چرا ترامپ نه، خامنه‌ای آری؟ واکنش‌ها به بسته شدن توییتر رئیس جمهوری آمریکا

10/01/2021 02:50:00 ب.ظ

چرا ترامپ نه، خامنه‌ای آری؟ واکنش‌ها به بسته شدن توییتر رئیس جمهوری آمریکا

شبکه های اجتماعی, دونالد ترامپ

چرا ترامپ نه، خامنه‌ای آری؟ واکنش‌ها به بسته شدن توییتر رئیس جمهوری آمریکا

منتقدان هژمونی بخش خصوصی در جهان غرب می‌گویند این مورد شاهدی بر مدعای آنان است زیرا نشان می‌دهد که یک فرد یا گروهی از افراد با بهره‌گیری از سرمایه و تشکیلات متعلق به خودشان، ارزش‌های دموکراتیک جهان‌شمول را به چالش می‌کشند.

خود ترامپ،یک استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه کارولینای شمالی به نام شانون مک گرگور روز شنبه گفت که هدف از اقدام توییتر در بستن حساب کاربری ترامپ احتمالا «جلب رضایت» دولت جدید آمریکا بوده است.اما در میان چهره‌های معروف خارج از آمریکا، آلکسی ناوالنی، رهبر تبعیدی اپوزیسیون روسیه نیز از جمله منتقدان جدی اقدام توییتر بوده است. او در صفحه توییتر خود نوشت: «به نظر من این اقدام یک سانسور بی‌پیشینه است.»

ناوالنی می‌افزاید: «به من نگویید که او (ترامپ) مقررات توییتر را نقض کرده. خود من سال‌هاست که به طور روزانه پیام‌های تهدید مرگ دریافت می‌کنم اما توییتر حساب هیچ کسی را نبسته است (نه به این دلیل که من خبر نداده‌ام).»آلکسی ناوالنی در همان رشته توییت می‌نویسد: «قاتلان خونسردی چون پوتین و نیکلاس مادورو، دروغگوها و دزدانی چون دیمیتری مدودف حساب توییتری دارند.»

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

چرا ترامپ آری خامنه ای نه ؟ درستش اینه چون ترامپ خیسی هست نمی خواد هزینه بکنه ولی حضرت آقا دست و دلبازه کمک مالی میکنه به تویتر چون خامنه ای برد ترامپ باخت خامنه ای مرده عشق و ترامپ نامرد زورگو عوضی زیرنقاب پرستوی توییتر کرکس لاشخور عاشق جمجمه واستخوان هست ؟ جایگاه عقاب ترامپ میان لاشخوران نیست مجبورشود کرکس راشکارمیکند؟ شما چطور 🔥💩👊🏻جاویدشاه🌹🌹🌹

خوب با ابروی یورو نیوز بازی میکنید .. سردبیر خبرتون داره گند میزنه تو اعتبارتون دليل واقعيش اينه تويتر ميگه: ما هم خامنه ای دشمن خود میدونیم اما چکار میشه کرد که ادب و معرفت این بزرگوار‌دست ما فلج کرده اما همه ما از روز اول میدانستیم که ترامپ یه شخص جاکش و نسناسی بیش نیست اما ۴ سال بر همه روسواییهایی که در دنیا کرد پوشوندیم تا اینکه آبروی خودمون هم ریخت

چون خامنه ی قدرتی برای از بین بردن دنیا نداره ولی ترامپ داشت و داره فعلا چرا آخه اینطور دیوانه وار تیتر می زنی؟ بین رهبر فرهیخته ما با ترامپ دیوانه خیلی فرقه. واكسن_میسازیم واکسن_مطمئن_میسازیم مرد_میدان سردار_سلیمانی همه این حرفها دروغه افلیج خبیث و پلید میخواد مردم ایران از بین بروند و بیشتر بر سر قدرت بماند ، همین و بس !!!!

