محاکمه دیپلمات ایرانی در بلژیک به اتهام مشارکت در اقدام «تروریستی»

25/04/1399 10:40:00 ب.ظ

اسد‌الله اسدی، کارمند و دبیر سوم سفارت ایران در اتریش پیش‌تر به اتهام دست داشتن در طرح خنثی شده بمب‌گذای در همایش گروه مجاهدین در فرانسه دستگیر و بر اساس حکم دادگاهی در آلمان به بلژیک مسترد شده بود.

اسد‌الله اسدی، کارمند و دبیر سوم سفارت ایران در اتریش پیش‌تر به اتهام دست داشتن در طرح خنثی شده بمب‌گذای در همایش گروه مجاهدین در فرانسه دستگیر و بر اساس حکم دادگاهی در آلمان به بلژیک مسترد شده بود. دادگاه رسیدگی به اتهامات چهار مظنون به مشارکت در عملیات لو رفته بمب گذاری در گردهم‌‌آیی گروه مجاهدین که در میان آنها یک دیپلمات ایرانی نیز حضور دارد روز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه در بلژیک برگزار شد.

جلسه روز چهارشنبه در واقع نخستین نشست رسمی دادگاه برای تفهیم اتهام و آغاز روند رسیدگی به اتهام‌های مطرح شده در این پرونده بود.

اسد‌الله اسدی، کارمند و دبیر سوم سفارت ایران در اتریش، دیپلماتی است که از متهمان اصلی این پرونده به شمار می‌‌رود. آقای اسدی پیش‌تر به اتهام دست داشتن در طرح خنثی شده بمب‌گذای در همایش گروه مجاهدین خلق در فرانسه دستگیر و بر اساس حکم دادگاهی در آلمان به بلژیک مسترد شده بود.

دادستانی فدرال بلژیک که از صلاحیت و اختیارات لازم برای رسیدگی به جرائم تروریستی برخوردار است روز دوم ژوئیه سال ۲۰۱۸ از کشف و خنثی سازی پروژه بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق ایران خبر داد که قرار بود دو روز قبل از آن در ویلپنت واقع در حومه پاریس برگزار شود. headtopics.com

دلیل درخواست بروکسل برای استرداد و محاکمه اسدالله اسدی، ارتباط و تماس وی با دو فرد بازداشت‌شده توسط پلیس بلژیک به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به گردهمایی یاد شده بود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

اردوغان از سرخوشی آواز خواند!

اردوغان با آواز خوانی پیروزی خود در انتخابات را جشن گرفت. ادامه مطلب >>

یک دیپلمات ایرانی به اتهام 'تروریسم' در بلژیک محاکمه می‌شود | DW | 15.07.2020دادگستری بلژیک یک ایرانی را به اتهام طرح عملیات تروریستی در خاک اروپا محاکمه می‌کند. این محاکمه با پرونده اتهام 'طرح عملیات تروریستی' در مراسم دو سال پیش 'شورای ملی مقاومت' مربوط است و تاکنون چهار نفر دستگیر شده‌اند.

پیگرد قانونی ۷۳ شهروند تاجیکستان به اتهام عضویت در 'اخوان-المسلمین'دادستانی کل تاجیکستان گفته که ۷۳ شهروند این کشور به اتهام عضویت در سازمان ممنوع 'اخوان-المسلمین' تحت پیگرد قانونی قرار دارند. اگر دادگاه ارتباط متهمان با سازمان 'اخوان- المسلمین '- را ثابت کند، ممکن است آنها از ۵ تا ۱۲ سال محکوم به زندان شوند.

کرونا در ایران؛ فعالیت برخی مشاغل در تهران به مدت یک هفته تعطیل شدتعداد روزانه قربانیان شیوع ویروس جدید کرونا در ایران روز دوشنبه برای دومین بار بیش از ۲۰۰ نفر بود. بنا به آمار رسمی تاکنون ۱۳ هزار و ۳۲ نفر در ایران بر اثر ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

نگاهی به امنیت اجتماعی در عصر قرنطینه‌ در گفت‌وگو با یک جامعه‌شناسبرای کنترل و مقابله با شیوع این بیماری، باید فردیت را تا حدودی کنار گذاشت و از توصیه‌های یکپارچه سازمان جهانی بهداشت و مقررات بهداشتی دولت‌ها پیروی کرد. سعید پیوندی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه لورن فرانسه توجه به فردیت و آزادی فردی به عنوان یکی از اصول مدرنیته را بازگشت ناپذیر می‌داند.

سفیر اتحادیهٔ اروپا در امارات: به تنوع اقتصادی در امارات می‌اندیشیم«میزان تبادلات تجاری ما سال گذشته به ۱۵ میلیارد یورو رسید و همین امر اتحادیهٔ اروپا را به یکی از سه شریک تجاری عمدهٔ امارات تبدیل کرده است.»

واکنش‌ها به نماینده اصفهان که در توییتر نوشت: بچه سومم به دنیا آمدزهرا شیخی مبارکه، از نمایندگان مردم اصفهان در مجلس یازدهم در توییترش اعلام کرده که فرزند سومش را به دنیا آورده است. این توییت خانم شیخی واکنش‌های مثبت و منفی زیادی داشته است.