شبکه های اجتماعی, دونالد ترامپ, علی خامنه‌ای, توئیتر, سانسور, آزادی بیان

شبکه های اجتماعی, دونالد ترامپ

چرا ترامپ نه، خامنه‌ای آری؟ واکنش‌ها به بسته شدن توییتر رئیس جمهوری آمریکا

چرا ترامپ نه، خامنه‌ای آری؟ واکنش‌ها به بسته شدن توییتر رئیس جمهوری آمریکا

10/01/2021 02:50:00 ب.ظ

چرا ترامپ نه، خامنه‌ای آری؟ واکنش‌ها به بسته شدن توییتر رئیس جمهوری آمریکا

منتقدان هژمونی بخش خصوصی در جهان غرب می‌گویند این مورد شاهدی بر مدعای آنان است زیرا نشان می‌دهد که یک فرد یا گروهی از افراد با بهره‌گیری از سرمایه و تشکیلات متعلق به خودشان، ارزش‌های دموکراتیک جهان‌شمول را به چالش می‌کشند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندیدکاربران دیگری نیز با این توضیح که ترامپ پس از واقعه اشغال کنگره به دست هوادارانش، در حال تشویق و ترویج خشونت و دادن اطلاعات گمراه کننده است، از اقدام توییتر حمایت کردند. آنها می‌گویند همرسان شدن حرف‌های ترامپ به صورت گسترده و بدون راستی‌آزمایی و ممیزی تنها به انتشار اخبار جعلی و سوء استفاده از جایگاه ریاست جمهوری برای مطامع شخصی کمک می‌کند و بنابراین مصداق آزادی بیان نیست.

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه باید در تاریخ گفته شود چه مصائبی بر دولت دوازدهم نازل شد عذرخواهی ورزشکار کره‌ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی

خود ترامپ،«دموکرات‌ها و چپ‌های رادیکال»را در بسته شدن حساب توییترش مقصر می‌داند و هوادارانش نیز انگشت اتهام را به سوی چهره‌های مطرح دموکرات، از جمله باراک و میشل اوباما و جو بایدن نشانه رفتند. هیلاری کلینتون، نامزد دوره قبلی ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات که چهار سال پیش از ترامپ خواسته بود حساب توییترش را ببندد، اکنون از رویداد ابراز خرسندی کرده است.

یک استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه کارولینای شمالی به نام شانون مک گرگور روز شنبه گفت که هدف از اقدام توییتر در بستن حساب کاربری ترامپ احتمالا «جلب رضایت» دولت جدید آمریکا بوده است.اعتراض‌ها در خارج از آمریکااعتراض به بسته شدن توییتر ترامپ در خارج از آمریکا نیز دیده شد. آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک تصمیم توییتر برای تعلیق حساب ترامپ را محکوم کرد و گفت که چنین «سانسوری» را نمی‌توان برای کسی اعمال کرد. headtopics.com

اما در میان چهره‌های معروف خارج از آمریکا، آلکسی ناوالنی، رهبر تبعیدی اپوزیسیون روسیه نیز از جمله منتقدان جدی اقدام توییتر بوده است. او در صفحه توییتر خود نوشت: «به نظر من این اقدام یک سانسور بی‌پیشینه است.»او گفته است: «دشمنان آزادی بیان در سراسر جهان از جمله در روسیه از این اقدام سوء استفاده کرده و هر بار که بخواهند کسی را ساکت کنند، می‌گویند این امر رایجی است و حتی حساب کاربری ترامپ هم بسته شده است.»

وی در رشته توییت خود هم‌چنین نوشته است: «گر چه توییتر یک شرکت خصوصی است، اما در روسیه و چین نمونه‌های متعددی از چنین کمپانی‌های خصوصی مشاهده کرده‌ایم که به بهترین دوستان دولت بدل شده‌اند.»ناوالنی می‌افزاید: «به من نگویید که او (ترامپ) مقررات توییتر را نقض کرده. خود من سال‌هاست که به طور روزانه پیام‌های تهدید مرگ دریافت می‌کنم اما توییتر حساب هیچ کسی را نبسته است (نه به این دلیل که من خبر نداده‌ام).»

چرا ترامپ نه، دیگران آری؟موضوع رویکرد دوگانه توییتر در رواداری یا تحدید آزادی بیان نیز به بحث داغ کارشناسان، کنشگران، چهره‌های سیاسی و کاربران فضای مجازی بدل شده است.آلکسی ناوالنی در همان رشته توییت می‌نویسد: «قاتلان خونسردی چون پوتین و نیکلاس مادورو، دروغگوها و دزدانی چون دیمیتری مدودف حساب توییتری دارند.»

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنیدوی با متهم کردن توییتر به سانسور نوشته است: «آنهایی که وجود کووید۱۹ را انکار کردند، آزادانه در فضای توییتر می‌چرخند و ارتباط برقرار می‌کنند. حرف‌های آنها جان هزاران نفر را گرفته است، اما این ترامپ است که حساب کاربری‌اش آشکارا و برای خودنمایی بسته می‌شود. این اقدامات گزینشی نشان می‌دهد که این کار در حقیقت نوعی سانسور بوده است.» headtopics.com

دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند نیروهای دولتی افغانستان برای سومین روز در نزدیکی هرات با طالبان درگیر شدند

چرا ترامپ نه، خامنه‌ای آری؟این موضوع که توییترِ رئیس جمهوری یک کشور دموکراتیک مانند آمریکا بسته شده و توییترِ رهبر یک کشور متهم به نقض آزادی بیان مانند ایران همچنان باز است، خود به بحث تازه‌ای در شبکه‌های اجتماعی به ویژه نزد کاربران ایرانی دامن زده است.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا از این رویکرد دوگانه توییتر در این زمینه انتقاد کرده و ضمن «اشتباه‌» خواندن حذف حساب ترامپ گفته است: «آیت‌الله‌ها می‌توانند توییت کنند، اما دونالد ترامپ نمی‌تواند. این خودش گویاست که چه کسانی اداره توییتر را بر عهده دارند.»

یک سناتور جمهوری‌خواه دیگر آمریکا به نام دریک اسکات نیز با انتقاد از بسته شدن حساب توییتر دونالد ترامپ گفته این در حالی است که توییتر «به چینی‌ها اجازه می‌دهد آشکارا در مورد نسل‌کشی رجز بخوانند و آیت‌الله (خامنه‌ای) درباره حذف اسرائیل از روی نقشه صحبت کند».

نظیر این انتقاد در اروپا نیز مطرح شده است. «می‌یر حبیب»، نماینده و نایب رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه در توییتی نوشته است: «خامنه‌ای که قادر است نسل‌کشی کند، ملت خودش را می‌کشد، همجنس‌گرایان را به دار می‌آویزد و زنان زناکار را شلاق می‌زند، می‌تواند آزادانه توییت کند اما دهان دونالد ترامپ را بسته و او را حذف کرده‌اند! خودتان ببینید در دنیای توییتر و فیسبوک چه خبر است!» headtopics.com

البته توییتر تا کنون در مورد علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز محدودیت‌های نادری اعمال کرده است. در همان روز بسته شدن حساب کاربری ترامپ، توییتر ادعای رهبر ایران درباره واکسن‌های کووید۱۹ ساخت آمریکا و بریتانیا را از حساب‌های کاربری او به زبان‌های انگلیسی، عربی، اسپانیایی، روسی و فرانسوی حذف کرد.

