لیبی, گزارش هایی از لیبی, پناهندگان, سازمان ملل متحد, بحران مهاجرت, مهاجرت غیر قانونی

لیبی, گزارش هایی از لیبی

چشم پوشی آژانس پناهندگان سازمان ملل از نقض گستردۀ حقوق مهاجران در لیبی

🎥از تجاوز تا قاچاق انسان؛ چشم پوشی آژانس پناهندگان سازمان ملل از نقض گستردۀ حقوق مهاجران در لیبی

05/10/2019 05:54:00 ب.ظ

🎥از تجاوز تا قاچاق انسان؛ چشم پوشی آژانس پناهندگان سازمان ملل از نقض گستردۀ حقوق مهاجران در لیبی

کمپ «الزاویه» لیبی که آژانس پناهندگان در آنجا عمل می‌کند، به دست گروه شبه‌نظامی بدنام تیپ النصر گردانده می‌شود که رهبرش محمد کچلف، به دلیل قاچاق انسان در لیست تحریم شورای امنیت قرار دارد.

روز ۳ اکتبر از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به عنوان روز «یادبود و بزرگداشت همه قربانیان مهاجرت و ترویج آگاهی و تقویت همبستگی» نامگذاری شده است.همزمان با انتشار گزارش‌های نگران‌کننده از وضعیت مهاجران در لیبی، لیلو موننتالتو مونلا خبرنگار بخش ایتالیایی یورونیوز به این کشور رفت تا اقدامات آژانس پناهندگان سازمان ملل را در جایی که ده‌ها هزار پناهجو به امید رفتن به اروپا در کمپ‌های موقت زندگی می‌کنند، بررسی کند.

برای حل مشکلات خوزستان حتی یک روز هم معطل نخواهیم شد روحانی: اگر قانون مجلس نبود، تحریم ها قبل عید برداشته می شد آیت‌الله رئیسی: مردم خوزستان دِین خود را به انقلاب و امنیت کشور ادا کرده‌اند/ آغاز بررسی مسائل و تدوین برنامه برای خوزستان- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

امروز در لیبی نام بیش از ۵۰ هزار مهاجر و پناهجو توسط سازمان ملل به ثبت رسیده است. اکثر آنان معادل ۹۱ درصد، در مناطق شهری اسکان داده شده‌اند در حالی که تخمین زده می‌شود ۴۶۷۳ نفر دیگر در ۲۶ تا ۳۰ مرکز نگهداری به سر می‌برند؛ مراکزی که اغلب به دست گروه‌های بدون مجوز گردانده می‌شوند و نقض حقوق بشر در آن‌ها، از تجاوز گرفته تا قاچاق انسان، موضوعی روزمره است.

برای مثال کمپ «الزاویه» که آژانس پناهندگان در آنجا عمل می‌کند، به دست گروه شبه نظامی بدنام تیپ النصر گردانده می‌شود که رهبرش محمد کچلف، به دلیل قاچاق انسان در لیست تحریم شورای امنیت قرار دارد.گروه‌های حقوق بشری و نهادهای مردمی از سازمان ملل انتقاد می‌کنند که درباره اقدامات خود در لیبی و وضعیت این مراکز نگهداری پاسخگو نیست. این در حالی است که چارلی یاکسلی، سخنگوی آژانس پناهندگان می‌گوید دسترسی سازمان به مراکز نگهداری محدود است زیرا این مراکز توسط مقامات لیبی مدیریت می‌شوند و کار زیادی از دست این سازمان برنمی‌آید. headtopics.com

آژانس پناهندگان سازمان ملل یکی از مسئولیتهای خود را تخلیه مهاجران به خارج از لیبی و یک کشور ثالث تعریف کرده است. اما با آمار فعلی انتقال و اسکان ۲ هزار پناهجو در سال، حدود ۳۰ سال طول خواهد کشید تا همه پناهجویان ثبت شده سامان یابند؛ آن هم در صورتی که پناهجوی دیگری اضافه نشود.

مسئله دیگر آن است که سیاست‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا، ترجیح آسیب‌پذیرها یعنی زنان و خانواده‌ها و افراد زیر سن قانونی است. اسکان مردان جوان حتی اگر از نظر سیاسی در کشورشان تحت تعقیب باشند، تقریبا غیرممکن است.مشکل دیگر آژانس کارمندانش است. آژانس برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از ۱۰۰ کارمند محلی در لیبی استفاده می‌کند. امری که باعث شده افراد فاقد صلاحیت مسئول اموری شوند که از آنها سر در نمی‌آورند. دولت مستقر لیبی در طرابلس هم در این مسئله از خود رفع مسئولیت می‌کند و می‌گوید اداره امور به دست سازمان ملل است و دولت دخالتی در آن ندارد.

