چشم پوشی آژانس پناهندگان سازمان ملل از نقض گستردۀ حقوق مهاجران در لیبی

05/10/2019 05:54:00 ب.ظ

🎥از تجاوز تا قاچاق انسان؛ چشم پوشی آژانس پناهندگان سازمان ملل از نقض گستردۀ حقوق مهاجران در لیبی

لیبی, گزارش هایی از لیبی

🎥از تجاوز تا قاچاق انسان؛ چشم پوشی آژانس پناهندگان سازمان ملل از نقض گستردۀ حقوق مهاجران در لیبی

کمپ «الزاویه» لیبی که آژانس پناهندگان در آنجا عمل می‌کند، به دست گروه شبه‌نظامی بدنام تیپ النصر گردانده می‌شود که رهبرش محمد کچلف، به دلیل قاچاق انسان در لیست تحریم شورای امنیت قرار دارد.

امروز در لیبی نام بیش از ۵۰ هزار مهاجر و پناهجو توسط سازمان ملل به ثبت رسیده است. اکثر آنان معادل ۹۱ درصد، در مناطق شهری اسکان داده شده‌اند در حالی که تخمین زده می‌شود ۴۶۷۳ نفر دیگر در ۲۶ تا ۳۰ مرکز نگهداری به سر می‌برند؛ مراکزی که اغلب به دست گروه‌های بدون مجوز گردانده می‌شوند و نقض حقوق بشر در آن‌ها، از تجاوز گرفته تا قاچاق انسان، موضوعی روزمره است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل یکی از مسئولیتهای خود را تخلیه مهاجران به خارج از لیبی و یک کشور ثالث تعریف کرده است. اما با آمار فعلی انتقال و اسکان ۲ هزار پناهجو در سال، حدود ۳۰ سال طول خواهد کشید تا همه پناهجویان ثبت شده سامان یابند؛ آن هم در صورتی که پناهجوی دیگری اضافه نشود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

It’s everywhere. The US is not getting news from other countries. We are worse than the USSR was. Except for CNNnewsroom AC360 should be watched daily. He and DanRather know what’s going on. Right on PearlJam get MikeMcCreadyPJ out of there. Sorry I had to embarrass y’all

زوج استرالیایی در ایران آزاد شدند، دانشجوی بازداشت شده ایرانی در استرالیا آزاد شدوزیر امور خارجه استرالیا تائید کرده که ایران دو شهروند این کشور را که سه ماه در بازداشت بودند، آزاد کرده است. در همین حال منابع ایرانی از آزادی رضا دهباشی، دانشجوی ایرانی بازداشت شده در استرالیا خبر داده‌اند. مقام‌های ایران و استرالیا در باره آزادی هم‌زمان این افراد هنوز اظهارنظر نکرده‌اند. مبادله با رضا دهباشی فیک نیوز بی ناموس وطن پرستان جهان بزودی شما رو له خواهند کرد ولکام تو امپراطوری کورش بزرگ

سرقت‌های خرد توسط معتادان متجاهر؛ بزرگترین مشکل در تهران/ فراوانی پایین جرائم جنایی در پایتخترییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه بیشتر جرائم در صحنه جرم کشف می‌شوند، گفت: بزرگترین مشکل ما در تهران سرقت‌های خرد است که توسط معتادان متجاهر انجام می‌شود.

12هزار کودک در جنگ‌های سه سال اخیر در افغانستان کشته و زخمی شدند سازمان ملل متحد پنج‌شنبه 3 اکتبر اعلام کرد که در جنگ‌های سه سال پسین در افغانستان، بیش از 12000 کودک

دو زندانی استرالیایی در ایران و یک زندانی ایرانی در استرالیا آزاد شدندیک تبعه استرالیایی دیگر به نام کایلی مور گیلبرت با پرونده «جاسوسی و امنیتی» هنوز در ایران زندانی است. به به چ گروگانگيري اين ج. ا يعنى يه ايرانى مى ارزه به دو تا اجنبى،آرمان هاى انقلاب داره به ثمر ميرسه گروگانگیری شاخ و دم نداره. چشم فاطمه مرکل و زینب موگرینی روشن.