بستن حساب خامنه‌ای، آری یا نه؟در میان کاربران ایرانی توییتر، به جز طرفداران ایرانی دونالد ترامپ، بسیاری دیگر از افراد، حتی منتقدان ترامپ نیز نظیر چنین انتقادی را در مورد تصمیم توییتر به بستن حساب او و باز نگاه داشتن حساب خامنه‌ای مطرح کرده‌اند.مسیح علینژاد، کنشگر ایرانی مقیم خارج از کشور با به راه انداختن کارزاری در توییتر خواستار بسته شدن حساب کاربری علی خامنه‌ای به مانند حساب ترامپ شده است. او می‌نویسد: «چرا ترامپ را در توییتر محدود می‌کنند اما خامنه‌ای که توییتر را برای ۸۰ میلیون نفر فیلتر کرده و خودش از توییتر برای فرمان کشتار مردم استفاده می‌کند، آزاد است؟»

وزیر دفاع :دشمنان در تلاش برای تخریب ارزش ها و فرهنگ هستند شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim جلال ستاری از دنیا رفت

موافقان کارزار علینژاد می‌گویند ابعاد رفتارها و رویکردهای سرکوب‌گرانه رهبر جمهوری اسلامی از سیاست‌های ترامپ بدتر بوده و قابل قیاس نیست و اگر فرسته‌های ترامپ مصداق نقض آزادی بیان باشد، مطالب خامنه‌ای نیز حتما در این دسته جای می‌گیرد و حساب او هم باید بسته شود.

با این حال برخی از کاربران ضمن انتقاد از بسته شدن حساب کاربری ترامپ، بر این باورند که بسته شدن توییتر خامنه‌ای هم همان حکم را دارد و منطبق با اصل آزادی بیان نیست.برخی دیگر از کاربران ایرانی از جهت دیگری رویکرد توییتر به حساب‌های دو رهبر سیاسی را نگریسته‌اند.

ادعای تقلب در انتخابات؛ خروج حامیان ترامپ از فیس بوک وتوییتر وکوچ آنها به پارلرداریوش محمدپور، تحلیل‌گر ایرانی مقیم بریتانیا با اشاره تلویحی به این که خامنه‌ای برای اظهار مطالب خود به توییتر وابسته نیست، می‌نویسد: «فرق توييتر ترامپ با خامنه‌ای در این است که برای خامنه‌ای تويیتر نباشد کل رسانه‌های ايران تا کمر خم می‌شوند و صد برابر نشرش می‌کنند. برای ترامپ وضع اين‌طور نيست. پوستش کنده می‌شود تا صدایش شنيده شود. در عوض بستن تويیتر اولی يعنی بسته شدن دهان مخاطب برای کل‌کل با او! خود دانيد!»

پرونده توییتر ترامپ تقریبا همزمان با دوران ریاست جمهوری‌اش به پایان رسید. او که مهمترین تصمیمات سیاسی و عزل و نصب‌های دولتش را در توییتر اعلام می‌کرد، حالا از قصد خود برای ایجاد یک رسانه اجتماعی جدید خبر داده است. اما تصمیم تاریخی توییتر در حذف حساب او در واقع چرخشگاه مهمی در تاریخ شبکه‌های اجتماعی به حساب می‌آید زیرا موضوع آزادی بیان و سانسور را بیش از هر زمان دیگری وارد فضای پرچالش مجازی کرده است.

علی خامنه‌ای نیز با تمام محدودیت‌هایی که تحت رهبری او برای آزادی بیان شهروندان ایرانی وجود دارد، همچنان در مطبوعات و رادیو تلویزیون ایران و تقریبا بدون هیچ مانعی در فاضی مجازی مطالب خود را بیان می‌کند. ادامه مطلب: euronews فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

چرا ترامپ آری خامنه ای نه ؟ درستش اینه چون ترامپ خیسی هست نمی خواد هزینه بکنه ولی حضرت آقا دست و دلبازه کمک مالی میکنه به تویتر چون خامنه ای برد ترامپ باخت خامنه ای مرده عشق و ترامپ نامرد زورگو عوضی زیرنقاب پرستوی توییتر کرکس لاشخور عاشق جمجمه واستخوان هست ؟ جایگاه عقاب ترامپ میان لاشخوران نیست مجبورشود کرکس راشکارمیکند؟ شما چطور 🔥💩👊🏻جاویدشاه🌹🌹🌹