یک عضو سابق آژانس پناهندگان سازمان ملل در لیبی که نخواست نامش فاش شود دراین باره به یورونیوز گفت این شعبۀ آژانس از حیث فساد، ناکارآمدی و انفعال بدترین در منطقه است.عکسی از درون سلولی در یک مرکز نگهداری مهاجران در لیبیSara Cretaیک گزارش داخلیِ درز کرده، چندی پیش نشان داد که این مرکز ۵۰ هزار دلار هزینه خرید ۸ لپ تاپ کرده یا ۲۰۰ هزار دلار پول بلیط به دو آژانس مسافربری داده است بدون اینکه شفاف باشد چطور این آژانس‌ها انتخاب شده‌اند و به چه دلیل این هزینه‌ها پرداخت شده است.

از طرف دیگر منتقدان آژانس را متهم می‌کنند که سیاست‌هایش بیش از آنکه در راستای حقوق پناهجویان باشد در راستای سیاست دولت‌هاست. برای مثال این باور وجود دارد که بخشی از سیاست‌های محافظه‌کارانه آژانس پناهندگان، در نتیجۀ بیم قطع بودجۀ خود توسط آمریکا یا اتحادیه اروپا اتخاذ می‌شود. headtopics.com

سازمان زندان‌ها: با عوامل اعزام بکتاش آبتین برخورد شد | DW | 22.07.2021 ژنرال مارک میلی: طالبان به دنبال تسلط بر کل افغانستان است کانون مدافعان حقوق بشر: حکم اعدام دو زندانی عقیدتی در ایران تایید شد

در واقع هرچند شرکت‌های تجاری همچون مایکروسافت و نایک همچنین سازمان‌های مردم نهاد کمک‌هایی به آژانس پناهندگان می‌کنند، با این حال آمریکا با تامین ۴۰ درصد از بودجه این سازمان، یک تنه بزرگترین کشور حامی آژانس در جهان است. ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار به این سازمان کمک کرده است که رقمی تاریخی محسوب می‌شود. این در حالی است که مابقی کشورها کمابیش تعهدات خود را نادیده می‌گیرند، امری که آژانس از سال ۱۹۵۱ میلادی به این سو با آن درگیر بوده است.

پناهجویان روی پارچه‌ای نوشته بودند: ما قربانیان آژانس پناهجویان سازمان ملل هستیم.اتحادیه اروپا، سازمان ملل و سرنوشت پناهجویانمنتقدان می‌گویند نیاز آژانس پناهجویان سازمان ملل به بودجه اتحادیه اروپا باعث شده است تا از بار انتقادی این سازمان که متضمن استقلال آن بود کاسته شود و در عوض سیاست‌های همسو با سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه در دستور کار قرار گیرد.

علیرغم اینکه اتحادیه اروپا در قراردادی با گارد ساحلی لیبی بخشی از هزینه‌های ساماندهی پناهجویان را تامین می‌کند، با این حال نظارتی بر وضعیت پناهجویان اعمال نمی‌شود. بسیاری از مهاجران در گفتگو با یورونیوز از رواج شکنجه و تجاوز در مراکز نگهداری گفته‌اند.

چارلی یاکسلی، یک مقام آژانس پناهندگان سازمان ملل در توضیح چرایی انفعال سازمان ملل در این‌باره می‌گوید که سازمان ملل دسترسی محدودی به مراکز تحت کنترل دولت دارد و فعالیت‌ها تنها محدود به ارسال کمک‌های اولیه یا سرشماری می‌شود.از آن سو مقامات دولتی لیبی از آژانس شکایت می‌کنند که حضورشان به اندازه کافی موثر نیست. headtopics.com

عبدالناصر عزام، نائب رئیس بخش امور مهاجران وزارت کشور لیبی می‌گوید پناهجویانی از سومالی و اتیوپی برای یک تا دو سال در این مراکز نگهداری می‌شوند و بعد از این مدت انتظار و امید، ناگهان آژانس به آنها می‌گوید که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده است. در اکتبر سال گذشته یک پناهجوی اهل سومالی که دو سال در یکی از این مراکز بود پس از مطلع شدن از رد تقاضای پناهندگی‌، خود را به آتش کشید و درگذشت.

هشدار نماینده ویژه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مبنی بر «افراط در رویای مهاجرت» با انتقادات شدید مواجه شده استوضعیت در مراکز نگهدارییورونیوز از ۴ مرکز نگهداری به نام‌های قصر بن قشیر، زنتان، الزاویه و ابوسلیم بازدید کرده است تا کیفیت این مراکز را ارزیابی کند.

