«هرمنوتیک آزار جنسی» در جامعه و دنیای مجازی ایران؛ گفت‌وگویی با الستی

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 102 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 44%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«هرمنوتیک آزار جنسی» در جامعه و دنیای مجازی ایران؛ گفت‌وگویی با محمدعلی الستی

در جوامع توسعه‌یافته و آزاد، اگرچه زنان آزادند طبیعت زنانه خودشان را به راحتی در عرصه عمومی بروز دهند، مردان هم به نوعی این امکان را دارند. مثلا در قدیم مردان باید شمشیرزن خوبی می‌بودند که زن مطلوبشان را جذب کنند، ولی امروزه مرد با ماشین پورشه و شغل خوب همان کار را می‌کند. اما در جوامع در حال گذار، مردان می‌توانند مردانگی خودشان را در قالبی مدرن بروز دهند، اما چنین امکانی برای زنان چندان فراهم نیست.

من خبرنگار خارجی زیاد دیده‌ام؛ ولی وقتی یک خانم خبرنگار ایرانی می‌آید با من مصاحبه کند و آرایشش شبیه آرایش کسی است که می‌‌خواهد به مهمانی برود، خیلی دوست دارم به او تذکر بدهم که ظاهر شما متناسب با یک کنشگر مدنی نیست. در واقع ما این‌جا در حال حرف زدن از یک دیالکتیک یا از یک کنش و واکنش هستیم و شاید نتوانیم تقدم مرغ یا تخم مرغ را ثابت کنیم. اما اینکه ما به زن بگوییم رفتارت عامدانه تحریک‌آمیز نباشد ولی پوشش و آرایش او را از رفتارش جدا کنیم، این تفکیک ممکن است کمی سخت باشد.بله، البته. این حرف کاملا درست است.

به هر حال در آمریکا هم تحت تاثیر موج‌های رسانه‌ای و غوغاسالاری، اقداماتی صورت می‌گیرد. اینکه حق با کسی باشد که می‌تواند شلوغ کند، تا حدی اعتبار داوری عمومی را زیر سوال می‌برد. مثبت بودن این تبعیض را نمی‌توانم بفهمم؛ چون هر تبعیضی عوارض منفی خودش را در جامعه خواهد داشت. برای مقابله با خشونت نمی‌توان دست به خشونت زد؛ چراکه در این صورت به خشونت دامن زده‌ایم. این حرف گاندی بود. برای رفع تبعیض هم نمی‌توان تبعیض تازه‌ای ایجاد کرد.

یکی از افتخارات مردان در نظام سنتی، تحت تاثیر ادبیات دن‌ژوانی، گسترش مردانگی و نمودهای مردانگی بود. مثل زد و خوردها و رفتارهای باباشملی در فرهنگ خودمان. در فرهنگ دن‌ژوانی غرب و همین طور در فرهنگ خودمان، متلک گفتن به زنان یکی از نمودهای به رخ کشیدن مردانگی بود. اما امروزه چنین چیزی کاهش پیدا کرده است. در فرهنگ سنتی، قدرت زنانگی نمودهای خاص خودش را داشت. مثلا سن زنان را نباید از آن‌ها می‌پرسیدند.

متاسفانه در فرهنگ ما زن باید محجوب باشد و نمی‌تواند آشکارا علاقه‌اش را به مرد اعلام کند؛ چراکه در نگاه سنتی، این امر مایه سرشکستگی و کوچک شدن زن است. فرهنگ ما به زن اجازه نمی‌دهد آنچه را که می‌خواهد، آزادانه بیان کند. سر سفره عقد هم زن بعد از سه بار باید"بله" بگوید تا شرم و ناز نشان داده باشد. اوج این فرهنگ را باید در این بیت نظامی دید: اگر با دیگرانش بود میلی/ چرا جام مرا بشکست لیلی؟ این ادبیات بسیار مضر و خطرناک است.

کاملا. اتفاقا ذهنیت ایرانی خالی از دستمالی شدن زن از سوی یک زن دیگر نیست. اما این جنبش چون شبیه ذهنیت سنتی ایرانی نیست، فاقد چنین روایت‌هایی است. ولی در فیلم"زندان زنان" موضوع آزار جنسی زنان از سوی زنان مطرح شده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ایران آماده تبادل تجربیات خود با نیجر در همه زمینه‌ها از جمله مبارزه با تروریسم استرئیس‌جمهور در گفتگو با رئیس‌جمهوری نیجر، با قدردانی از حمایت‌های مستمر این کشور از توافق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از مشکلات امروز جهان سوءاستفاده برخی کشورها از مجامع بین المللی بوده است. بسیار خرسندم که ایران و نیجر در این زمینه که روابط بین‌المللی باید بر اساس عدالت، حقانیت و ارزش‌های والای انسانی که مبتنی بر استقلال، همبستگی و عزت استوار باشد، اشتراک نظر دارند.
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »

ترکیه همزمان با ادامه کاوش در شرق مدیترانه: برای گفتگو با یونان آماده‌ایماعلام آمادگی ترکیه برای مذاکره با یونان، ساعاتی پس از انتشار خبر تمدید حضور کشتی اکتشافی این کشور در آب‌های شرق مدیترانه مطرح شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ترکیه: اقدام آمریکا در ضربه زدن به شرایط صلح در تضاد با روح هم‌پیمانی استترکیه: اقدام آمریکا در ضربه زدن به شرایط صلح در تضاد با روح هم‌پیمانی است وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که اگر ایالات‌متحده درباره تصمیم خود در لغو تحریم تسلیحاتی بخش یونانی نشین قبرس تجدید نظر نکند، اقدام متقابل انجام خواهد داد.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

برگزاری مراسم عشای ربانی در کلمبیا با حضور مومنان در خودروصدها تن از مردم کلمبیا بدون اینکه از خودروهای خود پیاده شوند، در مراسم عشای ربانی در نزدیکی پایتخت حضور یافتند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

سیاست فشار بزودی با شکستی به یادماندنی مواجه می‌شود/ رئیس‌جمهور نقشه راه در قرن جدید را با مردم در میان می‌گذارد/ تحریم‌ها فقط در دنیای خیالی پمپئو قابل بازگشت استربیعی: سیاست فشار بزودی با شکستی به یادماندنی مواجه می‌شود/ رئیس‌جمهور نقشه راه در قرن جدید را با مردم در میان می‌گذارد/ تحریم‌ها فقط در دنیای خیالی پمپئو قابل بازگشت است
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

گفتگوهای دو جانبه تسلیحاتی آمریکا با تایوان به رغم تنش با چین - BBC News فارسیآمریکا از آغاز روند گفتگوهای اقتصادی دوجانبه تازه‌ای با تایوان خبر داده است که می گوید هدف آن افزایش توانایی تسلیحاتی تایپه برای مقابله با فشارهای پکن است. دولت دونالد ترامپ هم زمان چند سند سری را از حالت طبقه‌بندی خارج کرد که نشان می‌دهد در دوران ریاست‌جمهوری رونالد ریگان در دهه ۱۹۸۰ میلادی،‌ ایالات متحده به طور شفاهی 'شش تضمین' به تایوان داده بود، از جمله این که کیفیت و کمیت سلاح‌هایی که به تایوان می‌فروشد 'کاملا به نوع تهدیدات چین بستگی خواهد داشت'.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »