نهادهای اطلاعاتی آمریکا: تغییرات اقلیمی موجب تنش‌ جهانی می‌شود | DW | 22.10.2021

30/07/1400 05:03:00 ب.ظ

۱۸ نهاد طلاعاتی آمریکا هشدار داده‌اند که پیامدهای تغییرات اقلیمی امنیت ایالات متحده را تهدید می‌کند و یادآور شده‌اند که تفییرات ناشی از گرمایش زمین، تنش‌ و رقابت بین کشورها را تشدید کرده و به بی‌ثباتی جهانی می‌انجامند.

تغییرات اقلیمی, اجلاس پاریس

۱۸ نهاد طلاعاتی آمریکا هشدار داده‌اند که پیامدهای تغییرات اقلیمی امنیت ایالات متحده را تهدید می‌کند و یادآور شده‌اند که تفییرات ناشی از گرمایش زمین، تنش‌ و رقابت بین کشورها را تشدید کرده و به بی‌ثباتی جهانی می‌انجامند.

۱۸ نهاد طلاعاتی آمریکا هشدار داده‌اند که پیامدهای تغییرات اقلیمی امنیت ایالات متحده را تهدید می‌کند و یادآور شده‌اند که تفییرات ناشی از گرمایش زمین، تنش‌ و رقابت بین کشورها را تشدید کرده و به بی‌ثباتی جهانی می‌انجامند.

بخش اول گزارش، به تحلیل رویکرد کشورها بر سر انتقال فناوری‌های جدید مربوط به انرژی پاک اختصاص دارد. در بررسی رقابت‌های مربوط به کنترل منابع یا تعهدات و اختلافات مربوط به میزان کاهش گازهای گلخانه‌ای، تاکید خاصی روی چین شده است.سرویس‌های اظلاعاتی آمریکایی نسبت به نادیده گرفته شدن اهداف توافق اقلیمی پاریس نیز اعلام خطر کرده‌ و گفته‌اند که اجرایی نشدن تعهدات این اجلاس به بحران‌های جدی می‌انجامد. بر اساس توافق اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵، کشورهای امضا کننده متعهد شده‌اند گرمایش زمین را به کمتر از دو درصد و حتی به یک و نیم درصد محدود کنند و سطح استفاده از انرژی‌های فسیلی را کاهش دهند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

يكي از نتايج گرمايش زمين :كاهش بارش خشكسالي را به ارمغان اورده حالا كه اسمان دريغ مي كند دريا كه هست با توسعه و ارتقاء صنعت اب شيرين كن ها اين كسري اب را جبران كنند،توسعه جنگل كاري در سر زمين هاي بياباني توليد اكسيژن را افزايش مي دهد جو زمين را سالم تر مي كند

وزیر دفاع آمریکا: کمک به کسانی که در افغانستان با ما همکاری کردند ادامه می‌یابد🔺وزیر دفاع آمریکا: کمک به کسانی که در افغانستان با ما همکاری کردند ادامه می‌یابد وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه ۳۰ مهر مسئولیت اخلاقی آمریکا برای کمک به کسانی که در افغانستان به نیروهای آمریکایی یاری رساندند را بااهمیت توصیف کرد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

امیر اسکندری، جادوگری که رییس فدراسیون فوتبال را به مجلس می‌برد

ایران مجددا اروپا و آمریکا را به خلف وعده در توافق هسته‌ای متهم کردمحمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بار دیگر با متهم کردن طرف‌های اروپایی و آمریکا به خلف وعده در مذاکرات هسته‌ای مدعی شد که تنها ایران برای مدت

اردوغان سفرای 10 کشور از جمله آمریکا، فرانسه و آلمان را به اخراج از ترکیه تهدیدرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد از بیانیه ده کشور غربی که از این کشور خواسته بودند پرونده تاجر زندانی این کشور را به صورت عادلانه بررسی کند،

آمریکا یک زندانی افغان در گوانتانامو را پس از 14 سال بی گناه شناختاسدالله هارون گل، زندانی افغانستانی در بازداشتگاه گوانتانامو پس از اسارت 14 ساله بی گناه شناخته و آزاد شد. - خبرگزاری آناتولی

اندرو واتسون: 'تأثیرگذارترین' فوتبالیست سیاه‌پوستی که فراموش شد - BBC News فارسیاندرو واتسون یکی از پیشگامانی بود که نقشی بزرگ در شکل گرفتن فوتبال به صورتی که ما امروزه شاهد آن هستیم، داشت. اما نام این فرد تاثیرگذار برای دهه‌ها در تاریخ گم شده بود.

