ادامه اعتراض‌ها به وقف جنگل آق مشهد و دماوند؛ روحانی: وقف جنگل و دماوند شایعه است

29/07/2020 10:21:00 ق.ظ

همزمان با ادامه اختلاف نهادهای حکومت جمهوری اسلامی درباره وقف بخشی از قله دماوند و جنگل آق‌مشهد، رییس جمهور ایران گزارش ها در اینباره را «راهکار دشمن»

همزمان با ادامه اختلاف نهادهای حکومت جمهوری اسلامی درباره وقف بخشی از قله دماوند و جنگل آق‌مشهد، رییس جمهور ایران گزارش ها در اینباره را «راهکار دشمن» و «شایعه» خواند

همزمان با ادامه اختلاف نهادهای حکومت جمهوری اسلامی درباره وقف بخشی از قله دماوند و جنگل آق‌مشهد، رییس جمهور ایران گزارش ها در اینباره را «راهکار دشمن»

حسن روحانی روز چهارشنبه گفت: «ایجاد شایعه بین مردم راهکار دیگر دشمن است، می‌گویند کوه را فروختند، جنگل را فروختند، وقف کردند، این چه بازی است، مگر می‌شود مرتع، جنگل، بیابان را وقف کرد؟».خبرگزاری فارس خبر داد که مدیر کل منابع طبیعی و رئیس کل دادگستری مازندران برای بررسی موضوع وقف ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در منطقه آق مشهد، در این روستا حضور پیدا کرده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از «یک منبع آگاه» که نام او ذکر نشده است، اعلام کرد رییس قوه قضائیه از دادگستری مازندران خواسته که گزارشی را در اینباره به او ارسال کند و حضور این دو مقام نیز در این روستا نیز به همین دلیل بوده است.در تیرماه رسانه‌های ایران از حکم دادگاه برای واگذاری ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در منطقه آق مشهد ( جنگل سفید) در ۳۵ کیلومتری ساری به موقوفه «امامزاده حارث» خبر دادند.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

ادامه جنجال‌ها بر سر 'وقف' کوه دماوند؛ تکذیب اوقاف، شکایت سازمان محیط زیست - BBC News فارسیجنجالی که بعد از انتشار خبر وقف بخشی از کوه دماوند به راه افتاد همچنان ادامه دارد. بعد از اعتراضهای گسترده، سازمان اوقاف، واگذاری بخشی از قله کوه را تکذیب کرد.

حاشیه‌های وقف دماوند ادامه دارد🔻اعتمادآنلاین گزارش می‌دهد: حاشیه‌های وقف_دماوند ادامه دارد/ از تایید و تکذیب وقف تا گلایه سخنگوی قوه قضاییه 🔹خبر وقف بخشی از کوه دماوند با وجود تکذیب سازمان اوقاف هنوز هم واکنش‌های تند و تیز و جدی به همراه دارد. اینجا_ببینیم و بخوانیم👇

وقف دماوند؛ آیا مراتع ملار سند دارند؟ | DW | 28.07.2020سخنگوی قوه قضاییه در همداستانی با اوقاف می‌گوید گروهی فضاسازی کرده‌اند درحالی که مرتع ملار در دماوند سند کاداستر دارد. یک فعال محیط زیست ازمسئولان امر خواسته به خاطر نسل‌های بعدی از منافع معدن و دام دماوند چشم‌پوشی کنند.

وقف بخشی از کوه دماوند لغو شد

اگر منطقه وقف شده دماوند مرتع باشد اراضی ملی تلقی می شودپاسخ سازمان جنگل‌‌ها به وقف بخشی از قله دماوند: *اگر منطقه وقف شده دماوند مرتع باشد اراضی ملی تلقی می‌شود *اگر به هر دلیلی سازمان اوقاف برای آن منطقه سند گرفته باشد به لحاظ قانونی درست نیست *باید بررسی شود که آیا اوقاف سندی دریافت کرده است یا خیر

تکذیب وقف و واگذاری قله دماوند / سخنگوی قوه قضاییه: سند دماوند به نمایندگی دولت تحویل منابع طبیعی شد + فیلمسخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: ماه گذشته سند رسمی و کاداستری قله دماوند با مساحت هزار و 81 هکتار از منابع طبیعی و از این قله و کوه سرافراز دماوند توسط سازمان ثبت اسناد صادر و تحویل دولت شد و به نمایندگی دولت تحویل منابع طبیعی شد.

