ملاقات بنت و پوتین در مسکو؛ مطرح شدن موضوع ایران و سوریه | DW | 22.10.2021

30/07/1400 05:39:00 ب.ظ

رئیس‌جمهوری روسیه در اولین ملاقات خود با نخست‌وزیر جدید اسرائیل ابراز امیدواری کرد که نفتالی بنت همان سیاست 'تنگاتنگ و پراعتماد' دوران بنیامین نتانیاهو را در قبال روسیه در پیش گیرد.

روابط اسرائیل و روسیه, ملاقات بنت و پوتین در سوچی

رئیس‌جمهوری روسیه در اولین ملاقات خود با نخست‌وزیر جدید اسرائیل ابراز امیدواری کرد که نفتالی بنت همان سیاست 'تنگاتنگ و پراعتماد' دوران بنیامین نتانیاهو را در قبال روسیه در پیش گیرد.

رئیس‌جمهوری روسیه در اولین ملاقات خود با نخست‌وزیر جدید اسرائیل ابراز امیدواری کرد که نفتالی بنت همان سیاست 'تنگاتنگ و پراعتماد' دوران بنیامین نتانیاهو را در قبال روسیه در پیش گیرد.

ملاقات بنت و پوتین در مسکو؛ مطرح شدن موضوع ایران و سوریهرئیس‌جمهوری روسیه در اولین ملاقات خود با نخست‌وزیر جدید اسرائیل ابراز امیدواری کرد که نفتالی بنت همان سیاست"تنگاتنگ و پراعتماد" دوران بنیامین نتانیاهو را در قبال روسیه در پیش گیرد.ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) ابراز امیدواری کرد که نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید اسرائیل در همان مسیر سلف خود گام بردارد و مناسبات نزدیک و"پراعتماد" میان دو کشور پایدار بماند.

به گزارش اسوشیتدپرس، پوتین در استقبال از بنت که برای نخستین بار به روسیه سفر کرده بود، روابط دو کشور را"بی‌نظیر" خواند و تاکید کرد که گفت‌وگوها و روابط میان دو کشور مبتنی بر"پیوندهای عمیق میان دو ملت" است.ملاقات میان رئیس‌جمهوری روسیه و نخست‌وزیر اسرائیل در سوچی در حاشیه دریای سیاه صورت گرفت.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

Unity is nice. Both. My intrested also told you. Leave me alone bro وامیدوارم هرچه بیشتراطلاعات نقاط حساس ایران وخصوصانیروگاه بوشهرومحل استقرارسلاحهای ایران روبهتون بدم!🤣تازه سردار!🤣وزیردفاعشون برای خریدتسلیحات اومده بوداینجاکه بازهم چندسال بازیشون میدیم ویکسری سلاح روالان بهشون نشون میدیم،اماتحویل نمیدیم!تا10سال بعدکه کلاکهنه وازرده خارج بشن!

😅رهبر ج.ا ، تحویل بگیر ای پوتین کصکشششش الان روسیه با اسرائیل همکاری می‌کنه بعد قالیباف می‌ره روسیه برا کصکشی

تعطیلی دفتر نمایندگی ناتو در مسکو؛ استولتنبرگ: گفتگو با روسیه حتی در شرایط تنش‌آمیز مهم استدبیرکل ناتو، می‌گوید با وجود تعلیق ماموریت چند دیپلمات روس در این سازمان، گفتگوی ناتو با روسیه از اهمیت برخوردار است جزئیات بیشتر🔽 کثیف تر و پست فطرت تر از روسها فقط آخوندها هستند و هر روس یه جاسوس بالقوه است همه باید از اروپا اخراج شوند چون کارشون فقط ترور و جاسوسی است

شیوع سویه‌ای از کرونا در روسیه که از 'دلتا' نیز مسری‌تر است | DW | 21.10.2021پژوهشگران روسی سویه جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کرد‌ه‌اند که نسبت به 'دلتا' مسری‌تر است. این نوع از کرونا در روسیه در حال گسترش است. ظرف یک شبانه‌روز ۱۰۳۶ نفر در این کشور بر اثر یا در ارتباط با کرونا مرده‌اند. COVID ..... The crap that keeps giving.... ShimoolT آه همین دیروز گفتم چه خوبه که دیگه از سویه‌های جدید خبری نیست 😥 ☹️😔

تهدید روسیه؛ پذیرش اوکراین در پیمان ناتو پیامد دارد | DW | 21.10.2021مقامات کرملین به ناتو هشدار دادند که گام‌های بعدی در پذیرش عضویت اوکراین در این پیمان نظامی غربی عواقب خواهد داشت. وزیر دفاع آمریکا در سفر به کی‌یف گفته بود، هیچ کشور ثالثی نمی‌تواند مانع پذیرش عضویت کشورها در ناتو باشد.

کرونا در جهان؛ روسیه از مشاهده موارد ابتلا به گونه مسری‌تر از دلتا خبر داد🔺کرونا در جهان؛ روسیه از مشاهده موارد ابتلا به گونه مسری‌تر از دلتا خبر داد ▪️محقق ارشد و مدیر سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان روسیه می‌گوید مواردی از گونه جدید ویروس کرونا ،که احتمالا از گونه دلتا مسری‌تر است، در این کشور مشاهده شده است.

آتش سوزی مرگبار در کارخانه مواد شیمیایی روسیه تعدادی کشته و ناپدید برجای گذاشتیکی از منابع امنیتی روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته که این حادثه به دلیل نادیده گرفتن «استانداردهای ایمنی» و «عدم رعایت ترتیب مراحل آزمایش» روی داده است.

ادامه بارش‌ها در ۶ استان / کاهش محسوس دما در مناطقی از کشورادامه بارش‌ها در ۶ استان کاهش محسوس دما در مناطقی از کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، ضمن اعلام ادامه بارش‌ها در برخی نقاط کشور، در عین حال از پایداری جوی طی روزهای آینده خبر داد.

جهان ملاقات بنت و پوتین در مسکو؛ مطرح شدن موضوع ایران و سوریه رئیس‌جمهوری روسیه در اولین ملاقات خود با نخست‌وزیر جدید اسرائیل ابراز امیدواری کرد که نفتالی بنت همان سیاست"تنگاتنگ و پراعتماد" دوران بنیامین نتانیاهو را در قبال روسیه در پیش گیرد.Aa ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، می‌گوید با وجود تعلیق ماموریت چند دیپلمات روس در این سازمان، گفتگوی ناتو با روسیه از اهمیت برخوردار است.جهان شیوع سویه‌ای از کرونا در روسیه که از"دلتا" نیز مسری‌تر است پژوهشگران روسی سویه جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کرد‌ه‌اند که نسبت به"دلتا" مسری‌تر است.ملاقات دمیترو کوئلبا، وزیر خارجه اوکراین و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بروکسل در آوریل ۲۰۲۱ آندری رودنکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به اظهارات لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در مورد عضویت اوکراین در پیمان نظامی ناتو به تهدید متوسل شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) ابراز امیدواری کرد که نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید اسرائیل در همان مسیر سلف خود گام بردارد و مناسبات نزدیک و"پراعتماد" میان دو کشور پایدار بماند. به گزارش اسوشیتدپرس، پوتین در استقبال از بنت که برای نخستین بار به روسیه سفر کرده بود، روابط دو کشور را"بی‌نظیر" خواند و تاکید کرد که گفت‌وگوها و روابط میان دو کشور مبتنی بر"پیوندهای عمیق میان دو ملت" است. اظهارات دبیرکل ناتو به این معناست که خط تلفن میان فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح روسیه، والری گراسیموف و فرمانده عالی نیروهای متحد ناتو در اروپا یعنی تود ولترز و همچنین دیدارهای میان استولتنبرگ با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه همچنان برقرار خواهد بود. ملاقات میان رئیس‌جمهوری روسیه و نخست‌وزیر اسرائیل در سوچی در حاشیه دریای سیاه صورت گرفت. پژوهشگران روسی از کشف سویه‌ای از کرونا (AY. پوتین روابط شخصی نزدیکی با نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، بنیامین نتانیاهو داشت. در مقابل روسیه هم اعلام کرد فعالیت‌ نمایندگی‌های دیپلماتیک خود در ناتو را متوقف می‌کند. نتانیاهو بارها به روسیه سفر کرده و با پوتین دیدار کرده بود. از چند سال پیش بدین سو، میان واحدهای نظامی اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه درگیری وجود دارد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید رئیس‌جمهوری روسیه در این ملاقات به"روابط شبه‌تجاری و پراعتماد" روسیه با دولت نتانیاهو اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که دولت بنت"سیاست تداوم" را در مناسبات روسیه و اسرائیل در پیش گیرد. روسیه همچنین اعلام کرد که دفتر نمایندگی ناتو در پایتخت روسیه تعطیل می‌کند.  کامیل چافیزوف، مدیر اداره حمایت از مصرف کنندگان روز پنجشنبه ۲۱ اکتبر به خبرگزاری روسی (RIA‌) گفت که تا کنون چند مورد از سویه جدید شناسایی شده است. نفتالی بنت با تقدیر از خدمات ارزشمند یک میلیون روس‌زبان کشورش، بر"پیوند عمیق میان دو کشور" تأکید کرد و ولادیمیر پوتین را، از اینکه در طول بیست سال رهبری‌اش بر روسیه، دو کشور را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرده است، تمجید کرد. بنت گفت: «من می‌توانم از سوی شهروندان اسرائیل به شما بگویم که ما به شما به عنوان یک دوست حقیقی ملت یهودی می‌نگریم. استولتنبرگ در نشست خبری خود در این خصوص گفت: «ما عمیقا باور داریم که در شرایطی که تنش‌ها زیاد می‌شود و همه چیز دشوارتر از قبل، بسیار مهم است که همچنان گفتگوها انجام شود.» بنت از نقش اتحاد جماهیر شوروی در شکست رژیم نازی در جنگ دوم جهانی تقدیر کرد و به یک موزه جدید در اسرائیل اشاره کرد که از سربازان یهودی که در ارتش‌های متفقین، به ویژه در ارتش سرخ جنگیدند، ستایش می‌شود. از ابتدای همه‌گیری کرونا بیش از هشت میلیون نفر در روسیه دچار این بیماری شده‌ و بیش از ۴۳۰ هزار نفر جان باخته‌اند. به گزارش اسوشیتدپرس، این ستایش به احتمال بسیار خشنودی پوتین را برانگیخته است و این که کشورش نقشی تعیین‌کننده در پیروزی بر رژیم نازی در جنگ دوم جهانی داشته است. روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرده و ناتو این اقدام مسکو را به رسمیت نمی‌شناسد. هم‌اکنون آتش‌بس در شرق اوکراین برقرار است، اما هر چند گاه نقض می‌شود.