چون این یکی نوکر ملکه است و اون یکی نه

سنای آمریکا ترامپ را از اتهام به تحریک هوادارانش به شورش تبرئه کردمجلس سنای آمریکا روز شنبه 13 فوریه دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را از اتهام تحریک هوادارانش دنیا که نیست طویلست

2نفر بودند که در آغاز، همه ازشان تعریف میکردند و بهشان بال و پر میدادند، اما 2نفر راجع به آنها اخطار دادند. -اولین کسی که راجع به ترامپ هشدار داد، رهبر ایران بود. -حدود 40 سال پیش اولین کسی که راجع به صدام هشدار داد و او را دیوانه خواند، امام خمینی بود. زمان اثبات کرد. خاک بر سرت با این مقایسه. احمق! یک فرد خداترس که تمام توان و آبرویش را برای مبارزه با ترامپ وحشی گذاشت تا نه تنها ملتش بلکه کل دنیا با عدم انتخاب این فرد متوحش توسط آمریکاییها آسیب نبینند را با یک قمارباز قیاس میکنید؟یادتون رفته ترامپ که امروز به او سنگ می زنید تا دیروز برای تحریم ما حلوا حلوایش میکردید؟

از زبان جک جهادی و بایدنی های قرمساق داری توییت میکنی،!؟

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.

افشاگری نیویورک‌تایمز از ابعاد واقعی ابتلای ترامپ به کرونا | DW | 12.02.2021به نوشته یک نشریه آمریکایی ابتلای دونالد ترامپ به بیماری کووید۱۹ بسیار شدیدتر از آن چیزی بوده که قبلا اعلام شد. این نشریه می‌گوید میزان اکسیژن خون ترامپ پیش از انتقال به بیمارستان شدیدتر از اعلام کاخ سفید کاهش یافته بود. مزخرف محضه. ترامپ اصلا کرونا نگرفته بود دروغ میگن. توجه به دروغ اینا نکنین ایرانیها تازه دارند میفهمند از کجا میخورند که نتوانسته اند از رژبم رد شوند. اروپا با مدیای فارسی و خبرنگارهایی که در وزارت ارشاد اسلامی رژیم دست نشانده اش ترخیص شده اند و بهمراه فسیلهای توده ای و مصدقی این مانع هستند. ایرانی فهمیده نیرو مزدور در آغوشش است یعنی در اروپا. وقتشه🎯

پاسخ فائزه هاشمی به برادرش: کسانی خطرناک‌تر از ترامپ کشور را تا مرز تلاشی پیش برده‌انددر خانواده هاشمی اگر یک مرد باشد اونم فائزه هاشمی است این خانواده هم شریک جرمند آره 'کسانی' چون خودت.

تنش‌ در اردوگاه جمهوریخواهان پس از استیضاح ترامپ با نیم نگاهی به انتخابات ۲۰۲۲ دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا گفته است که حزب جمهوریخواه تا زمانی که میچ مک کانل رهبری حزب در مجلس سنا را برعهده دارد «محترم و قدرتمند» نخواهد بود.

منتقدان حدف حساب ترامپ می‌گویند مسئولان شرکت توییتر از این موضوع که توییتر رسانه محبوب او بوده سوء استفاده کرده و در واقع مهم‌ترین راه انتقال پیام‌های او را بسته‌اند.به شورش تبرئه کرد.به گزارش ایسنا، در نامه جمعی از نمایندگان خطاب به قالیباف آمده است: «جناب آقای دکتر قالیباف  ریاست محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان؛ همانطور که مستحضرید یکی از شعارهای مجلس یازدهم شفافیت بوده است.اکتبر سال گذشته و کمتر از یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ایالات متحده اعلام شد که رئیس جمهوری وقت آمریکا، دونالد ترامپ به کرونا مبتلا شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید کاربران دیگری نیز با این توضیح که ترامپ پس از واقعه اشغال کنگره به دست هوادارانش، در حال تشویق و ترویج خشونت و دادن اطلاعات گمراه کننده است، از اقدام توییتر حمایت کردند. آنها می‌گویند همرسان شدن حرف‌های ترامپ به صورت گسترده و بدون راستی‌آزمایی و ممیزی تنها به انتشار اخبار جعلی و سوء استفاده از جایگاه ریاست جمهوری برای مطامع شخصی کمک می‌کند و بنابراین مصداق آزادی بیان نیست. این دادگاه به درخواست دمکرات‌ها تشکیل شده بود آنها ترامپ را به تحریک هوادارانش در حمله خونین به ساختمان كنگره متهم کرده بودند. خود ترامپ، «دموکرات‌ها و چپ‌های رادیکال» را در بسته شدن حساب توییترش مقصر می‌داند و هوادارانش نیز انگشت اتهام را به سوی چهره‌های مطرح دموکرات، از جمله باراک و میشل اوباما و جو بایدن نشانه رفتند. یکی از آن حوزه‌ها و بلکه اصلی‌ترین حوزه برای مجلس و دولت، شفافیت در تنظیم، بررسی و تصویب بودجه سالانه بعنوان عالی‌ترین برنامه و سند مالی کشور است. هیلاری کلینتون، نامزد دوره قبلی ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات که چهار سال پیش از ترامپ خواسته بود حساب توییترش را ببندد، اکنون از رویداد ابراز خرسندی کرده است. برای محکومیت دونالد ترامپ باید حداقل 67 رای از مجموع 100 رای نمایندگان علیه رئیس جمهوری پیشین رای می‌دادند تا محکومیت جنبه اجرایی شدن به خود بگیرد . یک استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه کارولینای شمالی به نام شانون مک گرگور روز شنبه گفت که هدف از اقدام توییتر در بستن حساب کاربری ترامپ احتمالا «جلب رضایت» دولت جدید آمریکا بوده است. به نوشته نیویورک‌تایمز، کارشناسان داروهایی که برای معالجه ترامپ تجویز شده بود را نشانه‌ای از وخامت حال او و جدی بود ابتلایش به بیماری کووید۱۹ ارزیابی می‌کنند.

