مستاجران تهرانی در معرض حذف از شهر هستند

09/10/2019 05:06:00 ب.ظ

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران: ۴۲ درصد تهرانی‌ها مستاجر و با افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن و تورم، در معرض حذف از شهر هستند.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران: ۴۲ درصد تهرانی‌ها مستاجر و با افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن و تورم، در معرض حذف از شهر هستند.

تهران- ایرنا- رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه ۴۲ درصد تهرانی ها مستاجر هستند، گفت: با افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن و تورم، این گروه در معرض حذف از شهر هستند.

وی یکی از ضعف های ساختاری دو طرح جامع و تفصیلی را بی توجهی به مسکن اجتماعی ارزیابی کرد و گفت: شهرداری جدایی از مسائل حقوقی و قانونی که باید به مطالعه آن بپردازد برای اقشاری که در معرض آسیب از حیث تامین مسکن اند مسئولیت اجتماعی دارد.بوچانی با اشاره به بستر قانونی شهرداری ها برای ورود به بحث مسکن دهک های پایین تصریح کرد: ۴۲ درصد از شهروندان تهرانی که مستاجرند تنها دهک های پایینی جامعه را شامل نمی شوند این یعنی ۵ دهک از جامعه درگیر این مساله اند.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که ۴۲ درصد مذکور الزاما فاقد مسکن نیستند، گفت: احتمالا در واحدهایی سکونت دارند که تامین کننده نیازهای آن ها نیست و این نشان دهنده وضعیت بغرنج برای این ۵ دهک است.رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران  با اشاره به «به جاماندگی» ارزش پول در برابر « ازجادررفتگی» قیمت مسکن و اجاره بها طی چند سال اخیر گفت: در قوانین موجود و بر اساس بند یک، دو و سه ماده ۸ قانون شوراها نمایندگان باید نارسایی های حوزه را شناسایی کنند یکی از این نارسایی ها مساله مسکن است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

دو تن در تیراندازی در شهر هاله آلمان کشته شده‌اند | DW | 09.10.2019مقامات پلیس آلمان اعلام کردند که در جریان تیراندازی در شهر هاله در ایالت زاکسن- آنهالت دست‌کم دو تن کشته شده‌اند. به گفته شاهدان عینی احتمالاً چند مهاجم مسلح در این حادثه شرکت داشته‌اند. یکی از مظنونان دستگیر شده است. مسلمان نبود احیانا؟ به قبرستان یهودیان ( به دلیل مراسم مخصوص شون امروز انجا جمع شدن )حمله شده و به مغازه 'دونر' فروشی یک ترک خودتون پیدا کنید چه کسانی ممکنه حمله کردن .

آمار قربانیان حمله انفجاری در شهر جلال آباد افغانستان افزایش یافتمقام‌های ولایت ننگرهار در شرق افغانستان سه‌شنبه 8 اکتبر تایید کردند که آمار قربانیان حمله انفجاری در

ادامه تظاهرات ضد دولتی در بغداد و چند شهر دیگر عراقتظاهرات‌های ضد‌دولتی در عراق که از اول اکتبر جاری ادامه دارد، وارد هفتمین روز شد. - خبرگزاری آناتولی

ترکیه یک مرکز آموزش فنی در شهر کراچی پاکستان احداث کردآژانس توسعه و همکاری ترکیه « تیکا» برای فراهم کردن زمینه آموزش‌های فنی به جوانان پاکستانی یک مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در شهر پاکستان تاسیس کرد. - خبرگزاری آناتولی

صادرات کالا از شهر کوجا ائلی 9 درصد افزایش یافتصادرات محصولات تولیدی شهر کوجا ائلی ترکیه در دوره ژانویه-سپتامبر امسال 9 درصد افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

واقعه شهر لیمبورگ آلمان؛ حمله تروریستی یا تصادف رانندگی؟ | DW | 08.10.2019در نگاه نخست همه چیز حکایت از یک تصادف رانندگی دارد. اکنون درباره انگیزه تروریستی این واقعه گمانه‌زنی می‌شود. این پرسش مطرح است که آیا راننده سوری این کامیون عامدانه تصادف شدید با خودروهای دیگر را باعث شده است؟

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، محمدحسین بوچانی در نشست تخصصی واکاوی نقش شهرداری در مسکن استیجاری در شورای اسلامی شهر تهران توضیح داد:  یکی از مهمترین مسائلی که پایتخت با آن روبروست مهاجرت درون شهری به علت خانه به دوشی ساکنان آن است چرا که با افزایش قیمت رهن و اجاره و تورم؛ مستاجران تهرانی در معرض جدی حذف از شهر قرار دارند در حالی که حق سکونت در شهر را دارند.به گفته پلیس در پی تیراندازی در شهر هاله در شرق آلمان دو نفر کشته شده‌اند.شهر جلال آباد مرکز این ولایت به 12 کشته و 32 زخمی افزایش یافته است.تظاهرات‌های ضد‌دولتی در عراق که از اول اکتبر جاری ادامه دارد، وارد هفتمین روز شد.