انفجار موتر بمب گذاری شده در ولایت غزنی در جنوب افغانستاندفتر مطبوعاتی والی غزنی افغانستان شنبه 5 اکتبر تایید کرد، در نتیجه انفجار یک موتر بمب گذاری شده در

نعمت احمدی: جداسازی سازمان زندان‌ها از قوه قضاییه آن را در مقابل مجلس پاسخگو می‌کندنعمت احمدی‌، وکیل پایه‌یک دادگستری، گفت: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین شیوه اداره این است که دادستانی زیرمجموعه قوه مجریه باشد. حالا تا دادستانی ما جزو قوه مجریه شود، راه طولانی در پیش داریم. اما بهتر است که سازمان زندان‌ها زیر مجموعه قوه مجریه باشد.

Aa روز ۳ اکتبر از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به عنوان روز «یادبود و بزرگداشت همه قربانیان مهاجرت و ترویج آگاهی و تقویت همبستگی» نامگذاری شده است.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید Jolie King Image caption گفته شد این زوج توسط سپاه پاسداران در منطقه جاجرود در نزدیکی تهران بازداشت شده بودند وزیر امور خارجه استرالیا تائید کرده که ایران دو شهروند این کشور را که سه ماه در بازداشت بودند، آزاد کرده است.سردار علیرضا لطفی (رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره مراکز تشخیص جرم گفت: امکانات علمی و فنی در مراکز تشخیص هویت تهران در کشور کم‌نظیر است.در این کشور کشته و زخمی شدند.

همزمان با انتشار گزارش‌های نگران‌کننده از وضعیت مهاجران در لیبی، لیلو موننتالتو مونلا خبرنگار بخش ایتالیایی یورونیوز به این کشور رفت تا اقدامات آژانس پناهندگان سازمان ملل را در جایی که ده‌ها هزار پناهجو به امید رفتن به اروپا در کمپ‌های موقت زندگی می‌کنند، بررسی کند. امروز در لیبی نام بیش از ۵۰ هزار مهاجر و پناهجو توسط سازمان ملل به ثبت رسیده است. در همین حال خبرگزاری‌های ایران از آزادی رضا دهباشی، دانشجوی ایرانی بازداشت شده در استرالیا خبر داده‌اند. اکثر آنان معادل ۹۱ درصد، در مناطق شهری اسکان داده شده‌اند در حالی که تخمین زده می‌شود ۴۶۷۳ نفر دیگر در ۲۶ تا ۳۰ مرکز نگهداری به سر می‌برند؛ مراکزی که اغلب به دست گروه‌های بدون مجوز گردانده می‌شوند و نقض حقوق بشر در آن‌ها، از تجاوز گرفته تا قاچاق انسان، موضوعی روزمره است. سردار لطفی تصریح کرد: کشف جرم به آثاری که در صحنه جرم وجود دارد، بستگی دارد. برای مثال کمپ «الزاویه» که آژانس پناهندگان در آنجا عمل می‌کند، به دست گروه شبه نظامی بدنام تیپ النصر گردانده می‌شود که رهبرش محمد کچلف، به دلیل قاچاق انسان در لیست تحریم شورای امنیت قرار دارد. آقای دهباشی امروز وارد ایران شده است. گروه‌های حقوق بشری و نهادهای مردمی از سازمان ملل انتقاد می‌کنند که درباره اقدامات خود در لیبی و وضعیت این مراکز نگهداری پاسخگو نیست. در گزارش سازمان ملل نیز آمده است که در سال‌های 2015 تا 2018 شمار کشته‌ و زخمی‌ شدگان در مقایسه با چهار سال پیش از آن 82 درصد افزایش داشته‌ است.

این در حالی است که چارلی یاکسلی، سخنگوی آژانس پناهندگان می‌گوید دسترسی سازمان به مراکز نگهداری محدود است زیرا این مراکز توسط مقامات لیبی مدیریت می‌شوند و کار زیادی از دست این سازمان برنمی‌آید. زوج استرالیایی آزاد شده، وبلاگ‌نویس هستند و تجربه‌های سفرهای خود در آسیا و خاورمیانه را در شبکه های اجتماعی و اینترنت می‌نویسند اما سه ماه پیش پس از سفر قزاقستان و پاکستان هیچ خبری از آنها نشد. رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ یادآور شد: ما برای برخورد با سرقت‌های خرد برنامه‌ریزی گسترده‌ای داریم، جمع‌آوری معتادان متجاهر در مناطق شوش و هرندی در همین راستا است. آژانس پناهندگان سازمان ملل یکی از مسئولیتهای خود را تخلیه مهاجران به خارج از لیبی و یک کشور ثالث تعریف کرده است. اما با آمار فعلی انتقال و اسکان ۲ هزار پناهجو در سال، حدود ۳۰ سال طول خواهد کشید تا همه پناهجویان ثبت شده سامان یابند؛ آن هم در صورتی که پناهجوی دیگری اضافه نشود. ایران بارها شهروندان دوتابعیتی را بازداشت و زندانی کرده است اما این بار این افراد بدون داشتن شهروندی ایران در این کشور بازداشت شدند. مسئله دیگر آن است که سیاست‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا، ترجیح آسیب‌پذیرها یعنی زنان و خانواده‌ها و افراد زیر سن قانونی است.. اسکان مردان جوان حتی اگر از نظر سیاسی در کشورشان تحت تعقیب باشند، تقریبا غیرممکن است. خانم پین در سیدنی به خبرنگاران گفت:"این دو نفر در حال برگشتن به استرالیا هستند و به خانواده خود می‌پیوندند.

مشکل دیگر آژانس کارمندانش است. آژانس برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از ۱۰۰ کارمند محلی در لیبی استفاده می‌کند." این دو نفر ظاهرا به خاطر استفاده از پهپاد بدون دریافت مجوز بازداشت شده بودند. امری که باعث شده افراد فاقد صلاحیت مسئول اموری شوند که از آنها سر در نمی‌آورند. دولت مستقر لیبی در طرابلس هم در این مسئله از خود رفع مسئولیت می‌کند و می‌گوید اداره امور به دست سازمان ملل است و دولت دخالتی در آن ندارد. یک تبعه دیگر استرالیا هنوز در ایران در بازداشت است. یک عضو سابق آژانس پناهندگان سازمان ملل در لیبی که نخواست نامش فاش شود دراین باره به یورونیوز گفت این شعبۀ آژانس از حیث فساد، ناکارآمدی و انفعال بدترین در منطقه است.

عکسی از درون سلولی در یک مرکز نگهداری مهاجران در لیبی Sara Creta یک گزارش داخلیِ درز کرده، چندی پیش نشان داد که این مرکز ۵۰ هزار دلار هزینه خرید ۸ لپ تاپ کرده یا ۲۰۰ هزار دلار پول بلیط به دو آژانس مسافربری داده است بدون اینکه شفاف باشد چطور این آژانس‌ها انتخاب شده‌اند و به چه دلیل این هزینه‌ها پرداخت شده است. خانم پین گفته است پرونده او "پیچیده" و"در جریان" است. از طرف دیگر منتقدان آژانس را متهم می‌کنند که سیاست‌هایش بیش از آنکه در راستای حقوق پناهجویان باشد در راستای سیاست دولت‌هاست. برای مثال این باور وجود دارد که بخشی از سیاست‌های محافظه‌کارانه آژانس پناهندگان، در نتیجۀ بیم قطع بودجۀ خود توسط آمریکا یا اتحادیه اروپا اتخاذ می‌شود." خانم پین تاکید کرده که دولت استرالیا، اتهام‌های وارده را نمی‌پذیرد و برای آزادی و بازگشت او به کشور تلاش خواهد کرد. در واقع هرچند شرکت‌های تجاری همچون مایکروسافت و نایک همچنین سازمان‌های مردم نهاد کمک‌هایی به آژانس پناهندگان می‌کنند، با این حال آمریکا با تامین ۴۰ درصد از بودجه این سازمان، یک تنه بزرگترین کشور حامی آژانس در جهان است. ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی مبلغ ۱." روزنامه تایمز لندن هم نوشت که این زن در دانشگاه کمبریج تحصیل کرده و به عنوان استاد دانشگاه در استرالیا کار می‌کرده و نزدیک به یک سال پیش درایران بازداشت شده است.

