پدیدار شدن بقایای شهر باستانی ۳۴۰۰ ساله پس از کاهش سطح آب پشت سد موصل

10/03/1401 03:10 ب.ظ

پدیدار شدن بقایای شهر باستانی ۳۴۰۰ ساله پس از کاهش سطح آب پشت سد موصل جزئیات بیشتر🔽

تیمی از باستان‌شناسان آلمانی و کرد، بقایای شهری ۳۴۰۰ ساله متعلق به دوران امپراتوری میتانی را در عراق کشف کردند که زمانی در ساحل رودخانه دجله قرار داشته است. تیمی از باستان‌شناسان آلمانی و کرد، بقایای شهری ۳۴۰۰ ساله متعلق به دوران امپراتوری میتانی را در عراق کشف کرده‌اند که زمانی در ساحل رودخانه دجله قرار داشته است.

این شهر باستانی که در اقلیم کردستان عراق واقع شده است، پس از آن پدیدار شد که مسئولان محلی برای جلوگیری از خشک شدن محصولات زراعی در ماه دسامبر مقادیر زیادی آب از مخزن سد موصل که مهمترین منبع ذخیره آب عراق است برداشت کردند. این مسئله موجب شد سطح آب پشت سد پایین بیاید و شهری متعلق به عصر برنز که چندین دهه پیش بدون هیچ گونه تحقیقات باستان‌شناسی قبلی زیر آب رفته بود دوباره ظاهر شود.

در پی این رویداد پیش‌بینی‌نشده، باستان‌شناسان با عجله دست به کار شدند تا قبل از اینکه شهر دوباره به زیر آب برود دستکم بخش‌هایی مهم از آن را در سریع‌ترین زمان ممکن حفاری و مستندسازی کنند چرا که مشخص نبود چه زمانی آب در مخزن دوباره بالا می‌آید.

کارشناسان می‌گویند کاخ و چندین ساختمان عظیم کشف شده می‌توانند متعلق به شهر باستانی «زخیکو» باشند که گمان می‌رود یکی از مراکز مهم امپراتوری میتانی در حدود سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۳۵۰ قبل از میلاد بوده است.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

حکومت نظامی در آبادان؛ اختلال اینترنت و سرکوب ادامه داردیک منبع آگاه می‌گوید:«نیروهای امنیتی از ظهر روز دوشنبه ۹ خرداد،در اطراف ویرانه‌های متروپل مستقر شدند.در بعضی از نقاط شهر از جمله خانه‌های سازمانی ارتش منع تردد اعلام شده و به ساکنان حق خروج از منزل را ندارند.» آبادان اعتراضات_سراسری سرکوب

نخست وزیر اسراییل: دوران مصونیت «سر اختاپوس» به پایان رسیده استیک هفته پس از کشته شدن سرهنگ پاسدار حسن صیاد خدایی در تهران، نفتالی بنت، نخست وزیر اسراییل، حکومت ایران سر اختاپوس حملات به اسراییل دانست و گفت دوران مصونیت این حکومت به پایان رسیده است. اطلاع_رسانی

فرروریختن متروپل؛ با پیدا شدن ۲ جسد دیگر، تعداد قربانیان به ۳۱ نفر رسیدتصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که پس از تمام شدن مراسم عزاداری دولتی، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان به‌سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند. کل ایران در ماتم فرو رفت،زندگیون تلخ بود وتلخ تر شد بااین اتفاق بازنشر مغرضانه مصیبت غمبار آبادانِ_ایران؛نشانه 'موذی گری' های کثیف،مثلا رسانه 'یورونیوز' است!به راستی: 'ننگ آور' است.

فروریختن متروپل؛ با پیدا شدن ۲ جسد دیگر، تعداد قربانیان به ۳۱ نفر رسیدتصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که پس از تمام شدن مراسم عزاداری دولتی، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان به‌سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند. آبادان اعتراضات_سراسری متروپل_آبادان متروپل وقت زمان آن فرارسیده ارتش با حضوریکتائی ملتهای ایرانیان اعلام هبستگی کند کل بساط تشگیلات و حکومت جاهلیت شرکای اشرار فرقه فارسیسم حذف،با تشگیل حکومت موقت،حکومت حقیقی پایدار حضوریکتائی ملتهای ایرانیان با هویت و مدنیت بزرگ مشترک علوم حق حقیقت طبیعی ازلی ابدی ایرانیان بنیان شود اخطار به کلیه کیرخارناموس حکومتی ارباباتون چمدان هاشونو بستن دالارهای نفتی درچندکشور انباشته کردن فرداملت میمانن وکوس پاره ناموس جندتون نگید ماموربودمومازورازکون دارتون میزنیم ناموستونو حراج کیرملی میکنیم تواستخراسید حلتون میکنیم وقت برخلاف کوس ناموسی تنگه روز گاییدنتون نزدیکه

سفر وزیر خارجه جدید فرانسه به اوکراینکاترین کولونا، وزیر خارجه جدید فرانسه، در جریان سفر خود به اوکراین، از شهرک بوچا در حومه کی‌یف، بازدید کرد.وزیر خارجه فرانسه، دوشنبه 9 خرداد، پس از بازدید

یک نماینده مجلس: سال گذشته بیش از ۱۷۰ کولبر کشته و زخمی شدندیک نماینده مجلس شورای اسلامی از کشته و زخمی شدن بیش از ۱۷۰ کولبر در سال ۱۴۰۰ خبر داده است.