مناسبات تنگاتنگ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان روسیه و اسرائیل به دو کشور کمک کرده است تا به رویارویی با مسائل دشوار و شکاف‌برانگیز بروند؛ از جمله وضعیت حاکم بر سوریه، کشوری که مسکو در همکاری با ایران می‌کوشد رژیم بشار اسد را سرپا نگهدارد. بنت در آغاز گفت‌وگوی خود با پوتین گفت: «ما درباره وضعیت سوریه نیز گفت‌وگو خواهیم کرد؛ و نیز درباره تلاش‌هایی در مورد اینکه چگونه می‌توان برنامه هسته‌ای نظامی ایران را متوقف کرد.. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دستور تعطیلی مراکز عمومی و ادارات را داده تا بتوان از گسترش سریع بیماری جلوگیری کرد.» به کانال تلگرام دویچه وله فارسی بپیوندید پوتین گفت که روسیه"تلاش کرده است دولت‌مداری سوریه را بار دیگر احیا و تقویت کند". او تصریح کرد که با وجود برخی مسائل در رابطه با وضعیت حاکم بر سوریه"وجوه اشتراک و امکاناتی برای همکاری، به ویژه در رابطه با مبارزه تروریسم وجود دارد". اسرائیل تحرکات جمهوری اسلامی ایران در مرزهای شمالی این کشور را خط قرمز خود می‌داند و بارها پایگاه‌های ایران و کاروان‌های ارسال اسلحه به شبه‌نظامیان حزب‌الله در لبنان را مورد حملات خود قرار داده است. شهردار مسکو فرمان داده است که افراد ۶۰ سال به بالا که واکسینه نشده‌اند باید برای چهار ماه آینده از خانه خارج نشوند.

حزب‌الله با پشتیبانی ایران، در کنار نیروهای ارتش رژیم اسد در جنگ داخلی سوریه شرکت فعال داشته است. روسیه از سال ۲۰۱۵ کارزاری نظامی برای حمایت از رژیم اسد به راه انداخت تا بتواند بخش بزرگی از کشور را بار دیگر تحت حاکمیت خود درآورد. از سوی دیگر مسکو در مدرنیزه کردن ارتش سوریه نقش به سزایی داشته است، که می‌توان از استقرار سامانه‌های پدافند هوایی و آموزش پرسنل نظامی نام برد. روسیه و اسرائیل یک خط ویژه تماس اضطراری برقرار کرده‌اند تا عملیات هوایی بر فراز سوریه را هماهنگ سازند و مانع از برخوردها غیرمترقبه شوند. در حالی که روسیه سیاست حمایت از رژیم اسد را دنبال می‌کند، اسرائیل به دفعات مواضع جمهوری اسلامی ایران در خاک سوریه را هدف قرار داده است.

در سال ۲۰۱۸ در جریان یک حمله هوایی اسرائیل به مواضع ایران، پدافند هوایی سوریه به اشتباه یک جنگنده و یک هواپیمای شناسایی روسی را سرنگون کرد که منجر به کشتن شدن ۱۸ سرنشین روس این دو هواپیما شد. این رویداد برای مدتی بر مناسبات روسیه و اسرائیل سایه افکند. از سوی دیگر مسکو وارد یک بازی دیپلماتیک دشوار شد و کوشید تا هم‌زمان روابط خود با اسرائیل و ایران را دوستانه نگه دارد. در سال ۲۰۱۸ مسکو با تهران به توافق رسید که جمهوری اسلامی نیروهای خود را از بلندی‌های جولان دور نگه دارد تا به نگرانی‌های اسرائیل در این رابطه خاتمه داده شود. روسیه یکی از قدرت‌های جهانی دخیل در توافقنامه هسته‌ای موسوم به"برجام" در سال ۲۰۱۵ است.

با خروج آمریکا از برجام در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ این توافق به شکست انجامید. حال دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش است در همراهی با قدرت‌های جهانی گام‌هایی در مسیر احیای برجام بردارد که اسرائیل با آن موافق نیست. شنیدن صوت "حضور ایران در سوریه" در دیدار پوتین و نتانیاهو • گفت‌وگو با رضا تقی‌زاده .