پل‌های عابر پیاده، جایی امن برای آزار زنان در شهر

02/09/2020 11:46:00 ق.ظ

#اعتمادآنلاین گزارش می‌دهد: پل‌های عابر پیاده، جایی امن برای #آزار_زنان در شهر این مطلب را #اینجا_بخوانیم👇

اعتمادآنلاین, آزار_زنان

اعتمادآنلاین گزارش می‌دهد: پل‌های عابر پیاده، جایی امن برای آزار_زنان در شهر این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇

هشتگ آزار جنسی و تجاوز در روزهای اخیر تنها در فضای مجازی باقی نماند. این اظهارات و روایت‌های مختلفی که از سوی زنان منتشر شد دوباره موضوع امنیت پل‌ها را سر زبان‌ها انداخت.

پل‌های عابر پیاده، نه این روزها که هشتگ آزار جنسی و تجاوز به یکی از اصلی‌ترین گفت‌وگوهای مردم در فضای مجازی بدل شده که از سال‌ها پیش، محل اعتراض بوده است. وعده شورای شهر برای تامین امنیت زنان در پل‌های عابر اما نکته اینجاست که همین متن اعطا هم واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. یکی از پررنگ‌ترین واکنش‌‌ها از سوی زنانی بود که معتقد بودند پیشتر درباره این پل‌ها هشدار داده بودند. طیبه سیاوشی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در واکنش به همین توییت خطاب به اعطا نوشت: «در تاریخ 13 آذرماه 1397، طیبه سیاوشی به همراه 6 نماینده‌ی دیگر در تذکری کتبی به وزیر کشور و شهرداری تهران، ضرورت ایمن‌سازی پل‌های عابر پیاده را جهت حمایت از حقوق شهروندان و تأمین امنیت آنان یادآور شدند... وزارت کشور و شهرداری در نامه‌ای از اقدامات لازم برای ایمن‌سازی پل‌ها خبر داد!»

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

«هرمنوتیک آزار جنسی» در جامعه و دنیای مجازی ایران؛ گفت‌وگویی با الستیدر نظام سنتی، مهار مردانگی و زنانگی توامان دنبال می‌شد. اینکه زنان حق نداشتند بی‌حجاب بیرون بروند، از مصادیق مهار زنانگی بود ولی مردان هم حق نداشتند با زن نامحرم خلوت کنند یا در کوی و برزن با یک زن بایستند به حرف زدن. این هم نوعی مهار مردانگی بود.

اردوغان قهرمانی تیم ملی زنان ترکیه در جام ملت‌های والیبال جوانان اروپا را تبریک گفت

جایی برای شنای زنان در سواحل گناوه نیست

تاکید بر آموزش حضوری در سال تحصیلی جدید/ گروه‌بندی دانش‌آموزان در مدارس پرتراکموزیر آموزش و پرورش گفت: امسال ایران باید سراسر مدرسه شود، حتی همه خانه‌های ما باید تبدیل به مدرسه شوند.

ورشکستگی برج و هتل ترامپ در ونکوور کانادا در پی همه‌گیری کروناپیمانکار برج و هتل‌های‌ بین‌المللی ترامپ در ونکوور کانادا در پی رکود ناشی از همه‌گیری کرونا اعلام ورشکستگی کرده است بیشتر بخوانید🔽

در پی حادثه مرگ غیرنظامیان، ارتش آمریکا بخشی از تمریناتش را در کره جنوبی متوقف کردحادثه تصادف خودروی این غیرنظامیان با خودروی زرهی آمریکا، در اواخر روز یکشنبه حدود ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در یک جادۀ عمومی در نزدیکی مرز کره شمالی روی داد.

اعتمادآنلاین| «به روال همیشه، ساعت از 9 گذشته بود و من هم راهی خانه شدم.در جوامع توسعه‌یافته و آزاد، اگرچه زنان آزادند طبیعت زنانه خودشان را به راحتی در عرصه عمومی بروز دهند، مردان هم به نوعی این امکان را دارند.رئیس‌جمهور ترکیه پیروزی تیم ملی والیبال زنان کشور در رقابت‌های جام ملت‌های والیبال جوانان 2020 اروپا را تبریک گفت.استان‌وایر- تلاش‌ها برای یافتن منطقه‌ای در ساحل گناوه در استان بوشهر برای شنای زنان تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

