ماکرون در بیروت: زمان مسئولیت پذیری رهبران لبنان فرا رسیده است

07/08/2020 01:19:00 ق.ظ

ماکرون در بیروت: زمان مسئولیت‌ پذیری رهبران لبنان فرا رسیده است جزئیات بیشتر🔽

لبنان, انفجار بیروت

ماکرون در بیروت: زمان مسئولیت‌ پذیری رهبران لبنان فرا رسیده است جزئیات بیشتر🔽

او که در جریان این سفر با تعدادی از دولتمردان لبنان ی دیدار و گفت و گو کرده بود در سخنان و مذاکراتش بر چند محور اساسی از جمله کمک های بشردوستانه، مبارزه با پولشویی و درخواست اصلاحات بنیادین تأکید کرد.

او در حالی که قول هرگونه کمک فرانسه به لبنان را می‌داد، ایجاد تغییرات اساسی در لبنان برای بیرون آمدن از بن بست های سیاسی و اقتصادی را خواستار شد.حاشیه‌های یک حضور؛ مردم از انقلاب گفتند و ماکرون از بسته پیشنهادیآقای ماکرون با اشاره به دیدارهایش با مقام های لبنانی گفت: «من خیلی صریح و رک بودم و در مقابل از دولتمردان لبنان انتظار پای بندی به تعهداتشان را دارم.»

قصد هیچگونه دخالت سیاسی هم نخواهم داشت. من نمی‌توانم خودم را جای یک دولت منتخب که با رای مردم روی کار آمده قرار دهم.با این حال آقای ماکرون گفت: «سرمایه گذارها اینجا هستند، فقط اصلاحات ایجاد کنید.»وی همچنین با اشاره به فساد در لبنان بر اجرای یک ابتکار سیاسی قوی برای مقابله با آن تاکید کرد و گفت که باید بانک مرکزی و سیستم بانکی این کشور حسابرسی شفاف داشته باشند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

تکذیب ممنوعیت استفاده بانوان از دوچرخه در مشهد با صدور دستور قضاییتکذیب شد | دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی صدور دستور قضایی به منظور ممنوعیت استفاده زنان از دوچرخه در شهر مشهد مقدس را تکذیب و اعلام کرد: کلیه مطالب منتشر شده در خصوص ممنوعیت استفاده بانوان از دوچرخه با دستور دادستانی کذب است و صحت ندارد

۲۶۹۷ ابتلا و ۱۸۵ فوتی جدید کرونا در کشور / پرهیز از سفر در تعطیلات پیش‌رو۲۶۹۷ ابتلا و ۱۸۵ فوتی جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۹۷ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۱۸۵ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۳۱۷۴۸۳ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۷۴۹۳۲ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۷۸۰۲ نفر

ماکرون در لبنان بر ضرورت اصلاحات در این کشور تأکید کردرئیس جمهوری فرانسه که مورد استقبال رئیس جمهوری لبنان قرار گرفته بود، پشتیبانی پاریس از بیروت را یک امر واضح دانست.

در تعطیلات پیش رو سفر نروید/ افزایش 58 درصدی تردد در جاده‌ها در روز گذشتهرییس پلیس راهور ناجا: *در تعطیلات پیش رو سفر نروید *روز گذشته شاهد افزایش ۵۸ درصدی تردد و سفر در جاده‌ها بودیم *ترددهای شهری نیز افزایش یافته است

کرونا در جهان- مرگ یک نفر در دنیا در هر ۱۵ ثانیه؛ افزایش تاریخی قیمت طلاکرونا در جهان- مرگ یک نفر در دنیا در هر ۱۵ ثانیه؛ افزایش تاریخی قیمت طلا به گزارش خبرگزاری رویترز در هر ۲۴ ساعت، حدود ۵ هزار و ۹۰۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس‌ کرونا جان خود را از دست می‌دهند. این معادل، مرگ یک نفر در هر پانزده ثانیه است.

موافقت رهبری با تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیرموافقت رهبری با تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات دو هزار و یکصد و سی و پنج تن از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.

