: در تولید دستگاه‌های کمک تنفسی به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیازی به واردات نداریم برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت عدم نیاز داخلی، اجازه صادرات به آنها داده شود

محمدرضا شاه پهلوی خبرگزاری فرانسه در گزارشی به مناسبت ۴۰ مین سالگرد مرگ محمد رضا پهلوی، پادشاه پیشین ایران نوشته است که شاه ایران پنجم مرداد (۲۶ ژوئیه ۱۹۸۰) بر اثر سرطان در قاهره درگذشت و انور سادات، رئیس جمهوری مصر آخرین هم‌پیمان وفادار به او بود و برای پادشاه پیشین ایران تشییع پیکر پرشکوه برگزار کرد.در همین مدت نزدیک به ۱۰ هزار نفر در سراسر جهان نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.سازمان هواپیمایی کشوری ایران در واکنش به تهدید هواپیمای مسافربری ماهان مراتب اعتراض خود را رسما به شورای سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) ارائه کرد.مصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران گفت که آشفتگی کنونی بازار این کشور در 40 سال گذشته بی‌سابقه است.

شاه پیشین ایران در ژانویه ۱۹۷۹ به دنبال اعتراض‌های خیابانی ایران را ترک گفت. او در آن روزها آرزو داشت پس از ۳۷ سال سلطنت تا سال ۲۰۰۰ کشور خود را به پنجمین قدرت جهان تبدیل کند. طی ۲۴ ساعت گذشته، آمریکا با بیش از ۱۴۵ هزار و برزیل با بیش از ۸۵ هزار مبتلا بالاترین شمار بیماران را به خود اختصاص دادند. اما این آرزوی او عملی نشد.2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در واکنش به تهدید شب گذشته پرواز مسافربری هواپیمای ماهان ایر به مقصد بیروت، توسط جنگنده‌های ناشناس اعلام کرد: مراتب اعتراض جدی خود را رسما به شورای سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) ارائه کرده و خواستار رسیدگی فوری به موضوع هستیم. آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی، در فوریه ۱۹۷۹ از پاریس به تهران بازگشت و دست به تأسیس جمهوری اسلامی ایران زد. اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید بر اساس اطلاعات و آماری که خبرگزاری رویترز جمع‌آوری کرده، آمار ابتلا به کووید ۱۹ در شبانه‌روز گذشته در ۴۰ کشور جهان رکورد آمار قبلی را شکسته است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان بیش از سه دهه از تغییر نظام سیاسی در ایران می‌گذرد. طاهری با اشاره به اینکه «صحبت‌های رئیس جمهور نوعی گروکشی بوده که با توجه به شرایط کنونی کشور پسندیده نیست» گفت: دولت باید با توجه به قوانین و ساختار کنونی التهاب بازار را کاهش داده و درصدد ساماندهی قیمت ها برآید، در حال حاضر دولت کار را زمین گذاشته و با بهانه تراشی از انجام وظیفه خود در حوزه تنظیم بازار شانه خالی می‌کند.

عکاسان خارجی بسیاری در گذشته از خانواده سلطنتی ایران عکس برداری کردند که به واسطه تغییرات سیاسی هیچ‌گاه در ایران دیده نشدند و با گذشت زمان به آرشیو‌ها سپرده شدند. هم اکنون شمار موارد قطعی ابتلا به کرونا به جز ایالات متحده، برزیل و هند، در برخی کشورهای دیگر از جمله استرالیا، ژاپن، هنگ کنگ، بولیوی، سودان، اتیوپی، بلغارستان، بلژیک، ازبکستان و اسرائیل نیز در حال افزایش است. در پی این تهدید هواپیمای مذکور مجبور به فرود اضطراری شد که در اثر آن تعدادی از مسافران آسیب دیدند. (عکس: محمد‌رضا شاه، فرح دبیا به همراه فرح‌ناز، رضا و علی رضا در تعطیلات تابستانی در سواحل نوشهر. تاریخ، ژوئیه سال ۱۹۷۰ میلادی) خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان به مدد تکنولوژی مدرن، نگاتیو عکس‌های قدیمی در آرشیو خبرگزاری‌ها دیجیتال شده‌اند و می‌توان در آن جستجو کرد. ایالات متحده همچنان با بیش از ۴ میلیون ۲۰۰ هزار مبتلا و بیش از ۱۴۸ هزار فوتی در صدر سیاهه کشورهای کانون کرونا قرار دارد. در این جستجو دویچه وله فارسی به گنجینه‌ای تاریخی برخورد کرد که بخشی از تاریخ دیده نشده ایران است. این پرواز در چارچوب تامین امنیت نیروهای مبارزه با داعش در پایگاه «التنف» صورت گرفته و خلبان اف-15 پس از شناسایی هواپیمای مسافربری ماهان ایر از آن فاصله گرفته است. (عکس: محمد‌رضا شاه، فرح دبیا به همراه رضا در پشت سکان قایق موتوری، فرح‌ناز و علی‌رضا در تعطیلات تابستانی در دریای خزر، ساحل نوشهر. در استرالیا، مقامات پس از بازگشت موج تازه شیوع کرونا، دوباره مقررات قرنطینه را برای ۶ هفته برقرار کرده و ماسک زدن را برای ساکنان دومین شهر بزرگ کشور یعنی ملبورن اجباری کردند.

تاریخ، ژوئیه سال ۱۹۷۰ میلادی) خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: فرح دیبا در پیست اسکی سنت موریس. تاریخ سال ۱۹۷۰. بیشتر افراد جوان مبتلا به کرونا در این دو کشور در پایان دوره محدودیت‌های اجتماعی برای تفریح و شادی به کافه‌ها و مهمانی‌ها می‌روند. خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: سفر محمد‌رضا شاه و فرح دیبا به مالزی. مراسم اهدای دکتری افتخاری توسط عبدالرحمن پوترا، نخست‌وزیر وقت مالزی به شاه ایران. کنیا در آفریقا و عمان و ایران در خاورمیانه نیز در روزهای اخیر با مشکل بازگشت کرونا مواجه بوده‌اند. تاریخ: ژانویه سال ۱۹۶۸ میلادی.

خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: محمد‌رضا پهلوی و فرح دیبا در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی اینسبروک. در چند روز گذشته این نخستین بار است که شمار فوتی‌های روزانه کرونا در ایران به زیر ۲۰۰ نفر می‌رسد. تاریخ ۲۹ ژانویه ۱۹۶۴ خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: محمد‌رضا شاه، فرح دیبا، رضا و علیرضا پهلوی در باغ کاخ نیاوران. اولین گام‌های شهدخت لیلا. همچنین ۳۶۷۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاریخ ماه مه سال ۱۹۷۱ خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: تعطیلات تابستانی در نوشهر. اتومبیل سمت چپ: محمد‌رضاه شاه، فرح دیبا و علیرضا پهلوی.» وضعیت استان‌ها؛ به کیش سفر نکنید سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام این که ۲۵ استان کشور در وضعیت قرمز یا هشدار هستند، گفت: «همانند روزهای گذشته استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند.

اتومبیل سمت راست: فرح‌ناز و رضا به همراه دوستان. تاریخ ژوئیه سال ۱۹۷۲.» آسوشیتدپرس وی با اشاره به این که در بخری استان‌ها، شهرهایی در وضعیت قرمز قرار دارند، ادامه داد: «در استان هرمزگان نیز دو شهرستان در وضعیت قرمز هستند و گر چه در کل این استان شاهد روند کاهشی ابتلا و فوتی کرونا هستیم اما پارسیان و جزیره کیش در این استان وضعیت نگران کننده‌ای دارند و از مردم می‌خواهیم تا بهبود وضعیت از سفر به جزیره کیش خودداری کنند. خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: محوطه کاخ نیاوران. محمد‌رضا پهلوی، فرح دیبا و کودکان. تاریخ اکتبر ۱۹۷۲ خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: محمد‌رضا شاه به همراه رضا، فرح‌ناز و علی‌رضا در تعطیلات تابستانی.