۶ میلیارد دلار به این سازمان کمک کرده است که رقمی تاریخی محسوب می‌شود. این در حالی است که مابقی کشورها کمابیش تعهدات خود را نادیده می‌گیرند، امری که آژانس از سال ۱۹۵۱ میلادی به این سو با آن درگیر بوده است. پناهجویان روی پارچه‌ای نوشته بودند: ما قربانیان آژانس پناهجویان سازمان ملل هستیم. اتحادیه اروپا، سازمان ملل و سرنوشت پناهجویان منتقدان می‌گویند نیاز آژانس پناهجویان سازمان ملل به بودجه اتحادیه اروپا باعث شده است تا از بار انتقادی این سازمان که متضمن استقلال آن بود کاسته شود و در عوض سیاست‌های همسو با سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه در دستور کار قرار گیرد. علیرغم اینکه اتحادیه اروپا در قراردادی با گارد ساحلی لیبی بخشی از هزینه‌های ساماندهی پناهجویان را تامین می‌کند، با این حال نظارتی بر وضعیت پناهجویان اعمال نمی‌شود.

بسیاری از مهاجران در گفتگو با یورونیوز از رواج شکنجه و تجاوز در مراکز نگهداری گفته‌اند. چارلی یاکسلی، یک مقام آژانس پناهندگان سازمان ملل در توضیح چرایی انفعال سازمان ملل در این‌باره می‌گوید که سازمان ملل دسترسی محدودی به مراکز تحت کنترل دولت دارد و فعالیت‌ها تنها محدود به ارسال کمک‌های اولیه یا سرشماری می‌شود. از آن سو مقامات دولتی لیبی از آژانس شکایت می‌کنند که حضورشان به اندازه کافی موثر نیست. عبدالناصر عزام، نائب رئیس بخش امور مهاجران وزارت کشور لیبی می‌گوید پناهجویانی از سومالی و اتیوپی برای یک تا دو سال در این مراکز نگهداری می‌شوند و بعد از این مدت انتظار و امید، ناگهان آژانس به آنها می‌گوید که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده است. در اکتبر سال گذشته یک پناهجوی اهل سومالی که دو سال در یکی از این مراکز بود پس از مطلع شدن از رد تقاضای پناهندگی‌، خود را به آتش کشید و درگذشت.

هشدار نماینده ویژه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مبنی بر «افراط در رویای مهاجرت» با انتقادات شدید مواجه شده است وضعیت در مراکز نگهداری یورونیوز از ۴ مرکز نگهداری به نام‌های قصر بن قشیر، زنتان، الزاویه و ابوسلیم بازدید کرده است تا کیفیت این مراکز را ارزیابی کند. در قصربن قشیر که در حومۀ طرابلس واقع است، در آوریل گذشته ۱۲ پناهجو در اثر شلیک نگهبانان مجروح شدند و شماری نیز درگذشتند. این در حالی بود که آژانس پناهندگان ابتدا به ساکن اعلام کرد شلیک‌ها «تیر هوایی» بوده است. اعتبار این گزارش سازمان ملل پس از آن با گزارش سازمان‌های عفو بین الملل و پزشکان بدون مرز زیر سوال رفت. در »زنتان» که آن را بدترین مرکز نگهداری می‌دانند، در تابستان ۲۰۱۹ میلادی حدود ۷۰۰ نفر مهاجر بشدت گرسنه روی هم ریخته شده بودند و۲۲ نفر در اثر گرسنگی و سل در این مراکز درگذشتند.

گزارشگر ارشد حقوق بشر سازمان ملل شرایط این مرکز را «غیرانسانی و تحقیرآمیز» خوانده است، با این حال کمتر کاری برای پناهجویان حاضر در این مرکز انجام شده است. سوءتغذیه شدید و بیماری هایی همچون سل جان مهاجران را در لیبی تهدید می کند Sara Creta بیشتر بخوانید: .