خوزستان؛ اختلال در اینترنت و راهکارهای 'ضربتی' مسئولان | DW | 22.07.2021 آنگلا مرکل شهروندان آلمان را به واکسیناسیون هر چه بیشتر ترغیب کرد | DW | 22.07.2021 ناآرامی در گناوه و دشتستان صحت ندارد

در قصربن قشیر که در حومۀ طرابلس واقع است، در آوریل گذشته ۱۲ پناهجو در اثر شلیک نگهبانان مجروح شدند و شماری نیز درگذشتند. این در حالی بود که آژانس پناهندگان ابتدا به ساکن اعلام کرد شلیک‌ها «تیر هوایی» بوده است. اعتبار این گزارش سازمان ملل پس از آن با گزارش سازمان‌های عفو بین الملل و پزشکان بدون مرز زیر سوال رفت.

در »زنتان» که آن را بدترین مرکز نگهداری می‌دانند، در تابستان ۲۰۱۹ میلادی حدود ۷۰۰ نفر مهاجر بشدت گرسنه روی هم ریخته شده بودند و۲۲ نفر در اثر گرسنگی و سل در این مراکز درگذشتند.گزارشگر ارشد حقوق بشر سازمان ملل شرایط این مرکز را «غیرانسانی و تحقیرآمیز» خوانده است، با این حال کمتر کاری برای پناهجویان حاضر در این مرکز انجام شده است.

سوءتغذیه شدید و بیماری هایی همچون سل جان مهاجران را در لیبی تهدید می کندSara Creta ادامه مطلب: euronews فارسی »

«قهرمان» اصغر فرهادی در مسیر نخل طلا

«قهرمان» تازه‌ترین فیلم سینمایی ساخته شده به کارگردانی اصغر فرهادی، به تازگی در بخش رقابتی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن به نمایش گذاشته شد. امید می‌رود که «قهرمان» یکی از نامزدهای جدی برای دریافت جایزه نخل طلا باشد.

It’s everywhere. The US is not getting news from other countries. We are worse than the USSR was. Except for CNNnewsroom AC360 should be watched daily. He and DanRather know what’s going on. Right on PearlJam get MikeMcCreadyPJ out of there. Sorry I had to embarrass y’all

زوج استرالیایی در ایران آزاد شدند، دانشجوی بازداشت شده ایرانی در استرالیا آزاد شدوزیر امور خارجه استرالیا تائید کرده که ایران دو شهروند این کشور را که سه ماه در بازداشت بودند، آزاد کرده است. در همین حال منابع ایرانی از آزادی رضا دهباشی، دانشجوی ایرانی بازداشت شده در استرالیا خبر داده‌اند. مقام‌های ایران و استرالیا در باره آزادی هم‌زمان این افراد هنوز اظهارنظر نکرده‌اند. مبادله با رضا دهباشی فیک نیوز بی ناموس وطن پرستان جهان بزودی شما رو له خواهند کرد ولکام تو امپراطوری کورش بزرگ

سرقت‌های خرد توسط معتادان متجاهر؛ بزرگترین مشکل در تهران/ فراوانی پایین جرائم جنایی در پایتخترییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه بیشتر جرائم در صحنه جرم کشف می‌شوند، گفت: بزرگترین مشکل ما در تهران سرقت‌های خرد است که توسط معتادان متجاهر انجام می‌شود.

12هزار کودک در جنگ‌های سه سال اخیر در افغانستان کشته و زخمی شدند سازمان ملل متحد پنج‌شنبه 3 اکتبر اعلام کرد که در جنگ‌های سه سال پسین در افغانستان، بیش از 12000 کودک

دو زندانی استرالیایی در ایران و یک زندانی ایرانی در استرالیا آزاد شدندیک تبعه استرالیایی دیگر به نام کایلی مور گیلبرت با پرونده «جاسوسی و امنیتی» هنوز در ایران زندانی است. به به چ گروگانگيري اين ج. ا يعنى يه ايرانى مى ارزه به دو تا اجنبى،آرمان هاى انقلاب داره به ثمر ميرسه گروگانگیری شاخ و دم نداره. چشم فاطمه مرکل و زینب موگرینی روشن.

انفجار موتر بمب گذاری شده در ولایت غزنی در جنوب افغانستاندفتر مطبوعاتی والی غزنی افغانستان شنبه 5 اکتبر تایید کرد، در نتیجه انفجار یک موتر بمب گذاری شده در

نعمت احمدی: جداسازی سازمان زندان‌ها از قوه قضاییه آن را در مقابل مجلس پاسخگو می‌کندنعمت احمدی‌، وکیل پایه‌یک دادگستری، گفت: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین شیوه اداره این است که دادستانی زیرمجموعه قوه مجریه باشد. حالا تا دادستانی ما جزو قوه مجریه شود، راه طولانی در پیش داریم. اما بهتر است که سازمان زندان‌ها زیر مجموعه قوه مجریه باشد.