اعتراض‌ها در خارج از آمریکا اعتراض به بسته شدن توییتر ترامپ در خارج از آمریکا نیز دیده شد. تیم دفاعی ترامپ استدلال کردند که دادگاه به کلی نباید برگزار می‌شد زیرا ترامپ اکنون قدرت را ترک کرده اما در باره سخنرانیاو برای طرفدارانش این حقی است که توسط قانون اساسی ایالات متحده به عنوان «حق آزادی بیان» تضمین شده است. اما آنچه اتفاق افتاد نه تنها این انتظار را محقق نکرد بلکه نمره‌ای به مراتب کمتر از سال‌های قبل در شفافیت و قانونمداری کسب نمود. آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک تصمیم توییتر برای تعلیق حساب ترامپ را محکوم کرد و گفت که چنین «سانسوری» را نمی‌توان برای کسی اعمال کرد. اما در میان چهره‌های معروف خارج از آمریکا، آلکسی ناوالنی، رهبر تبعیدی اپوزیسیون روسیه نیز از جمله منتقدان جدی اقدام توییتر بوده است. ترامپ در بیانیه‌ای که پیش از صدور برائت خود صادر کرد، گفت محاکمه و دادرسی‌اش در سنا مرحله دیگری از بزرگترین ظلمی است که در تاریخ این کشور رخ می‌دهد. او در صفحه توییتر خود نوشت: «به نظر من این اقدام یک سانسور بی‌پیشینه است.  و البته تاسف بار تر اینکه این جداول تا حدود یک ماه بعد یعنی تا تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۱ نیز به کرات تغییر نموده است و در کمال تعجب جداول ۲۵ روز پس از تصویب بودجه در صحن ابلاغ شده است.» او گفته است: «دشمنان آزادی بیان در سراسر جهان از جمله در روسیه از این اقدام سوء استفاده کرده و هر بار که بخواهند کسی را ساکت کنند، می‌گویند این امر رایجی است و حتی حساب کاربری ترامپ هم بسته شده است. او گفت: «تردیدی وجود ندارد که رئیس جمهوری سابق آمریکا از نظر اخلاقی و عملی مسئول رویدادهای روز 6 ژانویه است». دونالد ترامپ به خاطر جدی نگرفتن خطر شیوع کرونا همواره با انتقادهای شدیدی روبرو بود.