۱۸ نهاد اطلاعاتی آمریکا با بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی بر امنیت ملی این کشور، ارزیابی هشداردهنده‌ای پیرامون تنش‌های احتمالی در جهان ارائه داده‌اند.اشتراک چاپ وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه ۳۰ مهر مسئولیت اخلاقی آمریکا برای کمک به کسانی که در افغانستان به نیروهای آمریکایی یاری رساندند را بااهمیت توصیف کرد.جادوگر » نزدیک به این باشگاه شناخته می‌شد.طولانی و به‌طور یک‌طرفه به تعهدات خود پایبند بوده است.

در گزارش این نهادها آمده که واکنش‌کشورها به تحولات اقلیمی باعث کشمکش یا بی‌ثباتی خواهد شد. سرویس های مخفی آمریکا برای اولین بار گزارش ویژه‌ای درباره تاثیرات تغییرات آب و هوایی تهیه کرده و گرمایش زمین را به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی طبقه بندی کرده‌اند.» وی در پاسخ به این پرسش که اگر تایوان از سوی چین مورد حمله نظامی قرار گیرد ایالات متحده به تایوان کمک خواهد کرد یا نه، گفت هیچ‌کس از بحرانی شدن شرایط استقبال نمی‌کند، ولی من در مورد احتمال و فرضیه‌هایی که هنوز روی نداده، موضع نمی‌گیرم. اوریل هاینز، هماهنگ کننده اطلاعاتی در این گزارش می‌نویسد: «ما معتقدیم که تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده‌ای خطرات علیه منافع امنیت ملی ایالات متحده را تشدید خواهد کرد.» رییس فدراسیون فوتبال ایران پیش از دیدار تیم‌های ایران و کره جنوبی در ورزشگاه «آزادی»، وقتی با این سوال خبرنگاران مواجه شد که آیا منظورش از «خوبان عالم»، ارتباط با جادوگری یا شخصی به نام امیر اسکندری است، بدون آن‌ که پاسخی بدهد، از میان آن‌ها عبور کرد. نه تنها اثرات گرمایش جهانی افزایش می یابد، بلکه"تنش های ژئوپلیتیکی در مورد چگونگی پاسخ به این چالش" نیز افزایش می یابد. او افزود: حمایت ایالات متحده از ناتو آهنین است و همان گونه که پرزیدنت بایدن گفته، به مثابه پیمانی مقدس است.» این گزارش ۲۷ ضفحه‌ای در سه بخش تنظیم شده و یادآوری می‌کند که گرمایش زمین یک مشکل جهانی است و درگیری‌های ناشی از آن نیز در سطح جهانی مشکل‌آفرین خواهد بود. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، گروسی پس از دیدار با بلینکن توضیح داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون اجازه ورود به تأسیسات هسته‌ای کرج را دریافت نکرده‌اند.

ارزیابی این نهادها اخطار می‌دهد که کشورهای صنعتی و ثروتمند نیز، آن گونه که تصور می‌شود، ازتغییرات آب و هوایی در امان نخواهند بود. لوید آستین گفت مذاکراتی را در ناتو در مورد عملیات جاری در عراق و سوریه برای اطمینان از شکست داعش و همچنین در مورد تهدید خطر جدید از سوی گروه داعش خراسان، دنبال می‌کند. همیشه درباره دعای خیر حرف می‌زنیم و زیارت هم می‌رویم. بخش اول گزارش، به تحلیل رویکرد کشورها بر سر انتقال فناوری‌های جدید مربوط به انرژی پاک اختصاص دارد. در بررسی رقابت‌های مربوط به کنترل منابع یا تعهدات و اختلافات مربوط به میزان کاهش گازهای گلخانه‌ای، تاکید خاصی روی چین شده است. مطالب مرتبط.  بخش دوم گزارش، مشکلات ژئوپلتیکی فرامرزی را بررسی کرده و به خطر فزاینده درگیری‌ها بر سر آب و مهاجرت پرداخته است. ارشدترین مقام ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا کیست؟  مهدی تاج به صورت هم‌زمان، ریاست کمیته فوتبال ساحلی و فوتسال را در کنار نایب رییسی کنفدراسیون فوتبال آسیا برعهده دارد. در این بخش نسبت به کوچک‌تر شدن لایه‌های یخ در قطب شمال و تشدید رقابت برای مواد اولیه هشدار داده شده است. در واکنش به این تحولات پرونده هسته‌ای ایران، اسرائیل اما در حال بررسی گزینه‌هایی برای مقابله با برنامه هسته‌ای تهران است و در این راستا تل‌آویو اخیرا بودجه‌ای به ارزش 1.

تعهدات دولت‌ها بر اساس توافق اقلیمی پاریس هنوز عملی نشده است. سرویس‌های اظلاعاتی آمریکایی نسبت به نادیده گرفته شدن اهداف توافق اقلیمی پاریس نیز اعلام خطر کرده‌ و گفته‌اند که اجرایی نشدن تعهدات این اجلاس به بحران‌های جدی می‌انجامد. اما او در انتخاباتی که به گفته خودش مهندسی شده بود، به شریک و یار قدیمی مهدی تاج، یعنی «محمود اسلامیان» بازی انتخاباتی را باخت. بر اساس توافق اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵، کشورهای امضا کننده متعهد شده‌اند گرمایش زمین را به کمتر از دو درصد و حتی به یک و نیم درصد محدود کنند و سطح استفاده از انرژی‌های فسیلی را کاهش دهند. پیامدهای خشکسالی در ایران بخشی از گزارش، وضعیت اقلیمی ایران را تشریح می‌کند و این که خشکسالی‌های مکرر در ایران به جابجایی جمعیت منجر خواهد شد. عنوان شده که خشکسالی‌ها و موج گرمای شدید به گسترش بیابان‌زایی می‌انجامد و این روند، به موازات مدیریت ضعیف آب، باعث کاهش تولید مواد غذایی و افزایش هزینه‌های واردات می‌شود، چیزی که در نهایت، خطر بی‌ثباتی، درگیری‌های محلی و کوچ مردم را بالا می‌برد.

این گزارش، ده روز قبل از آغاز اجلاس اقلیمی سازمان ملل (COP26) ارائه شده و نخستین گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکایی در ارتباط با مسئله اقلیم و امنیت ملی است. کاخ سفید گفته است که ادارات و سازمان‌های دولتی مسئول امنیت در ایالات متحده، سرگرم بررسی اثراث تغییرات آب و هوایی در برنامه‌‌ریزی‌های خود هستند و این امر در چشم‌اندازهای وزارت دفاع و وزارت امنیت داخلی که مسئولیت‌های مرزی دارند، تاثیر خواهد گذاشت. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، مبارزه با گرمایش زمین را یکی از دغدغه های اصلی سیاست خود قرار داده است. او برنامه بلندپروازانه ای برای حفاظت از آب و هوا دارد که اجرای دقیق آن با مخالفت کنگره روبرو شد. با روی کار آمدن بایدن، ایالات متحده به توافقنامه پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی بازگشت.

دونالد ترامپ در تصمیمی یک جانبه، از این توافق خارج شد. بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است استرالیا: سرزمین خشکسالی نخست وزیر استرالیا، مالکوم ترنبول با اشاره به وضعیت خشکسالی ایالت نیو سوث ویلز که یک چهارم محصولات کشاورزی این کشور را تولید می‌کند، گفته است: «اکنون ما سرزمین خشکسالی هستیم.» استرالیا اخیرا قوانینی را به تصویب رسانده که تا میلیون‌ها دلار کمک در اختیار کشاورزان قرار دهد، از جمله برای حمایت از سلامت روان آنها. بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است اتیوپی: پایان کوچ‌نشینی؟ اتیوپی از یک خشکسالی طولانی که از سال ۲۰۱۵ آغاز شده رنج می‌برد.این خشکسالی مخصوصا موجب کمبود شدید غذا شده است.

