ماکیاولیسم خمینی و نسل پس از انقلاب: هدف چیست؟

29/08/1398 08:48:00 ب.ظ

در بخش نخست این مقاله به زمینه‌های بازآفرینی و نیز فرض‌های محتمل در بروز شکلی از بدکرداری سیاسی پرداخته شد که می‌توان آنرا ماکیاولیسم خمینی‌مآب نامید. این پاره به بازاندیشی برخی از مفاهیم در اندیشه سیاسی ماکیاولی می‌پردازد و نمونه‌های بدفهمی و مسخ آنرا برمی‌سنجد و در پایان به اهمیت آفرینش یا تعمیق گونه‌ای ایمان‌ورزی به آرمان 'خیر جمعی' و نیز بایستگی پاسداشت از واپسین گنجینه ایمانی ایرانیان اشاره می‌کند.

در بخش نخست این مقاله به زمینه‌های بازآفرینی و نیز فرض‌های محتمل در بروز شکلی از بدکرداری سیاسی پرداخته شد که می‌توان آنرا ماکیاولیسم خمینی‌مآب نامید. این پاره به بازاندیشی برخی از مفاهیم در اندیشه سیاسی ماکیاولی می‌پردازد و نمونه‌های بدفهمی و مسخ آنرا برمی‌سنجد و در پایان به اهمیت آفرینش یا تعمیق گونه‌ای ایمان‌ورزی به آرمان 'خیر جمعی' و نیز بایستگی پاسداشت از واپسین گنجینه ایمانی ایرانیان اشاره می‌کند. ماکیاولی پشتیبان دیکتاتوری فقط به‌عنوان راه حل موقت در دوران‌های گذار بود، اما حتی میان دیکتاتوری و بیدادگری (tyranny) فرق می‌گذاشت. او منتقد سخت‌گیر حکومت‌های ستمگر بود و جباریت یا زورسالاری را عامل فقر، پسرفت و زوال می‌دانست.

ازین‌جهت، ماکیاولی از پشتیبانان ایده ظالم‌کُشی (tyrannicide) است. «در برابر حکم‌ران بد، هیچ درمانی جز شمشیر نیست.» (گفتارها، چاپ ۱۹۷۹) اما آنچه او درباره روند مسخ شهریار به بیدادگر می‌گوید بیش‌تر به کار آینده ایران می‌آید، چرا که اکنونِ ایران پیشاپیش با ستم فرش شده است. ماکیاولی تاکید می‌کند که «شهریار خردمند اهمیت پرواگری (prudence) و خویشتن‌داری (self-restraint) را تشخیص می‌دهد، چرا که کشتار هم‌میهنان، خیانت به دوستان، اتّکاناپذیری (treacherous) و سنگدلی هیچ‌کدام دلیری (prowess) به‌شمار نمی‌آیند.» به‌تعبیر ماکیاولی، این شیوه‌ها می‌تواند قدرت را به‌ارمغان بیاورد اما تنها از مجرای بدنامی و سلب سربلندی (شهریار، چاپ ۱۹۸۶).

تمامی این مفاهیم را می‌توان به‌سادگی اینگونه به‌هم آمیخت که رادیکالیسم ماکیاولی در برانداختن تیرانی را با نتیجه‌باوری او در بنیانگذاری یک ساخت سیاسی مجموعاً به‌معنای توجیه بدکرداری سیاسی در مبارزه گرفت. بدین‌قرار، نمی‌توان شعار حقوق بشر داد و در وصف صحنه اعدام روحانیان حاکم لذت‌نگاری کرد یا شعار دموکراسی داد و خواهان اخراج کل روحانیت به نجف شد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

آخرین اخبار از کشته‌‌شدگان در شهرهای مختلف کردستان؛ جان‌‌باختگان کردستان به ۴۵ نفر افزایش پیدا کردآخرین اخبار از کشته‌‌شدگان در شهرهای مختلف کردستان؛ جان‌‌باختگان کردستان به ۴۵ نفر افزایش پیدا کرد در شهر مریوان نیروهای سپاه_پاسداران با شلیک مستقیم به سوی معترضان در نواحی مانند فلکە جهاد و چهارراه بایوە شهر مریوان باعث کشته شدن دستکم ۸ نفر شده‌اند.

واکنش ظریف به حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از اعتراضات در ایران

واکنش برخی دیگر از اعضای کنگره به اعتراضات در ایران؛ ایستادگی شجاعانه مقابل رژیمی ستمگرتعدادی از اعضای کنگره آمریکا در واکنش به اعتراضات در ایران، قطع اینترنت توسط دولت در ایران را محکوم کرده و از معترضان حمایت کردند. مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از فلوریدا در توئیتی درباره اعتراض مر

هوک: آنچه اکنون در ایران اتفاق می‌افتد بیش از اعتراض به قیمت‌های سوخت استبرایان هوک نماینده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا و رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه ایالات متحده

چین خواستار ارائه مدارک استفاده از پهپادهای این کشور در حمله به طرابلس شد

فرانسه می‌گوید نسبت به گزارش کشته‌شدن شماری از معترضان در ایران نگران استفرانسه می‌گوید نسبت به گزارش کشته‌شدن شماری از معترضان در ایران نگران است به گزارش خبرگزاری رویترز، «اگنس ون در مول» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: فرانسه مراتب نگرانی عمیق خود در مورد گزارش‌ها از مرگ زیادی از معترضان در روزهای گذشته، اعلام می‌کند.