کوله سنگینی روی دوشم بود که تمام وسیله‌های باشگاه را در آن حمل می‌کردم. خسته بودم و همان‌طور که حدس می‌زدم، پله برقی هم خراب بود. اما در جوامع در حال گذار، مردان می‌توانند مردانگی خودشان را در قالبی مدرن بروز دهند، اما چنین امکانی برای زنان چندان فراهم نیست. با خستگی و به آرامی پله‌ها را بالا می‌رفتم و حسابی هم تشنه بودم.2020 آنکارا/ خبرگزاری آناتولی مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور کشور پیروزی 3 بر 2 تیم ملی والیبال زنان کشور در مقابل صربستان در رقابت‌های جام ملت‌های والیبال جوانان 2020 اروپا را تبریک گفت. گرمای میانه‌های تیر بود و با وجود غروب آفتاب، هنوز هم حرارتش در آسمان تهران حس می‌شد. بعضی از فمینیست‌ها در تلاشند این نقصان را برطرف کنند و به زنان توصیه می‌کنند در مواجهه با مردان، طبیعت زنانه‌شان را تا حدی مهار کنند و بیش از آنکه یک"زن لوند" باشند، یک"انسان مونث" باشند تا رفتارشان متمدنانه‌تر باشد؟ بله، حتما همین طور است. پله آخر را هم گذراندم و وارد پل شدم. مقام‌های مسئول در گناوه می‌گویند در سواحل این شهر، تاکنون جای مناسبی برای استفاده زنان از دریا پیدا نکرده‌اند.

ساکت، خلوت، تاریک و محبوس در تبلیغات شهری. زن در دوران قاجار در اندرونی زندانی بود. به شما و سرمربی‌تان تبریک می گویم. 2 قدم برنداشته بودم که مردی از روبه‌رو حرکت کرد. به رسم همیشه خودم را جمع و نفسم را در سینه حبس کردم.. نگاهش نمی‌کردم، اما هر گامی که به هم نزدیک‌تر می‌شدیم اضطرابم بیشتر می‌شد. تیم ملی والیبال زنان زیر 19 سال ترکیه موفق شد در دیدار فینال مسابقات قهرمانی اروپا در بوسنی و هرزگوین رقیب خود صربستان را با حساب 3 بر 2 شکست داده و جام قهرمانی را از آن خود کند. حتی یک لحظه تصمیم گرفتم برگردم اما نتوانستم. بود.

همان‌طور شد که حدس می‌زدم. عابر آن پل قصدش مزاحمت بود و تلاش کرد بدنم را لمس کند، اما خوش‌شانس بودم که هم خودم هوشیار بودم و هم صدای چند نفر دیگر از پله‌ها آمد. یعنی هنوز مدارس دختران تاسیس نشده و زنان باسواد نشده بودند، آن‌ها را هل می‌دهد درون جامعه. خواستم دنبالش بروم. خواستم بر سرش فریاد بکشم. یعنی ما بدون رعایت مراحل توسعه، حجاب زن را برداشتیم و او خودش هدایت شد به این سمت که با جنسیت خودش در امور اجتماعی مشارکت ورزد. اما توان نداشتم.

راضی از اینکه امشب را هم به خیر گذراندم، راهی خانه شدم. مرد باید در برابر برهنه بودن بعضی از قسمت‌های بدن زن، خودداری داشته باشد و طبیعت مردانه‌اش را مهار کند.»   پل‌های عابر پیاده، نه این روزها که هشتگ آزار جنسی و تجاوز به یکی از اصلی‌ترین گفت‌وگوهای مردم در فضای مجازی بدل شده که از سال‌ها پیش، محل اعتراض بوده است.   روایت بالا تنها بخشی از تجربیاتی است که زنان در پل‌های عابر پیاده دیده و شنیده‌اند. ولی این خبرنگار زن می‌تواند به شما بگوید اگر من می‌توانستم پوششم را خودم انتخاب کنم، آرایشم هم کمتر می‌شد؟ بله، ولی اگر این خانم آزاد بود مینی‌ژوپ بپوشد، انتخاب چنین پوششی هم نوعی تبعیت از طبیعت زنانه‌اش بود. حتی این پل‌ها بارها محلی برای سرقت و دزدی و خفت‌گیری هم بوده‌اند.    در سال‌های اخیر فعالان حوزه زنان بارها نسبت به ناامن بودن پل‌های عابر پیاده برای مردم و به ویژه برای زنان هشدار داده‌اند؛ اینکه تیزرها و تابلوهای تبلیغاتی و از آن مهم‌تر منابع سرشار مالی پشت آنها باعث شده که هیچ تغییری در رویکرد به این تیزرها انجام نشود. چون یک زن می‌تواند کاملا محجبه باشد و رفتارش عامدانه تحریک‌آمیز باشد؟ بله، ولی لوندی در کلیت خودش مورد بحث است.