Aa امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که به‌عنوان اولین رهبر یک کشور خارجی صبح پنج‌شنبه وارد لبنان شده بود، در سخنانی در میان مردم بیروت گفت که زمان مسئولیت پذیری رهبران لبنان فرا رسیده تا نظام سیاسی جدید ایجاد کنند.به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضائیه، در پی انتشار مطالبی در فضای مجازی مبنی بر ممنوعیت استفاده بانوان از دوچرخه در شهر مشهد مقدس با دستور قضایی، محمدحسین درودی،  ضمن تکذیب این مطالب عنوان کرد: دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی هیچ گونه دستور قضایی در این زمینه صادر نکرده است.به گزارش ایسنا، دکتر سیماسادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که  یک هزار و ۳۳۱ نفر از آنها بستری شدند.آقای ماکرون گفت که حضورش برای اعلام همبستگی و برادری است.

او که در جریان این سفر با تعدادی از دولتمردان لبنانی دیدار و گفت و گو کرده بود در سخنان و مذاکراتش بر چند محور اساسی از جمله کمک‌های بشردوستانه، مبارزه با پولشویی و درخواست اصلاحات بنیادین تأکید کرد. او در حالی که قول هرگونه کمک فرانسه به لبنان را می‌داد، ایجاد تغییرات اساسی در لبنان برای بیرون آمدن از بن بست های سیاسی و اقتصادی را خواستار شد.. رییس جمهور فرانسه همچنین از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی برای حمایت و پشتیبانی از لبنان در روزهای آینده خبر داد. وی همچنین گفت: خوشبختانه تا کنون ۲۷۴ هزار و ۹۳۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. آقای ماکرون در ادامه تأکید کرد که یک نظارت شفاف و روشن بر روی این کمک‌ها خواهد بود تا هیچگونه دورزدنی وجود نداشته باشد. او گفت که سازمان ملل و بانک جهانی نقش اساسی در این مورد بازی خواهند کرد. گفت و گو با رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس مجلس لبنان و همچنین رسانه‌های خبری از جمله برنامه‌های سفر رئیس جمهور فرانسه است.

حاشیه‌های یک حضور؛ مردم از انقلاب گفتند و ماکرون از بسته پیشنهادی درخواست برای تحقیقات همه‌جانبه بین‌المللی رئیس جمهور فرانسه همچنین تحقیقات همه جانبه بین‌المللی در حادثه انفجار بیروت را برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شک و تردید خواستار شد. وی در توضیح استان های در وضعیت قرمز بیماری نیز گفت: استان های مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. آقای ماکرون با اشاره به دیدارهایش با مقام های لبنانی گفت: «من خیلی صریح و رک بودم و در مقابل از دولتمردان لبنان انتظار پای بندی به تعهداتشان را دارم.» او همچنین از کمک‌های فرانسه گفت که به مرور وارد لبنان خواهد شد. فرانسه در دوران دو جنگ لبنان، کمک هایی به این کشور کرده بود. از اوایل خردادماه همسو با سایر استانهای کشور روند موارد ابتلا به بیماری و بستری در این استان به شکل صعودی درآمد؛ به طوری که تعداد موارد ابتلا و بستری روزانه در اواسط تیر ماه به بیشترین زمان خود از زمان شیوع بیماری رسید. از همین رو در سال ۲۰۱۸ کنفرانسی برای کمک برگزار شد. کشته شدن بیش از ۱۳۷ نفر و زخمی شدن بیش از پنج هزار نفر بر اثر انفجارهای روز سه شنبه در بیروت، بار دیگر شهروندان معترض لبنان را به صحنه آورده است.

در آن زمان قرار شد تا ۱۱ میلیلرد دلار به این کشور کمک شود به شرطی که لبنان گفت و گوهایی با صندوق بین‌المللی پول داشته باشد اما تاکنون محقق نشده است. قصد هیچگونه دخالت سیاسی هم نخواهم داشت. تعداد موارد بستری روزانه در برخی شهرستان های این استان نظیر بوشهر، برازجان و گناوه دارای شدت بیشتری است. من نمی‌توانم خودم را جای یک دولت منتخب که با رای مردم روی کار آمده قرار دهم. امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با این حال آقای ماکرون گفت: «سرمایه گذارها اینجا هستند، فقط اصلاحات ایجاد کنید.» رییس جمهور فرانسه که مدام بر ضرورت تغییرات اساسی در لبنان اشاره و تأکید می کرد که کوتاه نخواهد آمد، گفت: «قصد هیچگونه دخالت سیاسی هم نخواهم داشت. از اوایل خردادماه نمودار موارد ابتلا به این بیماری مجددا در این استان به شکل صعودی درآمد؛ به طوری که میانگین موارد ابتلا و بستری در اواسط تیر ماه به یشترین میزان خود از زمان شیروع بیماری رسید.

