مسکو می‌خواهد بین ایروان و باکو میانجیگری کند | DW | 17.07.2020

27/04/1399 09:35 ب.ظ

مسکو پبشنهاد داده در مناقشه مسلحانه ارمنستان و آذربایجان وساطت کند. سخنگوی پوتین می‌گوید اعضای شورای امنیت ملی روسیه، به شدت نگران بروز جنگی تازه در جنوب قفقاز هستند. این سنگین‌ترین رویارویی طرفین در ۵ سال گذشته است.

مسکو پبشنهاد داده در مناقشه مسلحانه ارمنستان و آذربایجان وساطت کند. سخنگوی پوتین می‌گوید اعضای شورای امنیت ملی روسیه، به شدت نگران بروز جنگی تازه در جنوب قفقاز هستند. این سنگین‌ترین رویارویی طرفین در ۵ سال گذشته است. سخنگوی دولت ارمنستان اعلام کرده که شامگاه منتهی به جمعه به جز چند تیراندازی پراکنده، اتفاقی در نوار مرزی نیفتاد و اوضاع آرام بود. وزارت دفاع آذربایجان اما از ادامه تنش خبر می‌دهد.

هر یک از دو کشور، دیگری را به شلیک توپخانه در روستاهای مرزی متهم می‌کند.

مسکو با ابراز نگرانی شدید از منازعه مسلحانه طرفین، خواستار آتش‌بس فوری شده و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، پیشنهاد میانجیگری داده است. در مناقشات سابق دو کشور نیز روسیه چنین نقشی بر عهده داشت. در روزهای گذشته، چند درگیری مرزی بین نظامیان دو کشور رخ داده که طبق اخبار رسمی، دستکم ۱۷ کشته بر جا گذاشته است. تنش تازه، سنگین‌ترین رویارویی دو همسایه از سال ۲۰۱۶ به بعد است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید چند روز قبل، الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، ضمن برکناری وزیر خارجه این کشور به دلیل اهمال در حل مناقشه قره‌باغ، رویارویی جدید نظامی بین باکو و ایروان را منتفی ندانست. headtopics.com

مناقشه ارضی آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ، سه دهه قدمت دارد. این منطقه که ساکنان آن عمدتا ارمنی هستند، جزو خاک جمهوری آذربایجان است اما شورشیان متمایل به ارمنستان، کنترل آن را در اواخر دهه ۱۹۸۰ به دست گرفتند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

بیش از ۱۴۰ معترض روسی در مسکو بازداشت شدندمعترضان با برگزاری یک تجمع بدون مجوز، به اضافه شدن بندی به قانون اساسی روسیه که به رییس جمهوری این کشور اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۳۹ در قدرت بماند، اعتراض کردند.

بیش از صد معترض به ولادیمیر پوتین و اصلاح قانون اساسی، در مسکو بازداشت شدندبیش از صد معترض به ولادیمیر پوتین و اصلاح قانون اساسی، در مسکو بازداشت شدند یک گروه ناظر حقوق بشری می‌گوید پلیس روسیه بیش از ۱۰۰ تظاهرکننده معترض به اصلاح قانون اساسی آن کشور را بازداشت کرده است.

محاکمه دیپلمات ایرانی در بلژیک به اتهام مشارکت در اقدام «تروریستی»اسد‌الله اسدی، کارمند و دبیر سوم سفارت ایران در اتریش پیش‌تر به اتهام دست داشتن در طرح خنثی شده بمب‌گذای در همایش گروه مجاهدین در فرانسه دستگیر و بر اساس حکم دادگاهی در آلمان به بلژیک مسترد شده بود.

تاکید بر ادامه همکاری ایران، روسیه و ترکیه در روند آستانه در مورد سوریهدکتر روحانی در گفتگو با رئیس جمهور روسیه: تاکید بر توسعه همکاری‌های دوجانبه و متوازن در همه سطوح قدردانی از روسیه بابت حمایت از برجام تاکید بر ادامه همکاری ایران، روسیه و ترکیه در روند آستانه در مورد سوریه

کرونا و جهان: یادبود قربانیان در اسپانیا؛ تاثیر اقتصادی آن در بریتانیا - BBC News فارسیآغاز موج تازه کرونا در برخی کشورهای جهان هشدار دهنده شده و باعث شده تا مقررات قرنطینه دوباره در این کشورها برقرار شود.

کرونا در ایران؛ افزایش تعداد بستری‌شدگان و کمبود تخت در تهرانسخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید موارد بستری بیماران مبتلا به بیماری «کووید ۱۹» در کل کشور افزایش یافته است.