و «شایعه» خواند.ادامه جنجال‌ها بر سر 'وقف' کوه دماوند؛ تکذیب اوقاف، شکایت سازمان محیط زیست ادامه جنجال‌ها بر سر 'وقف' کوه دماوند؛ تکذیب اوقاف، شکایت سازمان محیط زیست ۴۴ دقیقه پیش جنجالی که بعد از انتشار خبر وقف بخشی از کوه دماوند به راه افتاد همچنان ادامه دارد.واکنش‌ها به وقف دماوند از مجلس تا شورای شهر تهران   حالا مدیران یکی پس از دیگری از پیگیری این پرونده می‌‌گویند.غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، در تازه‌ترین نشست خبری خود، واگذاری دماوند در قالب وقف را فضاسازی خواند و تکذیب کرد.

حسن روحانی روز چهارشنبه گفت: «ایجاد شایعه بین مردم راهکار دیگر دشمن است، می‌گویند کوه را فروختند، جنگل را فروختند، وقف کردند، این چه بازی است، مگر می‌شود مرتع، جنگل، بیابان را وقف کرد؟». خبرگزاری فارس خبر داد که مدیر کل منابع طبیعی و رئیس کل دادگستری مازندران برای بررسی موضوع وقف ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در منطقه آق مشهد، در این روستا حضور پیدا کرده‌اند. با این حال، سازمان حفاظت محیط زیست از رئیس قوه قضائیه خواسته به مسئله رسیدگی کند. این خبرگزاری به نقل از «یک منبع آگاه» که نام او ذکر نشده است، اعلام کرد رییس قوه قضائیه از دادگستری مازندران خواسته که گزارشی را در اینباره به او ارسال کند و حضور این دو مقام نیز در این روستا نیز به همین دلیل بوده است. اما باید بررسی شود که آیا  اوقاف سندی دریافت کرده است یا خیر. در تیرماه رسانه‌های ایران از حکم دادگاه برای واگذاری ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در منطقه آق مشهد ( جنگل سفید) در ۳۵ کیلومتری ساری به موقوفه «امامزاده حارث» خبر دادند.. پس از شکایت‌های منابع طبیعی و اوقاف در نهایت دادگاه به نفع متولی این امامزاده رای داده و این حکم در دیوان عالی کشور تایید شده است..

منابع طبیعی از رییس قوه قضاییه خواستار اعمال ماده ۴۷۷ و توقف این حکم شده است.   همچنین رئیس کمیته منابع طبیعی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به رایج بودن این امر در کل کشور گفت: در بسیاری از نقاط ایران زمین‌هایی وجود دارد که مردم آن منطقه ادعای مالکیت آباء و اجدادی روی آن داشته و می‌خواهند روی آن زمین کار و آن را آباد کنند اما منابع طبیعی نمی‌تواند این اجازه را بدهد. بر اساس ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، در صورتی که رییس قوه قضائیه رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را «خلاف شرع بیّن» تشخیص دهد، می‌تواند اجرای حکم را متوقف کند و دستور بررسی دوباره پرونده را بدهد. در همین حال مدیرکل اوقاف مازندران درباره این موضوع گفت: « قبل از تصویب نامه ملی شدن جنگل‌ها و مراتع کشور، مالکیت خصوصی اشخاص نسبت به آنها رسمیت داشته که مالکین وقت با تصرفات مالکانه خود آن اراضی را احیاء و مورد بهره‌برداری قرار می‌دادند که آق‌مشهد از جمله آنهاست». ابراهیم حیدری جناسمی اضافه کرد: « مساحت قابل توجهی از جنگل‌های منطقه با کاشت درخت در اراضی مزروعی اهالی بوجود آمده که حتی وجود قبرستان و پایه‌های خانه‌های قدیمی و. این ماجرا در سراسر ایران رایج است.. مدیرکل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست اما به روشنی گفته که محدوده مورد اختلاف سازمان جنگل‌ها و سازمان اوقاف، بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارد و هیچ مرجعی تا کنون نتوانسته برای این منطقه سند مالکیت بگیرد.