دولت اتیوپی اعلام کرده که حدود هشت و نیم میلیون نفر به کمک‌های اضطراری غذایی احتیاج دارند و حدود ۴۰۰ هزار نوزاد از سوء تغذیه رنج می‌برند. خشکسالی، کوچ‌نشینی سنتی در این منطقه را نیز به طور جدی به مخاطره افکنده است. بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است آقریقای جنوبی: پدیدار شدن روز محشر حفاظت از منابع طبیعی و باران‌های دیرهنگام فصل، کیپ تاون پایتخت آفریقای جنوبی را از یک وضعیت آخرالزمانی که در آن ممکن بود آب قطع شود و وضعیت اضطراری اعلام شود، رهانید. خشکسالی اخیر که از بدترین خشکسالی‌های چند دهه گذشته بوده، منابع آب را تهی کرد و باعث شد برخی کارشناسان پیشنهاد کنند که با حمل کوه‌های یخ از قطب جنوب، بحران را رفع کنند. بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است اروپا: پژمردگی محصولات کشاورزی گرمای عرقریزان اروپا با نبود باران تکمیل شد.

نه تنها شهروندان از پیامدهای بهداشتی این وضعیت رنج بردند و نظام‌های درمانی و بازدهی نیروی کار تحت تاثیر آن قرار گرفت، بلکه محصولات کشاورزی نیز به سختی آسیب دیدند. کشاورزان در سراسر قاره به دلیل کاهش محصولات کشاورزی، از ورشکستگی هراسانند. مرکز پژوهش‌های مشترک اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرده که در آینده میزان و شدت خشکسالی افزایش خواهد یافت. بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است یونان: وقتی گیاهان می‌میرند، روستاهای گم‌شده از نو پدیدار می‌شوند یونان با مشکلی دوگانه مواجه بوده است: سیل در برخی مناطق و خشکسالی در مناطقی دیگر. کشاورزان کرت می‌گویند به دلیل زمستانی فوق‌العاده خشک، تا ۴۰ درصد محصولات کشاورزی خود را از دست می‌دهند.

با وجود همه آبیاری‌ها، آنها می‌گویند آب کافی برای آبیاری محصولات کشاورزی خود را ندارند. میزان آب چنان کاهش یافته که روستاهای سابقا آباد، در سراسر کشور خالی از سکنه می‌شوند. بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است سوئد: بدترین خشکسالی از سال ۱۹۴۴ به این سو سوئد که بیش از سه ماه است بارانی به خود ندیده، بدترین خشکسالی خود از سال ۱۹۴۴ به این سو را تجربه می‌کند. این وضعیت به طور جدی خطر کاهش محصولات کشاورزی و ضرر چند صد هزار یورویی کشاورزان را افزایش داده است. سوئد همچنین شاهد آتش‌سوزی‌های عظیمی در جنگل‌های خود بود و دما در حوالی قطب شمال حتی از ۳۰ درجه سانتیگراد فراتر ر فت.

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است بریتانیا: انبار باروت بریتانیا از تهدیدی جدی می‌ترسد که در نتیجه خشکسالی تابستانی متوجه زنجیره تامین مواد غذایی این کشور شده است. اتحادیه ملی کشاورزان بریتانیا می‌گوید که کشور وضعیت"انبار باروت" را تجربه می‌کند. این وضعیت بر دشواری‌هایی می‌افزاید که چشم انداز نیاز به خودکفایی در صورتی که این کشور به توافقی برای خروج از اتحادیه اروپا دست پیدا نکند، در پیش روی شهروندان گشوده است. بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است هند: آبی که رو به پایان است هند به دلیل افزایش جمعیت و سوء مدیریت با مشکل کمبود آب دست به گریبان است، اما این وضعیت با خشکسالی بدتر نیز شده و باعث شده که بسیاری از نقاط کشور بدون آب بمانند. بنگلور اخیرا به فهرست جهانی شهرهایی افزوده شده که احتمال دارد فاقد آب آشامیدنی شوند.

برخی دیگر از شهرهای این فهرست عبارتند از کیپ تاون در آفریقای جنوبی، جاکارتا در اندونزی و سائو پائولو در برزیل. بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است آمریکا: بازگشت کم آبی و طوفان گرد و غبار دولت آمریکا می‌گوید که در حال حاضر ۲۹ درصد کشور گرفتار خشکسالی است و این وضعیت، زندگی ۷۵ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. اگرچه آتش‌سوزی در جنگل‌های کالیفرنیا توجه جهانی را جلب کرد، اما ایالت‌هایی که مرکز زراعت هستند، مانند ایالت کانزاس، بار دیگر از خشکسالی رنج می‌برند. کانزاس یکی از ایالت‌هایی است که در نتیجه کم آبی و طوفان گرد و غبار مشهور دهه ۱۹۳۰ فلج شد. در همین زمینه: .