وی یکی از ضعف های ساختاری دو طرح جامع و تفصیلی را بی توجهی به مسکن اجتماعی ارزیابی کرد و گفت: شهرداری جدایی از مسائل حقوقی و قانونی که باید به مطالعه آن بپردازد برای اقشاری که در معرض آسیب از حیث تامین مسکن اند مسئولیت اجتماعی دارد. بوچانی با اشاره به بستر قانونی شهرداری ها برای ورود به بحث مسکن دهک های پایین تصریح کرد: ۴۲ درصد از شهروندان تهرانی که مستاجرند تنها دهک های پایینی جامعه را شامل نمی شوند این یعنی ۵ دهک از جامعه درگیر این مساله اند. تیراندازی در نزدیکی یک کنیسه یهودیان رخ داده و پلیس گفته است که جسد یکی از قربانیان در ۳۰ متر کنیسه پیدا شده است. این مقام مسئول با بیان این مطلب که ۴۲ درصد مذکور الزاما فاقد مسکن نیستند، گفت: احتمالا در واحدهایی سکونت دارند که تامین کننده نیازهای آن ها نیست و این نشان دهنده وضعیت بغرنج برای این ۵ دهک است. دفتر والی ننگرهار علاوه کرد، بیشتر قربانیان این رویداد غیرنظامی هستند که یک زن و یک کودک نیز شامل آن می‌شود. رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران  با اشاره به «به جاماندگی» ارزش پول در برابر « ازجادررفتگی» قیمت مسکن و اجاره بها طی چند سال اخیر گفت: در قوانین موجود و بر اساس بند یک، دو و سه ماده ۸ قانون شوراها نمایندگان باید نارسایی های حوزه را شناسایی کنند یکی از این نارسایی ها مساله مسکن است. شهردار هاله می‌گوید که این تیراندازی در دو محل، در کنیسه یهودیان و یک اغذیه‌فروشی، به وقوع پیوسته است. سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیاردتومانی ایرانی ها در مسکن ترکیه در ادامه این جلسه علی چگینی ، مدیرکل پیشین دفتر برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی بر ضرورت سرمایه گذاری شهرداری در مکان های مورد نیاز و باظرفیت در شهر تاکید کرد و گفت: همچنین شهرداری باید قوانین را بر اساس منافع عمومی طراحی کند؛ به عنوان مثال اعطای مجوز در مناطق شمالی شهر با جمعیت کمتری را در خود جای داده سخت تر کند. درحالی که از آغاز تظاهرات‌ها تاکنون شمار قربانیان از مرز 110 گذشته است، بیش از 6 هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

چگینی همچنین بر اصلاح سیاست ها و قوانین بالادستی تاکید و خاطرنشان کرد: مداخله شهرداری و دولت در بحث مسکن استیجاری باید موثر و کارآمد باشد در غیر این صورت باعث ناکارآمدی اقتصاد می شود. بخشی از شهر هاله به محاصره پلیس درآمده و خیابان‌های منتهی به محل حادثه مسدود شده‌اند.. وی با اشاره به سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی ایرانی ها در امر مسکن ترکیه گفت: این قوانین ناکارآمد است که به فرار سرمایه ها منجر می شود. وی بخشی از مشکلات مسکن را ناشی از مشکلات کلان اقتصادی کشور دانست و گفت: سیاست های مسکن از ابتدای انقلاب تا کنون در برهه ای زمانی متفاوت تغییراتی داشته ولی در حال حاضر نیازمند سیاست هایی هستیم که هم افزایی نهادهای مختلف را در پی داشته باشد. شهر هاله در ایالت زاکسن- آنهالت در شرق آلمان قرار دارد. چگینی خاطرنشان کرد: قوانین شهرسازی مانع از رسیدن مسکن به مصرف کننده می شود. همچنین فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در این جلسه با اشاره به تورم کنترل نشده بعد از انقلاب گفت: این شرایط به ما این اجازه را نمی دهد که در هیچ سطحی از جمله مسکن خروجی مناسبی داشته باشیم و تا کنون هر سیاستی که اتخاذ شده به افزایش قیمت مسکن منجر شده است. به گفته شاهدان عینی یکی از مهاجمان مسلح لباس جنگی به تن داشته و مجهز به چند قبضه  سلاح گرم بوده است. حمود با اشاره به اینکه به دلیل وضعیت کنونی، قیمت مواد اساسی نیز بالا رفته است، گفت:"قیمت هر شانه تخم مرغ که قبلا 4 هزار دینار (4 دلار) بود حالا به 8 هزار دینار افزایش یافت".

پورحاجت امکان خانه دار شدن مستاجران در شهری مانند تهران با پس انداز را تقریبا صفر دانست و گفت: یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه قوانین شهرسازی است، این قوانین ضوابط و مقررات را طوری تنظیم نمی کند که مسکن به دست مصرف کننده برسد. وی بر ضرورت بازنگری در قوانین شهرسازی تاکید کرد و گفت: ۴۵۰ هزار واحد خالی در تهران ماحصل همین تفکر است که مسکن برای افراد ساخته نشده؛ ساختمان متقاضی ندارد، واحدهای کوچک ۵۰ تا ۷۰ متری که نیاز کنونی جامعه است، ساخته نشده است. انگیزه این تیراندازی هنوز روشن نیست. وی همچنین استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی، د ولتی و نهادهای عمومی برای ساخت مسکن استیجاری را ضروری  توصیف کرد. در ابتدای این جلسه نیز علیرضا محمدی عضو هیات علمی دانشگاه اردبیلی با ارائه پاورپوینتی به ارائه وضعیت مسکن و نماگرهای آن و جایگاه شهرداری در سیاستگذاری مسکن شهری پرداخت. به گفته مقامات پلیس یک تن از مظنونان به تیراندازی در شهر هاله دستگیر شده است.  تهرام/۹۳۴۳//۶۱۳۹ .