. موید این موضوع است. واگذاری آن شرعا مشکل دارد. حال چطور می‌گویند برای جنگل های هیرکانی بوده است؟». با این حال یکی از اهالی این منطقه به ایران اینترنشنال گفت: «در این سالها از پدر بزرگم، پدرم و هیچ کدام از اهالی نشنیدم که جنگل وقف شده باشد، مگر می‌شود جنگل را وقف کرد». او اضافه کرد: «منابع طبیعی زمین‌هایی که از اجدادمان به ما ارث رسیده را به این بهانه که در آن کشت نشده تصرف می‌کند بعد می‌خواهند جنگل را وقفی اعلام کنند. در بسیاری از نقاط ایران زمین‌هایی وجود دارد که مردم آن منطقه ادعای مالکیت آباء و اجدادی روی آن داشته و می‌خواهند روی آن زمین کار و آن را آباد کنند اما منابع طبیعی نمی‌تواند این اجازه را بدهد.» این مقام سازمان حفاظت محیط زیست یادآوری کرده که هیچ مرجعی تا کنون برای منطقه مورد ادعا نتوانسته سند مالکیت بگیرد: «اوقاف هم سند ندارد و بر اساس ادعایی که هست، یک دستور قضایی و یک مدرک قضایی در مورد وقفیت این نقطه وجود دارد؛ از این رو اداره ثبت استان مازندران نتوانسته برای سازمان جنگل‌ها سند مالکیت صادر کند.

» در همین حال محمد درویش، پژوهشگر محیط‌زیست، گفت که این حکم به استناد یک سند بنچاق ۵۶۰ سال پیش صادر شده است. او اضافه کرد: «اگر این‌طور باشد، یکی از نوادگان کوروش کبیر هم می‌تواند بگوید کل این مملکت به نام ما سند خورده و این هم مدرک آن است». در همین حال علی بابایی‌کارنامی، نماینده ساری در مجلس گفت: «جنگل‌های آق‌مشهد اولین و آخرین مورد نیست. مشابه همین ماجرا در شهرستان شبستر هم وجود دارد. قبلا هم چنین اتفاقی افتاده است. البته با ورود دستگاه نظارتی حل و فصل شده است». دماوند شاید برای میلیون‌ها نفر ایرانی طی هزاران سال درآمدزایی داشته باشد ولی این را به عدد و رقم و پول روزمره نمی‌توان درآورد.

همزمان با موضوع وقف جنگل های هیرکانی در روستای آق مشهد موضوع صدور سند بخشی از قله دماوند به نام سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در روزهای گذشته خبرساز شده بود. اگر یک زمین ملی به کشاورزان تهی دست یک منطقه واگذار شود، به نفع مردم است اما هم‌اکنون برعکس این اتفاق افتاده است. محمد درویش، فعال محیط زیست، از بازگشت «پلاک‌های ثبتی ۶۸ و ۶۹ موسوم به مراتع ملار» و سند خوردن آن به نامه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خبر داده است. با این حال صادق سعادتیان، معاون سازمان ثبت اسناد و املاک، گفت که سند آخرین یال قله دماوند به نام دولت صادر شد اما «اختلاف پلاک‌های ثبتی ۶۸ و ۶۹ ، مراتع ملار، در دست بررسی است». . معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تاکید کرد: پیگیری وضعیت موضوع وقف دماوند در دستور کار وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد.