توقیف نفتکش‌ها, جبل‌الطارق, سپاه پاسداران

توقیف نفتکش‌ها, جبل‌الطارق

نفت‌کش حامل نفت ایران آب‌های جبل‌الطارق را ترک کرد | DW | 19.08.2019

نفت‌کش 'گریس ۱' که نام خود را به 'آدریان دریا' تغییر داده پس از حدود ۴۵ روز توقیف آب‌های منطقه جبل‌الطارق را ترک کرد. سفیر ایران در بریتانیا این خبر را تائید کرده اما در مورد مقصد این شناور اطلاعی نداده است.

19/08/2019 08:57:00 ق.ظ

نفت‌کش 'گریس ۱' که نام خود را به 'آدریان دریا' تغییر داده پس از حدود ۴۵ روز توقیف آب‌های منطقه جبل‌الطارق را ترک کرد. سفیر ایران در بریتانیا این خبر را تائید کرده اما در مورد مقصد این شناور اطلاعی نداده است.

نفت‌کش 'گریس ۱' که نام خود را به 'آدریان دریا' تغییر داده پس از حدود ۴۵ روز توقیف آب‌های منطقه جبل‌الطارق را ترک کرد. سفیر ایران در بریتانیا این خبر را تائید کرده اما در مورد مقصد این شناور اطلاعی نداده است.

نفت‌کش حامل نفت ایران آب‌های جبل‌الطارق را ترک کردنفت‌کش"گریس ۱" که نام خود را به"آدریان دریا" تغییر داده پس از حدود ۴۵ روز توقیف آب‌های منطقه جبل‌الطارق را ترک کرد. سفیر ایران در بریتانیا این خبر را تائید کرده اما در مورد مقصد این شناور اطلاعی نداده است.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم روحانی سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را تأیید کرد | DW | 02.08.2021 آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند

نفتکش توقیف شده حامل نفت ایران با نام جدید و پرچم جمهوری اسلامی تنگه جبل‌الطارق را ترک کردبنا بر گزارش‌ها نفت‌کش حامل نفت ایران که چهارم ژوئیه توسط ناوگان دریایی جبل‌الطارق و با همکاری تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا توقیف شده بود، سرانجام آب‌های این منطقه را به مقصدی نامعلوم ترک کرده است.

ابر نفت‌کش"گریس ۱" که پیش از توقیف با پرچم پاناما فعالیت می‌کرد به ظن حمل نفت ایران به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا توقیف شده بود. گفته می‌شود این نفت‌کش بزرگ دقایقی پیش از نیمه‌شب یک‌شنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) آب‌های جبل‌الطارق را ترک کرده است. headtopics.com

دادگاه عالی جبل‌الطارق که روز پنج‌شنبه، ۱۵ اوت حکم به رفع توقیف این نفت‌کش داده بود. تقاضای وزارت دادگستری ایالات متحده برای توقیف مجدد آن را با این استدلال که از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت می‌کند رد کرد.نفت‌کش"گریس ۱" نام خود را به"آدریان دریا" تغییر داده و اکنون با پرچم جمهوری اسلامی به کار خود ادامه می‌دهد. این نفت‌کش ظاهرا متعلق به یک شرکت مستقر در سنگاپور است. جلیل اسلامی، معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی روز پنج‌شنبه به نقل از مالک این شناور به خبرگزاری مهر گفته بود که  مقصد آن"بنادر دریای مدیترانه" خواهد بود.

"تاگس‌شاو"، وب‌سایت شبکه یک تلویزیون آلمان بامداد دوشنبه، ۱۹ اوت از قول شرکت"مرین ترافیک" که تردد کشتی‌ها را بر اساس اطلاعات جی‌پی‌اس آنها دنبال می‌کند گزارش داد که نفتکش آدریان دریا تنگه جبل‌الطارق را ترک کرده است.تائید سفیر ایران در لندن

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا در یک پیام توئیتری نوشته است: «در این لحظه تایید می‌کنیم که سرانجام ۴۵ روز پس از توقف در آب‌های جبل‌الطارق، نفتکش حامل نفت ایران حرکت خود به‌مقصد آب‌های بین‌المللی را آغاز کرد. توجه زیاد سیاستمداران و افکار عمومی جهانی و منطقه‌ای، نشان دهنده نتایج مهم سیاسی،بین‌المللی و حقوقی اقداماتی است که در این چند روز اتخاذ شد.»