» وی در رشته توییت خود هم‌چنین نوشته است: «گر چه توییتر یک شرکت خصوصی است، اما در روسیه و چین نمونه‌های متعددی از چنین کمپانی‌های خصوصی مشاهده کرده‌ایم که به بهترین دوستان دولت بدل شده‌اند.» ناوالنی می‌افزاید: «به من نگویید که او (ترامپ) مقررات توییتر را نقض کرده.. نکته دوم رعایت شأن مجلس است. خود من سال‌هاست که به طور روزانه پیام‌های تهدید مرگ دریافت می‌کنم اما توییتر حساب هیچ کسی را نبسته است (نه به این دلیل که من خبر نداده‌ام).» چرا ترامپ نه، دیگران آری؟ موضوع رویکرد دوگانه توییتر در رواداری یا تحدید آزادی بیان نیز به بحث داغ کارشناسان، کنشگران، چهره‌های سیاسی و کاربران فضای مجازی بدل شده است. میچ مک کانل اظهار داشت، رئیس جمهوری ترامپ، به عنوان یک شهروند عادی، همچنان مسئول تمامی کارهایی است در زمان کار ریاست جمهوری خود انجام داده است. آلکسی ناوالنی در همان رشته توییت می‌نویسد: «قاتلان خونسردی چون پوتین و نیکلاس مادورو، دروغگوها و دزدانی چون دیمیتری مدودف حساب توییتری دارند. جناب آقای دکتر قالیباف آنچه در ضمن تصویب بودجه ۱۴۰۰ در مجلس اتفاق افتاد به شهادت نمایندگان محترم ادوار در نوع خود بی نظیر بود و رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابجا کردن اعداد کلان بودجه بود ضمن آنکه چنانچه در برابر اصلاح رویه غلط مجالس قبلی در بسط ید رئیس و کمیسیون تلفیق بودجه در تغییر و تصویب جداول و ردیف‌ها و یا افزودن ردیف‌های جدید و ابلاغ آنها، خارج از چارچوب آیین‌نامه داخلی و بدون رای و تصویب ۲۹۰ نماینده، از سوی ریاست محترم مجلس سکوت گردد، مطمئن باشید طی سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و بدست آوردن ریاست آن به یک رانت بزرگ تبدیل شده، رقابت‌های شدیدی را برای تصاحب آن بدنبال خواهد داشت و در این میان آنچه ذبح خواهد شد قانون‌گرایی، شفافیت، شایسته‌سالاری و مصالح عالیه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. تا کنون نزدیک به ۲۷ میلیون و ۳۹۱ هزار مبتلا به کووید۱۹ در ایالات متحده شناسایی شده و این تعداد حدود یک چهارم کل مبتلایان در ۱۹۲ کشور جهان است.

» اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید وی با متهم کردن توییتر به سانسور نوشته است: «آنهایی که وجود کووید۱۹ را انکار کردند، آزادانه در فضای توییتر می‌چرخند و ارتباط برقرار می‌کنند.. حرف‌های آنها جان هزاران نفر را گرفته است، اما این ترامپ است که حساب کاربری‌اش آشکارا و برای خودنمایی بسته می‌شود. این اقدامات گزینشی نشان می‌دهد که این کار در حقیقت نوعی سانسور بوده است.» چرا ترامپ نه، خامنه‌ای آری؟ این موضوع که توییترِ رئیس جمهوری یک کشور دموکراتیک مانند آمریکا بسته شده و توییترِ رهبر یک کشور متهم به نقض آزادی بیان مانند ایران همچنان باز است، خود به بحث تازه‌ای در شبکه‌های اجتماعی به ویژه نزد کاربران ایرانی دامن زده است. لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا از این رویکرد دوگانه توییتر در این زمینه انتقاد کرده و ضمن «اشتباه‌» خواندن حذف حساب ترامپ گفته است: «آیت‌الله‌ها می‌توانند توییت کنند، اما دونالد ترامپ نمی‌تواند. در حالی که ترامپ یک روز پس از انتشار این خبر برای درمان به بیمارستانی نظامی منتقل شده، بانوی اول آمریکا همچنان در کاخ سفید در قرنطینه به سر برده و تحت مراقبت‌های ویژه است.

این خودش گویاست که چه کسانی اداره توییتر را بر عهده دارند.» یک سناتور جمهوری‌خواه دیگر آمریکا به نام دریک اسکات نیز با انتقاد از بسته شدن حساب توییتر دونالد ترامپ گفته این در حالی است که توییتر «به چینی‌ها اجازه می‌دهد آشکارا در مورد نسل‌کشی رجز بخوانند و آیت‌الله (خامنه‌ای) درباره حذف اسرائیل از روی نقشه صحبت کند». نظیر این انتقاد در اروپا نیز مطرح شده است. «می‌یر حبیب»، نماینده و نایب رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه در توییتی نوشته است: «خامنه‌ای که قادر است نسل‌کشی کند، ملت خودش را می‌کشد، همجنس‌گرایان را به دار می‌آویزد و زنان زناکار را شلاق می‌زند، می‌تواند آزادانه توییت کند اما دهان دونالد ترامپ را بسته و او را حذف کرده‌اند! خودتان ببینید در دنیای توییتر و فیسبوک چه خبر است!» البته توییتر تا کنون در مورد علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز محدودیت‌های نادری اعمال کرده است. در همان روز بسته شدن حساب کاربری ترامپ، توییتر ادعای رهبر ایران درباره واکسن‌های کووید۱۹ ساخت آمریکا و بریتانیا را از حساب‌های کاربری او به زبان‌های انگلیسی، عربی، اسپانیایی، روسی و فرانسوی حذف کرد. ترامپ و شرکا؛ سیاستمدارانی که گرفتار کرونا شدند "ناتوانی" در مقابله با پاندمی کرونا بولسونارو (راست) نیز مانند ترامپ به خاطر سیاست‌هایش برای مقابله با پاندمی کرونا با انتقادات شدیدی روبرو بوده است.

