پيشاهنگ فمينيسم در ايران | DW | 27.07.2020

06/05/1399 09:30 ق.ظ

📅 روزشمار: پيشاهنگ فمينيسم در ايران شش مرداد ۱۳۴۰؛ ۵۹ سال پيش در چنين روزی صديقه دولت‌آبادی در تهران درگذشت. درباره انتشار 'زبان زنان' می‌گفت: «الهی زبان زنان از اين هم درازتر شود.»

شش مرداد ۱۳۴۰؛ ۵۹ سال پيش در چنين روزی صديقه دولت‌آبادی در تهران درگذشت. درباره انتشار"زبان زنان" می‌گفت: «الهی زبان زنان از اين هم درازتر شود.»پدر و مادرش زمين‌دار و در علم و ادب بلندآوازه بودند: «من تنها دختر خانواده و از هر جهت عزیز بودم. پدرم می‌گفت: اگر مانند برادرانت درس بخوانی، مانند آنها از من ارث خواهی برد. به سن شش سالگی معلم سرخانه‌ای داشتم كه تحصیلات عربی را در بیروت تمام كرده بود.

پدر و مادرش زمين‌دار و در علم و ادب بلندآوازه بودند: «من تنها دختر خانواده و از هر جهت عزیز بودم. پدرم می‌گفت: اگر مانند برادرانت درس بخوانی، مانند آنها از من ارث خواهی برد. به سن شش سالگی معلم سرخانه‌ای داشتم كه تحصیلات عربی را در بیروت تمام كرده بود.»

ادامه مطلب:
dw_persian »

کرونا دوباره در ایران؛ وخامت وضع در همه استان‌ها، تهران در وضعیت هشدار - BBC News فارسیمعاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید تهران منبع پخش ویروس کرونا به بقیه کشور است و تقریباً کل کشور در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

نقش محوری زنان در تشویق خانواده به استفاده از ماسک🎥نقش محوری زنان در تشویق خانواده به استفاده از ماسک | سخنگوی وزارت بهداشت در گفت‌وگوی تصویری با ایرنا:استفاده از ماسک، به تدریج به یک فرهنگ تبدیل شده است

داعش در روستایی در عراق کدخدا و دو فرزندش را کشت

کارگر خدماتی در غم نان، شرکت‌ها در اندیشه‌ ‌بی‌قانونی/ نظارت عالیه مجریان 'قانون کار' کجاست؟شرکت‌های خدماتی کارگران ساده را که در شهرستان‌های کوچک بیکار هستند، با دستمزدهای ناچیز جذب و در همان بدو استخدام تحت عنوان «آموزش برای انجام کار حرفه‌ای» مبالغی را از آنها دریافت می‌کنند.

کرونا طی شبانه‌روز گذشته در برزیل 1211 و در هند 705 قربانی گرفتشمار قربانیان کرونا در برزیل طی 24 ساعت گذشته 1211 و در هند 705 مورد افزایش یافت

روند صعودی کرونا در ۹ استان / سطح بالای ابتلا و مرگ در کل کشورروند صعودی کرونا در ۹ استان سطح بالای ابتلا و مرگ در کل کشور بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت از وضعیت کووید-۱۹ در کشور، روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی دیده می‌شود، البته سطح ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری نسبتا بالا است.

شش مرداد ۱۳۴۰؛ ۵۹ سال پيش در چنين روزی صديقه دولت‌آبادی در تهران درگذشت. درباره انتشار"زبان زنان" می‌گفت: «الهی زبان زنان از اين هم درازتر شود.»

صديقه دولت‌آبادی در سال ۱۲۶۱ در دولت‌آباد اصفهان زاده شد.

پدر و مادرش زمين‌دار و در علم و ادب بلندآوازه بودند: «من تنها دختر خانواده و از هر جهت عزیز بودم. پدرم می‌گفت: اگر مانند برادرانت درس بخوانی، مانند آنها از من ارث خواهی برد. به سن شش سالگی معلم سرخانه‌ای داشتم كه تحصیلات عربی را در بیروت تمام كرده بود.»

او دبيرستان را در دارالفنون گذراند و ۱۵ ساله بود كه با پزشک دربار وقت ازدواج كرد، ولی ديری نپاييد كه توانست به آسانی طلاق بگيرد، چون پدرش هنگام عقد، حق طلاق را از داماد گرفته و به او داده بود.

۲۰ ساله بود كه با"انجمن مخدرات وطن" همكاری می‌كرد و ۲۸ ساله بود كه نخستین مدرسه دخترانه ايرانی به نام"ام‌المدارس" را در اصفهان گشود، ولی چون به ادعای خشک‌انديشان مذهبی هنجارهای اسلامی در آن رعايت نمی‌شد، مدرسه را تعطيل و او را سه ماه زندانی كردند.

۳۷ ساله بود كه نخستين روزنامه ويژه زنان ايران را در اصفهان به نام"زبان زنان" منتشر كرد و در سرلوحه آن آورد: «تنها نوشته‌های دختران و زنان پذیرفته می‌شود.»

تأكيد اين روزنامه بر آگاهی سياسی و اجتماعی به زنان، ايجاد آموزشگاه برای دختران و ساده‌نويسی و سره‌نويسی بود.

او حتی پس از اينكه بارها از خشک‌انديشان كتک خورد و دفتر روزنامه‌اش را به آتش كشيدند، از پا ننشست و نوشت: «روزنامه زبان زنان از هیچكس ملاحظه ندارد و تنها برای منافع ایران و ایرانیان و سعادت اجتماعی و ترقی زنان قیام كرده است.»

۴۰ ساله بود كه به پاريس رفت و شش سال پس از آن از دانشگاه سوربن كارشناسی ارشد در رشته آموزش و پرورش گرفت و به تهران بازگشت.

او سپس دو دوره ديگر"زبان زنان" را در آورد و در آموزش و پرورش زنان تلاش بسيار كرد به ويژه كه با روی كار آمدن رضاشاه، امنيت بيشتری يافت، كشف حجاب كرد و در اين كار تا آنجا پيش رفت كه وصيت كرد: «در تشييع جنازه من هيچ باحجابی اجازه شركت نداشته باشد.»

او افزون بر مقاله‌های روشنگرانه‌ای كه در روزنامه و مجله‌اش می‌نوشت، كتاب‌های"زندگی من"،"۲۲ نمايشنامه" و"آداب معاشرت" را تأليف كرد كه ماندگارترين آنها آخری است و در آن به برابری حقوق زنان با مردان می‌پردازد.تاریخ