ماجرای دماوند وقف نیست، غصب است

09/05/1399 05:35 ب.ظ

«محمدجواد_اکبرین» روزنامه‌نگار و دین‌پژوه در گفت‌وگو با «ایران وایر» تاکید کرد که آن‌چه بر سر دماوند آمده از نظر فقهی «غصب» محسوب می‌شود. از نظر او «مساله زمین‌های وقفی نیست بلکه سرزمین‌های اشغالی است» گزارش aidaghajar 👇 اخبار_ایران

آب پاکی بر دست بقیه ریخت و گفت که هیچ توافقی با دولت صورت نگرفته و سندی هم منتقل نشده است. طبق قانون برای وقف نیاز به سند مالکیت هست. مساله‌ای که تارنمای «اسکان» با انتشار سندی کرده که پلاک‌های ۶۸ و ۶۹ از وقف درنیامده‌اند.

طبق این سند که نام سه نفر در آن ذکر شده، پلاک‌های ۶۷، ۶۸ و ۶۹ به مرتع ملارعلیا، مرتع ملارسفلی و قریه‌ملار با مساحت ۲۴۸۶ هکتار در راستای اجرای مقررات ملی شد در دی ماه ۱۳۴۸ آگهی شده بود که در تیر ماه و آبان ۱۳۴۸ توسط کمیسیون ماده ۵۶ قطعیت قانونی یافته بود و علی‌رغم صدور گواهی ۱۳ و ۳۹ جهت اخذ سند این پلاک‌ها، اداره ثبت لاریجان به جهت موقوفه دانستن این پلاک‌ها از صدور سند امتناع ورزید و نهایتا در سال ۱۳۸۵ اعلام شد که سند این پلاک‌ها به نام اوقاف صادر شده است.

البته سازمان اوقاف در مقابل این اخبار را «تشویش اذهان عمومی» خواند و گفت این اسناد در سال ۱۳۸۴ قانونی و ثبت شده است. سازمان اوقاف و قوه قضاییه اعلام کردند که این مراتع در ۹۰ سال پیش به نام رضا شاه پهلوی صادر شده بود که با اعتراض مرتع‌داران باطل شد و آن‌ها زمین را وقف کردند.

دماوند را می‌توان نماد ایران برای تمامی ایرانی‌ها در داخل و خارج از کشور دانست. برای همین خبرهای مربوط به وقف یک یازدهم آن چنان اعتراضی در پی داشت که افکار عمومی را درگیر خود کرد.

ادامه مطلب:
iranwire »

ادامه اعتراض‌ها به وقف جنگل آق مشهد و دماوند؛ روحانی: وقف جنگل و دماوند شایعه استهمزمان با ادامه اختلاف نهادهای حکومت جمهوری اسلامی درباره وقف بخشی از قله دماوند و جنگل آق‌مشهد، رییس جمهور ایران گزارش ها در اینباره را «راهکار دشمن» و «شایعه» خواند

دو پلاک کوه دماوند همچنان وقف هستنددر پی انتشار اخباری مبنی بر صدور سندی به نام دولت برای کل اراضی قله دماوند، معاون حفاظت و امور اراضی اداره منابع طبیعی مازندران گفت: اختلاف‌ها بر سر دو پلاک ۶۸ و ۶۹ حل شده است اما همچنان دو پلاک دیگر سابقه وقفیت دارند که پیگیر حل مشکل این دو پلاک نیز هستیم.

وقف بخشی از کوه دماوند لغو شد

وقف دماوند؛ آیا مراتع ملار سند دارند؟ | DW | 28.07.2020سخنگوی قوه قضاییه در همداستانی با اوقاف می‌گوید گروهی فضاسازی کرده‌اند درحالی که مرتع ملار در دماوند سند کاداستر دارد. یک فعال محیط زیست ازمسئولان امر خواسته به خاطر نسل‌های بعدی از منافع معدن و دام دماوند چشم‌پوشی کنند.

وقف بخشی از اراضی دماوند منتفی شدسازمان محیط زیست پیش از این اعلام کرده بود که «حتی یک سانتیمتر» از اراضی قله دماوند قابل واگذاری نیست. این در حالیست که سازمان اوقاف ادعای مالکیت بر بخشی از اراضی قله دماوند را بار دیگر مطرح کرده و دیوان عالی نیز بر این ادعا صحه گذاشته بود.

وقف دماوند؛ یال جنوب شرقی قله آزاد شد | DW | 29.07.2020معاون سازمان ثبت اسناد و املاک ایران می‌گوید حتی یک سانتیمتر از اراضی یال جنوب شرقی دماوند وقف نیست. 'اسکان نیوز' می‌نویسد هر چند برش قله از وقف در آمده اما همه دماوند آزاد نشده و اختلاف بر سر دو پلاک ثبتی ادامه دارد. معاون ثبت واسناد واملاک کشور از استان هرمزگان مطلع هستند مافیای جعل وساختن اسناد معجول وغارت املاک مردم توسط بانک صادرات در شهر بندرعباس.