توقیف نفت‌کش حامل نفت خام ایران آغازگر تنشی میان تهران و لندن شد که همچنان ادامه دارد. حدود دو هفته پس از این اقدام نیروی دریایی سپاه پاسداران اعلام کرد که به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، نفتکش بریتانیایی"استینا ایمپرو" را به دلیل نقض قوانین بین‌المللی در تنگه هرمز توقیف کرده است. headtopics.com

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد گسترش حریق‌های موسمی در جنوب اروپا؛ شمار قربانیان آتش‌سوزی در ترکیه به ۸ تن رسید

سپاه و سازمان بنادر ایران نفتکش استینا ایمپرو را از جمله متهم کرده‌اند که با عبور از مسیری خلاف قوانین بین‌المللی، امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز را به خطر انداخته و با تخلیه پسماند نفت موجود در مخازن خود"موجب ایجاد آلودگی شدید و لطمه زدن به محیط زیست خلیج فارس" شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیددولت بریتانیا مدعی شده که نفت‌کش استینا ایمپرو در آب‌های سرزمینی عمان قرار داشته و توسط نیروی دریایی سپاه مجبور به تغییر مسیر و ورود به آب‌های ایران شده است.تا کنون درباره جزئیات مذاکرات و توافق‌های احتمالی که به آزادی نفتکش حامل نفت ایران در جبل‌الطارق منجر شده خبر دقیقی انتشار نیافته است. وب‌سایت"تاگس‌شاو" به نقل از ناظران احتمال می‌دهد که با این تصمیم، نفتکش استینا ایمپرو نیز به زودی آزاد می‌شود.

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

بعیدی‌نژاد: نفتکش حامل نفت ایران حرکتش به مقصد آب‌های بین‌المللی را آغاز کردسفیر ایران در لندن: نفتکش حامل نفت ایران سرانجام پس از ۴۵ روز توقف در آب‌های جبل الطارق حرکتش به مقصد آب‌های بین‌المللی را آغاز کرد

آمریکا حکم توقیف نفتکش «کریس1» ایران را صادر کردایالات متحده امریکا حکم توقیف نفتکش «گریس-1» ایران در جبل الطارق را صادر کرده است. - خبرگزاری آناتولی

ممکن است «گریس-1» امشب جبل‌الطارق را به مقصد ایران را ترک کندبراساس اعلام سفیر ایران در لندن ممکن است نفت‌کش توقیفی این کشور در جبل‌الطارق امشب به سمت آب‌های سرزمینی ایران حرکت کند. - خبرگزاری آناتولی

نفتکش توقیف شده ایرانی سرانجام جبل‌الطارق را ترک کردنفتکش ایرانی ۴۵ روز پیش از سوی دولت محلی جبل‌الطارق توقیف شد چرا که گمان می‌رفت مقصد این نفتکش سوریه است.

جبل الطارق فشار آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش ایرانی را رد کردجبل_الطارق فشار آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش ایرانی را رد کرد ⚡️بر اساس بیانیه‌ای که حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا، منتشر کرده است، انتظار می‌رفت این نفتکش که رفع توقیف شده یکشنبه شب جبل‌الطارق را ترک کند.

رویترز: نفتکش ایرانی جبل الطارق را ترک کردخبرگزاری رویترز از حرکت نفتکش ایرانی گریس-۱ با نام جدید آدریان دریا-۱ از بندر جبل الطارق خبر داده است. حرکت این نفتکش پس از آن صورت گرفت که دولت محلی جبل الطارق با درخواست آمریکا برای توقیف آن مخالفت کرد. این درخواست پس از آن مطرح شد که مقام های جبل‌الطارق جمعه ۱۵اوت، ۲۴ مرداد دستور آزادی نفتکش گریس ۱ را صادر کردند. رسانه‌های ایرانی می‌گویند مقصد نفتکش آدریان دریا (گریس ۱) که در جبل الطارق توقیف شده بود، بندری در یونان است. خبرگزاری ایسنا به نقل از بلومبرگ بندر کلاماتا در یونان را مقصد این کشتی معرفی کرد.