  وعده شورای شهر برای تامین امنیت زنان در پل‌های عابر   هشتگ آزار جنسی و تجاوز اما در روزهای اخیر تنها در فضای مجازی باقی نماند. این اظهارات و روایت‌های مختلفی که از سوی زنان منتشر شد دوباره موضوع امنیت پل‌ها را سر زبان‌ها انداخت. مهم این است که رفتار آن خبرنگار زن در مواجهه با فلان سیاستمدار یا هنرپیشه مرد، مسئولانه باشد؛ به این معنا که او بگوید من آمده‌ام با این آدم مصاحبه کنم و نیامده‌ام که او را با رفتارم تحریک کنم؛ اما اگر این آدم با پوشش من تحریک می‌شود، این دیگر مشکل خودش است؟ یعنی شما پوشش را جزئی از رفتار به حساب نمی‌آورید. در این میان، برخی مدیران شهری هم تلاش کردند تا به ماجرا ورود کنند.   علی اعطا یکی از همین افراد بود. اما اینکه ما به زن بگوییم رفتارت عامدانه تحریک‌آمیز نباشد ولی پوشش و آرایش او را از رفتارش جدا کنیم، این تفکیک ممکن است کمی سخت باشد. عضو شورای شهر تهران در یکی از توییت‌هایش نوشت: «عدم امنیت زنان در برخی معابر شهری از جمله روی پل‌های عابر پیاده که تابلوهای تبلیغاتی بر روی آنها نصب شده‌اند، دغدغه مهمى است.

تبلیغات پلهاى عابر پیاده، گاه به متجاوزان فرصت تعدّی داده است. این حرف کاملا درست است. موضوع را پیگیر خواهم شد و گزارش خواهم کرد.»   اما نکته اینجاست که همین متن اعطا هم واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. برخی معتقدند قضاوت در فضای مجازی در خصوص موارد آزار جنسی، عادلانه نیست اما موافقان این افشاگری‌ها می‌گویند وقتی قانون از زنان حمایت نمی‌کند، آن‌ها چاره‌ای جز افشاگری ندارند. یکی از پررنگ‌ترین واکنش‌‌ها از سوی زنانی بود که معتقد بودند پیشتر درباره این پل‌ها هشدار داده بودند. طیبه سیاوشی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در واکنش به همین توییت خطاب به اعطا نوشت: «در تاریخ 13 آذرماه 1397، طیبه سیاوشی به همراه 6 نماینده‌ی دیگر در تذکری کتبی به وزیر کشور و شهرداری تهران، ضرورت ایمن‌سازی پل‌های عابر پیاده را جهت حمایت از حقوق شهروندان و تأمین امنیت آنان یادآور شدند. راه حل این نیست که ما آن ابزار را کنار بگذاریم بلکه کارکردهایش باید به بحث گذاشته شود و اشکالاتش معلوم شود.

.. مثلا نظریه"تزریق" قدرت رسانه را بی‌نهایت می‌داند و می‌گوید رسانه مثل سرنگ است و اگر محتوای این سرنگ درست انتخاب شود، هیچ کس در برابر رسانه قدرت مقاومت نخواهد داشت. وزارت کشور و شهرداری در نامه‌ای از اقدامات لازم برای ایمن‌سازی پل‌ها خبر داد!»   اعطا البته چند روز بعد مجدداً نوشت که در صحن علنى به مشکل ناامنى پل‌هاى عابر مسدودشده در 2 طرف با تابلوهاى تبلیغات براى شهروندان و به ویژه زنان اشاره کرده است. او ضمن این اظهارات خبر داد که از شهردارى گزارش جامعى از وضعیت فعلى پل‌هاى عابر درخواست کرده است. این دو نظریه ظاهرا ضد یکدیگرند ولی کسانی که نگاه تاریخی دارند، می‌دانند که هر رسانه‌ای در ابتدای ظهور خودش، مطابق نظریه"تزریق"، بسیار کارآمد و موثر بوده ولی به مرور کارآمدی و تاثیر سابقش را از دست داده است.   اجرای طرح ارتقای امنیت زنان در پایتخت   وجود معابر دندانه‌ای، شمشادهای بلند، پل‌های عابرپیاده پوشیده، پیچ‌های بدون دید در برخی معابر و.