شنا در دریای خزر، ساحل نوشهر. تاریخ، ژوئیه سال ۱۹۷۰ میلادی. خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: سفر کنراد آدناور، صدر اعظم آلمان به تهران. از سمت چپ: لیبت ورهان، دختر صدر اعظم آلمان، مترجم، محمد‌رضا شاه، ثریا، همسر دوم شاه، کنراد آدناور، بانویی که شناخته نشد و هانس گلوبکه، وزیرمشاور آلمان در کاخ گلستان. تاریخ ۲۹ مارس ۱۹۵۷.

خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: بچه فیل، هدیه خانواده سلطنتی تایلند به رضا پهلوی. تاریخ ماه مه ۱۹۷۶. خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: سفر والری ژیسکاردستن به ایران. استقبال مردم در خیابان‌های تهران از رئیس جمهور اسبق فرانسه به همراه شاه ایران که در کالسکه سلطنتی نشسته‌اند. تاریخ: اکتبر ۱۹۷۶ میلادی.

خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: مراسم جشن پنجاه و هفتمین سالگرد تولد محمد‌رضا شاه پهلوی در استادیوم صدهزار نفری. تاریخ: ۲۶ اکتبر ۱۹۷۶. خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: سفر محمد‌رضا پهلوی و فرح دیبا به هند. دیدار با ایندرا گاندی، نخست‌وزیر وقت هند. تاریخ ۱۹۷۱.

خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: رضا پهلوی در اتاق کار پدرش. تاریخ ۱۹۷۶. خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان توضیح عکس: بازدید محمد‌رضا شاه و فوزیه همسر اول او از پایگاه نظامی آمریکائیان در ایران که وظیفه کمک رسانی به اتحاد جماهیر شوروی را در جنگ دوم جهانی برعهده داشت. تاریخ: تهران، سال ۱۹۴۴ میلادی. خانواده سلطنتی ایران در آرشیو خبرگزاری آلمان سفر پادشاه عربستان سعودی به ایران.

بازدید شاه و پادشاه عربستان از مانور ارتش در روز ۱۸ اوت سال ۱۹۵۵. نویسنده: محمود صالحی این گزارش می‌افزاید، شاه پیشین ایران در آن زمان میان کشورهای مراکش، باهاما، مکزیک، آمریکا و پاناما آواره بود تا اینکه انور سادات، رئیس‌جمهوری مصر او را در ۲۴ مارس ۱۹۸۰ با آغوشی باز پذیرفت. پادشاه ایران سرنوشتی تلخ داشت. بیماری او به محض ورود به مصر عود کرد به گونه‌ای که با هلیکوپتر به بیمارستان نظامی منتقل شد. پادشاه سابق ایران به همراه همسرش فرح دیبا، ملکه پیشین ایران و چهار فرزند دیگر خود در قصری در قاهره ساکن شدند اما سلامتی او رو به وخامت گذاشت.

انور سادات ساعاتی پس از مرگ شاه به جهانیان خبر داد که"در غم و اندوه فراوان" به سر می‌برد و"یک دوست و برادر" خود را از دست داده است. رئیس جمهور مصر در سوگ  شاه گفت، بگذارید تاریخ وظیفه داوری درباره محمدرضا پهلوی را برعهده گیرد. او تاکید کرد که شاه ایران را به عنوان یک رهبر و مسلمان به رسمیت می‌شناسد و به او احترام می‌گذارد. انور سادات تا آخرین لحظه به رغم انتقادات در جهان اسلام و در کشورش مصر، به دوستی با شاه ایران وفادار ماند و او را"شاه"می‌خواند. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران بیش از سه دهه از تغییر نظام سیاسی در ایران می‌گذرد.

عکاسان خارجی بسیاری در گذشته از خانواده سلطنتی ایران عکس برداری کردند که به واسطه تغییرات سیاسی هیچ‌گاه در ایران دیده نشدند و با گذشت زمان به آرشیو‌ها سپرده شدند. گفت‌وگوی محمدرضا پهلوی، شاه ایران و جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید. تاریخ: ۱۵ نوامبر ۱۹۷۷. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر ریچارد نیکسون، سی‌ و هفت​امین رئیس جمهور آمریکا به تهران. استقبال از ریچارد نیکسون در میدان"شهیاد" (آزادی کنونی) با حضور محمدرضا شاه، فرح دیبا، شهبانوی ایران و غلام‌رضا نیک​پی، شهردار وقت تهران.

تاریخ: ۳۰ ماه مه سال ۱۹۷۲. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: محمدرضا شاه و فرح دیبا، همسرش در مراسم پیشاهنگی. تاریخ عکس: ۱۹۷۴ سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران به مدد تکنولوژی مدرن، نگاتیو عکس‌های قدیمی در آرشیو خبرگزاری‌ها دیجیتال شده‌اند و می‌توان در آن جستجو کرد. در این جستجو دویچه وله فارسی به گنجینه‌ای تاریخی برخورد کرد که بخشی از تاریخ دیده نشده ایران است. استقبال محمدرضا پهلوی، شاه ایران از پاپ پاول ششم، رهبر کاتولیک‌های جهان در فرودگاه تهران.

تاریخ: دسامبر ۱۹۷۰. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: محمدرضا شاه، فرح دیبا، رضا، شهناز و علی‌رضا، همسر و فرزندان او در تعطیلات تابستانی در نوشهر. تاریخ ژوئیه سال ۱۹۷۲. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: مراسم جشن تولد پنجاه و هفت سالگی محمدرضا پهلوی در کاخ نیاوران. به همراه امیرعباس هویدا، نخست وزیر وقت ایران.

تاریخ ۲۶ اکتبر ۱۹۷۶. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: مراسم رسمی جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس سلطنت خاندان پهلوی. تاریخ: ۲۵ آوریل سال ۱۹۷۶. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: تعطیلات تابستانی محمدرضا شاه، فرح دیبا و فرزندانشان در نوشهر. تاریخ: ژوئیه سال ۱۹۷۵.

سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر شاه و فرح دیبا به تایلند. از چپ: بومیبول، پادشاه تایلند، محمدرضا شاه، فرح دیبا و سری کیت، ملکه تایلند. محل: قصر سالاسالاتای. تاریخ ژانویه ۱۹۶۸. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر شاه و فرح دیبا به مالزی.

از چپ: ملکه مالزی، محمدرضا شاه، دولی دولی یانگماها مولیا ساری پادوکابانگویدا یانگدی پرتوان آگونگ، پادشاه مالزی و فرح دیبا. تاریخ ژانویه ۱۹۶۸. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: محمدرضا شاه، فرح پهلوی و فرزندانشان در باغ کاخ نیاوران. تاریخ ۱۹۷۳. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر چهار روزه ویلی برانت، صدر اعظم آلمان به تهران.

ملاقات محمدرضا شاه و ویلی برانت در کاخ نیاوران. تاریخ: ۵ مارس ۱۹۷۲. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: تعطیلات زمستانی. محمدرضا شاه، فرح دیبا و لیلا پهلوی در پیست اسکی گرنوبل. تاریخ: سال ۱۹۶۸.

سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر ۹ روزه محمد‌رضا شاه و فرح دیبا به آلمان. پذیرایی هاینریش لوبکه، رئیس جمهور آلمان (سمت راست) از شاه و شهبانو در قصر آگوستوس بورگ در شهر برول در نزدیکی شهر بن، پایتخت سابق جمهوری فدرال آلمان. در ردیف دوم کنار محمدرضاشاه و فرح دیبا، ویلی برانت صدراعظم وقت آلمان دیده می​شود. تاریخ: ۲۷ فوریه سال ۱۹۶۷. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر محمد رضا شاه و فرح دیبا به بندر هامبورگ آلمان.

نفر جلو وسط، هربرت وایشمان، شهردار وقت هامبورگ به همراه فرح دیبا (این عکس از معدود عکس‌هایی است که فرح دیبا در آن با سیگار دیده شده است) و محمدرضا شاه پهلوی. یک روز قبل از این دیدار در جریان تظاهرات ضد سلطنتی دانشجویان در برلین، بنو اونه​زورگ، دانشجوی آلمانی به ضرب گلوله پلیس کشته شد. تاریخ: سوم ژوئن سال ۱۹۶۷. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر محمدرضا شاه و ثریا اسفندیاری، همسر دوم او به بریتانیا. از راست: ملکه الیزابت دوم، محمدرضا شاه، ثریا اسفندیاری و پرنس فلیپ، همسر ملکه الیزابت.

کودکان: پرنس چارلز، ولیعهد انگلیس و پرنسس آنه. تاریخ: ۱۸ فوریه ۱۹۵۵. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: محمدرضا پهلوی‌‌، شاه ایران و ثریا اسفندیاری، همسر دوم او در شهر هامبورگ آلمان. سفر با قطار بسوی شهر بن، پایتخت سابق جمهوری فدرال آلمان. تاریخ: ۲۷ فوریه ۱۹۵۵.

سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس : استقبال محمدرضا شاه، آخرین پادشاه دوران پهلوی از پادشاه عربستان سعودی در فرودگاه تهران. تاریخ: ۹ اوت ۱۹۵۵. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: ملاقات دکتر محمد مصدق، نخست وزیر وقت ایران و محمدرضا شاه پهلوی. تاریخ ۱۹۵۳. سری دوم عکس‌های آرشیوی خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: محمدرضا پهلوی (نفر جلو سمت راست) در لباس پیشاهنگی.

تاریخ ۱۹۳۷. نویسنده: محمود صالحی خشنودی رهبران شیعه ایران از مرگ شاه واکنش‌ها به مرگ شاه اما متفاوت بود. در تهران مقامات تازه به قدرت رسیده ایران ابراز خوشحالی می‌کردند. تهران تایمز درباره خبر مرگ شاه در آن زمان نوشت:"خون آشام قرن مرده است". روزنامه‌های ایران با عناوینی چون"فرعون مرده است" این خبر را منتشر می‌کردند.

روزنامه جمهوری اسلامی، روزنامه حزب جمهوری اسلامی، ایالات متحده را به قتل پادشاه تبعیدی متهم كرد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در آن زمان رئیس مجلس بود، مرگ شاه را"یک مشکل کوچک و بدون اهمیت" توصیف کرد. دانشجویان تندروی "خط امام" که حدود نه ماه پیش از آن ۵۲ آمریکایی را در سفارت آمریکا در تهران گروگان گرفته بودند، خواهان استرداد شاه شده بودند. گروگان‌گیرها در آن زمان تهدید کرده بودند که گروگان‌های آمریکایی تنها پس از بازگشت دارایی‌های شاه به ایران آزاد می‌شوند. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران بیش از سه دهه از تغییر نظام سیاسی در ایران می‌گذرد.

عکاسان خارجی بسیاری در گذشته از خانواده سلطنتی ایران عکس برداری کردند که به واسطه تغییرات سیاسی هیچ‌گاه در ایران دیده نشدند و با گذشت زمان به آرشیو‌ها سپرده شدند. محمد رضا پهلوی در ساحل وای‌کی‌کی، هونولولو آمریکا در حال بازی تخته‌نرد با روزالیند رد (سمت راست) و باربارا بای‌ست، گردشگران آمریکایی. تاریخ ۸ ژوئن ۱۹۵۸ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران به مدد تکنولوژی مدرن، نگاتیو عکس‌های قدیمی در آرشیو خبرگزاری‌ها دیجیتال شده‌اند و می‌توان در آن جستجو کرد. در این جستجو دویچه وله فارسی به گنجینه‌ای تاریخی برخورد که بخشی از تاریخ دیده نشده ایران است.