خوب با ابروی یورو نیوز بازی میکنید .. سردبیر خبرتون داره گند میزنه تو اعتبارتون دليل واقعيش اينه تويتر ميگه: ما هم خامنه ای دشمن خود میدونیم اما چکار میشه کرد که ادب و معرفت این بزرگوار‌دست ما فلج کرده اما همه ما از روز اول میدانستیم که ترامپ یه شخص جاکش و نسناسی بیش نیست اما ۴ سال بر همه روسواییهایی که در دنیا کرد پوشوندیم تا اینکه آبروی خودمون هم ریخت

چون خامنه ی قدرتی برای از بین بردن دنیا نداره ولی ترامپ داشت و داره فعلا چرا آخه اینطور دیوانه وار تیتر می زنی؟ بین رهبر فرهیخته ما با ترامپ دیوانه خیلی فرقه. واكسن_میسازیم واکسن_مطمئن_میسازیم مرد_میدان سردار_سلیمانی همه این حرفها دروغه افلیج خبیث و پلید میخواد مردم ایران از بین بروند و بیشتر بر سر قدرت بماند ، همین و بس !!!!

چون این یکی نوکر ملکه است و اون یکی نه

سنای آمریکا ترامپ را از اتهام به تحریک هوادارانش به شورش تبرئه کردمجلس سنای آمریکا روز شنبه 13 فوریه دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را از اتهام تحریک هوادارانش دنیا که نیست طویلست

2نفر بودند که در آغاز، همه ازشان تعریف میکردند و بهشان بال و پر میدادند، اما 2نفر راجع به آنها اخطار دادند. -اولین کسی که راجع به ترامپ هشدار داد، رهبر ایران بود. -حدود 40 سال پیش اولین کسی که راجع به صدام هشدار داد و او را دیوانه خواند، امام خمینی بود. زمان اثبات کرد. خاک بر سرت با این مقایسه. احمق! یک فرد خداترس که تمام توان و آبرویش را برای مبارزه با ترامپ وحشی گذاشت تا نه تنها ملتش بلکه کل دنیا با عدم انتخاب این فرد متوحش توسط آمریکاییها آسیب نبینند را با یک قمارباز قیاس میکنید؟یادتون رفته ترامپ که امروز به او سنگ می زنید تا دیروز برای تحریم ما حلوا حلوایش میکردید؟

از زبان جک جهادی و بایدنی های قرمساق داری توییت میکنی،!؟

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.

افشاگری نیویورک‌تایمز از ابعاد واقعی ابتلای ترامپ به کرونا | DW | 12.02.2021به نوشته یک نشریه آمریکایی ابتلای دونالد ترامپ به بیماری کووید۱۹ بسیار شدیدتر از آن چیزی بوده که قبلا اعلام شد. این نشریه می‌گوید میزان اکسیژن خون ترامپ پیش از انتقال به بیمارستان شدیدتر از اعلام کاخ سفید کاهش یافته بود. مزخرف محضه. ترامپ اصلا کرونا نگرفته بود دروغ میگن. توجه به دروغ اینا نکنین ایرانیها تازه دارند میفهمند از کجا میخورند که نتوانسته اند از رژبم رد شوند. اروپا با مدیای فارسی و خبرنگارهایی که در وزارت ارشاد اسلامی رژیم دست نشانده اش ترخیص شده اند و بهمراه فسیلهای توده ای و مصدقی این مانع هستند. ایرانی فهمیده نیرو مزدور در آغوشش است یعنی در اروپا. وقتشه🎯

پاسخ فائزه هاشمی به برادرش: کسانی خطرناک‌تر از ترامپ کشور را تا مرز تلاشی پیش برده‌انددر خانواده هاشمی اگر یک مرد باشد اونم فائزه هاشمی است این خانواده هم شریک جرمند آره 'کسانی' چون خودت.

تنش‌ در اردوگاه جمهوریخواهان پس از استیضاح ترامپ با نیم نگاهی به انتخابات ۲۰۲۲ دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا گفته است که حزب جمهوریخواه تا زمانی که میچ مک کانل رهبری حزب در مجلس سنا را برعهده دارد «محترم و قدرتمند» نخواهد بود.