هشتادمین سالمرگ لئون تروتسکی؛ جانشین ناکام و همیشه انقلابی - BBC News فارسی

30/05/1399 08:23:00 ب.ظ

هشتادمین سالمرگ لئون تروتسکی؛ جانشین ناکام و همیشه انقلابی

بیستم اوت، هشتادمین سالروز درگذشت یکی از بزرگترین تئوریسین‌ها و رهبران انقلاب بولشویکی، یعنی 'لئون تروتسکی' است. مردی که در طول زندگی پر فراز و نشیب خود، تاثیراتی بر تاریخ مبارزات طبقه کارگر گذاشت. اما شاید مهمترین شکست تروتسکی در دوران زندگی، از دست دادن جایگاه رهبری حزب پس از لنین بود.

در حالی که گفته می‌شود لنین در نامه‌ای پیش از مرگش، نسبت به اختلاف تروتسکی و استالین هشدار داده بود، و در عین حال به وجوهی از شخصیت استالین اشاره کرده بود که سمت دبیرکلی حزب را برای او مناسب ندانسته بود.

استالین در مقابل تئوری انقلاب جهانی تروتسکی، ایده سوسیالیسم در یک کشور را بیان کرد و "تروتسکیسم" را مغایر با ارزش‌های انقلاب دانست. نهایتا در پی سخنرانی تروتسکی علیه استالین که در آن استالین "گورکن انقلاب" نامیده شد، لئون ناچار شد تا کشور را ترک کند و تبعید برود.

Getty Images تروتسکی همراه همسرش وارد مکزیک شد و مورد استقبال ، فریدا و ویورا، زوج نقاش مکزیکی قرار گرفت ترکیه نخستین مقصد و مکزیک مقصد نهایی بود. تروتسکی در تبعید عملکرد استالین، احزاب سوسیال دموکرات اروپایی و امکانات حاصل از نتیجه جنگ جهانی را بررسی کرد. او نهایتا به این نتیجه رسید که باید انترناسیونالیسم چهارم را تشکیل دهد. headtopics.com

در سال ۱۹۳۵ تروتسکی در مخالفت با استالین و در کتابی با عنوان "به انقلاب خیانت شد"، به نقد ماهیت شوروی می‌پردازد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

شمار تلفات حملات موشکی به کابل به ۳ کشته و ۱۶ زخمی رسید - BBC News فارسیوزارت داخله/کشور تایید کرده که در نتیجه حملات موشکی روز گذشته در شهر کابل سه نفر به شمول دو کارمند دولتی کشته و شانزده نفر دیگر زخمی شدند. همچنین در نتیجه انفجار مین‌ها در کابل و بغلان چهار نفر کشته و ۱۳ نفر زخمی شدند. منابع محلی قندوز نیز از کشته شدن چهار غیرنظامی در انفجار یک انبار مهمات طالبان خبر دادند. سپاه شاهین هم می‌گوید شانزده مخالف مسلح را در حملات هوایی و زمینی کشته‌اند.

شاخص بورس تهران چیست و نوسان آن چه معنایی دارد؟ - BBC News فارسیحتی اگر شما از آن دسته افرادی هستید که هنوز وسوسه نشده‌اید تا برای کسب سود، سراغ سرمایه‌گذاری در بازار سهام بروید یا تغییرات در این بازار اصلا برایتان جذابیتی ندارد باز هم در اخبار و گفت‌وگوهای افراد اطرافتان این جملات را بارها و بارها خوانده یا شنیده‌اید؛ «شاخص ریخت»، «شاخص افت کرد»، «سقوط شاخص»، «شاخص وارد کانال فلان واحدی شد» یا مواردی مشابه که در همگی یک واژه مدام تکرار می‌شود؛ شاخص بورس. این شاخص چیست و نوسانش چه معنایی دارد؟

انتقاد کامالا هریس از 'آشفتگی، بی‌کفایتی و سنگدلی' در دوران ترامپ - BBC News فارسیکامالا هریس در گردهمایی انتخاباتی حزب دموکرات ضمن پذیرش معاونی جو بایدن به تندی از دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت رهبری ضعیف آقای ترامپ به 'آشفتگی دائمی' منجر شده است.

کرونا و گردشگری؛ کشتی‌های تفریحی به جاذبه توریستی تبدیل شدند - BBC News فارسیکشتی‌های تفریحی معمولاً در حال گذر از دریای مدیترانه و کارائیب دیده می‌شوند.

جنگ لیبی؛ رویارویی سیسی و اردوغان؟ - BBC News فارسیکارآمدی نهادهای حکومتی لیبی تقریبا صفر است، ارتش متحد و نیروهای امنیتی قابل توجهی ندارد و، از همه مهمتر، در امتداد ۱۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک پرمنفذی که با مصر دارد حتی یک مرزبان نیز مستقر نکرده است. لیبی در عین حال پر از اسلحه است.

دلیل تنش میان پاکستان و عربستان چیست؟ - BBC News فارسیمناسبات عربستان سعودی و پاکستان اخیرا شاهد تحولاتی بوده که ممکن است نشان دهنده تنش بین دو متحد استراتژیک باشد.