توضیح عکس: فرح دیبا به همراه رضا، علی‌رضا و فرح‌ناز. تاریخ دسامبر ۱۹۶۷ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر شاه به عربستان سعودی. گفت‌وگوی پادشاه عربستان و محمد رضا پهلوی در مقابل خبرنگاران رادیو. تاریخ ۱۸ مارس ۱۹۵۷ میلادی.

سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر چهار روزه ویلی برانت، صدراعظم آلمان به همراه همسرش، روت براند به تهران. نفر پشت بین محمد رضا پهلوی و روت براند، اگون بار، وزیر کابینه و از استراتژیست‌های حزب سوسیال دمکرات آلمان. تاریخ ۵ مارس ۱۹۷۲ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر ۹ روزه محمد رضا پهلوی و فرح دیبا به آلمان. بر روی کشتی"ام اس ماینز" بر روی رودخانه راین.

تاریخ ۲۹ مه ۱۹۶۷ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر انور سادات، رئیس جمهور وقت مصر به تهران. استقبال محمد رضا پهلوی و فرح دیبا از رئیس جمهور مصر. تاریخ ماه مه ۱۹۷۴ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: جشن‌های دو هزار و پانصد ساله در تخت جمشید شیراز.

محمد رضا پهلوی در حال گفت‌وگو با ژوزف تیتو، رئیس جمهور یوگسلاوی و همسرش و هایله سلاسی، پادشاه اتیوپی. تاریخ پانزده اکتبر ۱۹۷۱ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: خوش‌آمد‌گویی و سخنرانی محمد رضا پهلوی در حضور سران و رهبران کشورهای جهان در مراسم جشن‌های دوهزاروپانصد ساله در تخت جمشید، شیراز. تاریخ اکتبر سال ۱۹۷۱ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر محمد رضا پهلوی و فرح دیبا به هالیود، آمریکا.

تاریخ عکس نامعلوم. عکاس والتر فیشر. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: ثریا اسفندیاری بختیاری، همسر دوم محمد رضا پهلوی سوار بر اسب. این عکس سه روز بعد از جشن تولد ۲۵ سالگی ثریا در روز ۲۵ ماه ژوئن سال ۱۹۵۶ میلادی برداشته شده است. ثریا و محمد رضا پهلوی در سال ۱۹۵۸ از هم جدا شدند.

سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر محمد رضا پهلوی به چکسلواکی. بازدید از کارخانه هواپیماسازی به همراه آنتونین نووتنی، رئیس جمهور وقت چکسلواکی. تاریخ ۲۳ ماه مه ۱۹۶۷ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر فرح دیبا و ملکه مالزی با قطار به شبه جزیره پنانگ که در جریان دیدار محمد رضا پهلوی و فرح دیبا از مالزی صورت گرفت. تاریخ ژانویه ۱۹۶۸ میلادی.

سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: گفت‌وگوی خصوصی محمد رضا پهلوی و کنراد آدناور، صدراعظم وقت آلمان در حاشیه مراسم پذایریی تئودور هویس، رئیس جمهور آلمان از محمد رضا پهلوی و ثریا در کاخ گودس‌برگ شهر بن پایتخت سابق جمهوری فدرال آلمان. نفر وسط والتر هال‌اشتاین، وزیر مشاور صدر اعظم آلمان. تاریخ ۲۷ فوریه ۱۹۵۵ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر ریچارد نیکسون، سی و هفتمین رئیس جمهور آمریکا به همراه همسرش، یوربا لیندا به تهران. مراسم قبل از ضیافت نهار در کاخ نیاوران.

تاریخ ۳۱ ماه مه ۱۹۷۲ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سوارکاری محمد رضا پهلوی در اطراف تهران. تاریخ ۱۹۷۴ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر محمد رضا پهلوی و فرح دیبا به آلمان. امضای دفتر طلایی برلین در شهرداری"شونه‌برگ" در حضور هاینریش آلبرتس، شهردار وقت برلین.

تاریخ دوم ژوئن سال ۱۹۶۷ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: مراسم استقبال محمد رضا پهلوی از جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا و ملک حسین، پادشاه اردن در کاخ نیاوران. تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۱۹۷۷ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: مراسم ادای سوگند و جانشینی محمد رضا پهلوی پس از کناره‌گیری رضا‌ شاه از مقام سلطنت. تاریخ شانزده سپتامبر ۱۹۴۱ میلادی.

سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: مراسم بدرقه والری ژیسکاردستن، رئیس جمهور وقت فرانسه و آن آیمون همسر او در فرودگاه مهرآباد. تاریخ: اکتبر ۱۹۷۶ میلادی. سری سوم عکس‌های دیده نشده خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: محمد رضا پهلوی در حین تمرین تیراندازی.عکاس، تونی واکارو. تاریخ آوریل ۱۹۵۴ میلادی.

نویسنده: محمود صالحی مراسم تشییع پیکر شاه، در چهارچوب یک مراسم و تشریفات رسمی و دولتی در مصر در تاریخ ۲۹ ژوئیه برگزار شد و بیش از ۱۰۰ هزار نفر در آن شرکت کردند. تابوت به پرچم ایران آراسته شده بود. نمایندگان سایر خانواده‌های سلطنتی از جمله کنستانتین، پادشاه یونان در این مراسم شرکت داشتند. کشورهای آمریکا، فرانسه ، بریتانیا ، ژاپن، استرالیا و اسرائیل سفیران خود را به این مراسم فرستادند.  در میان سوگواران ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نیز حضور داشت که"سیاست سرد" دولت وقت ایالات متحده در قبال شاه، این هم‌پیمان ۳۰ ساله آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و آن را"شرم‌آور" خواند.

پیام فرح پهلوی به مناسبت چهلمین سالروز درگذشت شاه شهبانو فرح پهلوی به مناسبت چهلمین سالروز درگذشت شاه پیشین ایران نامه‌ای خطاب شاه نوشت که گزارشی است از وضعیت اسفبار ایران امروز. او می‌نویسد: «نیستید تا ببینید که در این چهل سال در نتیجه‌ی سوء رفتارها، ندانم‌کاری‌ها و فسادها، ایران شما، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، امروز تبدیل به کشوری با اکثریت مردمی فقیر، محتاج و گرسنه شده است.» سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران بیش از سه دهه از تغییر نظام سیاسی در ایران می‌گذرد. عکاسان خارجی بسیاری در گذشته از خانواده سلطنتی ایران عکس برداری کردند که به واسطه تغییرات سیاسی هیچ‌گاه در ایران دیده نشدند و با گذشت زمان به آرشیو‌ها سپرده شدند. توضیح عکس: فرح دیبا، میهمان ویلهلمینه لوبکه، همسر رئیس‌جمهور آلمان در کاخ هامراشمیت.

تاریح ۲۷ ماه مه۱۹۶۷. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران به مدد تکنولوژی مدرن، نگاتیو عکس‌های قدیمی در آرشیو خبرگزاری‌ها دیجیتال شده‌اند و می‌توان در آن جستجو کرد. در این جستجو دویچه وله فارسی به گنجینه‌ای تاریخی برخورد کرد که بخشی از تاریخ دیده نشده ایران است. توضیح عکس: محمد رضا پهلوی و فوزیه همسر اول او یک سال بعد از ازدواج. تاریخ ۱۹۴۰ میلادی.

سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: گفت‌وگوی محمد رضا پهلوی و ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا در کاخ سفید. تاریخ: ۲۴ ژوئیه سال ۱۹۷۳ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: اجرای تئاتر توسط کودکان در محوطه کاخ نیاوران. ردیف دوم فریده قطبی، مشهور به فریده دیبا، مادر فرح پهلوی. تاریخ ماه مه ۱۹۷۵ میلادی.

سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: فرح دیبا و ویلهلمینه لوبکه (سمت راست) در کاخ گلستان. یک عکاس عکسی از لحظه ورود هاینرش لوبکه، رئیس جمهور آلمان و همسرش را به فرح دیبا هدیه می‌کند. تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۶۳ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: فرح دیبا در یکی از دیدارهای رسمی در تهران. تاریخ ۱۹۷۳ میلادی.

سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: مراسم رسمی جشن‌های پنجاهمین سالگرد سلطنت خاندان پهلوی در مقابل مقبره رضا شاه. تاریخ ۲۵ آوریل ۱۹۷۶. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: محمد رضا پهلوی و فرح دیبا به همراه کودکان. از چپ، لیلا، رضا، فرح‌ناز و علی رضا. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: جشن‌های دوهزار و پانصد ساله در تخت جمشید، شیراز.

سمت چپ هایله سلاسی، پادشاه اتیوپی و سمت راست نیکلای ویکتوریویچ پادگورنی، رئیس‌جمهور وقت اتحاد جماهیر شوروی. تاریخ اکتبر سال ۱۹۷۱ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر یک هفته‌ای محمد رضا پهلوی و فرح دیبا به آمریکا. ژاکلین کندی، همسر جان اف کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا به همراه فرح دیبا در پارک کاخ سفید. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر والتر شل، رئیس جمهور وقت آلمان به همراه همسرش میلدرد شل به تهران.

مراسم پذیرایی رسمی در کاخ نیاوران. تاریخ: آوریل ۱۹۷۸ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: فرح دیبا و رضا پهلوی در یک مراسم بازید رسمی. تاریخ دسامبر ۱۹۶۷ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: مراسم تاج گذاری رضا پهلوی در کاخ گلستان.

تاریخ ۲۶ اکتبر ۱۹۶۷ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: محمد رضا پهلوی در سن ۴۸ سالگی تاجگذاری کرد. مراسم رسمی تاج گذاری در کاخ گلستان. تاریخ ۲۶ اکتبر ۱۹۶۷ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر محمد رضا پهلوی و فرح دیبا به آلمان و استقبال رسمی در فرودگاه کلن – بن توسط هاینریش لوبکه، رئیس‌جمهور وقت آلمان.

تاریخ: ۲۷ ماه مه سال ۱۹۶۷ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: سفر فرح دیبا به فرانسه و بازدید از یک مهد کودک در پاریس. تاریخ یازده اکتبر سال ۱۹۶۱ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: مراسم بدرقه رسمی محمد رضا پهلوی و فرح دیبا در سفر رسمی به ایالات متحده آمریکا. تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۷ میلادی.

سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: وقوع انقلاب اسلامی و خروج خاندان سلطنتی از ایران. بعد از گروگان‌گیری در سفارت آمریکا در تهران، خانواده سلطنتی آمریکا را به مقصد مصر ترک کرد. محمد رضا پهلوی در کنار انور سادات، رئیس جمهور وقت و حسنی مبارک، معاون رئیس‌جمهور مصر به همراه فرح دیبا. تاریخ آوریل ۱۹۸۰ میلادی. سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: درگذشت و مراسم تشییع جنازه رسمی محمد رضا پهلوی در قاهره.

تاریخ: ۱۹ ژوئیه ۱۹۸۰ سری چهارم عکس‌های دیده نشده از خانواده سلطنتی ایران توضیح عکس: فرح دیبا بر سر مزار محمد رضا پهلوی، در مسجد الرفاعی قاهره. تاریخ ۲۸ ژوئیه سال ۲۰۰۲ میلادی. نویسنده: محمود صالحی دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید فرح پهلوی در نامه خود می‌افزاید: «اقتصاد ورشکسته شده و ارزش پول ملی سهمگین سقوط کرده و حتی خاک ایران را می‌فروشند.» او در بخشی از پیام خود  یادآور شده که"وظیفه عظیم نجات میهن و باز سازی کشور" بر عهده جوانان کشور است. فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران در بخش دیگری از پیام خود آورده است که شاهزاده رضا پهلوی، فرزندش هم بر این باور است که «تغییر و تحوّل ملی.

.. باید بدون دخالت بیگانگان و فقط به دست ایرانی انجام گیرد.» در همین زمینه: .