بستن حساب خامنه‌ای، آری یا نه؟ در میان کاربران ایرانی توییتر، به جز طرفداران ایرانی دونالد ترامپ، بسیاری دیگر از افراد، حتی منتقدان ترامپ نیز نظیر چنین انتقادی را در مورد تصمیم توییتر به بستن حساب او و باز نگاه داشتن حساب خامنه‌ای مطرح کرده‌اند. مسیح علینژاد، کنشگر ایرانی مقیم خارج از کشور با به راه انداختن کارزاری در توییتر خواستار بسته شدن حساب کاربری علی خامنه‌ای به مانند حساب ترامپ شده است. او می‌نویسد: «چرا ترامپ را در توییتر محدود می‌کنند اما خامنه‌ای که توییتر را برای ۸۰ میلیون نفر فیلتر کرده و خودش از توییتر برای فرمان کشتار مردم استفاده می‌کند، آزاد است؟» موافقان کارزار علینژاد می‌گویند ابعاد رفتارها و رویکردهای سرکوب‌گرانه رهبر جمهوری اسلامی از سیاست‌های ترامپ بدتر بوده و قابل قیاس نیست و اگر فرسته‌های ترامپ مصداق نقض آزادی بیان باشد، مطالب خامنه‌ای نیز حتما در این دسته جای می‌گیرد و حساب او هم باید بسته شود. با این حال برخی از کاربران ضمن انتقاد از بسته شدن حساب کاربری ترامپ، بر این باورند که بسته شدن توییتر خامنه‌ای هم همان حکم را دارد و منطبق با اصل آزادی بیان نیست. برخی دیگر از کاربران ایرانی از جهت دیگری رویکرد توییتر به حساب‌های دو رهبر سیاسی را نگریسته‌اند. ترامپ و شرکا؛ سیاستمدارانی که گرفتار کرونا شدند سیلویو برلوسکونی (نخست‌وزیر پیشین ایتالیا) سیلیو برلوسکونی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا نیز یکی از دیگر چهره‌های سرشناس دنیای سیاست است که از ابتلا به کووید۱۹ در امان نماند.

ادعای تقلب در انتخابات؛ خروج حامیان ترامپ از فیس بوک وتوییتر وکوچ آنها به پارلر داریوش محمدپور، تحلیل‌گر ایرانی مقیم بریتانیا با اشاره تلویحی به این که خامنه‌ای برای اظهار مطالب خود به توییتر وابسته نیست، می‌نویسد: «فرق توييتر ترامپ با خامنه‌ای در این است که برای خامنه‌ای تويیتر نباشد کل رسانه‌های ايران تا کمر خم می‌شوند و صد برابر نشرش می‌کنند. برای ترامپ وضع اين‌طور نيست. پوستش کنده می‌شود تا صدایش شنيده شود. در عوض بستن تويیتر اولی يعنی بسته شدن دهان مخاطب برای کل‌کل با او! خود دانيد!» پرونده توییتر ترامپ تقریبا همزمان با دوران ریاست جمهوری‌اش به پایان رسید. او که مهمترین تصمیمات سیاسی و عزل و نصب‌های دولتش را در توییتر اعلام می‌کرد، حالا از قصد خود برای ایجاد یک رسانه اجتماعی جدید خبر داده است. او شهروندان فرانسه را فراخواند تا از"خودخواهی" بپرهیزند و دستورالعمل‌ها و موازین بهداشتی را رعایت کنند.

اما تصمیم تاریخی توییتر در حذف حساب او در واقع چرخشگاه مهمی در تاریخ شبکه‌های اجتماعی به حساب می‌آید زیرا موضوع آزادی بیان و سانسور را بیش از هر زمان دیگری وارد فضای پرچالش مجازی کرده است. علی خامنه‌ای نیز با تمام محدودیت‌هایی که تحت رهبری او برای آزادی بیان شهروندان ایرانی وجود دارد، همچنان در مطبوعات و رادیو تلویزیون ایران و تقریبا بدون هیچ مانعی در فاضی مجازی مطالب خود را بیان می‌کند. هم‌رسانی این مطلب: .