میلیون‌ها مسلمان در هند در خطر سلب تابعیت | DW | 31.08.2019

09/06/1398 03:57 ب.ظ

حزب حاکم بهاراتیا جاناتا در هند اعلام کرد، فهرست جدید ثبت احوال ملی شهروندان ایالت آسام شامل اسامی یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسلمان ساکن این ایالت نمی‌شود. این افراد اینک در خطر سلب تابعیت قرار گرفته‌اند.

حزب حاکم بهاراتیا جاناتا در هند اعلام کرد، فهرست جدید ثبت احوال ملی شهروندان ایالت آسام شامل اسامی یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسلمان ساکن این ایالت نمی‌شود. این افراد اینک در خطر سلب تابعیت قرار گرفته‌اند. دولت آسام، ایالتی که در خود میلیون‌ها مهاجر از کشورهای همسایه را جا داده طرح ثبت اسامی شهروندان تأیید هویت‌شده را سال گذشته ریخت. در این فهرست تنها شهروندانی جا می‌گیرند که پیش از سال ۱۹۷۱ به این کشور آمده‌اند.

میلیون‌ها انسانی که در آن سال از جنگ استقلال در بنگلادش عمدتا مسلمان گریخته و به هند پناه آوردند در این فهرست جایی ندارند.

این افراد اکنون ۱۲۰ روز مهلت دارند که علیه این تصمیم شکایت کنند. دولت هند که اعتراضات را پیش‌بینی کرده واحدهای اضافی امنیتی را در آسام مستقر کرده است.منتقدان این طرح را تلاش دیگر حزب حاکم هندو ـ ناسیونالیست BJP (بهاراتیا جاناتا) به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند می‌دانند تا هندوها قدرتمندتر شده و اقلیت مسلمان به حاشیه رانده شود.

در کشمیر نیز دولت هند دست به اقدام علیه مسلمانان زده و در اوایل اوت محدودیت‌های زیادی را علیه آن‌ها در ایالت جامو و کشمیر اعمال کرده است. آسام بعد از کشمیر از نظر جمعیتی بیش‌ترین مسلمانان را در خود جای داده است. مسلمانان حدود ۳۴ و هندوها ۶۲درصد از جمعیت آسام را تشکیل می‌دهند.الگویی برای سراسر هند headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

انفجار مرگبار در کارخانه مواد شیمیایی در هند

طلای نماینده پرتاب دیسک ایران در مسابقات هندطلای نماینده پرتاب دیسک ایران در مسابقات هند بهنام شیری نماینده ایران در پرتاب دیسک به رقابت با حریفان خود پرداخت که در پایان به مدال طلا رسید. او در این مسابقات پرتابی به طول ۵۷.۸۲ انجام داد و قهرمان شد

پاکستان: هند در کشمیر جنایت جنگی مرتکب می‌شودنخست وزیر پاکستان از مردم این کشور خواست برای حمایت از مردم کشمیر در مقابل جنایت جنگی هندوستان به هر هفته خیابان‌ بیایند. - خبرگزاری آناتولی

عمران خان در صف نخست راهپیمایی همبستگی با کشمیر تحت کنترل هندنخست وزیر پاکستان:‌ «پیام ما به مردم کشمیر این است که تا زمانی که آزادی به دست نیامده، ما در کنار آن‌ها خواهیم بود.»

پاکستان در مرز با هند پناهگاه می‌سازدارتش پاکستان از برنامه ریزی برای ساخت پناهگاه‌های زیر زمینی در مرز با هند برای تامین مردم محلی و نظامیان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

بیانیه زندانیان صنفی کارگری و مدنی بند ۸ زندان اوین؛ سلامت زندانیان در خطر است

حدود دو میلیون نفر در ایالت آسام هند در خطر از دست دادن تابعیت قرار گرفته‌اند. دولت محلی این ایالت در شمال شرقی هند فهرست مناقشه‌برانگیزی از طرح ثبت احوال ملی منتشر کرده که در ‌آن تنها ۳۱ میلیون و یک صد هزار نفر ثبت شده‌اند و از یک میلیون و ۹۰۰هزار نفر دیگر که عمدتا مسلمان‌ بنگلادشی‌اند خبری نیست.

دولت آسام، ایالتی که در خود میلیون‌ها مهاجر از کشورهای همسایه را جا داده طرح ثبت اسامی شهروندان تأیید هویت‌شده را سال گذشته ریخت. در این فهرست تنها شهروندانی جا می‌گیرند که پیش از سال ۱۹۷۱ به این کشور آمده‌اند. میلیون‌ها انسانی که در آن سال از جنگ استقلال در بنگلادش عمدتا مسلمان گریخته و به هند پناه آوردند در این فهرست جایی ندارند.

این افراد اکنون ۱۲۰ روز مهلت دارند که علیه این تصمیم شکایت کنند. دولت هند که اعتراضات را پیش‌بینی کرده واحدهای اضافی امنیتی را در آسام مستقر کرده است.منتقدان این طرح را تلاش دیگر حزب حاکم هندو ـ ناسیونالیست BJP (بهاراتیا جاناتا) به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند می‌دانند تا هندوها قدرتمندتر شده و اقلیت مسلمان به حاشیه رانده شود.

در کشمیر نیز دولت هند دست به اقدام علیه مسلمانان زده و در اوایل اوت محدودیت‌های زیادی را علیه آن‌ها در ایالت جامو و کشمیر اعمال کرده است. آسام بعد از کشمیر از نظر جمعیتی بیش‌ترین مسلمانان را در خود جای داده است. مسلمانان حدود ۳۴ و هندوها ۶۲درصد از جمعیت آسام را تشکیل می‌دهند.الگویی برای سراسر هند

طرح ثبت احوال ملی اهالی آسام در حال حاضر الگویی برای تمامی هند محسوب می‌شود. در ماه ژانویه مجلس نمایندگان هند قانونی مناقشه‌‌برانگیز را تصویب کرد که راه را برای تابعیت صدها هزار مهاجر غیر مسلمان باز می‌کند.

طبق این قانون که باید در مجلس اعلای این کشور نیز تأیید شود، مهاجران هندو، مسیحی و سیک از بنگلادش، پاکستان و افغانستان که حداقل شش سال در هند زندگی می‌کنند از حق دریافت تابعیت هند برخوردار می‌شوند. اما مسلمانان از چنین حقی برخوردار نیستند.

فهرست ثبت احوال قدیمی آسام مربوط به سال ۱۹۵۱ می‌شود. در سال ۲۰۱۵ دولت هند به‌روزرسانی این فهرست را آغاز کرد. همزمان اردوگاه‌هایی برای اخراج مهاجران دایر شد که در حال حاضر نزدیک به هزار نفر در ‌آن اسکان داده ‌شده‌اند.

بنگلادش تا سال ۱۹۷۱ قسمتی از پاکستان بود. طی ۱۰ ماه جنگ استقلال بیش از ۱۰ میلیون مسلمان این منطقه را ترک کرده و به هند پناه آوردند.