نخست وزیر لبنان به هنگام استعفاء: فساد مزمن موجب انفجار بیروت شد

10/08/2020 11:17:00 ب.ظ

نخست وزیر لبنان به هنگام استعفاء: فساد مزمن موجب انفجار بیروت شد

اخبار, انفجار بیروت

نخست وزیر لبنان به هنگام استعفاء: فساد مزمن موجب انفجار بیروت شد

حسان دیاب نخست وزیر مستعفی لبنان گفت: وجود فساد مزمن در کشور و طبقات سیاسی باعث فاجعه بیروت شد.

شامگاه سه‌شنبه چهارم اوت انفجار بزرگی در بندر بیروت روی داد که در نتیجه ۱۵۰ تن کشته و بیش از ۶ هزار نفر زخمی شدند. از آن زمان اعتراضات و فشارهای بسیاری به دولت لبنان وارد می‌شود، فشاری که امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ( ۱۰ اوت) استعفای دولت را بدنبال داشت.حسان دیاب، نخست وزیر استعفای دولت را لحظاتی پیش رسما اعلام کرد.

هنوز مشخص نیست که برنامه میشل عون، رئیس جمهور لبنان چه خواهد بود. آیا او از نمایندگان پارلمان خواهد خواست تا برای یافتن نخست وزیری تازه تلاش کنند یا دستور به برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی خواهد داد.در طی سه روز اخیر خیابان‌های بیروت شاهد اعتراضات مردم خشمگین نسبت به عملکرد دولت و وضعیت کشور است. برخی از وزارت‌خانه‌ها و ساختمان‌های دولتی از جمله ساختمان وزارت خارجه به دست معترضان خشمگین افتاده بود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

دو روز بعد از اعتراضات فراگیر در بیروت؛ نخست وزیر لبنان از سمت خود استعفا می‌کنددو روز بعد از اعتراضات فراگیر در بیروت؛ نخست وزیر لبنان از سمت خود استعفا می‌کند . لبنان در پی انفجار بزرگی که هفته گذشته در بندر بیروت روی داد، صحنه اعتراض‌های مردمی بوده است

کناره‌گیری اولین وزیر لبنان پس از انفجار بیروت؛ لبنان در انتظار تظاهراتی دیگرمنال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانی‌ لبنان ، از مقام خود در دولت این کشور کناره‌گیری کرد. همزمان، معترضان لبنان ی خود را برای برگزاری تظاهرات دیگری آماده می‌کنند

وزیر بهداشت لبنان: دولت حسان دیاب استعفا کردوزیر بهداشت لبنان : دولت حسان دیاب استعفا کرد حسان دیاب٬ نخست وزیر لبنان در پی تشدید فشارها بعد از انفجار مهیب در بندر بیروت استعفا کرد

وزیر اطلاع رسانی لبنان استعفا کردوزیر اطلاع رسانی لبنان استعفا کرد

انفجار بیروت؛ وزیر اطلاع‌رسانی لبنان استعفا کرد - BBC News فارسیمنال عبدالصمد نجد اولین وزیر کابینه دولت لبنان است که در اعتراض به شیوه مدیریت انفجار مرگبار بیروت از دولت کنار می‌رود.

وزیر اطلاع‌رسانی لبنان ضمن عذرخواهی از معترضان لبنانی استعفا کرددر آخرین گزارش‌ها از تحولات لبنان ، علاوه بر خبر استعفای منال عبدالصمد، به آمار قربانیان خارجی انفجار بیروت نیز اشاره شده است؛ انفجاری که بنا بر اعلام کارشناسان فرانسوی گودالی به عمق ۴۳ متر در زمین ایجاد کرده است.

Aa شامگاه سه‌شنبه چهارم اوت انفجار بزرگی در بندر بیروت روی داد که در نتیجه ۱۵۰ تن کشته و بیش از ۶ هزار نفر زخمی شدند.حسن دیاب، نخست وزیر لبنان یک وزیر کابینه دولت لبنان اعلام کرد که حسن دیاب، نخست وزیر آن کشور، قرار است امروز از سمت خود استعفا کند.همزمان، معترضان لبنانی خود را برای برگزاری تظاهرات دیگری آماده می‌کنند.10.

از آن زمان اعتراضات و فشارهای بسیاری به دولت لبنان وارد می‌شود، فشاری که امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ( ۱۰ اوت) استعفای دولت را بدنبال داشت. حسان دیاب، نخست وزیر استعفای دولت را لحظاتی پیش رسما اعلام کرد. لبنان در پی انفجار بزرگی که هفته گذشته در بندر بیروت روی داد، صحنه اعتراض‌های مردمی بوده است. هنوز مشخص نیست که برنامه میشل عون، رئیس جمهور لبنان چه خواهد بود.» این در حالی است که همزمان کاردینال بشاره پطرس الراعی رهبر مسیحیان مارونی لبنان، روز یکشنبه، از تمامی دولت این کشور خواست که اگر قادر به اصلاح شیوع مدیریت خود نیست، از قدرت کناره‌گیری کند. آیا او از نمایندگان پارلمان خواهد خواست تا برای یافتن نخست وزیری تازه تلاش کنند یا دستور به برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی خواهد داد. در همین حال دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه در موریس‌تاون ایالت نیوجرسی، پیش از پرواز به واشنگتن به خبرنگاران گفت که به دنبال انفجار سهمگین هفته گذشته در بیروت، ایالات متحده به لبنان کمک فرستاده است. در طی سه روز اخیر خیابان‌های بیروت شاهد اعتراضات مردم خشمگین نسبت به عملکرد دولت و وضعیت کشور است.

برخی از وزارت‌خانه‌ها و ساختمان‌های دولتی از جمله ساختمان وزارت خارجه به دست معترضان خشمگین افتاده بود. رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در یک کنفرانس تلفنی که توسط فرانسه و سازمان ملل متحد برای گرد‌آوری کمک‌های اضطراری به لبنان هماهنگ شده بود با دیگر رهبران جهان، مقامات دولتی، و سازمان‌های بین‌المللی صحبت کرد. اما روز شنبه همزمان با اعتراضات، نخست وزیر لبنان گفته بود که درخواست برگزاری یک انتخابات زودهنگام را خواهد داد و تا آن زمان در قدرت باقی خواهد ماند. دیاب : فساد مزمن موجب انفجار بیروت شد نخست وزیر مستعفی لبنان با اشاره به اینکه وجود فساد مزمن در کشور و طبقات سیاسی باعث فاجعه بیروت شد گفت: کسانی که فساد آنها فاجعه انفجار بیروت را آفرید، باید از خود خجالت بکشند که با دولت من که موفقیتش وجود آنها را تهدید می کند، همکاری نکردند. حسان دیاب افزود: واقعیت‌ها را جعل و حقایق را تحریف کردند و گناه بزرگی مرتکب شدند؛ چراکه می‌دانند موفقیت دولت به معنای تغییر این طبقات است. او گفت: فساد از کشور هم بزرگتر است و نمی‌توان از آن خلاصی یافت و یکی از نمونه‌های فساد در موضوع انفجار بندر بیروت نمایان شد و مشخص شد که حجم فاجعه بزرگتر از آن است که قابل توصیف باشد. همچنین استعفای این وزیر لبنانی در حالی است که معترضان روز شنبه به ساختمان چند وزارت حمله کردند و با تصرف ساختمان وزارت خارجه لبنان، آن را «مرکز فرماندهی انقلاب» نامیدند. هم‌رسانی این مطلب: .