من نمی‌توانم خودم را جای یک دولت منتخب که با رای مردم روی کار آمده قرار دهم.» ماکرون با اصرار بر اصلاحات در لبنان تاکید کرد: «این خواسته‌ای است که فرانسه ماه‌ها بلکه سال‌ها خواهان آن است.» وی همچنین با اشاره به فساد در لبنان بر اجرای یک ابتکار سیاسی قوی برای مقابله با آن تاکید کرد و گفت که باید بانک مرکزی و سیستم بانکی این کشور حسابرسی شفاف داشته باشند. درخواست داریم که با رعایت اصول سه گانه فاصله  گذاری اجتماعی، شست و شوی مرتب دستها و استفاده از ماسک از فشار کاری این عزیزان بکاهیم تا مراقبتهای بهتر و بیشتری به بیماران بستری در بیمارستان ها ارایه شود. رییس جمهور فرانسه در بیروت AP Photo امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در حالی صبح روز پنجشنبه وارد بیروت شد که بلافاصله پس از ورود به لبنان، از نزدیک به بررسی ابعاد انفجار مهیب بیروت پرداخت. ورود او هم‌زمان شده بود با جستجوها برای پیدا کردن افرادی که همچنان زیر آوار مانده‌اند.

آقای ماکرون پیش از ورود به فرودگاه بیروت در حساب توئیتری‌اش به زبان عربی نوشت : «لبنان تنها نیست.» رئیس جمهوری فرانسه که مورد استقبال رئیس جمهوری لبنان قرار گرفته بود، پشتیبانی پاریس از بیروت را یک امر واضح دانست. آقای ماکرون گفت که حضورش برای اعلام همبستگی و برادری است. او در ادامه گفت که می‌خواهد یک کمک بین‌المللی را مدیریت کند. کمک‌های فرانسه در اختیار مردم لبنان قرار می‌گیرد رئیس جمهور فرانسه که از محل انفجار در بیروت بازدید می‌کرد، خطاب به مردم لبنان گفت که کشورش آن‌ها را رها نخواهد کرد.

او قول داد که کمک های فرانسه در اختیار مردم قرار گیرد. آقای ماکرون که وزیر خارجه فرانسه نیز او را همراهی می‌کند، گفت که می‌خواهد یک گفت و گوی صریح با نیروهای مؤثر و مراکز تصمیم گیر داشته باشد. انفجار بیروت؛ کمک‌های بین‌المللی بشردوستانه که تا به امروز به لبنان رسید آقای ماکرون با اشاره به «بحران های عمیق سیاسی و اقتصادی» در لبنان، بر ضرورت اصلاحات فوری در این کشور تأکید کرد. او گفت که اگر این اصلاحات انجام نشود، لبنان با فروپاشی مواجه خواهد شد. رئیس جمهور فرانسه این سخنان را در حالی بیان کرده است که صدها هزار لبنانی به ناگهان خانه‌ها و درآمدهایشان را از دست داده‌اند.

گزارش ها حکایت از آن دارد که حداقل یک شهروند فرانسه در میان کشته شدگان و ۲۴ شهروند دیگر در میان زخمی شدگان قرار دارند که حال سه نفر از آنان وخیم اعلام شده است. کشته شدن بیش از ۱۴۵ نفر و زخمی شدن بیش از پنج هزار نفر بر اثر انفجارهای روز سه شنبه در بیروت، بار دیگر شهروندان معترض لبنان را به صحنه آورده است. وزیر فرهنگ فرانسه در حساب توئیتری خود فرانسوی کشته شده را معماری معرفی کرد که در بازسازی بناهای تاریخی لبنان که از جنگ آسیب دیده اند، فعال بوده است. او نوشته فرانسه و لبنان در غم مرگ این معمار شریک هستند. در جریان سفر آقای ماکرون به لبنان، دو هواپیمای فرانسوی با پرسنل و تجهیزات ویژه وارد بیروت شدند.

.