. هر کس که می‌خواست بگوید فلان حرف درست است، می‌گفت این حرف چاپ شده است.. از جمله مواردی است که حس ناامنی را در زنان تشدید می‌کند. ولی به مرور زمان آن قدر سخنان دروغ و نادرست از طریق چاپ به خورد مردم داده شد، چاپ قداست خودش را از دست داد و نظریه"استحکام" در توضیح رابطه مردم با محصولات صنعت چاپ، دست بالا را پیدا کرد. این جمله‌ای است که زهرا نژادبهرام عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به آن از موضوع تامین امنیت زنان سخن می‌گوید: «مساله تامین امنیت زنان در شهر همواره جزو دغدغه‌هایم بود تا اینکه باخبر شدیم معاونت اجتماعی شهرداری تهران طرحی را در مورد امنیت زنان به صورت پایلوت در منطقه 10 اجرایی کرده است که بعد از پیگیری بنده سطح توقعات‌مان از این طرح را بالا برده و موضوع را از سطح تحقیقاتی به عنوان یک پروژه شهری آن هم در کل منطقه 10 تسری دادیم. با توجه به بررسی میدانی صورت‌گرفته در منطقه 10، 200 نقطه ناامن از دید زنان محلات را شناسایی کردیم که 70 محل رفع مخاطره شده است. زمانی فکر می‌کردند هیتلر با رادیو هیتلر شد ولی رادیو هم به تدریج آن قدرت اولیه‌اش را از دست داد.

»   او ادامه می‌دهد: «بررسی‌ها نشان داد که زنان منطقه 10 و محله نواب از بافت پشتی بزرگراه نواب حس ناامنی دارند، بر همین اساس شهرداری منطقه با انتشار یک فراخوان، از اهالی محل درخواست کرد که طی 10 روز نقاط ناامن مورد نظرشان را به شهرداری اعلام کنند که در اعلام عمومی مشخص شد یکی از نقاطی که حس ناامنی را در زنان محله نواب تشدید می‌کند واحدهای تجاری در حاشیه بزرگراه است که بعضاً خالی هستند و از آنجا که این واحدها به صورت دندانه‌ای طراحی شده‌اند، حسن ناامنی را دوچندان می‌کنند؛ لذا قرار شد شهرداری فکری به حال این واحدها بکند.»   قرار است پس از پایان این پروژه شهری و بررسی داده‌ها، حتماً این طرح به سایر مناطق نیز تسری یابد تا به کمک زنان، حس امنیت به شهر بازگردانده شود. زمانی این شبکه‌ها قدرت افشاگری ویژه‌ای داشتند و هر ادعایی در آن‌ها مطرح می‌شد، توانی بنیان‌کن داشت اما امروز به مرور می‌بینیم که بسیاری از ادعاهای مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی، دیر یا زود زیر سوال می‌روند و دیگر آن قدرت و تاثیر بنیان‌کن و بی‌بدیل سابق را ندارند. اگرچه نژادبهرام در توضیحاتش به موضوع ناامن بودن پل‌های عابر و بنرهای تبلیغاتی آن هم می‌پردازد، اما حرف‌هایش در حد یک درخواست باقی می‌ماند: «یکی از مسائل مهم دیگر موضوع پل‌های عابر است که پیش از این نیز از معاونت فنی و عمران و سازمان زیباسازی درخواست کرده بودیم بنرهای تبلیغاتی را با فاصله نصب کنند. البته دستورالعمل نصب بنرها در راستای افزایش امنیت شهروندان از جمله زنان تغییر کرده است؛ به گونه‌ای که بر اساس دستورالعمل جدید تنها یک سمت پل‌های عابر پیاده به بنرهای تبلیغاتی اختصاص می‌یابد. افشاگری‌هایی در این فضا صورت می‌گیرد که اثر مثبت خودش را در آینده بر جای خواهد گذاشت.»   با وجود این، هنوز پل‌های زیادی در سطح شهر تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور وجود دارند که با بنرهای تبلیغاتی احاطه شده‌اند.

این پل‌ها، به ویژه آنهایی که در بزرگراه‌ها واقع‌اند، فرق چندانی با تونل وحشت ندارند و بارها محلی برای تعرض، آزار و برهم زدن امنیت و آسایش شهروندان و به ویژه زنان بوده‌اند. البته من فکر می‌کنم افراد روشنفکر صرفا تحت تاثیر فضای مجازی دست به عمل نمی‌زنند ولی هر جا که محل تعاطی افکار باشد، می‌تواند چنین تاثیری هم بر آدم‌ها داشته باشد. از همین رو لازم است تا هرچه سریع‌‌تر با اتخاذ فکری نو راهکاری برای این پل‌ها اندیشیده شود یا اینکه راهکارهای از پیش تعیین‌شده به مرحله اجرا برسند. . سازندگان این سریال کوین اسپیسی را تحت تاثیر فضای ویژه‌ای که بوجود آمد از سریال کنار گذاشتند؟ به هر حال در آمریکا هم تحت تاثیر موج‌های رسانه‌ای و غوغاسالاری، اقداماتی صورت می‌گیرد.